Gry dla bystrego 6 latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Kaktus+ »

Witam

Trochę ciężki orzech sobie zafundowałem do zgryzienia, gdyż o ile w planszówkach nieźle się orientuję, to w pozycjach dla graczy młodszych już nie koniecznie.
Zdeklarowałem się, że kupię 6 letniemu chłopaczkowi 2 tytuły planszówkowe, po tym jak strasznie się zafascynował moją kolekcją. Niby 6 lat ale przyznać muszę, że dzieciak jest bardzo bystry. W ciągu 30 min logicznie i w 100% poprawnie ułożył plansze ze wszystkich elementów do Space Hulka 3ed i Descenta. Później zasiadł do Carcassonne z 3 dodatkami i po 20 min ułożył wszystkie elementy i jedynie 2 były ułożone błędnie, dodatkowo załapał większość zasad związanych z punktowaniem (poza tymi cholernymi łąkami ale tu sam się gubię ;) )

Tak więc, zastanawiam się co mu kupić, coś co z jednej strony da kupę frajdy i będzie rozwijać dziecko, z drugiej "zaszczepi" młodego adepta ;)

Proszę o jakieś ciekawe propozycje. Ze swojej strony dodam, że rozważam 3 tytuły, aczkolwiek nie ma pojęcia czy słusznie:
1. Carcassonne wspomniane wyżej gdyż przypominają puzzle, a zarazem za każdym razem coś innego można ułożyć;
2. Owczy Pęd - widziałem w sklepie i spodobała mi się
3. Mali Powstańcy - ciekawy edukacyjny temat

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: WRS »

Kaktus+ pisze:2. Owczy Pęd - widziałem w sklepie i spodobała mi się
Ekhm...
Zachęcam do zagrania przed zakupem. Gra jest śliczna, ale mi zupełnie nie podeszła. Cztery fazy, to jakby cztery oddzielne gry (bo zasady się zmieniają) i robi się z tego chaos...
Zagrać u kolegi, koniecznie.

A może Wikingowie?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: folko »

Moim dziewczynom Owczy Pęd się podobał, chociaż były trochę starsze... młodsza mogła mieć wtedy około 8 lat. Faktem jest, że to dziwna gra i nie wszystkim się podoba.
Tak z innej beczki, ważniejsze jest czy mały jest... wytrzymały. To znaczy jak długo potrafi się skupić na grze ;-) Dzieci jeśli mają z kim to poradzą sobie prawie z każdą grą, gorzej jednak czy będą umiały się skupić ;-)

Dzieci są tak samo różnymi graczami jak dorośli, moim kozom w wieku 6-8 lat podobały się tak różne gry jak Osadnicy i Wysokie Napięcie :)
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: artch »

Moim zdaniem - jeżeli w przyszłości chcesz mieć gracza w domu/w rodzinie/u znajomych, który przy okazji nauczy się logicznie myśleć (co będzie niewątpliwie potrzebne w szkole podstawowej, aby zaczął się prawidłowo rozwijać) - powinieneś kupić następujące gry:
1. Pędzące żółwie - absolutny elementarz dla graczy początkowych w takim wieku (najpierw opcja: wygrywa żółw na dole, potem trudniejsza: wygrywa żółw na górze), a dla rodziców szybka partyjka z mnóstwem śmiechu i zabawy
2. Totem - lekka i przyjemna gra dla rodziny wchodzącej w świat gier planszowych, a dla 6-latka pierwsze spotkanie z prawdziwą taktyką gry (sukcesy i porażki z których zacznie wyciągać wnioski na przyszłość, pierwsze kroki co zrobić by od razu nie przegrać, potem co zrobić by powalczyć o wygraną).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bezbarwnie
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2011, 14:01

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: bezbarwnie »

Witam

Akurat mam syna 6 latka więc mogę się wypowiedzieć jakie tytuły są grane u nas.
Przerobiliśmy:
Wilki i owce
Superfarmer
Hooop!
Kraby
Poszukiwacze skarbów
Totem
Carcassone
Niagara
Manila
Dixit
Fasolki
Eurobusiness
Batavia

Graliśmy w wymienione przez autora wątku Owczy pęd oraz w Powstańców i nie szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi w tych grach, jak w nie grać, choć instrukcje czytałam. Nie polecam zatem.

