Eclipse (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: farmer »

Zainteresowanym grą szczerze polecam poczytanie dzienników autora na BGG.
Są tam opisane poszczególne elementy gry, zasady, opisane po krótce niektóre rasy... Gra prezentuje się BARDZO smakowicie i klimatycznie, a mechanizm kosztów i przychodów imperium jest tak elegancki, że aż genialny :O
Co do zróżnicowania ras, to po samych startowych jednostkach ludzi i Hegemonii (promilitarna rasa obcych), oraz po zdolnościach specjalnych roślino-istot czy obcych spokrewnionych ze Starożytnymi, wyraźnie widać, że rasy będą zróżnicowane dość mocno i faktycznie będzie się nimi grało odmiennie (za co innego punktowane, różna siła militarna, ograniczenia/bonusy gospodarczy i rozwojowe).

Jak rany, mam wrażenie, jakby ta gra była projektowana specjalnie dla mnie :D.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dabi »

Poczytam, poczytam na pewno.

Ten typ gier wybitnie mi pasuje więc nierozważne byłoby się tym nie zainteresować.

Chociaż na pewno wstrzymam się do czasu recenzji i to paru solidnych bo wydatek jest niestety ciężki do udźwignięcia w tym momencie.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: dgbm »

@Nataniel: po przeczytaniu Twoich postów w zasadzie utwierdziłem się w decyzji o auto-zakupie - Eclipse wygląda mi dokładnie na to, w co zawsze chciałem zagrać, czyli grę cywilizacyjna w klimatach sci-fi z różnorodnymi opcjami i motywami (jak w TI), charakteryzująca się jednakowoż także ogarnialną dla przeciętnych śmiertelników mechaniką, oraz realistycznym czasem gry.

Chciałbym tu nadmienić, że moim skromnym zdaniem 3 edycja Twilight Imperium, szczególnie z pierwszym dodatkiem, jest pod wieloma względami arcydziełem; ale żeby w ogóle załapać podstawowe mechanizmy, że o świadomym układaniu taktyki i strategii nie wspomnę, trzeba zagrać co najmniej ze dwie gry, czyli spędzić na samej nauce ok. 12 godzin (a widziałem też sytuacje, kiedy twardziele po kilkunastu rozgrywkach robili dość podstawowe błędy, może dlatego, że była 4 nad ranem, a do końca partii brakowało jeszcze dobrych dwóch rund - mógłbym tu przytoczyć kilkanaście anegdotek, będących wariacją na temat "gość zasnął między swoimi turami i trzeba było dobudzać siłą"). W tym samym czasie można się całkiem nieźle nauczyć grać w RFTG, które także uważam za arcydzieło, nie wymagające jednakowoż poświęcenia przez grających kilkuset minut, nie mówiąc o możliwości skutecznego i przyjemnego grania w duecie.

A propos, tak jak niektórych przedmówców bardzo ciekawi mnie na ile Eclipse sprawdza się jako gra dwu-, bądź trzyosobowa, no ale na tę informację raczej będzie trzeba zaczekać.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: SeeM »

4X w trzy godziny, to jak jakby powiedzieć "epickie Monopoly".
+ (BGG)
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: JB »

A czy na planszy nie jest za ciasno, jesli chodzi o ilosc elementow? Kosteczki, do tego statki. Patrzac na zdjecia na BGG odnosze wrazenie, ze jest spory balagan i elementy nie mieszcza sie czasem na polach.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: surmik »

Wydaje mi się, że przy którymś zdjęciu czytałem, że to prototyp i w finalnym produkcie pola będą większe.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

JB pisze:A czy na planszy nie jest za ciasno, jesli chodzi o ilosc elementow? Kosteczki, do tego statki. Patrzac na zdjecia na BGG odnosze wrazenie, ze jest spory balagan i elementy nie mieszcza sie czasem na polach.
Nie grałem z ostatecznymi figurkami, więc nie wiem jakiej będą wielkości - ale generalnie nie da się chyba wyprodukować takich heksów, żeby dało się na nich zmieścić 10-15 statków jednocześnie, co może się zdarzyć pod koniec gry. Normalnie, w trakcie gry, na heksie znajduje się dysk kontroli, 1-3 kostki fabryk i czasami 1-2 statki i to się spokojnie mieściło.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

