Gra Miesiąca-Luty 11

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: macike »

Innovation.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: cezaras »

Grałem tylko raz, ale najbardziej losowe były karty. Moim zdaniem nie zbilansowane, można mieć szczęście i dociągać samo złoto albo pecha i karty których nie uda się zagrać.
to zapewne graliście, że karta z 8 złotkami dawała 8 złotek :) notabene: bardzo częste niedoczytanie instrukcji :)
a ona owszem daje tyle, ale zamiast dochodu, z którejś z posiadanych prowincji :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: FortArt »

z gier wieloosobowych: Kolejka
a wynik tym szczytniejszy, że miała tylko pół miesiąca

z jednoosobowych układanek: AntyVirus
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Markus »

magicp pisze:Grałem tylko raz, ale najbardziej losowe były karty. Moim zdaniem nie zbilansowane, można mieć szczęście i dociągać samo złoto albo pecha i karty których nie uda się zagrać.
kartę z 8 złota kładzie się na prowincji, karta ta zastępuje obecny dochód prowincji, faktycznie jest to najczęstszy błąd i gracze myślą że za 1 kasy dociągną kartę z kasą i są 7 do przodu :D, jeszcze jedna rzecz którą można przeoczyć , karta co daje darmowych robotników: kładziemy tych robotników na dowolnej prowincji(nawet takiej która nie ma miejsca na robotników) , jeżeli prowincja ma slot na robotnika to robotnika z karty kładziemy tak aby nie zabrał wolnego slota, miłego grania, naprawdę warto dać tej grze drugą szansę
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: magole »

Markus pisze:
magicp pisze:Grałem tylko raz, ale najbardziej losowe były karty. Moim zdaniem nie zbilansowane, można mieć szczęście i dociągać samo złoto albo pecha i karty których nie uda się zagrać.
kartę z 8 złota kładzie się na prowincji, karta ta zastępuje obecny dochód prowincji, faktycznie jest to najczęstszy błąd i gracze myślą że za 1 kasy dociągną kartę z kasą i są 7 do przodu :D, jeszcze jedna rzecz którą można przeoczyć , karta co daje darmowych robotników: kładziemy tych robotników na dowolnej prowincji(nawet takiej która nie ma miejsca na robotników) , jeżeli prowincja ma slot na robotnika to robotnika z karty kładziemy tak aby nie zabrał wolnego slota, miłego grania, naprawdę warto dać tej grze drugą szansę
Nie pamiętam już dokładnie ale chyba faktycznie źle graliśmy. Trochę mnie przekonaliście i jak się trafi to spróbuję jeszcze raz.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: asiok »

magicp pisze:
Markus pisze:
magicp pisze:Grałem tylko raz, ale najbardziej losowe były karty. Moim zdaniem nie zbilansowane, można mieć szczęście i dociągać samo złoto albo pecha i karty których nie uda się zagrać.
kartę z 8 złota kładzie się na prowincji, karta ta zastępuje obecny dochód prowincji, faktycznie jest to najczęstszy błąd i gracze myślą że za 1 kasy dociągną kartę z kasą i są 7 do przodu :D, jeszcze jedna rzecz którą można przeoczyć , karta co daje darmowych robotników: kładziemy tych robotników na dowolnej prowincji(nawet takiej która nie ma miejsca na robotników) , jeżeli prowincja ma slot na robotnika to robotnika z karty kładziemy tak aby nie zabrał wolnego slota, miłego grania, naprawdę warto dać tej grze drugą szansę
Nie pamiętam już dokładnie ale chyba faktycznie źle graliśmy. Trochę mnie przekonaliście i jak się trafi to spróbuję jeszcze raz.

magicp - graliśmy dokładnie tak wyjaśniał Markus - przy realizacji zysku z karty nie realizowaliśmy "normalnego" zysku z prowincji; robotników z kart tez kładliśmy obok ich "normalnego" miejsca.
Niestety wrażenia losowości mam identyczne jak Ty - tym to dziwniejsze że to stary dobry doktor K.....
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Veridiana »

