JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
nedvied
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2011, 10:03

JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: nedvied »

Witam! na forum jestem nowy. interesuję się kupnem gry dla 2-3 w porywach 4 może 5 osób. nie grałem w żadną grę planszową od kilkunastu lat. ostatnimi w jakie grałem w tamtym okresie czasu były nieśmiertelny EUROBIZNES, FORTUNA, MAGICZNY MIECZ, LABIRYNT-ten pamiętam jak przez mgłę... od zawsze interesowały mnie gry planszowe ale jakoś nie było czasu i okazji się w tą tematykę rozrywki zagłębić. kompletnie nie mam pojęcia jakiego obecnie zakupu dokonać... jestem zielony. bardzo jednak chciałbym reaktywować swoją przygodę z planszówkami. nie chcę się jednak zrazić od samego początku i dokonać w ciemno złego wyboru. dlatego postanowiłem zasięgnąć rady tutaj - na forum. szukam gry dla ilości osób jak wspomniałem na początku. gry, która będzie klimatyczna. nie chodzi tutaj jednak o klimat konkretnej epoki czy miejsca a klimat rozgrywki - musi być ekscytująca, wciągająca i zachęcająca do rozgrywania kolejnych partii. gra nie może być bardzo skomplikowana aby nie zniechęciła pozostałych graczy a także mnie (jak wspomniałem nie grałem w zbyt rozbudowane tytuły). gra może polegać na czystym współzawodnictwie, kooperacji a także zawierać oba te elementy. może być to gra przygodowa, strategiczna, ekonomiczna... nie wiem po prostu w co zainwestować... pomóżcie. wstępnie przeanalizowałem fora i portale traktujące o grach planszowych i stworzyłem swoją listę gier, z których chciałbym dokonać wyboru (chętnie rozważę inne propozycje). oto one:
AGE OF EMPIRES III
AGE OF NAPOLEON
AGRICOLA
ARKHAM HORROR
BATTLESTAR GALACTICA
CARCASSONE
CYKLADY
CYTADELA
CYWILIZACJA POPRZEZ WIEKI
DRACULA
EGIZIA
EUFRAT I TYGRYS
GHOST STORIES
GRA O TRON
HANSA TEUTONICA
MEMOIR’44
OSADNICY Z CATANU
PIRACI – CÓRKA GUBERNATORA
PUERTO RICO
RACE FOR THE GALAXY
SHADOWS OVER CAMELOT
SHOGUN
SID MEIER’S CIVILIZATION THE BOARD GAME
SMALL WORLDS
STONE AGE
TALISMAN: MAGIA I MIECZ
TWILIGHT IMPERIUM
WARRIOR KNIGHTS
WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: garg »

nedvied pisze:interesuję się kupnem gry dla 2-3 w porywach 4 może 5 osób[...] która będzie klimatyczna [...] nie może być bardzo skomplikowana [...] może być to gra przygodowa, strategiczna, ekonomiczna... [...]
AGE OF EMPIRES III
ARKHAM HORROR
CARCASSONE
CYKLADY
EGIZIA
GHOST STORIES
MEMOIR’44
PIRACI – CÓRKA GUBERNATORA
PUERTO RICO
RACE FOR THE GALAXY
SMALL WORLDS
STONE AGE
TALISMAN: MAGIA I MIECZ
WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA
Czyli jest Ci wszystko jedno, tylko żeby to była gra dla 2-5 osób, z klimatem i niezbyt skomplikowana :) . Nie można było tego jakoś krócej :roll: . Wykreśliłem w Twojej listy te tytuły, które w oczywisty sposób nie spełniają powyższych warunków. Nad resztą możesz pomyśleć :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Soulless »

