7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: amaroczek »

Która lepsza dla dwóch osób? 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki? Jestem zielony, proszę o pomoc. W końcu trochę wydatku jest :D
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zephyr »

lol

sory ale to pytanie brzmi jak: co jest lepsze kierki czy szachy

7 cudów
prosta karcianka na 30-50min (jak nie krócej) dla potencjalnie dużego (2-7) grona graczy
na 2 osoby jest specjalny wariant z robotem, nie testowałem, podobno grywalny, ale to wariant z robotem
Gra mi się bardzo podoba, ale to raczej mało skomplikowany tytuł którego atutami są prostota i szybkość rozgrywki
Jeśli ktoś oczekuje gry bardziej wymagającej srodze się zawiedzie, choć nie jest zupełnie bezmyślna specjalnie nie ma tu czego analizować

through the ages
gra zdecydowanie bardziej skomplikowana, zarówno jeśli chodzi o zasady, których trochę jest, jak i samą rozgrywkę, która wymaga rozwoju w wielopłaszczyznowej skali, a gra nie specjalnie wybacza błędy i jak gospodarka się rozpadnie ciężko wstać
rozgrywka trwa zdecydowanie długo; ja ze znajomymi lubię sobie pomyśleć w spokoju co daje absurdalne czasy rozgrywki rzędu 4h, jeśli się gra sprawniej można zejść pewnie poniżej 2h, ale to wymaga obeznania z grą i szybkiego podejmowania decyzji... i dalej nie jest to gra błyskawiczna
duże znaczenie aspektu militarnego, praktycznie ciągły wyścig zbrojeń i bardzo dotkliwe najazdy też nie każdemu przypadną do gustu; zwłaszcza że ta gra wybitnie premiuje doświadczenie
możne zapewnić rozrywkę na wiele emocjonujących epickich partii, ale może też zupełnie nie podejść

na pytanie co tobie bardziej pasuje nie mam zamiaru nawet próbować odpowadać
mimo pozornie podobnej tematyki gry są kompletnie różne
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ronczi »

Więcej informacji ile osób, jaki poziom osób grających, jaki czas gry i jakiego rodzaju gry lubisz. Jeżeli jesteś kompletnie zielony to polecam inne gry jeżeli musi być któraś z powyższych to 7 Cudów.
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: amaroczek »

Dwie osoby (ja + dziewczyna), poziom początkujący (zaczynamy z planszówkami), czas gry raczej szybki. Gry raczej przygodówki, karcianki, ekonomiczne i strategiczne.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kdsz »

Wobec tego 7 cudów bez dwóch zdań (choć dla mnie osobiście gra nie warta swojej ceny)
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: amaroczek »

Czy 7 cudów bardziej opłaca się na start niż np. Stone Age?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kdsz »

Wydaje mi się, że obie dobrze sprawdzą się jako tytuł dla początkujących graczy. Ja wybrałbym Stone Age (bo to bardziej moje klimaty a 7 cudów uważam za grę dość przereklamowaną), ale sądzę, że gdybyś w tym topicu stworzył ankietę to mój głos byłby chyba w mniejszości. W każdym razie absolutnie zapomnij o Cywilizacji
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

Ja też wybrałbym Stone Age, zwłaszcza dla 2 osób. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vaski »

Ja Cywilizację dostałem od mojej kobiety na początku przygody z planszówkami (jeszcze wówczas nie było wersji PL). Gra leżała na szafie i czekała na swoją kolej rok czasu. Pomimo kilku prób za każdym razem kończyłem granie na najłatwiejszych zasadach i nie mogłem poradzić sobie z całością. Może gdyby ktoś nauczył mnie zasad, pokazał o co w tym chodzi było by inaczej. Gra świetna ale dla początkującego gracza odradzam. Ilość zasad, ilość wykonywanych akcji, które należy pilnować za każdym razem przytłacza.
Nadmienię, że pierwszą moja "poważną" grą po Magi i miecz, Rummikubie, Eurobusinesie był Descent, gdzie pomimo obszernej instrukcji i mnogości zasad poszło jakoś tak lekko.

Na początek polecił bym:
Small World
Stone Age
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ronczi »

Stone Age

1. A poza tym poszperałbym po forum (gry dla początkujących kilka wątków było, wiem sam nie lubię takich odpowiedzi).
2. Poczytał recenzje
3. Przyjechał na Pionka ew. inny zjazd bo coraz więcej takich i tam pomacał powąchał (ostatnio tak WC wcisnął mi Biblios) ect
amaroczek pisze:Dwie osoby (ja + dziewczyna), poziom początkujący (zaczynamy z planszówkami), czas gry raczej szybki. Gry raczej przygodówki, karcianki, ekonomiczne i strategiczne.
Bardzo dożo tytułów dla początkujących w tym przedziale tematycznym i pytanie co Dziewczyna lubi żeby strategia nie była za ciężka.

Polecam Świat Bez Końca może nie strategia ale przepięknie wydana, ma klimat no i wg. mnie najlepiej napisana instrukcja jaką w życiu czytałem co jeżeli sami zaczynacie ma niebagatelne znaczenie.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: FormatC »

Zapominacie, ze w Cywilizacji: Poprzez wieki występują różne warianty - można zacząć od najprostszego (który chyba nawet absolutnie początkujący są w stanie załapać) i stopniowo dochodzić do pełnej wersji... No, ale nie jest to gra ani specjalnie ładna, ani przyjazna, ani nadająca się do wprowadzania nowych graczy... Ale oprócz powyższych wad jest doskonała. :)
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: amaroczek »

Właśnie kupiłem Stone Age, stało się! ;)
raszomon
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2011, 14:59

Re: 7 cudów świata czy Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: raszomon »

polecam recenzję na eCzasieKultury, może rozwieje wątpliwości http://e.czaskultury.pl/czytanka/gry/76 ... 7-graczami ;)
ODPOWIEDZ