Stary dobry doktor K... jest przecież znany z niedobrej losowości... chociażby ten przebrzydły suchy i losowy EiT :wink: nie mówiąc o Żołwikach czy innych Robalach :wink:
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Arkadiusz »

asiok pisze: Niestety wrażenia losowości mam identyczne jak Ty - tym to dziwniejsze że to stary dobry doktor K.....
Veridiana pisze:Stary dobry doktor K... jest przecież znany z niedobrej losowości... chociażby ten przebrzydły suchy i losowy EiT :wink: nie mówiąc o Żołwikach czy innych Robalach :wink:
To samo pomyślałem :) , nie widziałem może zbyt wielu dzieł doktora K... (co za skrót haha) ale te co widziałem to jedna, wielka losowość... ;)
Ostatnio zmieniony 04 mar 2011, 20:44 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: tajemniczy_padalec »

Moje gry na luty:
Merchants & Marauders - późno przybył, dużo zdziałał - mnóstwo zabawy i chyba moja gra miesiąca.
Alien Frontiers - szykuję reckę na bloga, grając w międzyczasie regularnie. Dobre, dobre, bardzo dobre. Marauderzy wygrali chyba tylko dlatego, że miałem ochotę na odskok od suchego Euro (a odskakują nieco dalej od przyjemnie świeżych Frontiers)
Thunderstone: Dragonspire - gier ledwie kilka, ale potencjał znaczny. Szkoda, że ilustracje brzydsze; fajnie, że pojawia się dużo więcej fajnych interakcji kart. Dodatkowo, przyszły karty promo, co jeszcze zachęciło do gry. W odróżnieniu od niektórych, nie zamówiłem ich tylko po to, żeby opchnąć je z zyskiem i śmiać się z głupiego wydawcy, że za friko coś, za co przecież mógł inkasować małą, acz stabilną sumkę :mrgreen:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: BloodyBaron »

Udany miesiąc, głównie mielenia RftG na Keldonie - w pewnej chwili odechciało mi się rejestrować te partie na BGG.
Ale zagrałem pojedyncze partie w parę świetnych gier i każdą z nich wyróżniam:
- Railroad Tycoon na dwóch mapach: Anglii i Europy
- Claustrophobia
- Agricola z Torfowiskiem
_________
Moje gry
Faramir_z_Ithilien
Posty: 16
Rejestracja: 05 sty 2011, 21:00
Been thanked: 2 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Faramir_z_Ithilien »

U mnie 11 partii w 6 gier.
W tym miesiącu jedno podwójne wyróżnienie:
Gra miesiąca i odkrycie miesiąca dla Airships.
Gra z kostkami ale bez dużej losowosci, wciągająca, decyzyjna i kombinacyjna. Do tego ładnie wydana. Ponadto moja żoneczka ciąglę w nią wygrywa więc sprawia nam to ogromną radość.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Dabi »

Kolejny miesiąc i jak zwykle nie jest nawet w części tak dobry jak najgorsze miesiące przedmówców.

Grą miesiąca zostaje Cywilizacja od FFG. Naprawdę kupę potężnej frajdy niesie w sobie ten tytuł. Ma odpowiedni czas, jest bardzo dobrze wykonana. Jest dyplomacja, są różne drogi do zwycięstwa. Partie nie są powtarzalne. Naprawdę jeden z moich ulubionych tytułów.

