Master of Economy

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Master of Economy

Post autor: janekbossko »

ktokolwiek w to grał? jakas opinnia? czy trzeba czekac do po Essen?
a cena tez nieznana?
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

ktokolwiek w to grał? jakas opinnia? czy trzeba czekac do po Essen?
a cena tez nieznana?
Premiery z pewnością zawsze będą na Essen. Zdecydowanie wolę uniknąć "efektu Bazika" i mieć pierwszą recenzję w "Counter"
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Master of Economy

Post autor: bazik »

lol, rozumiem ze niemcy i amerykanie uznali alchemicusa za innowacyjna rewolucje w grach planszowych a tylko ja sie nie poznalem? :-D
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

bazik pisze:lol, rozumiem ze niemcy i amerykanie uznali alchemicusa za innowacyjna rewolucje w grach planszowych a tylko ja sie nie poznalem? :-D
Będzie recenzja Sylvestra. Zobaczymy co powie. Odróżni ją z pewnością to, że przed jej opublikowaniem zagrał w grę.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Master of Economy

Post autor: Soulless »

Co to za offtopy? :D

OT: wrzucilem troche real fotek MoE na BGG :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Master of Economy

Post autor: Don Simon »

Prosimy o wrazenia z rozgrywki - zarty i inne takie maja oddzielny watek w OT.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

(...)

Ostrzeżenie - melee.
Wycięte posty zostały przeniesione do off-topic
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Master of Economy

Post autor: uyco »

janekbossko pisze:ktokolwiek w to grał? jakas opinnia? czy trzeba czekac do po Essen?
a cena tez nieznana?
Przyłączam się do pytania Janka - jakieś wrażenia?. Abstrahując od awantury, gra trafiła na mój radar dużo przed Essen, więc rad byłbym poznać jakieś opinie.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

tu jest parę:

http://www.boardgamegeek.com/thread/579 ... t-all-dead
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/6 ... tem1449844
http://www.boardgamegeek.com/thread/579 ... first-play

Jest też opinia krytykująca relacje ekonomiczne, aczkolwiek opierała się ona o nieporozumienie polegające na założeniu, że akcje w grze są w trakcie rozgrywki emitowane przez spółki, więc kasa powinna trafiać do nich. Na forum bgg jest szczegółowe wyjaśnienie dlaczego tak nie jest. Derek "Warrior Knight" Carver też mnie o to wypytywał :mrgreen: Twierdzi ponadto, że system anglosaski nie przewiduje wykupu akcji w celu umorzenia. W kontynentalnym jest to (oczywiście pod pewnymi warunkami) dopuszczalne.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Master of Economy

Post autor: Nataniel »

Syf przeniosłem do offtopic.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

Nataniel pisze:Syf przeniosłem do offtopic.
Dzięki
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

Gra już dostępna w Rebelu
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... onomy.html

Na BGG większy wątek o wrażeniach z pierwszych rozgrywek:
http://www.boardgamegeek.com/thread/582 ... omy-indeed
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Master of Economy

Post autor: MichalStajszczak »

Na bgg znalazłem następujacy komentarz na temat gry Master of Economy:
As an example, the flows of money involved with buying shares make no sense. Something you will probably see is: Company X buy shares of company Y from the pool, threatening a takeover of Y by CEO of X, money goes to the bank. CEO of Y is either going to be basically out of the game by losing control of the company, or he must have the company buy back some of the shares held by X or the CEO of X. Money for these shares (+ a little extra) goes to the previous owner of the shares, and the shares return back to the pool. So suddenly a huge pile of money just disappeared from the coffers of company Y, while no other state changed.
Pytanie do osób, które już grały i oczywiście autora: czy to działa tak, jak jest opisane w komentarzu?
Pytanie do osób, znających sie na ekonomii: czy to powinno tak działać, jeżeli gra jest przedstawiana jako "symulator ekonomiczny"?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4501
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1455 times
Been thanked: 1105 times

Re: Master of Economy

Post autor: garg »

Taka sytuacja może mieć miejsce podczas spekulacji na giełdzie, jednak jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko i nie do końca wygląda ono tak, jak w grze.

Firma A zamierza przeprowadzić wrogie przejęcie firmy B. Skupuje potajemnie akcje na rynku. Firma B dowiaduje się o tym i ogłasza, że skupi swoje akcje za więcej (w rzeczywistości skup własnych akcji jest dość złożonym tematem - także z prawnego punktu widzenia). Akcjonariusze widzą lepszą ofertę, sprzedają za nią akcje firmie B, kurs akcji rośnie, firma B wydaje na nie dużo pieniędzy. Sytuacja kończy się na kilka sposobów:

1) Firma A przejmuje kontrolę nad firmą B, płacąc za akcje więcej, niż pierwotnie planowała.

2) Firma A nie przejmuje kontroli i wyprzedaje akcje firmy B po wyższym kursie, zarabiając na całej procedurze.

3) Firma B zadłuża się na wykup swoich akcji i zostaje przejęta przez jakiś inny podmiot, ale nie daje się firmie A.

4) Rząd Francji wkracza do akcji i blokuje administracyjnie przejęcie firmy Ubisoft przez EA (no dobra, to tylko taki żart z faktycznego wydarzenia z nieodległej przeszłości :wink: ).

Jednak, jak widać z powyższego przykładu, w grze pominięte są niezwykle istotne podmioty, czyli inni drobni akcjonariusze. Jeśli chcę w grze kupić czyjeś akcje, po prostu to robię. W rzeczywistości, żebym mógł coś kupić, ktoś musi to chcieć sprzedać.

