Claustrophobia (Christophe Reaux)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

Dziś rozegraliśmy z żoną drugą partię, a ocena na BGG wjechała z 8 na 9 piętro. Było świetnie! Graliśmy drugi scenariusz, początek dla ludzi fatalny, przy moim koszmarnym pechu do turlania (który odwrócił się nieco pod koniec dowodząc, że przy odpowiednio natężonym użytkowaniu kości zwykle pojawia się element samobalansującej się sprawiedliwości Boga Kości :)), moi ludkowie dostali od 4 trogsów w sumie 5 ran, i zajęło im 4 rundy, nim udało się ich wytłuc. Tymczasem Zły gromadził siły i karty, surowo nimi potem traktując owieczki Pasterza. Bardzo emocjonująco było w końcówce, gdy moi poszczerbieni wojowie złomotali straszliwie dwukrotnie przyzwanego demona i dzięki temu, oraz jednemu z najemników, który korzystając z zamieszania biegał po jaskiniach, odkrywając kolejne kafle, udało się odnaleźć właściwy kafel schowka z zejściem do Piekła. Pierwszy broniący go Grubas poległ jednak nie dotrwawszy do detonacji ładunków i dopiero Odkupiciel, ubiwszy naprzód drugiego demona, utrzymał pozycję dość długo, by odpalić ładunki.

Partię kończyliśmy na stojąco - brawo: było naprawdę epicko, co zadzwia szczególnie przy grze, której partia trwa 60 minut. Do tej pory jedynymi grami podnoszącymi mnie z krzesła były: Agricola (ciągle nasz numer 1.) i Railroad Tycoon (częściowo również ze względu na wielkość mapy :) ). Do klubu dołącza Claustrophobia. Jeszcze muszę trochę pograć, ale na razie kurs tylko rośnie.
_________
Moje gry
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Muttah »

No i proszę - ile radości z małej, losowej turlaniny :wink: A tak na poważnie, to historie opowiadane przez gry tego typu potrafią na długo zapaść w pamięć, zaś Claustrophobia szczególnie lubi wprowadzać "niespodziewane zwroty scenariusza" :mrgreen: Nie zapomnę nigdy jednej z tych pierwszych partii, kiedy redeemer z ekipą parli naprzód jak burza próbując wydostać się z katakumb (1 scenariusz). Gruby osłaniał tyły, biegacze szybko odkrywali nowe części podziemii, a redeemer zabepieczał kolejne skrzyżowania mając w trosce swych podopiecznych. I kiedy już zwycięstwo wydawało się być w zasięgu ręki, wtedy nastąpiło najgorsze - ślepy zaułek! Drużyna była na skraju rozpaczy, musząc wracać się kawał drogi, przebijając przez hordy troglodytów oraz towarzyszącego im demona. Koniec końców, drużyna prawie oglądała już światło dnia, gdy seria niefortunnych zdarzeń (z kart) oraz atak drugiego demona doszczętnie przetrzebiły jej szeregi - ostał się tylko jeden z biegaczy. I w momencie gdy powłócząc nogami desperacko brnął w stronę wyjścia, wtedy na ostatnim kaflu niefortunnie wpadł w zdradziecką pułapkę - zmarł przepełniony nadzieją, czując na twarzy subtelny powiew wiatru i światło dnia 8)

No i w tym momencie co z tego że przegrałem, co z tego że mnie dobór kafli oszukał, skoro akcja wyszła z tego lepsza niż w niejednym filmie? A to w końcu tylko Claustrophobia, natomiast to co czasami wyniknie w Horusie, ToI, czy Space Hulku to jeszcze inna para kaloszy...
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Claustrophobia

Post autor: badjimi »