Ależ kusi wyjazd na Avangardę w takim razie...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Nataniel pisze:Nie grałem z ostatecznymi figurkami, więc nie wiem jakiej będą wielkości - ale generalnie nie da się chyba wyprodukować takich heksów, żeby dało się na nich zmieścić 10-15 statków jednocześnie, co może się zdarzyć pod koniec gry. Normalnie, w trakcie gry, na heksie znajduje się dysk kontroli, 1-3 kostki fabryk i czasami 1-2 statki i to się spokojnie mieściło.
Właśnie skończyłem robić korektę instrukcji i widzę, że wprowadzono coś takiego jak żetony "zatłoczonego heksu" - "W sytuacji, kiedy nie możesz umieścić wszystkich figurek statków na heksie, umieść statki gdzie indziej na stole, a heks oznacz żetonem zatłoczonego heksu"
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

Na jakiej zasadzie będzie udostępniona gra na Avangardzie? Będzie tam ktoś od was i będzie miał tę grę i grał z ludźmi, czy np tylko jakaś prezentacja i się zwijacie? :wink:
I tak apropo na jakiej zasadzie wybieracie gdzie takie rarytasy się pojawią?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Będzie bo jedziemy na Avangardę ze stoiskiem, więc weźmiemy ze sobą egzemplarz demonstracyjny. Będę przez cały konwent w Games Roomie pokazując tę i inne nasze gry.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

Nataniel pisze:Będzie bo jedziemy na Avangardę ze stoiskiem, więc weźmiemy ze sobą egzemplarz demonstracyjny. Będę przez cały konwent w Games Roomie pokazując tę i inne nasze gry.
Ok, ale pokazując ma dwojakie znaczenie. Może oznaczać wypożyczcie i grajcie albo zobaczcie jakie to fajne, ale nie dotykajcie :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Będzie do normalnego wypożyczenia, będę też zbierał chętnych do gry i tłumaczył im zasady i będą sobie grali :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze:Będzie do normalnego wypożyczenia, będę też zbierał chętnych do gry i tłumaczył im zasady i będą sobie grali :)
A kiedy ta Avangarda?

Czlowiek stary, setki gier widzial... a jak mu ktos powie, ze jest szybkie i dobre 4X w kosmosie to sie napala jak dzieciak 8).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

http://www.ava.waw.pl/ - 21-24. lipca 2011
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: costi »

Nataniel pisze:
Dabi pisze:A jak z klimatem w tej grze ?

Bo akurat ten schematyzm i brak tekstów jakichkolwiek na żetonach jest troszkę odstraszający.
Na żetonach są nazwy :-) Zależy co komu robi klimat - jednym flavor text i ilustracje (Arkham Horror), innym mechanika. W Eclipse jest eksploracja kosmosu, zasiedlanie i podbijanie planet, stawianie fabryk/kopalni, odkrywanie artefaktów Starożytnych, projektowanie statków (najfajniejsza część gry IMHO), wynajdywanie technologii, produkcja floty, dyplomacja, walka o bogate centrum galaktyki.

Przykład projektowania statków - w naszej grze Piotr znalazł potężny artefakt obcych - Komputer aksjonowy. Pozwala on trafiać na 3-6 (normalnie tylko na 6) a do tego nie wymaga w ogóle zasilania. Uzbroił w te komputery najmniejsze statki - Myśliwce, naprodukował ich masę (są tanie i szybkie, dodatkowo wynalazł technologię pozwalającą produkować ich 2x więcej) i zaczął zalewać nimi galaktykę. Zdawało nam się, że jesteśmy pokonani, kiedy wpadłem na inny pomysł. Poświęciłem swoją naukę na wynalezienie rakiet, które strzelają jako pierwsze a potem nie uczestniczą już w walce. Normalnie wsadza się je do jakichś dużych statków - np. Pancerników, gdzie są dobrym uzupełnieniem broni konwencjonalnej. Jednak ja wsadziłem je do swoich myśliwców, z komputerami (nie tak dobrymi, trafiały na 5-6), dobrym silnikiem i źródłem energii. Na normalne działa zabrakło już miejsca :) Naprodukowałem ich także całą masę, bardzo szybko i zaatakowałem Piotra. Moje statki miały tylko jedną szansę na strzał z rakiet i musiały w tym strzale rozwalić wszystkich przeciwników. Jeżeli został chociaż jeden przeciwnik - mogły już tylko próbować uciekać :). Udało się, armia Piotra została rozbita, zająłem centrum galaktyki. Niestety do zwycięstwa zabrakło mi kilku punktów - wygrał Rafał, który zbudował silną gospodarkę i wynalazł chyba całe drzewo technologiczne.
Przez tą relację będziesz miał mój portfel na sumieniu ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Kubsio »