Więc wydaje mi się, że powinien tu (znaczy w grze) być jakiś mechanizm ograniczający niekontrolowany zakup akcji, np: limit liczby akcji poszczególnych spółek, konieczna zgoda zarządu spółki na sprzedaż swoich akcji itp. Czy taki mechanizm istnieje - nie wiem, bo nie grałem. Tutaj może się wypowiedzieć autor gry lub osoby mające już za sobą rozgrywkę.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

garg pisze:Taka sytuacja może mieć miejsce podczas spekulacji na giełdzie, jednak jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko i nie do końca wygląda ono tak, jak w grze.

Firma A zamierza przeprowadzić wrogie przejęcie firmy B. Skupuje potajemnie akcje na rynku. Firma B dowiaduje się o tym i ogłasza, że skupi swoje akcje za więcej (w rzeczywistości skup własnych akcji jest dość złożonym tematem - także z prawnego punktu widzenia). Akcjonariusze widzą lepszą ofertę, sprzedają za nią akcje firmie B, kurs akcji rośnie, firma B wydaje na nie dużo pieniędzy. Sytuacja kończy się na kilka sposobów:

1) Firma A przejmuje kontrolę nad firmą B, płacąc za akcje więcej, niż pierwotnie planowała.

2) Firma A nie przejmuje kontroli i wyprzedaje akcje firmy B po wyższym kursie, zarabiając na całej procedurze.

3) Firma B zadłuża się na wykup swoich akcji i zostaje przejęta przez jakiś inny podmiot, ale nie daje się firmie A.

4) Rząd Francji wkracza do akcji i blokuje administracyjnie przejęcie firmy Ubisoft przez EA (no dobra, to tylko taki żart z faktycznego wydarzenia z nieodległej przeszłości :wink: ).

Jednak, jak widać z powyższego przykładu, w grze pominięte są niezwykle istotne podmioty, czyli inni drobni akcjonariusze. Jeśli chcę w grze kupić czyjeś akcje, po prostu to robię. W rzeczywistości, żebym mógł coś kupić, ktoś musi to chcieć sprzedać.

Więc wydaje mi się, że powinien tu (znaczy w grze) być jakiś mechanizm ograniczający niekontrolowany zakup akcji, np: limit liczby akcji poszczególnych spółek, konieczna zgoda zarządu spółki na sprzedaż swoich akcji itp. Czy taki mechanizm istnieje - nie wiem, bo nie grałem. Tutaj może się wypowiedzieć autor gry lub osoby mające już za sobą rozgrywkę.

Częściowo tak. Chodzi o wykup akcji w celu umorzenia, w tym przypadku przymusowy, którego celem może wprawdzie być zmiana struktury akcjonariatu, ale istotniejszy jest wzrost wartości majątku firmy przypadającego na każdą z akcji pozostałych. W grze ta akcja pełni obie funkcje. W realu powoduje też zwykle wzrost kursu (w grze mechanizm wzrostu kursu jest związany ze wzrostem pozycji rynkowej). Dość powszechnie stosowana była ta akcja ok. 1-1,5 roku temu wśród spółek GPW.
Nie mogę się zatem zgodzić z twierdzeniem, że nic się poza transferem pieniędzy nie zmienia. Zarząd ma narzędzie, dzięki któremu może sie utrzymać na stołku, a przede wszystkim zmieniają się proporcje końcowej wypłaty tego co firma zarobiła.
W komentarzu jest też pewne nieporozumienie dotyczące założeń. Nie tyle pakiet akcji wraca do banku, co po prostu żeton pozostaje dalej w grze. Teoretycznie można by go odkładać na bok i wyłączyc z dalszej gry. Celem jego pozostawienia jest wyłącznie zwiększenie elastyczności rozgrywki. Przy wykupionych bądź odłożonych wszystkich pakietach o nominałach np. 3-8 dochodziłoby do sztucznego ograniczenia możliwości inwestowania.
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Master of Economy

Post autor: Wookie »

"legendarne pudełko" ? :mrgreen:
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

:mrgreen:
(no nie mogłem się powstrzymać ;) )
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Master of Economy

Post autor: Veridiana »

Gratulacje

aczkolwiek, Quasimodo też miał "najciekawszą" urodę w okolicy... :wink:
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

Veridiana pisze:Gratulacje

aczkolwiek, Quasimodo też miał "najciekawszą" urodę w okolicy... :wink:

prfff... :p
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Master of Economy

Post autor: BartP »

Można gdzieś zakupić poza Rebelem?
I czy jest szansa, by ktoś z gierką wpadł na gdyńskie spotkanko czwartkowe i zaprezentował?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Master of Economy

Post autor: surmik »

Przychylam się do prośby o wizytę w Gdyni na spotkaniach bo też z wielką chęcią bym zagrał :)
antypirx

Re: Master of Economy

Post autor: antypirx »

Jest egzemplarz do użycia na miejscu w Gdańsku w Schronie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Master of Economy

Post autor: melee »

Poprzednio cierpliwie przenosiłem komentarze do innych wątków, np. do wątku w Offtopic dotyczącego ocen na BGG. Wysyłałem PW, aby pisać w odpowiednim miejscu, bez skutku, więc po prostu usuwam teraz komentarze nie związane merytorycznie z grą.
ODPOWIEDZ