Gra logiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Gra logiczna

Post autor: szmajchel »

Chciałbym kupić rodzicom kolejną grę. Póki co mają Scrabble i Rummikuba, a ja w zasadzie z takich logicznych to znam jeszcze tyko Blokusa (który według mnie im się nie spodoba), więc zwracam się o pomoc do Was. Poszukuję gry:
- o prostych zasadach, które można łatwo wytłumaczyć, nie może być ich także dużo, nic skomplikowanego
- bdb/db dla 2,3,4 osób
- trochę myślenia i kombinowania, raczej bez elementu czasowego czy zręcznościowego (refleksu)
- "czytelne" wykonanie
- brak jakiś negatywnych interakcji

Z góry dzięki za wszelkie pomysły, mile widziane jakieś uzasadnienia i komentarze co do rekomendowanych tytułów.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra logiczna

Post autor: vaski »

Moi rodzice grają w Ingenious, więc może i u Was się sprawdzi.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra logiczna

Post autor: skanna »

Pentago - każdy zna grę w kółko i krzyżyk, a to jest jej uatrakcyjniona i bardziej skomplikowana wersja.

Edit, doczytałam, że nie tylko na 2 osoby, zatem raczej pentago multiplayer.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra logiczna

Post autor: nikozja_dg »

Przyłączam się do Skanny - Pentago. Mojej mamie i cioci spodobała się gra Uptown. Bardzo prosta gra, a ile zabawy sprawia. Moja mam jest też fanką gry Hej to moja ryba. Baaardzo prosta i sprawdza się na 2,3 i 4 osoby.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra logiczna

Post autor: bartek_mi »

Zdecydowanie Ingenious (czy tam Geniusz)
Fitsy sa tez sympatyczne.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra logiczna

Post autor: WRS »

Zdecydowanie popieram Ingenious.

Ale zachęcam do rozważenia:
6. bierze - bardzo fajna karcianka, hula od 2-10 osób, im więcej się gra tym ciekawsze są rozgrywki (chociaż ja najwięcej egzemplarzy "straciłem" po pierwszych rozgrywkch [e... gdzie to można kupić? - a bierz ;) ])
Kraby - bardzo emocjonująca gra! z dużą dawką interakcji!! :)
Hej, to moja ryba - dobra gra, ale osłabiający jest setup - może to być przyczyną znużenia.
Fajniejsze jest Schweinebande (targ zwierząt, czy jakoś tak w spolszczeniu)

Skybridge? Qubix?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra logiczna

Post autor: Lucf »

Ja ci proponuję GENISZA / Ingeniuosa - czyli takie jak to się mówi "skrable dla analfabetów" - i może to być wstęp do innych planszóek - kupuj w ciemno!

Następnie Quoridor - ale działa tylko na 2 lub 4 osoby. W to zagra każdy kto nie widział planszówki, bo zasady są DWIE.

Na a następnie proponuję gdy stritce LOGICZNE, ale z dołożonym tematem -
czyli HEJ TO MOJA RYBA - działa świetnie od 2 do 4 osób
i ŻABKI
Obie to są gry logiczne, ale zamiast abstrakcyjnych pionkow masz zwierzęta - po prostu milej się gra - coś jak szachy na kompie gdzie jak zbijasz pionka to masz animację walki :)

We wszystkie te gry grałem wieloktronie, Geniusza i Quoridora mam i nie zamierzam się ich pozbywać. Geniusza mma nawet w wersji travel [tylko na 2 osoby]. No i Geniusz jest może trochę losowy, ale jak ktoś Skrabelki lubi to na 100% się spodoba!

Ale pamietaj żeby nie poprzestawać na geniuszu - Żabki . hej ryba to dalszy krok do edukacji współpgraczy i przekonywania ich do bardziej rozbudowanych eurogier :D

---
W każdej z tych gier NEGATYWNA INTERAKCJA JEST NA POZIOMIE GIER LOGICZNYCH. Ale w Żabkach jest możliwość zburzenie komuś kładki-więc może żabki na koniec.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra logiczna

Post autor: szmajchel »

Widzę, że Geniusz ma zdecydowanie największe poparcie. A co myślicie o grze Qubix?

PS. Czym się różni Geniusz od Geniusz Wersja Familijna? Zauważyłem, że ta druga opcja jest znacznie tańsza wg i-szopa
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra logiczna

Post autor: skanna »

Lucf pisze:Ja ci proponuję GENISZA / Ingeniuosa - czyli takie jak to się mówi "skrable dla analfabetów" - i może to być wstęp do innych planszóek - kupuj w ciemno!
Ingenious nie jest skrablami dla analfabetów - to zaszczytne miano zdecydowanie należy się grze "Qwirkle", o której zapomniałam, a którą serdecznie polecam :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra logiczna

Post autor: Senaszel »

Gry logiczne są na dwóch graczy. Zawsze i Tylko. Tam gdzie się zaczyna polityka kończy się logika.

Z powyższych polecanek najbliżej do gry logicznej FITSowi bo w sumie to jest pasjans z porównywaniem wyników.

Pozdrawiam,
Wingmakers
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gra logiczna

Post autor: folko »

Senaszel pisze:Gry logiczne są na dwóch graczy. Zawsze i Tylko. Tam gdzie się zaczyna polityka kończy się logika.

Z powyższych polecanek najbliżej do gry logicznej FITSowi bo w sumie to jest pasjans z porównywaniem wyników.

Pozdrawiam,
To prawda :)
Ingenious ze sporym elementem losowym trudno nazwać czysto logicznym ;-)
Chyba lepsze określenie byłoby: abstrakcyjna gra bez elementu losowego...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra logiczna

Post autor: WRS »

Lucf pisze:i ŻABKI [...]
Ale w Żabkach jest możliwość zburzenie komuś kładki-więc może żabki na koniec.
Dla uściślenia. Żabki, to spolszczona nazwa gry Army of Frogs.
A P.T. Kolega (jak z wynika z opisu) ma na myśli Hooop!
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, 09:55 przez WRS, łącznie zmieniany 1 raz.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Gra logiczna

Post autor: srokaplotkara »

To może Quoridor, tudzież Abalone Quattro.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra logiczna

Post autor: vaski »

Zastanawiałm się właśnie nad grą dla moich rodziców i powiem tak nic lepszego od PENTAGO nie znajdę, to jest tytuł, w który chce się grać i grać i grać.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Gra logiczna

Post autor: jerrymagu »

poczytaj sobie jeszcze o takiej grze jak GHEOS. Na forum też o niej pisano. Myślę że może być warta rozważenia
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Gra logiczna

Post autor: artch »

Moim zdaniem rozważ zakup kultowej gry "Przez pustynię" Reinera Knizii - naprawdę to będzie dobra zabawa dla rodziców, bo trzeba trochę pomyśleć, żeby nie dać się ograć, ale zobaczysz jak raz zagracie w tę grę, to zaraz zaczniecie drugą partyjkę jako rewanż - po prostu jest to super gra, aby miło spędzić z rodziną kilkupokoleniową popołudnie lub wieczór.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra logiczna

Post autor: bartek_mi »

artch pisze:Moim zdaniem rozważ zakup kultowej gry "Przez pustynię" Reinera Knizii [...]
U mnie akurat kompletnie nie siadlo - samuraj za to tak.
Dice Hate Me :(
ODPOWIEDZ