Stone Age / Epoka Kamienia (Bernd Brunnhofer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Re: Stone Age

Post autor: rand »

Wg mnie budynki byłyby za potężne. Dobrze jest jak jest. Akurat Stone Age zaliczam do bardzo wyważonych gier, zresztą jest to moja ulubiona gra i widziałem już kilkadziesiąt różnych zwycięstw. Wygrywała taktyka na domki, na młotki, na spichlerz, na zielone karty czy nawet na ludzi. Dlatego tym bardziej uważam że w grze nie należałoby nic zmieniać.
No może dodatek by się przydał żeby można było w 5-tkę grac, jak np w Filarach.

co do domku 1-7 to jest silny ale trzeba też mieć farta co do niego. U mnie jest on brany zawsze jako pierwszy bez zanczenia czy da się tam 1 drewno czy 2 złota, byleby nikt inny ni brał, więc to już zależne od losu kiedy on się trafi ;-)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

Ja już się nawet nie miałem wypowiadać, bo Ci którzy mnie znają na forum wiedzą, że jestem fanatykiem SA.

Grałem w to jakieś półtora roku tak regularnie, że aż nie do uwierzenia. Po jakiś 80 grach na tą chwilę nie ma absolutnie żadnej "jedynej słusznej strategii" na wygranie. Teorie o przepakowaniu jednego czy drugiego elementu (jak kiedyś teoria na głodzenie) są głoszone przez tych którzy grali 2-3 razy. Niestety w Polsce od dawna narzekam na to, że wielu recenzentów wystawia ocenę grze po jednej próbie, albo po połowie (pamiętam taką recenzję gdzie recenzent sam się przyznał, że nie miał czasu dokończyć tej jednej partii ale i tak rozpisał się o grze jakby zjadł na niej zęby).

Jest mały dodatek który był w Spielboxie. My go zmieszaliśmy, fajne budynki. Ale jak by miał wytypować jedną grę do której marzę o dodatku to jest nią SA! Może załóżmy jakiś front? :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: folko »

Ech, ten mały dodatek przespałem... jakby wyszedł z ang. wersją Spielboxu to na pewno bym kupił. No i podpisuję się obiema rękami pod tym co napisał Tommy ;-)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Stone Age

Post autor: Filippos »

Mały dodatek jest bardzo fajny, ale to niestety nic wielkiego. Ja również jestem wielkim fanem Stone Age, ale obawiam się że na duży dodatek do tej gry możemy się nie doczekać. :roll:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
anias
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2010, 12:27

Re: Stone Age

Post autor: anias »

witam,
dopiero jeden raz zagrałam w Stone Age i szukam odpowiedzi na pytanie czy po rozstawieniu ludzi na planszy ważna jest kolejność ruchów, tzn. np. najpierw poluję, potem idę po surowce, potem dobieram narzędzia, potem zabieram kartę cywilizacji. Czy za każdym razem mogę to robić w dowolnej kolejności. I czy z uzyskanych surowców i narzędzi mogę korzystać w tej rundzie w której je zdobywam, czy dopiero w następnej? Ma to przecież znaczenie. Bo np. nie mam żadnych surowców ale ustawiam się na karcie cywilizacji albo domu i licze że szybko zdobędę sobie jakieś surowce, żeby móc za nie zakupić kartę. Albo na odwrót: najpierw kupuję kartę dzięki której mogę zdobyć narzędzia i dzięki nim lepiej mi idzie np. polowanie.
Z góry dziękuję z wyjaśnienia nurtującej mnie kwestii
Aniaś
złotypionek.pl
Posty: 112
Rejestracja: 26 kwie 2010, 12:01
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: złotypionek.pl »

W dowolnej kolejności. O to chodzi, aby jak najlepiej wykorzystywać surowce, jeszcze w tej samej rundzie, w której się je zdobyło.
zlotypionek.pl gry planszowe
zarejestruj się i skorzystaj z powitalnego rabatu (-5% na całe zamówienie, wpisz ZŁOTYPIONEK)
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: UncleLion »

grałem kilka razy w SA bo mam z tą grą problem...nie mogę przekonać swej lubej do tej gry...i to mnie w niej (grze) najbardziej zaskakuje, że tak jak FZ idą ok, tak SA ani z lubą ani z dwójką znajomych z którymi w nią grałem jakoś nie porywa ich...szkoda bo w mojej opinii naprawdę ciekawa gierka i do tego bardzo miła dla oka.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Epoka Kamienia (Stone Age)

Post autor: Atamán »

Początkowo ucieszyłem się, że Stone Age doczekał się polskiej wersji językowej, a teraz czytam, że:
yosz pisze:Wyszły Epoka Kamienia (Stone Age) i Cesarski Kurier (Thurn und Taxis), ale na pewno Epoka Kamienia ma nalepkę z tyłu i z przodu (boki zdradzają czeskie wydanie) więc Cesarski Kurier pewnie też.
Nataniel pisze:Tak, obie są czeskimi edycjami (MindOK), z polskimi naklejkami.
Mam zatem pytanie: jakiej jakości są takie naklejki? Czy dobrze zgaduję, że to wygląda dość tandetnie? A może jest zrobione całkiem porządnie? Ja grę już mam. Jest w wersji niemieckiej i jestem zadowolony, ale znajomi się o grę dopytywali. Polecalibyście takie wydanie swoim znajomym (zaznaczę, że nowicjuszom)?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Nataniel »

