Magnum Sal

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Magnum Sal

Post autor: jerrymagu »

uhm ja miałem świadomość że to jest źle, ale czy Waszym zdaniem to co powyżej przedstawiłem - ma chyba rację bytu?
Chętnie bym się dowiedział jakie zdanie mają nt. mojego pomysłu Autorzy lub Testerzy - być może to przetestowali i stwierdzili iż jest to bez sensu
IMO przedstawione przez mnie zachowanie górnika jest naturalne. Jeśli komnata nie jest odkryta to jakby jej nie było
To tak jak w realu -ściana jest końcem tunelu i tak jest w tym przypadku więc nie powinno być mowy o zerwaniu łańcucha
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Magnum Sal

Post autor: jerrymagu »

prostując moją wypowiedź.
Chodzi mi o to czy zasada jaką przedstawiłem również można byłoby stosować?
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: WRS »

Jako home rule jak najbardziej.
Jeno, że zmienia to znacznie - wg mnie - sposób rozgrywki.
Teraz gracz z "końca" sztolni będzie w stałym, dodatkowym zagrożeniu, że plan wydobycia się sypnie, bo ktoś mu przerwie łańcuch.
A to oznacza, że pewnie konieczna jest dodatkowa zasada, by zabronić odkrywania komnat w sztolniach z przerwanym łańcuchem.
IMHO to jednak więcej zamieszania niż pożytku.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Magnum Sal

Post autor: jerrymagu »

Dokładnie. To uniemożliwi odkrycia kolejnej komnaty. Zawsze jednak mozna tam postawic swojego górnika i tym samym łańcuch odbódować i jednocześnnie płacić 1gr mnie za wydobycie soli. To byłby kolejny wariant w taktyce.
IMO taka zmiana w grze mogła by być korzystna i urealnić temat fedrowania i wydobycia
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Magnum Sal

Post autor: Filippos »

Jerry tak jak zacytował Ci WRS instrukcję zagrałeś niezgodnie z zasadami. Nie testowalismy takiego wariantu, ale osobiście uważam że przeczy on sensowności zasady łańcucha i nie wniósłby nic do gry oprócz większej nieprzewidywalności. Możliwość łatwego odcinania ludzi bez możliwości wydobywania soli to bardzo duża dawka negatywnej interakcji przed którą nie można świadomie się bronić. Do takiej eurogry jak magnum Sal całkowicie to nie pasuje.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Magnum Sal

Post autor: jerrymagu »

Ok - przyjmuję do wiadomości to co przedstawiliście mi w postach
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
ziomaki
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2011, 14:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnum Sal

Post autor: ziomaki »

Postaram się nie zapętlić za bardzo i opisać o co mi chodzi.
Pytanie 1:
Jeśli mam w komnacie swoich 2 górników sól i 1 kostkę wody to znaczy że mam siłę roboczą 2 i mogę w związku z tym pobrać 1 kostkę soli bez wydobywania wody.
Ale czy w tym samym przypadku kiedy mam 2 robotników ale jeden z nich " odpoczywa " po wcześniejszym wydobywaniu soli czy nadal mam siłę roboczą 2 i nadal mogę wydobyć tą 1 kostkę soli bez wcześniejszego wydobycia wody ??

Pytanie 2:
W instrukcji jest napisane: "Korzystając z budynku targu gracz może dokonać na nim do
2 transakcji. Jako transakcję rozumie się sprzedaż lub kupno 1
kostki soli. Gracz nie może wykonać 2 transakcji związanych z tą
samą kostką soli, czyli w ramach pierwszej transakcji kupić
kostkę soli, a w ramach drugiej sprzedać tę samą kostkę."

i teraz nie wiem czy dobrze rozumuję ale czy mając 2 swoje ruchy czy mogę w 1 ruchu sprzedać na targu sól brązową ( bo np brakuje mi pieniędzy ) i kupić zieloną kostkę - bo potrzebuję do zamówienia królewskiego.
A w drugim ruchu z kartą " glejt królewski " realizuję królewskie zamówienie. Czy te 2 ruchy mogę wykonać w obrębie 1 akcji ?

Wiem że podobna sytuacja była podana w instrukcji . Ale nie byłem pewny czy słowo "transakcja" jest równoznaczna w moim rozumieniu "akcji"

Będę wdzięczny za podpowiedź.

