Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: zath »

Gdybyście się zastanawiali jak sobie usprawnić żmudne kopiuj-wklej przy robieniu całej masy kart, to mała porada od użytkownika Inkscape (darmowy program do grafiki wektorowej) w postaci trzech prostych kroków:

1. Przygotuj żeton. Zaznacz jego elementy, zgrupuj całość (ctrl+g)
zrzut_ekranu.png
2. Wejdź w menu Edycja -> Klonuj -> Utwórz układ klonów, powinno pojawić się takie oto okno dialogowe. Wybieramy w nim drugą zakładkę (Na rząd), a następnie odstępy (w razie potrzeby). Na dole ile ma zostać utworzonych rzędów i kolumn. Zrzut ekranu powinien wszystko wyjaśnić.
zrzut_ekranu-1.png
3. Po kliknięciu na "Prostokąt" powinny pojawić się utworzone elementy.
zrzut_ekranu-2.png
Głupia rzecz, a bardzo mi usprawnia pracę :) Jak znacie jeszcze jakieś takie proste porady, wrzucajcie śmiało. Może się komuś przydadzą.

PS. Można z tym narzędziem robić różne śmieszne rzeczy, np: http://verysimpledesigns.com/vectors/in ... terns.html
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
maciek_slon
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2010, 23:13

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: maciek_slon »

A czy jest jakaś opcja, żeby oprócz samego klonowania każdy klon miał automatycznie zmieniane numery np? To już w ogóle karty by się robiło błyskawicznie ;P
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: konev »

Zamieścił link do dodatku do Inkspace wspomagającego robienie plansz, kart i żetonów tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 25#p237925
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
loker
Posty: 31
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:34

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: loker »

A czy coś takiego w Corelu można zrobić?
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: zath »

Dziś stanąłem przed innym problemem - co zrobić, żeby utworzoną planszę A3 wydrukować na kartkach A4. W samym Inkscape nie znalazłem żadnej opcji do cięcia pdfów, na szczęście na linuksie są tysiące małych programów, które robią praktycznie wszystko (myślę, że ze smarowaniem kanapki kotem włącznie).

pdfposter -p 2x1a4 plikwejsciowy.pdf plikwyjsciowy.pdf

gdzie 2x1 oznacza, że kartki A4 są złączone ze sobą dłuższym bokiem, zaś gdy krótszym:

pdfposter -p 1x2a4 plikwejsciowy.pdf plikwyjsciowy.pdf


Jeśli komuś kiedykolwiek się przyda, to dobrze. Jak nie, to chociaż ja będę wiedział gdzie szukać, gdy zapomnę nazwy programu ;)
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
loker
Posty: 31
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:34

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: loker »

Mam pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź. Mianowicie jak to zrobić, aby kilka stron instrukcji stworzonych w programie graficznym, np. w inkscapie lub corelu przekształcić na plik w pdf. Jak używam PDF creatora to tworzy mi dokument tylko z pierwszą stroną.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: pebro »

Do tworzenia pdf-ów używam Qprinter - polski, darmowy program. Składa się właściwie z dwóch części: drukarki i bookmakera. Ten drugi umożliwia obróbkę pdf np. kadrowanie, usuwanie stron, dodawanie stron, obracanie, przesłanianie itp.
Bardzo fajnie też można przerobić instrukcję: jednym przyciskiem utwórz książkę można zrobić broszurę formatu A5, drukowaną na A4, w ten sposób, że po złożeniu mamy strony po kolei: 1,2,3,4 itd. (najczęściej tak drukuję instrukcje)
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: Bri »

loker pisze:Mam pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź. Mianowicie jak to zrobić, aby kilka stron instrukcji stworzonych w programie graficznym, np. w inkscapie lub corelu przekształcić na plik w pdf. Jak używam PDF creatora to tworzy mi dokument tylko z pierwszą stroną.
Przecież w inku/corelu pracujesz tylko na jednej stronie :) to nie programy dtp.
loker
Posty: 31
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:34

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: loker »

Pebro-dzięki za pomoc, ale pod WIn7 ten program nie za bardzo mi działa.
Bri- aha :oops: no tak, myślałem, że jeśli umieszczę dwie strony na jednej :D to jakoś da radę. W taki razie jakieś sugestie jak rozwiązać problem?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: poooq »

Może w edytorze tekstu ułóż sobie cały dokument, strona po stronie i zapisz go/wydrukuj jako PDF?
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: Soulless »

Bri pisze:Przecież w inku/corelu pracujesz tylko na jednej stronie :) to nie programy dtp.
A-ha!
Niesamowite, ciekawe jak ja złożyłem w Corelu tych kilkadziesiąt książek i gazet :P
Tak, Corel jest dobrym programem do DTP. Siedzę w nim od wersji 1.02 na 286 :)
Oczywiście dla kogoś kogo stać na wydanie 1k PLN, a nie stać na 10k PLN.
To, że coś robię trochę dłużej niż w InDesign (równie dobrze robię niektóre rzeczy dużo szybciej niż w ID), nie przekonuje mnie do wydania monopoliście 10k PLN.
O piractwie się nie wypowiem, bo wyrosłem :)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: Soulless »

zath pisze:Dziś stanąłem przed innym problemem - co zrobić, żeby utworzoną planszę A3 wydrukować na kartkach A4. W samym Inkscape nie znalazłem żadnej opcji do cięcia pdfów, na szczęście na linuksie są tysiące małych programów, które robią praktycznie wszystko (myślę, że ze smarowaniem kanapki kotem włącznie).
W Corelu robisz to banalnie :)
Ctrl-P
Układ
Drukuj z podziałem na fragmenty
(opcjonalnie) Zakładka w % szerokości strony jeśli chcesz drukować na zakładkę a nie pixel-pixel :)

Potem możesz:
Podgląd wydruku
Złapać myszą całość i sobie przesunąć tak jak chcesz mieć umieszczone
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: Soulless »

loker pisze:Mam pytanie i z góry dziękuję za odpowiedź. Mianowicie jak to zrobić, aby kilka stron instrukcji stworzonych w programie graficznym, np. w inkscapie lub corelu przekształcić na plik w pdf. Jak używam PDF creatora to tworzy mi dokument tylko z pierwszą stroną.
W Corelu:
zamiast Ctrl-P
używasz
Plik/Publikuj jako PDF
możesz się tam też pobawić ustawieniami

lub

Plik/Przygotuj dla biura usług poligraficznych/Zbierz wszystkie pliki.../Generuj plik PDF
jeśli się nie chcesz bawić ustawieniami ;)


w innych programach zainstaluj sobie jakąś wirtualną drukarkę PDF, chociażby stąd coś wybierz:
http://www.dobreprogramy.pl/Konwertery- ... ws,57.html
na przykład w polskiej wersji językowej doPDF:
http://www.dobreprogramy.pl/doPDF,Progr ... 15410.html
loker
Posty: 31
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:34

Re: Szybkie tworzenie kart, żetonów w Inkscape.

Post autor: loker »

Dzięki wszystkim za pomoc, szczególnie Bezdusznemu. Co prawda mój Corel to jakaś stara wersja i nie ma tam tych opcji które opisałeś, ale zaispirowałeś mnie do głębszego przeszukania dostępnych opcji i znalazłem Układ/Wstaw stronę a potem ponowna próba przez PDFCreatora dała pozytywny rezultat (chodzi o to, że wcześniej umieszczałem drugą stronę pod pierwszą na jednym obrazku :D ).
ODPOWIEDZ