Naklejka wygląda ok - jest na pełny przód i tył pudelka. Z boku widać co prawda, że to "Doba Kamenia", ale naprawdę to nie robi.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Tommy »

A jak pisałem o tym tydzień temu na GF to mi ludzie nie wierzyli że tak będzie :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Geko »

Nataniel pisze:"Doba Kamenia"
To se nawet lepsza nazwa dla tej deskovej hry :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: garg »

Czy to oznacza, że na rynek czeski (10 milionów mieszkańców) opłaca się drukować nakład gry, a na rynek polski (40 milionów) niekoniecznie? Ech... :?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Geko »

garg pisze:Czy to oznacza, że na rynek czeski (10 milionów mieszkańców) opłaca się drukować nakład gry, a na rynek polski (40 milionów) niekoniecznie? Ech... :?
Pytanie ile się gier sprzedaje np. rocznie w obu krajach. Rynek czeski może być bardziej pod tym względem chłonny. Choć nie wiem, czy tak jest.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: bartek_mi »

niewazne - zamowione
wazne ze taniej niz "stone age"
wazne, ze po polsku ma "na mordzie"

i tak bede mowil o tym "stone age" :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Atamán »

ale za to w środku znajdę polską kolorową instrukcję? mylę się?
garg pisze:Czy to oznacza, że na rynek czeski (10 milionów mieszkańców) opłaca się drukować nakład gry, a na rynek polski (40 milionów) niekoniecznie? Ech... :?
Chyba Czesi się przeliczyli, skoro potem musieli bardowi niesprzedany nakład bardowi za pół ceny sprzedawać :lol:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Nataniel »

Problem jest raczej taki, że Niemcy oddali prawa do dystrybucji swoich gier w Polsce - Czechom. A Czesi z Albi / MindOk nie bardzo sobie z tym radzą (w moim mniemaniu).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Witold Janik »

Nataniel pisze:Problem jest raczej taki, że Niemcy oddali prawa do dystrybucji swoich gier w Polsce - Czechom. A Czesi z Albi / MindOk nie bardzo sobie z tym radzą (w moim mniemaniu).
Chętnie poczytam rozwinięcie Twojej myśli :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: charlie brown »

Ja kupiłem miesiąc temu wersję niemiecką za 99 zł. Nie wiedziałem, że teraz wychodzi polska, ale widzę że niewiele straciłem, bo na mojej wersji jest naklejka PL z tyłu pudełka i kolorowa instrukcja PL w środku.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: noowy »

http://www.gamesfanatic.pl/2010/11/30/c ... ment-28510

Ten komentarz niestety nie nastraja optymistycznie, ze Stone Age może być podobnie.
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: TomuSS »

Więc jeśli własnie zdecydowałem się na kupno Stone Age.
Lepiej kupić wersję polską czy angielską?
Od razu mówię, że język angielski nie sprawia mi żadnego problemu.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: janekbossko »

kup tansza - niczym sie nie roznia
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: mbork »

janekbossko pisze:kup tansza - niczym sie nie roznia
No, przynajmniej niczym *istotnym*.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Lucf »

Jak dla mnie to kaszana, nie kupiłbym drożej by płacic za naklejkę z przodu i z tyłu - ostatnio kupiłem Mr Jacka pocket - myślałem że to wydanie niemieckie czy ang. z dodaną drukowaną instrukcją - okazało się, że spód był naklejony i też Hobbity wydały to. Otwieram a tam BRAK orgynalnjej instukcji tylko PL drukowana na jakimś śliskim papierze, ale jakość marna - piksele widać , odcienie jakies wyzute z barw. No i nie wiem PO CO brali ang. instrukcję ?

Jak juz robią taką kichę to niech zostawią instrukcję porządną z fabryki ; )
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: charlie brown »

TomuSS pisze:Więc jeśli własnie zdecydowałem się na kupno Stone Age.
Lepiej kupić wersję polską czy angielską?
W grze nie ma żadnych napisów. Różnica jest tylko na pudełku. Możesz kupić niemiecko-polskie (jeśli jeszcze są w sklepach), polsko-czeskie lub inne (np. angielskie). W dwóch pierwszych jest kolorowa instrukcja po polsku.

Ja kupiłem miesiąc temu niemiecko-polskie. Przód niemiecki, tył polski, w środku kolorowa instrukcja PL. Cena 99, ale to chyba jakaś promocja była.
lukszyk
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:38

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: lukszyk »

co oni tam spolszczyli? nazwe na pudelku? :lol:

mam niemiecka i jestem zadowolony
ODPOWIEDZ