AGE OF EMPIRES III - dobra na poczatek, dobrze sie skaluje dla 2-5
AGRICOLA - osobiscie nie lubie wcielac sie w rolnika, ale ludzie mowia ze dobra i nawet ktos w to gra :)
ARKHAM HORROR - na 3-4 osoby najlepsza, +2pkt za klimat dla milosnikow prozy Lovecrafta
BATTLESTAR GALACTICA - miazga totalna, debest of i w ogole, ale najlepiej chodzi na 5-6 osob
CARCASSONE - latwa szybka przyjemna familijna w sam raz na wypelnienie 30 minut i nauczenie kogos kto sie wzbrania przed planaszowka :)
CYWILIZACJA POPRZEZ WIEKI - trudna, rozbudowana, imo najlepsza planszowka cywilizacyjna, dobrze chodzi na 2-4, ale na 4 sie juz troche dluzy czasowo
DRACULA - albo sie gra w 3, albo w 5, im wiecej tym drakuli latwiej, poza tym dosc srednia
GHOST STORIES - gralem pare razy, moje wrazenie takie ze jest ciasna...
GRA O TRON - kolejna miazga, ale albo sie siada w pelne 5 osob albo lepiej wcale
OSADNICY Z CATANU - w sam raz dla dzieci - ta gra ma kostke! (fuj!)
PUERTO RICO - dobra strategia ekonomiczna z mala iloscia negatywnej interakcji... da sie zagrac we 3 ale najlepiej 4-5
RACE FOR THE GALAXY - szybki 30minutowy filerek
SHADOWS OVER CAMELOT - patrz Battlestar Galactica, ktory rozwala camelota na lopatki a to ten sam gatunek dokladnie
SHOGUN - fajna, ale czasem strasznie losowa, najlepiej chodzi na 4-5
SID MEIER’S CIVILIZATION THE BOARD GAME - jak nie chcesz sie bawic w TtA to od biedy moze byc
SMALL WORLDS - gralem dwa razy, nie wroce
TALISMAN: MAGIA I MIECZ - bez komentarza, rzuccie kostka kto wygral zamiast marnowac pare godzin :)
TWILIGHT IMPERIUM - potezna strategia, kolos w gatunku, ale bez 4 osob nie siadajcie
WARRIOR KNIGHTS - za krotka, za gesta, cos zle zbalansowane z mechanika pod wzgledem ciasnoty gry, poza tym ok
WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA - no tez w sam raz dla dzieci albo dla dziadkow :)


w skrocie jaka z tych gier kupilbym jako pierwsza gre do kolekcji?

dla 4-6 osob - Battlestar Galactica
dla 3-4 osob - Arkham Horror
dla 2-6 osob - Age of Empires III

i bonusowo - carcassonne - jako filler dla 2-3 osob czekajacych 30 minut az przyjdzie 4ta czy 5ta :D
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Arkadiusz »

Po tej liście widać ewidentnie, że jeszcze nie wiesz co Ciebie interesuje i nie wiesz czego się spodziewać. Polecałbym Ci na początek kupować gry w granicach 100zł i najpierw dużo o nich poczytaj. Rzucanie się w ciemno na produkcje za 200zł czy więcej przy Twojej wiedzy to duże ryzyko. Nie będę wskazywał konkretnych tytułów, po tej liście nie mam zielonego pojęcia co Cię kręci. Nie wiadomo też z kim grasz, jaka grupa osób będzie Ci towarzyszyć (czy Twoi kumple, żona, dziecko a może starsze osoby). Gra musi podpasować nie tylko Tobie ale i reszcie graczy. Nie wiadomo czy wolałbyś rozgrywać kilka partii po 30 minut czy usiąść na jedną długą sesję trwającą kilka godzin. Jest wiele jeszcze innych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Ja też jak zaczynałem wyjechałem na tym forum z taką listą "wszystkie gatunki świata" i teraz trochę śmiać mi się chcę jak patrzę na ten mój własny temat :) Zwracam Ci uwagę, że nie każda gra koniecznie musi Ci się spodobać, nawet jak jest chwalona przez większość osób.

Pamiętaj, że jak ktoś Ci napisze o jakieś grze "rewelacja" albo "moim zdaniem gra jest sucha" to znaczy to tylko tyle, że zdaniem TEJ osoby tak jest a ktoś inny może mieć zupełnie odwrotne zdanie. No i oczywiście te gry co wymieniłeś to jest tylko mały odsetek gier na rynku, niezawodni jak zawsze forumowicze mogą dołożyć z 30 innych ;) .
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Mhrok »

Ten poradnik pomoże Ci w wyborze gry: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212.
Ja zaczynałem od Warcrafta oraz Osadników z Catanu. Polecam te gry na początek i jestem zdania, że lekkie losowe gry są niezłe na początek :) .
nedvied
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2011, 10:03

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: nedvied »

Dzięki panowie za porady. po rozpatrzeniu Waszych typów pozostało na placu boju pięć tytułów:
AGE OF EMPIRES III
BATTLESTAR GALCTICA
GRA O TRON
PUERTO RICO
ARKHAM HORROR
teraz pytanie... czy da radę w te tytuły grać sensownie w min. 3 osoby? z których zrezygnować w takim przypadku lepiej od razu?
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Mhrok »

Battlestar odpada. Teoretycznie jest możliwa gra na 3 osoby, lecz moim zdaniem nie ma ona sensu. Bardzo szybko można odkryć, kto jest cylonem i później gra staje się nudna.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: pan_satyros »

Z pięciu, które zostały tylko aoe 3 (na 3 chodzi bardzo dobrze) lub arkham (3 osoby to wł najlepszy skład).
Zostaje ci określić się między typem rozgrywki: strategia vs przygoda.
PR z tego co wiem naj działa od 4 graczy.
Got i bg zdecydowanie odpadają.