BloodyBaron pisze:Dziś rozegraliśmy z żoną drugą partię, a ocena na BGG wjechała z 8 na 9 piętro. Było świetnie! Graliśmy drugi scenariusz, początek dla ludzi fatalny, przy moim koszmarnym pechu do turlania (który odwrócił się nieco pod koniec dowodząc, że przy odpowiednio natężonym użytkowaniu kości zwykle pojawia się element samobalansującej się sprawiedliwości Boga Kości :)), moi ludkowie dostali od 4 trogsów w sumie 5 ran, i zajęło im 4 rundy, nim udało się ich wytłuc. Tymczasem Zły gromadził siły i karty, surowo nimi potem traktując owieczki Pasterza. Bardzo emocjonująco było w końcówce, gdy moi poszczerbieni wojowie złomotali straszliwie dwukrotnie przyzwanego demona i dzięki temu, oraz jednemu z najemników, który korzystając z zamieszania biegał po jaskiniach, odkrywając kolejne kafle, udało się odnaleźć właściwy kafel schowka z zejściem do Piekła. Pierwszy broniący go Grubas poległ jednak nie dotrwawszy do detonacji ładunków i dopiero Odkupiciel, ubiwszy naprzód drugiego demona, utrzymał pozycję dość długo, by odpalić ładunki.

Partię kończyliśmy na stojąco - brawo: było naprawdę epicko, co zadzwia szczególnie przy grze, której partia trwa 60 minut. Do tej pory jedynymi grami podnoszącymi mnie z krzesła były: Agricola (ciągle nasz numer 1.) i Railroad Tycoon (częściowo również ze względu na wielkość mapy :) ). Do klubu dołącza Claustrophobia. Jeszcze muszę trochę pograć, ale na razie kurs tylko rośnie.
To z żoną można grać w Claustrophobię?
Tylko jak ją do tego namówić, nakłonić, zmusić i przekonać? Jako zapalona miłośniczka Osadników z Catanu może stawiać opór :mrgreen: A ja chętnie zagrałbym w Claustrophobię i boję się, że kobita może mnie pognać z tymi wszystkimi demonami i innymi cudakami :lol:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

badjimi pisze: To z żoną można grać w Claustrophobię?
Tylko jak ją do tego namówić, nakłonić, zmusić i przekonać? Jako zapalona miłośniczka Osadników z Catanu może stawiać opór :mrgreen: A ja chętnie zagrałbym w Claustrophobię i boję się, że kobita może mnie pognać z tymi wszystkimi demonami i innymi cudakami :lol:
Edukacja, mój drogi, edukacja :) Przeszliśmy do tej Claustrophobii długą drogę od zero-agresywnych klasycznych eurówek takich jak San Juan, Puerto Rico, WN, Osadników, etc. przez troszkę bardziej rywalizacyjne/konfrontacyjne w duchu Bootleggers/Carcassonne: the Castle, potem cięższe eurogry (Cywilizacja, Le Havre i Agricola), żeby dobrać się w końcu do ameritrashu (Claustrophobia i Starcraft ;)). Cierpliwości - jakbym zaczął od Claustrophobii, to szanse byłyby nikłe.

Subtelnym kobitkom w całym świecie planszówkowym zwykle najdalej do uwalanych we krwi troglodytów i opiłkach kostek brutali - daj jej czas :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Grę łatwo "sprzedać". To są przytulaśne demony, jeżeli wyrzucę na kostce tyle ile twój ludzik ma OBR, to zostałaś wyprzytulana. Jak się go za dużo wyprzytula, to ludzik idzie odpocząć ;) ;).

Czy ktoś z was wygrał demonami scenariusz "Ocaleni"?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Gabriel pisze:Czy ktoś z was wygrał demonami scenariusz "Ocaleni"?
Demonami? Bez problemu - na Kaszubkonie w ten scenariusz Ludzie byli łomotani regularnie i z rzadka udawało się im osiągnąć remis.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Grałem z żoną trzy razy w ten scenariusz, za każdym razem udało jej się uciec z lochu.