I tak na zakończenie chciałem podziękować autorom za tak świetną grę. Najfajniejsze jest to że tak samo genialnie się w nią gra
w gronie starszych znajomych jak i z rodzicami i młodszym rodzeństwem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ad1. Zmęczony górnik ma siłę roboczą = 0 tak więc w przypadku przez Ciebie podanym nie możesz wydobyć soli (jeden górnik odpoczęty, jeden zmęczony i jedna woda)

Ad2. Tak - możesz sprzedać brązową i kupić zieloną. Właśnie jako transakcję mieliśmy na myśli sprzedaż lub kupno pojedynczej kosteczki. Natomiast w swojej drugiej akcji za pomocą glejtu królewskiego możesz się wstawić do kolejki do lewego koła - dzięki glejtowi nie realizujesz od razu zamówienia, ale wstawiasz się dalej w kolejce (do lewego koła, zamiast do prawego)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Atamán »

yosz był szybszy, ale skoro się rozpisałem, to zostawię:
ziomaki pisze:Postaram się nie zapętlić za bardzo i opisać o co mi chodzi.
Pytanie 1:
Jeśli mam w komnacie swoich 2 górników sól i 1 kostkę wody to znaczy że mam siłę roboczą 2 i mogę w związku z tym pobrać 1 kostkę soli bez wydobywania wody.
Ale czy w tym samym przypadku kiedy mam 2 robotników ale jeden z nich " odpoczywa " po wcześniejszym wydobywaniu soli czy nadal mam siłę roboczą 2 i nadal mogę wydobyć tą 1 kostkę soli bez wcześniejszego wydobycia wody ??
Odpowiedź: Nie, górnik zmęczony nie dodaje siły do wydobycia - liczy się jako element łańcucha górników (którego nie można przerwać), może też pomagać przy wynoszeniu soli (zarówno Tobie jak i innym graczom za opłatą), ale nie bierze udziału w wydobyciu.
ziomaki pisze:Pytanie 2:
W instrukcji jest napisane: "Korzystając z budynku targu gracz może dokonać na nim do
2 transakcji. Jako transakcję rozumie się sprzedaż lub kupno 1
kostki soli. Gracz nie może wykonać 2 transakcji związanych z tą
samą kostką soli, czyli w ramach pierwszej transakcji kupić
kostkę soli, a w ramach drugiej sprzedać tę samą kostkę."

i teraz nie wiem czy dobrze rozumuję ale czy mając 2 swoje ruchy czy mogę w 1 ruchu sprzedać na targu sól brązową ( bo np brakuje mi pieniędzy ) i kupić zieloną kostkę - bo potrzebuję do zamówienia królewskiego.
A w drugim ruchu z kartą " glejt królewski " realizuję królewskie zamówienie. Czy te 2 ruchy mogę wykonać w obrębie 1 akcji ?
Nie rozumiem w jakim znaczeniu używasz słów "ruch" oraz "akcja".
Używając terminologii z instrukcji:
1. Gra dzieli się na trzy fazy (pierwsza, druga, trzecia - odpowiadają im kolejne zamówienia królewskie, na każdą przypada 7 narzędzi w warsztacie i odpowiednia liczba nowych górników w karczmie - w zależności od liczby graczy).
2. Poszczególne fazy składają się z kolejno wykonywanych tur graczy.
3. Podczas swojej tury gracz wykonuje akcje - zazwyczaj przypadają dwie akcję na turę, wyjątkiem są jedynie pierwsze tury w każdej z 3 faz, gdy każdy gracz wykonuje po 1 akcji.
4. Jedną z akcji jest możliwość handlowania na Targu - tzn. można dokonać na nim 1 lub 2 transakcje. Czyli dwie transakcje na targu liczą się jako jedna akcja.

Znaczy to, że jak najbardziej można wykorzystać pierwszą akcję na dokonanie sprzedaży brązowej oraz kupna zielonej, a drugą akcję (jeśli nam przysługuje) wykorzystać na cokolwiek innego (w tym na wstawienie się do kolejki do króla).

Przy okazji chcę zwrócić uwagę, że realizacja zamówienia królewskiego nie nastąpi w tej samej turze, w której wstawiłeś swojego górnika pod zamek, bo nawet jeśli używasz glejtu królewskiego, to musisz poczekać do następnej tury. Wynika to z tego, że realizacja zamówień ma miejsce PRZED wykonaniem akcji. Czyli: normalnie górnik czeka 2 kolejki, a z glejtem tylko jedną.
Awatar użytkownika
ziomaki
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2011, 14:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnum Sal

Post autor: ziomaki »