Najbardziej syn lubi Niagarę oraz Poszukiwaczy skarbów. Ciekawe gdy rodzinne, wciągające, uczące myślenia w grach planszowych. Jest to taki wstęp do trudniejszych gier. Kolejnymi grami które warto dziecku pokazać jest Carcassone oraz Manila, Totem. A największą furorę robi u nas gra karciana Fasolki, bardzo polecam.


Jednak na pewno każde dziecko nawet w tym samym wieku lubi inne gry oraz umie grać w inne gry. Trzeba więc prawdę mówiąc wszystko wypróbować by wiedzieć co dziecku się spodoba.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: pebro »

Owczy pęd sobie daruj, owszem przyciąga wykonaniem każdego od dzieci po dorosłych, jednak dla dzieci zdecydowanie zbyt skomplikowane zasady, jest to gra logiczna ubrana w owczą skórę.
Proponuję:
Osadników z Catanu - proste zasady, dodatkowo edukacyjne dodawanie do 12 (sumowanie kostek) ;) , możliwość wprowadzenia rozmaitych wariantów, handikapów,
Wikingów - dzieci (i nie tylko) uwielbiają układać wyspy),
Carcassone (łąki dla dzieci są trudne, ale można grać bez nich),
Niagara - proste zasady i łapanie kryształów
Magnum Sal - zbieranie sześcianików
Kolejka - nie czyta, a kart nauczyła się na pamięć, losowość pozwala zwiększyć szansę wygranej.
a także karcianki
6.bierze!,
Sabotażysta (jeśli jest więcej graczy)
Córka w podobnym wieku 6-7 gra praktycznie we wszystko, ostatnio spodobało jej się Wysokie napięcie, ale zbyt dużo liczenia jak na ten wiek. Ogólnie zauważyłem, że podobają się gry gdzie można coś zbierać.
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Kaktus+ »

Dziękuję za wszystkie propozycje, sporo tego dzięki czemu na pewno będę w stanie coś wybrać. Mam już przynajmniej listę gier, od czego zacząć. Prawdopodobnie kupię mu Carcassonne (dzieci są kochane ale swojej kopii nie oddam :P ) i zdecyduję się na Wikingów. Temat gry ciekawy i powinien chłopca zainteresować.

Jeszcze jedno pytanie. Dzisiaj dowiedziałem się, że chłopak ma straszą zajawkę na punkcie dinozaurów. Po prostu mega, ogląda, maluje, zbiera figurki itp. Czy jakaś gra w takim klimacie dla dzieci również się znajdzie? Dominant Species pomijam oczywiście ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: WRS »

Dino detektive - w świetnej cenie tutaj. Polskie zasady masz na BGG.
Grałem z dwoma takimi małymi dinomaniakami - byli przeszczęśliwi.
A sama gra nie jest słaba. Fajna, familijna. Polecam!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Banan2 »

Kaktus+ pisze:Dziękuję za wszystkie propozycje, sporo tego dzięki czemu na pewno będę w stanie coś wybrać. Mam już przynajmniej listę gier, od czego zacząć. Prawdopodobnie kupię mu Carcassonne (dzieci są kochane ale swojej kopii nie oddam :P ) i zdecyduję się na Wikingów. Temat gry ciekawy i powinien chłopca zainteresować.
Tylko, że dwa razy kupisz "kafelki". Jeśli już (kafelki i dobra cena) to może lepiej Galaxy Trucker.
Kaktus+ pisze:Jeszcze jedno pytanie. Dzisiaj dowiedziałem się, że chłopak ma straszą zajawkę na punkcie dinozaurów. Po prostu mega, ogląda, maluje, zbiera figurki itp. Czy jakaś gra w takim klimacie dla dzieci również się znajdzie? Dominant Species pomijam oczywiście ;)
Kup mu Claustrophobię a będziesz najlepszym wujkiem/kuzynem/kolegą (niepotrzebne skreślić) na świecie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Kaktus+ »

