Mózgożerne gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zamola
Posty: 12
Rejestracja: 19 maja 2011, 09:06
Lokalizacja: Pabianice

Mózgożerne gry

Post autor: Zamola »

Witam, to znowu ja :P Tym razem mam pytanie gry mózgożerne (tylko nie szachy itp.) ;p Jakie Wam się bardziej podobały, jakie mniej. Caylus? El Grande? Może coś innego? Cena do 150zł, gracze najlepiej od 2 do 5+
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mózgożerne gry

Post autor: mst »

Caylus, Le Havre i na 2-4 osoby Brass, Pret-a-Porter. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Bard M1 Kraków
Posty: 12
Rejestracja: 19 maja 2011, 09:59

Re: Mózgożerne gry

Post autor: Bard M1 Kraków »

NA 2 osoby moim absolutnym faworytem jest Abalone. Banalnie proste reguły które aplikuje się nowemu graczowi jakieś 1,5minuty, a żeby wygrać z graczem o podobnym stopniu zaawansowania do siebie samego, należy się ostro nagłowić. Może w pudełku nie ma fajerwerków, ale jest absolutnie warta swojej ceny.
A może stronghold albo Neuroshima hex? Przy obu grach zawsze trzeba się naprawdę SPORO nagłowić. Stronghold- celem gry jest wdarcie się na mury zamku ale punkty jako najeźdźca zdobywamy robiąc super epickie akcje a broniący się traci punkty za niehonorowe zagrania.
Neuroshima hex to gra w której każdy z graczy(2-4) ma do dyspozycji swoją armię post apokaliptycznych mutantów/robotów etc. Celem gry jest zniszczenie bazy przeciwnika zadając jej 20 obrażeń. Szybka, dynamiczna rozgrywka jest absolutnym plusem.
Pozytywy słyszałem o Pret-a-porter ale nie miałem jeszcze możliwości zagrać.
Bard Kraków M1 Al Pokoju. 67 po prawej od Reala, tel: 12 259 61 40 m1@bard.pl
Zapraszam w poniedziałek-sobota 9-21, niedziela10-20
Wszelkie posty poza hot deals to moje prywatne opinie!
Bartek Samel
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Mózgożerne gry

Post autor: cezaras »

Agricola :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Mózgożerne gry

Post autor: Lothrain »

Caylus to największy mózgożer, po którym mnie zawsze łeb na..., a i tak błędy się zdarzają. Potem w kolejce ustawiłbym Le Havre i Brassa.
Przy Agricoli, czy El Grande przynajmniej mój mózg pracuje na spokojnych obrotach.
Abalone i Pret-a-Porter nie miałem przyjemności. Stronghold zły nie jest, ale zdecydowanie najbardziej czasożerny ze wskazanych i właściwie tylko na 2 osoby, bo inne wariacje jakoś nieszczególnie do mnie przemawiają. Neuroshima to raczej pogłówkowanie niż prawdziwy mózgożer, ale zdecydowanie na tak.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożerne gry

Post autor: zephyr »

Caylus;

z logicznych zdecydowanie go,
fanów abalone nie rozumiem, grałem jedna partię i nudne to było niemiłosiernie, gra premiuje defensywę i nie zmierza do żadnego celu, a grałem na poprawionym układzie koniczynki, w standardowym to chyba bym zasnął z nudów
projekt GIPF też ma sporo niezłych pozycji, hive jest IMO przereklamowany ale ok, Quoridor jest ciekawy

lubię też Brassa ale nie wiem czy jest aż tak mózgożerny

Agrikola jest całkiem trudna do optymalizacji, ale jakoś nie do końca mi podeszła

El Grande ma trochę fajnych sztuczek taktycznych ale mózgożerem bym gry nie nazwał, choć grę lubię
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Mózgożerne gry

Post autor: staszek »

poza wymienionymi polecam jeszcze Dominant Spieces
na 2 do 4 TtA i Vihnos
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Mózgożerne gry

Post autor: ronczi »

Caylus najlepszy i skaluje się 2-5 bardzo równo.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mózgożerne gry