Nie spisywał bym na straty Small world i cyclades - to ŚWIETNE tytuły.
nedvied
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2011, 10:03

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: nedvied »

do pan_satyros: a która wg Ciebie z tych czterech sprawdzi się najlepiej (cyklady, small world, arkham horror czy aoe III)?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: pan_satyros »

nedvied pisze:do pan_satyros: a która wg Ciebie z tych czterech sprawdzi się najlepiej (cyklady, small world, arkham horror czy aoe III)?
Wszystkie 4 tytuły mam, każdy z nich sobie cenię.
Jednakże raz jeszcze przeanalizowałem Twoje wymogi i :
- arkham sobie NA RAZIE daruj, zbyt wiele tam zasad na początek. Zostaw ją na 2,3 zakup, przeczytawszy wcześniej instrukcje w pdf i wybadawszy grono.
- cyklady na 2 chodzą chyba tylko nieznacznie lepiej od aoe 3, poza tym obie pozycje prezentują ten sam wysoki poziom. Cyklady są nieco prostsze.
-sw jest grą zdecydowanie najprostszą z zestawu. Dziala świetnie w każdym układzie, lecz przy 5 osobach warto posiadać dodatki (wprowadzają nowe rasy).

Gdybym miał kupić te gry jeszcze raz jako żółtodzób brałbym w tej kolejności. Cyklady lub sw, ah, aoe 3.
(Warto jednak porzeplatać je innymi ciekawymi tytułami.)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Soulless »

dlatego proponuje poza kupieniem jednej porzadnej gry chodzacej na 4-6 osob,
kupienie tez jednego w miare taniego fillera na 30-45 gry czekania (filler = wypelniacz czasu w oczekiwaniu na dodatkowego gracza albo mala szybka gra)

z fillerow polecam (w kolejnosci od imho najlepszego):
carcassonne - uniwersalne szybkie 30 minut dla 2-5 osob
neuroshima hex - male, ladne, 45 minut dla 2-4 graczy
hive - ladne, male, szybkie, cwiczace umysl ale tylko na 2 osoby
sankt petersburg - stara gra ale u nas ciagle 'chodzi' jako filler na godzinke dla 2-4 osob - podstawka bo dodatek skopany ;)
rattus - taki 45 minut na 2-4 - wystarczy sama podstawka i nic nigdy wiecej ;)
mykerinos - tez czasami chodzi i daje rade w kategorii
nedvied
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2011, 10:03

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: nedvied »

chyba jednak zdecyduję się na CYKLADY. co myślicie o ZAGINIONYCH MIASTACH jako o fillerze?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: pan_satyros »

nedvied pisze:chyba jednak zdecyduję się na CYKLADY. co myślicie o ZAGINIONYCH MIASTACH jako o fillerze?
Mam, nie jest złe, ale 2 raz bym nie kupił, ewentualnie za jakieś 25 zł góra. Zbyt losowe.
Hive jest o niebo lepszy, ostatnio wyszła wersja Carbon, bardzo estetycznie wydana (zawiera oba dodatki).
http://www.planszomania.pl/logiczne/286 ... arbon.html
Wersję zwykłą można kupić znacznie taniej, więc to już zależny od wrażeń estetycznych ;) (kosz dodatków to w sumie jakieś 15-22 zł)
http://planszowe.net/product/Roj-%28Hive%29,101418

Z innych świetnych mniejszych gier:
Aton
The Stars Are Right (ale tylko wersja na 2 osoby)
Battle Line
Carcassonne (najlepiej brać wersję Big BOX 2)
Mr. Jack in NY (da rade w 40 minut, czasami mniej)
Neuroshima Hex! i dodatki (absolutny must have)
Race for the Galaxy (kolejny kamień milowy)
Samuraj (nieco cięższa, ale czasowo również dość krótka, a przy tym świetnie chodzi w każdym układzie graczy)
Ostatnio zmieniony 30 sty 2011, 20:11 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: Soulless »

nedvied pisze:chyba jednak zdecyduję się na CYKLADY. co myślicie o ZAGINIONYCH MIASTACH jako o fillerze?
mam, odradzam
nie nadaje sie nawet do grania z zona
poziom losowosci i w ogole sama gra przypomina dwuosobowy pasjans
lepiej zagrac w Cthulhu Dice :)
co poleacam na extremalnie extremalny odmozdzajacy filler :D
http://boardgamegeek.com/boardgame/65611/cthulhu-dice
nedvied
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2011, 10:03

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: nedvied »

zacząłem się zastanawiać nad PUERTO RICO i CYTADELA...
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: JAKĄ GRĘ WYBRAĆ???

Post autor: srokaplotkara »

nedvied pisze:zacząłem się zastanawiać nad PUERTO RICO i CYTADELA...
Puerto Rico jak najbardziej, ale ja na Twoim miejscu wróciłabym do zastanawiania się nad Agricolą :) Gra jest naprawdę świetna. Jak dla mnie lepsza od PR.
Pomyśl jeszcze o Le Havre i Świat bez końca. Warte uwagi :)
ODPOWIEDZ