Mam Claustrophobie i uważam, że póki co za trudna może się dla niego okazać.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: przemoo99 »

A ja tradycyjnie zaproponuje Small World. Pieknie wydana, niezbyt dluga i proste zasady. A przy okazji uczy "kombinowac" w grze :)
Planszówkowy maniak... :)
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Radek »

6 lat to trochę dużo, ale jako jedna z dwóch pędzące żółwie na pewno mogą być.
Arkadia u nas bardzo się sprawdza
Poszukiwacze skarbów
Ingenious

Gdybym miał wybrać dwie to wziąłbym Ingenious i Arkadię
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: tysma »

Mój siostrzeniec zaczął przygodę w wieku 4 lat z pędzącymi żółwiami, potem był superfarmer, wilki i owce. Z tych trzech gier najrzadziej były grane Wilki.
Gdy kończył 6 lat zakupiłem mu Jamajke i wszystkie pozostałe gry zaczęły zbierać kurz, a jamajka lądowała co chwile na stole.
Teraz doszły do jego kolekcji trzy tytułu, a mimo to wciąż jamajka jest grana dość często. Pędzące zółwie, wilki i owce, super farmer leżą od czasu zakupu Jamajki:) Tylko w takie gry dla 6 latków grałem i jeszcze w Manile, gdyby wybór był między tymi czterema tytułami to polecam Jamaice.
O innych grach jak niagara, carsacone itd się nie wypowiadam, bo nie grałem w nie, a polecać gry których sam nie wypróbowałem/nie zaobserwowałem siostrzeńca przy nich, chyba nie jest w porządku:)
Pozdrawiam.
stefanmalek
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2010, 10:43

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: stefanmalek »

Wydaje mi się, że Carcassonne jest najlepszym pierwszym wyborem. Zważywszy na nieskomplikowane zasady i nieprzeciążający system liczenia punków. Także "rozkminy" gdzie postawić meepla nie są jakieś szczególnie wysilające w porównaniu z rozszerzeniami. Dużą zaletą jest możliwość gry w 2 osoby.

Co do drugiego miejsca, to może proponowane wcześniej Fasolki. Zasady też nie są skomplikowane a trzeba czasami trochę pokombinować. Minusem jest to, że trzeba grać minimum w 3 osoby.


Co do Osadników, to uważam iż 6 lat może być niewystarczające. Chyba, że grałby z dziećmi w podobnym wieku.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: Don Simon »

folko pisze: moim kozom w wieku 6-8 lat podobały się tak różne gry jak Osadnicy i Wysokie Napięcie :)
Czy jak bys mial synow to bys na nich mowil "barany"? 8) :wink:
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: folko »

Kozły, Szymonku, kozły ;-)
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla bystrego 6 latka

Post autor: pebro »

stefanmalek pisze: Co do Osadników, to uważam iż 6 lat może być niewystarczające. Chyba, że grałby z dziećmi w podobnym wieku.
Spokojnie, jak jest bystry to da radę ;). Zaczynaliśmy od uproszczonego wariantu: http://boardgamegeek.com/thread/440331/kindercatan, następnie podstawka, żeglarze - wyspa mgieł i teraz gra w bardziej rozbudowane scenariusze. Wszystko oczywiście zależy od umiejętności danego dziecka. Zawsze też można dać haindicap: dziecko układa osadę i miasto, pozostali po 2 osady.
Najważniejsze powoli i nic na siłę, trochę cierpliwości i dyskretna pomoc w rozgrywce.
ODPOWIEDZ