Post autor: FortArt »

zephyr pisze: fanów abalone nie rozumiem, grałem jedna partię i nudne to było niemiłosiernie, gra premiuje defensywę i nie zmierza do żadnego celu, a grałem na poprawionym układzie koniczynki, w standardowym to chyba bym zasnął z nudów
Możesz przybliżyć o co chodzi z tymi różnymi układami Abalone?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Mózgożerne gry

Post autor: przemoo99 »

Ja moge:

W pudelku z Abalone masz podstawowe uklady kulek dla 2, 3 i 4 graczy. Natomiast w internecie (nie pamietam strony) jest dostepnych kilka nowych ukladow poczatkowych dla 2 graczy.
Jeszcze nie testowalem ale samo granie w abalone po 2-3 grach przyprawia mnie o bol glowy :) Zwlaszcza jak gram z tesciem :)


Pozdrawiam i zdecydowanie POLECAM!
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mózgożerne gry

Post autor: zephyr »

http://en.wikipedia.org/wiki/Abalone_(b ... ding_draws

zwracam uwagę na tytuł który sugeruje że podstawowy układ jest zupełnie popsuty...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Mózgożerne gry

Post autor: WRS »

Dodam jeszcze, że obecnie oferowana jest "nowa wersja" Abalone Offboard
Na powyższym zdjęciu widać wyraźnie inne ustawienie początkowe oraz wyróżnienie stref punktacji. Obecnie należy zdobyć 6 punktów (w tradycyjnej wersji zwalić z planszy 6 kul; jedna kula = jeden punkt).
Chyba (bom jeszcze nie grał w taką wersję) zmienia to znacząco przebieg gry.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Mózgożerne gry

Post autor: DanCo »

Caylus na pewno, całkowity brak losowości to duża zaleta, ciężka ale nie mam objawów bólu głowy.
Le Havre głowa czasami nieźle paruje.
Cywilizacja: Poprzez wieki jak dla mnie też jest cięższym, przyjemnym i czasochłonnym tytułem (2-4 graczy).
El Grande niby ciężki ale niekoniecznie. Kwestia ludzi i ich zagrań.
Steam (i cała rodzina) jak dla mnie jest zawsze ciężki. Trochę muszę pogłowić się co tu zrobić by było dobrze :) (od 3 osób ale są na BGG scenariusze/plansze na 2 osoby, mi one nie przypadły do gustu).
Wysokie Napięcie może nie najcięższy tytuł ale niektóre rozgrywki (mam takie grono, które z dwa razy w roku się spotyka i jest niezły poziom) przepełnione są liczeniem, przeliczaniem, obliczaniem, wyliczaniem i zliczaniem. Po jednej rozgrywce mam dość całego wieczoru :)
Imperial, który daje wiele do myślenia ale niekoniecznie super ciężki.

A tak z innej beczki. To czasami ważniejsze jest podejście do gry a niżeli sam jej poziom CIĘŻKA, MNIEJ CIĘŻKA. Porządny średniak z minimalną ilością losowości + zestaw graczy, którzy wiedzą o co chodzi w grze = ciężka rozgrywka, co jest równoważne BYŁO PRZYJEMNIE.

Oczywiście pamiętajmy o czołówce BGG: Agricola, Puerto Rico itd itd
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Mózgożerne gry

Post autor: magole »

To może powiem coś nowego ;)
Caylus, caylus i jeszcze raz caylus.
Z nowości mogą to być Vinhos i Dominant Sp.
Ale pod względem łatwości w tłumaczeniu zasad i zrozumienia tematu Caylus pozostaje the best :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Mózgożerne gry

Post autor: asiok »

1. Brass

2. Pret a Porte, Age of Steam, Neuland, Caylus,

3. El Grande, Agricola
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Mózgożerne gry

Post autor: Leviathan »

Brass, Le Havre, Dominant Species

Busen Memo
:)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mózgożerne gry

Post autor: FortArt »

przemoo99 pisze:Ja moge:

W pudelku z Abalone masz podstawowe uklady kulek dla 2, 3 i 4 graczy. Natomiast w internecie (nie pamietam strony) jest dostepnych kilka nowych ukladow poczatkowych dla 2 graczy.
Dziękuję. Zalazłem je właśnie w numerze 6 (2/2010) biuletynu GRA.
http://www.g3poland.com/biuletyn_gra/
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