Rozdzielała ekipę na biegaczy oraz ochroniarza z księdzem - biegacze pędzili przed siebie bez względu na wszystko, pozostali człapali za nimi, na wypadek, gdybym zwiadowców zdjął;

Generalnie, pomimo inwestycji w możliwość wrzucenia Troglodytów na kafel z ludźmi, dużo czasu zajęło mi ubicie biegaczy. Ciężko było mi uzyskać rzuty, żeby wyłączyć ich nieuchwytność oraz mieć możliwość wejścia na kafle z nimi. Potem - tak naprawdę, żeby zdjąć księdza z ochroniarzem - trzeba dobrych rzutów, ze względu na ich wyższą wartość OBR.

Raz ochroniarz z księdzem zostali na kaflu z pentagramem - biegacze pędzili przed siebie non stop długim tunelem, aż do ślepego zaułka... kość musiała wrócić na kafel z pentagramem i tak przegrałem w sposób naprawdę nędzny.

Może za mało korzystam z kart.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

ocho, będę musiał ten scenariusz sprawdzić jeszcze raz :) za pierwszym razem graliśmy tak, że demon przestawiał kostkę na dowolne przejście na dowolnym kaflu - więc kostka mało klimatycznie wędrowała z jednego końca planszy na drugi i była maskara - choć wybroniłem remis desperackim rajdem koleżki blondasa zjedzonego w 5/6.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

No nie, trzeba być konsekwentnym - kostka ma symulować podmuch powietrza od wejścia, jaki czują ludzie. Ja nie tylko pilnowałem prawidłowego kafla, ale także kierunku wskazywanego przez kość. Jedynie ślepy zaułek oznaczał "zaburzoną cyrkulację powietrza" i kość wracała na pierwsze wolne, nieodkryte przejście.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

Gabriel pisze:No nie, trzeba być konsekwentnym - kostka ma symulować podmuch powietrza od wejścia, jaki czują ludzie. Ja nie tylko pilnowałem prawidłowego kafla, ale także kierunku wskazywanego przez kość. Jedynie ślepy zaułek oznaczał "zaburzoną cyrkulację powietrza" i kość wracała na pierwsze wolne, nieodkryte przejście.
jakkolwiek fakt, że żona prawie wygrała pierwszą partię bardzo korzystnie wpłynął na chęć rozgrywania kolejnych :)
więc było warto pobiegać po tych jaskiniach.
_________
Moje gry
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Banan2 »

Witam !
W grudniu miał pojawić się Claustrophobia Magazine z dodatkiem. Coś wiadomo na ten temat ? Czy ten magazyn będzie dostępny w Rebelu?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
fuujcik
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2011, 11:03

Re: Claustrophobia

Post autor: fuujcik »

Witam.

Czy jest jeszcze tu ktos, kto moglby odpowiedziec (pomoc) na pare pytan odnosnie zasad gry w Claustrophobie??

pozdrawiam
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Owszem, w dziale "Zasady - pytania i wątpliwości", w tym temacie: viewtopic.php?f=42&t=12428
;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
fuujcik
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2011, 11:03

Re: Claustrophobia

Post autor: fuujcik »

Dzieki ogromne za odpowiedz.

Jestem tu nowy wiec kraze po omacku. A ze wczoraj z zona zagralismy pierwszy raz w Claustro wiec mamy jeszcze pare uwag, pytan.

Jeszcze raz dzieki za podpowiedz gdzie co szukac.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Kasper »

Witam

Mam pytanie...Czy poza udostępnioną kampanią "Nas zbaw ode złego" są może gdzieś opublikowane inne scenariusze w języku polskim?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Niestety tylko w języku angielskim.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Banan2 »

Witam !
Jakaś dobra dusza :wink: (WIELKIE DZIĘKI) wrzuciła na BGG tłumaczenia czterech dodatkowych scenariuszy:
- The Summoning PL
- It's Ours PL
- Killing The Enemy In The Egg PL
- Rescue PL