Bardzo dziękuję za tak szczegółowe i szybkie odpowiedzi.
Czyli wychodzi na to że w obu punktach robiłem błąd. I że mam problemy z czytaniem instrukcji ze zrozumieniem :-)
Ale mimo to i tak gra świetnie się broniła i dostarczała wielu emocji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Magnum Sal

Post autor: gafik »

Witam.
Czy w karczmie jeśli znacznik jest na ostatnim polu (8) i ktoś kupi tego górnika to można jeszcze kupować górników po 8 gr czy już nie? Edit - wydaje mi się, że nie, ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Nie, nie można. Karczma jest pusta do początku następnej fazy
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Magnum Sal

Post autor: gafik »

Dziękuję :)
Mam jeszcze pytanie dot poruszania się górników (nie umiem tego zakumać):
1. Czy aby dojść nowym górnikiem do np 3 komnaty na pierwszym poziomie mogę od razu postawić tam górnika (łańcuch zachowany) czy muszę wykorzystać 5 punktów akcji aby tam dojść komnata po komnacie?
2. Jeśli wszyscy górnicy są pod ziemią a chcę jednego wysłać do zamku to mogę go po prostu zabrać, gziekolwiek on stoi (pamiętam o łańcuchu), czy znowu - komnata po komnacie wyleźć na powierzchnię?

Edit- i jeszcze jedno: czy górnicy mogą stanąć na nogi po pracy tylko w wyniku zadziałania prowiantu albo poświęcenia jednej rundy, czy taż automatycznie wstają w następnej kolejce?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ad.1. Za jedną akcje wstawiasz / przestawiasz górnika w dowolne miejsce w łańcuchu, albo na końcu łańcucha
Ad.2. Możesz zabrać dowolnego górnika z kopalni (pamiętając o łańcuchu) lub pomocnika. Zresztą żeby wstawić pomocnika też możesz zabrać górnika z kopalni
Ad.3. Górnicy stają na nogi na koniec fazy - wszyscy wychodzą z kopalni. A w czasie fazy wstają dopiero po prowiancie albo po daniu im wolnego (przeczekanie całej rundy)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Magnum Sal

Post autor: gafik »

Bardzo dziękuję za turbo-szybkie i dokładne odpowiedzi! Bałem się, że dostanę po uszach... :roll: za czytanie bez zrozumienia.
Jesteście najlepsi!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

To raczej ja myślałem że dostanę po uszasz za niedokładne pisanie instrukcji :lol:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Browarion »

yosz pisze:To raczej ja myślałem że dostanę po uszasz za niedokładne pisanie instrukcji :lol:
:lol: :lol: :lol:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Kubiki
Posty: 2
Rejestracja: 07 sie 2011, 16:05

Re: Magnum Sal

Post autor: Kubiki »

Pytanie:

Gracz skorzystał z jednej akcji i wykupił z warsztatu jedna kartę. Np. ta karta (glejt) jest związana z następnym ruchem gracza (wstawienie górnika do zamku), więc nasuwa się pytanie, czy gracz w tej samej kolejce, zaraz po zakupie może użyć tej karty? Bo wydaje mi się, że w ten sposób zakupione karty w podobnych grach mają zastrzeżenie, że mogą być użyte dopiero w następnej turze. Nie ma nic o tym w zasadach więc pytam tutaj :) Przegrałam jednym punktem przez takie zastosowanie karty i mnie to męczy ;P

Pozdrawiam
Kubi
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Zakupione narzędzia działają od razu. Przykro mi - ale przegrałaś zgodnie z zasadami gry ;)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2011, 17:09 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Kubiki
Posty: 2
Rejestracja: 07 sie 2011, 16:05

Re: Magnum Sal

Post autor: Kubiki »

dammmm ;P To dzisiaj będę sprytniejsza ;P Dzięki za informacje :) Gra jest świetna i wciągająca :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

czerpakiem go, czerpakiem ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Archbishop
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2011, 19:33

Re: Magnum Sal

Post autor: Archbishop »

To i ja dorzuce jedno pytanie do puli.
Czy wyjecie gornika z budynku nie zabiera nam akcji (podobnie jak wyjecie z kopalni)?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Nie zabiera.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Magnum Sal

Post autor: asiok »

A teraz kompletnie z innej beczki....

W Rumunii też grają w Magnum Sal!
http://www.boardgamegeek.com/image/1025 ... e=original
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Browarion »

asiok pisze:W Rumunii też grają w Magnum Sal!
http://www.boardgamegeek.com/image/1025 ... e=original
Fundament Pergamona - no to jest jakiś pomysł na hasło reklamowe (w Rumunii :twisted:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