Co prawda gra ma wadę pewną którą ciężko zignorować i powinno być to naprawione w dodatku lub w poprawionej instrukcji jakoś. Ale jedna drobna domowa modyfikacja i powinno być wszystko znowu jak należy ;) Zresztą nawet Cywilizacja Poprzez Wieki ma pewne elementy które po lekkiej modyfikacji działają lepiej ;-) Swoją drogą muszę zagrać w TTA w końcu

Drugie miejsce i wyróżnienie to Kingsburg na komputerze :oops: Zastanawiam się nawet nad kupnem wersji fizycznej ;-) Myślę, że to dobry wybór na wprowadzanie do planszówek.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: sowacz »

Dabi pisze:Co prawda gra ma wadę pewną którą ciężko zignorować i powinno być to naprawione w dodatku lub w poprawionej instrukcji jakoś. Ale jedna drobna domowa modyfikacja i powinno być wszystko znowu jak należy ;) Zresztą nawet Cywilizacja Poprzez Wieki ma pewne elementy które po lekkiej modyfikacji działają lepiej ;-)
O jakiej wadzie mowa?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Dabi »

O jakiej wadzie mowa?
Najszybsze, najprostsze do zrobienia, najtrudniejsze do zablokowania i najnudniejsze zwycięstwo ekonomiczne.

Niestety jest mocno prostsze od pozostałych. Drobna zmiana z limitem monet wrzucanych na karty z 4 na 3 powinna zrównoważyć ten efekt.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Muttah »

U mnie raz jeszcze królowało super combo w postaci Horus Heresy z narzeczoną. Udany powrót zaliczyło Invasion (choć już sądziłem że mi przeszło), a silną pozycję utrzymały Cyklady. Poza tym ogólnie coraz więcej grania, wreszcie procentuje własna miejscówka 8)
ngx
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2010, 20:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: ngx »

Dabi pisze:
O jakiej wadzie mowa?
Najszybsze, najprostsze do zrobienia, najtrudniejsze do zablokowania i najnudniejsze zwycięstwo ekonomiczne.

Niestety jest mocno prostsze od pozostałych. Drobna zmiana z limitem monet wrzucanych na karty z 4 na 3 powinna zrównoważyć ten efekt.
Prawda - naszą pierwszą partię czteroosobową wygrała moja dziewczyna, "na uboczu" zbierając monetki i niespecjalnie angażując się w rozgrywkę, podczas gdy my usilnie walczyliśmy, podbijaliśmy wioski, inwestowaliśmy w kulturę, technologie etc. i generalnie poruszaliśmy się trochę jak we mgle. Mimo to gra ma świetny klimat, oddaje ducha gry komputerowej i grało się świetnie - jak dla mnie jedna z lepszych gier jakie dane mi było widzieć. No i to też nasza wina, że zanim się zorientowaliśmy było już po zawodach a płeć piękna zatriumfowała :D Zdecydowanie moja gra miesiąca.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: nikozja_dg »

Odkryciem, a zarazem grą miesiąca została gra FAUNA. Za wciągającą rozgrywkę, kupę śmiechu i fajną atmosferę.
Powrót miesiąca dla gry Pentago - warto było dać drugą szansę :)
Odkrycie miesiąca - Trax
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: dasilwa »

Cywilizacja od FFG. Grałem tylko raz ale gra bardzo mi się spodobała. Wcześniej przeczytałem trochę niepochlebnych komentarzy i jak na razie nie potwierdziły się.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Dabi »

Cywilizacja od FFG. Grałem tylko raz ale gra bardzo mi się spodobała. Wcześniej przeczytałem trochę niepochlebnych komentarzy i jak na razie nie potwierdziły się.
Coś w tym jest.
Tak zauważyłem, że tak jakoś zazwyczaj jest, że jak gra jest klasycznym euro i jak ktoś nie grał to nie ma oceny. No bo nie da się ocenić/
Natomiast jak grę zrobi taki FFG to jak ktoś nie grał to ocena jest negatywna. Bo wygląda nudno, bo gracze ze sobą walczyli, bo chyba jest tam losowość itp.
Azyl
Posty: 33
Rejestracja: 22 mar 2005, 12:37
Lokalizacja: W-wa Bielany

Re: Gra Miesiąca-Luty 11

Post autor: Azyl »

Nam w lutym najlepiej grało sie w 7 cudów świata i Primordial Soup (w wolnym tłumaczeniu Ameby)
ODPOWIEDZ