A w odniesieniu do Civilizacji do FFG to gra jest lepsza, gorsza?

pzdr Kuba
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Kubsio pisze:A w odniesieniu do Civilizacji do FFG to gra jest lepsza, gorsza?
Nie wiem nawet jak można porównywać te gry :-) Rozumie porównanie do TI, ale do Civilization? Nie wiedziałem, że w Civilization lata się statkami kosmicznymi po galaktyce.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

Właśnie to tworzenie statków samemu najbardziej mnie przekonuje. To jest coś czego brakuje w TI.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Geko »

Nataniel pisze:
Kubsio pisze:A w odniesieniu do Civilizacji do FFG to gra jest lepsza, gorsza?
Nie wiem nawet jak można porównywać te gry :-) Rozumie porównanie do TI, ale do Civilization? Nie wiedziałem, że w Civilization lata się statkami kosmicznymi po galaktyce.
Oj tam, zapewne chodzi o poziom złożoności, ekonomię, strategie, negatywną interakcję, podbój innych na mapie itp. A nie o tematykę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Geko pisze:Oj tam, zapewne chodzi o poziom złożoności, ekonomię, strategie, negatywną interakcję, podbój innych na mapie itp. A nie o tematykę.
Nadal nie widzę możliwości ich porównania i podania jakiegoś "lepsze / gorsze". Lepsza jest Cywilizacja czy Race for the Galaxy? Osadnicy czy Twilight Imperium?

Miej też na uwadze, że grałem w tę grę 1 raz i jestem przedstawicielem jej polskiego wydawcy :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Geko »

Nataniel pisze: Nadal nie widzę możliwości ich porównania i podania jakiegoś "lepsze / gorsze".
Rozumiem, ale z pierwszego Twojego opisu miałem wrażenie, że gra trochę może być czymś w stylu połączenia Cywilizacji: PW i Civilization od FFG. Mówię o mechanice, nie o tematyce.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dr Doom »

Geko pisze:
Nataniel pisze: Nadal nie widzę możliwości ich porównania i podania jakiegoś "lepsze / gorsze".
Rozumiem, ale z pierwszego Twojego opisu miałem wrażenie, że gra trochę może być czymś w stylu połączenia Cywilizacji: PW i Civilization od FFG. Mówię o mechanice, nie o tematyce.
Ja bym powiedział, że to Twilight Imperium + Ad Astra + Galaxy Trucker (bo można budować swoje statki) + Through the Ages (tory populacji i zasobów).
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Geko pisze:Rozumiem, ale z pierwszego Twojego opisu miałem wrażenie, że gra trochę może być czymś w stylu połączenia Cywilizacji: PW i Civilization od FFG. Mówię o mechanice, nie o tematyce.
Nie, raczej trudno to tak określić. Jakieś tam mechanizmy przywołują skojarzenia z CPW (bardzo sprytny mechanizm kosztów i przychodów), ale to jedna gra o nawalaniu się statkami kosmicznymi :-) Ciężko to porównać do CPW. W Civilization od FFG grałem też tylko raz, ale ta z kolei wydaje mi się zbiorem zupełnie nie-genialnych mechanizmów, które jakoś tam (zaskakująco nieźle dla mnie) ze sobą działają, ale *zupełnie* mnie nie porywają. Na pewno na dzień dzisiejszy wolałbym zagrać w Eclipse niż w Civ, ponieważ po pierwsze bardzo kręci mnie tematyka (tematykę Civ wyczerpuje dla mnie CPW), po drugie widzę tam więcej świeżości, po trzecie po głowie skaczą mi pomysły co zrobiłbym tym razem inaczej, jakie statki bym zaprojektował, itp. Ale to absolutnie nie jest żaden wyznacznik aby Eclipse było (obiektywnie i długofalowo) lepsze lub gorsze od Civilization.

EDIT: Prędzej to co napisał Dr Doom :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

A właściwie to za co punktujemy w tej grze? I jakie jest zróżnicowanie ras? :wink:
ODPOWIEDZ