A na pytanie do autora gry o dodatek padła poniższa odpowiedź:

August (GenCon) release.
Lots of scenarios and a bit of everything : tiles, cards, minis for both humans and demons.
More news... Well... Perhaps at the GAMA.
Regards,
CROC


Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

Banan2 pisze: A na pytanie do autora gry o dodatek padła poniższa odpowiedź:

August (GenCon) release.
Lots of scenarios and a bit of everything : tiles, cards, minis for both humans and demons.
More news... Well... Perhaps at the GAMA.
Regards,
CROC


Pozdrawiam
hm :) wygląda bardzo dobrze ten dodatek :)
_________
Moje gry
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Banan2 »

Witam !
Na BGG pojawiło się tłumaczenie kolejnego scenariusza All That Shines PL (1 kopia dla 3 graczy).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Ok wiem, że bawię się trochę w archeologa odkopując półroczny wątek ale wątek z pytaniami ciągle jest aktywny czyli ktoś w to gra :) ja sam uważam, że gra jest świetna, kupiłem ją specjalnie do grania z dziewczyną/bratem :D i powiem szczerze, że nie miałem żadnych problemów z namówieniem mojej słodkiej, kochającej zwierzątka pani weterynarz na wyrzynanie ludzi demonem otoczonym przez troglodytów :) Po tym, jak dwie pierwsze partie padły jej łupem miałem natomiast problem z wygonieniem jej spać i tak nam się przeciągnęło do czwartej nad ranem... Gra daje masę zabawy, każdy rozegrany scenariusz daje dużo emocji (może poza "Uderzaj tam, gdzie boli", w którym grający Demonami ma niewielkie szanse na wygraną). Zasady są nieskomplikowane, moja ukochana mająca styczność tylko z Monopolem i Osadnikami z Cathanu ,dała sobie radę bez problemu. Krótki czas rozgrywki, duża dawka emocji i kosmicznie wysoka regrywalność sprawiają, że gra szybko mi się nie znudzi.

Btw czy wiadomo coś więcej o pudełkowym dodatku?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

mat_eyo pisze:Btw czy wiadomo coś więcej o pudełkowym dodatku?
Coś po francusku: http://fr.asmodee.com/ressources/articl ... urface.php
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Claustrophobia

Post autor: janekbossko »

a czy bedzie wydanie dodatku po polsku?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Wątpię. To niestety na tyle zależna językowo gra, że wersja w naszym języku wymagałaby dosyć dużego nakładu dla dodatku. Zobaczymy - jeszcze za mało wiemy o tym dodatku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Ezekiel »

Wielka szkoda :( Dostałem grę niedawno i pierwsze wrażenie jest naprawdę bardzo dobre. Zresztą gra jest tak pomyślana, że dodawanie nowych rzeczy wydaje się wręcz naturalne. Trzeba więc chyba będzie postarać się o własne tłumaczenia, bo niestety nie lubię mieszania języków w grach, zwłaszcza kiedy faktycznie jest tego tekstu sporo.

A ten tekst po francusku znajdujący się pod linkiem wrzuconym przez Nataniela jest też oczywiście w wersji angielskiej, po kliknięciu na zmianę języka na stronie Asmodee i właściwie są w nim wszystkie podstawowe informacje :wink: Ja jestem mocno zainteresowany :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Dodatek wygląda świetnie ale szczerze mówiąc do Claustro kupiłbym wszystko co by się nie ukazało bo nie ukrywam, że gra mocno mi się podoba :) być może przy większej ilości zainteresowanych udałoby się utworzyć jakąś "grupę nacisku" :D lub postarać się o własne tłumaczenie.
Z innej beczki - czy ktoś grał już w scenariusze publikowane na BGG lub w kampanię i mógłby mi któryś szczególnie ciekawy scenariusz polecić? Prędzej czy później i tak zagram we wszystkie ale może któryś z nich jest szczególnie "smakowity?
ODPOWIEDZ