Dżungla

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

jax zapytał:
Wiec skoro Michale jestes tu obecny, to moze odpowiesz na pytanie ktore nurtuje mnie od dawna: czy slon , jesli zaatakuje, zabije szczura ?(jesli w ogole moze go zaatakowac).
Słoń nie może atakować szczura. Wynika to z zasady, że "słabsze zwierzę nie może zaatakować silniejszego", a w tej grze słoń jest słabszy od szczura.
Ta zasada gry stanowi głównie problem dla osób, które znają Stratego i traktuja słonia jako odpowiednik marszałka, a szczura jako odpowiednik szpiega.
Zgadzam się, że być może powinno to być opisane bardziej wyraźnie. Na przykład dodatkowe zdanie: "słoń nie może rozdeptać szczura" definitywnie wyjaśniłoby sytuację.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Post autor: Legun »

Kupiłem 'Dżunglę" swojej córce, grałem z nią w nią wiele razy, stąd takie refleksje:

- brak czynnika losowego, lub choćby pamięciowego, sprawia że gra nie jest specjalnie atrakcyjna dla rodzica 6-latki, nawet takiej, która "interes ma po tacie" i radzi sobie świetnie z Carcassonne i Osadnikami - po prostu muszę jej dawać podpuchę, żeby wygrała; z drugiej strony - jest to bardzo chwalebna nauka myślenia - ale żeby się zbyt długo poświęcać, to może przesada,
- przychylam się do zdania, że gry logiczne dwuosobowe mają tą wadę, że jak już ktoś je lubi, to dlaczego nie pograć w szachy...
- mimo wszystko szacie graficznej czegoś brakuje - ani to realistyczne, ani zabawne.

Brakuje jej po prostu tej iskry :? W każdym razie faktem jest, że nikomu tej gry nie poleciłem, jak to ma miejsce w przypadku Farmera, Carcassonne i Osadników. Raz tylko kupiłem ją w prezencie chrześniakowi.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

Na początku zaznaczam, że w "Dżunglę" nie grałem, a pytanie, które zaraz zadam przekazuję tylko od znajomego, który w "Dżunglę" grał.

Z tego co mi przekazał znajomy:

- moje zwierzęta w pułapkach otaczających bazę przeciwnika tracą swoje właściwości (mogaą być pokonane przez każde inne zwierzę przeciwnika)

- moje zwierzęta w pułapkach zlokalizowanych wokół mojej własnej bazy nie tracą swoich właściwości

Co w takim razie dzieje się w sytuacji, kiedy umieszczę po jednym ze swoich zwierząt w pułapkach otaczających moją własną bazę? Czy automatycznie pokonuję wszystkie zwierzęta przeciwnika, które będą chciały się dostać do mojej bazy przez pola z pułapkami?
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Wcale nie jestem pewien czy umieszczajac zwierzeta w swoich pulapkach zachowuja one swoje zdolnosci. Ale nawet gdyby tak bylo, to gdy przeciwnik zaatakuje tak rozmieszczone zwierze zwierzeciem silniejszym (lub o rownej sile) wowczas wygra.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

z tego co zrozumialem tlumaczenia znajomego, zwierzę przeciwnika nie może wygrać z moim własnym umeszczonym w mojej własnej pułapce, ponieważ żeby zaatakowac moje zwierzę musi wejść do mojej pułapki, a tam zwierzę przeciwnika traci swoje właściwości i automatycznie przegrywa z kazdym moim zwierzęciem.

Tak to rozumie mój znajomy (ja nie czytałem nawet instrukcji)...
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

jax ma rację: atakujący zwierzak traci swoje zdolności dopiero wtedy, gdy stanie na polu pułapka. Tak więc np. lew gracza atakującego może pokonać stojącego w pułapce psa i zająć jego miejsce. Dopiero wtedy traci siły i może być zbity np. przez stojacego obok pułapki kota.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

ok, rozumiem. dzięki za wyjaśnienie.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: WRS »

Ponieważ w innym miejscu
MichalStajszczak pisze:Kilka miesięcy temu była na tym forum dyskusja o Dżungli
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =d%BFungla
Uprzejmie proszę o korzystanie z polecenia "Szukaj" i nie powielanie wątków
to ja się dostosowuję.

Na wstępie napiszę, że mi i moim Skarbom Dżungla się spodobała (a mamy ją już pewnie ze dwa lata). Wracamy do niej z przyjemnością, a zaraz po zakupie była na topie! Lubimy gry logiczne, ot co!

A zasadniczo, to mam wątpliwości co do instrukcji.
- czy szczur może zaatakować z wody wrogiego szczura, który stoi na lądzie? (bo, że słonia nie może to jest jasno wykluczone w instrukcji)
- czy szczur może zaatakować z lądu wrogiego szczura, który pływa w wodzie?
- czy własny szczur uniemożliwia skok przez jezioro? (bo w instrukcji jest wskazany wrogi szczur)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: MichalStajszczak »

Lew i tygrys nie mogą przeskakiwac ani przez wrogiego szczura, ani przez własnego.
Szczur może zaatakować drugiego szczura z wody na ląd i z lądu do wody.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: WRS »

MichalStajszczak pisze:Szczur może zaatakować drugiego szczura z wody na ląd i z lądu do wody.
Bardzo cenna właściwość!
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: MichalStajszczak »

W grze Dżungla walka odbywa sie zawsze na jakimś polu - tym, na którym stoi pionek zaatakowany. Dlatego w instrukcji jest zdanie o walce szczurów w wodzie po to, żeby zaznaczyc, że szczury walczą również w wodzie, a nie tylko na lądzie.
Nawiasem mówiać, z początkowego ustawienia zwierząt na planszy wynika, że szczury rzadko walczą ze sobą.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: WRS »

MichalStajszczak pisze:[...] w instrukcji jest zdanie o walce szczurów w wodzie po to, żeby zaznaczyc, że szczury walczą również w wodzie, a nie tylko na lądzie.
Cóż, to że walczą w wodzie nie wzbudziło żadnych sprzeciwów. Jednak wyraźne wykluczenie możliwości ataku na słonia wprost z wody wywołało pytanie o walkę między szczurami.
MichalStajszczak pisze:Nawiasem mówiać, z początkowego ustawienia zwierząt na planszy wynika, że szczury rzadko walczą ze sobą.
Oczywiście, rzadko. Jednakowoż nam się zdarzało różne taktyki sprawdzać - bo gra jest w nie przebogata - i doszło kilka razy do takiego bliskiego (wodno-lądowego) spotkania na najniższym (siła 1 ;) ) szczeblu.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: MichalStajszczak »

WRS pisze:Jednak wyraźne wykluczenie możliwości ataku na słonia wprost z wody wywołało pytanie o walkę między szczurami.
To, że szczur nie moze atakować słonia, jest istotnym wyjątkiem w regułach gry. Wyjątkiem, bez którego szczur byłby zbyt mocny. Bo w wodzie nie może go pokonać żaden inny zwierzak i szczur mógłby bez ryzyka podpłynąć do wrogiego słonia.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dżungla

Post autor: WRS »

Dziękuję raz jeszcze za obszerne i życzliwe objaśnienia.

Dla mnie wyjątkową była możliwość pływania szczura, stąd - naturalne - sprecyzowanie nt. wykluczenia ataku na słonia bezpośrednio z jeziora.

Teraz mając komplet reguł (bez niejasności) Dżungla pokaże zapewne swoje dodatkowe możliwości.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