Pytanie do ekspertów i znawców...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Witam! Historia krótka- miałem kiedyś jako młody chłopak grę. Był to prezent, a ja mając lat o wiele za mało nie potrafiłem jej docenić. Teraz poszukuję tytułu i wszystko co pamiętam to:

1. Chodziło o handel w jakiejś galaktyce.
2. Miała naprawdę dużą planszę, której tłem były gwiazdy. Na niej porozmieszczano planety z cenami za rozmaite surowce.
3. Latało się statkiem, można było dokupić inne statki i nimi przewozić surowce.
4. Mgliście pamiętam tytuł; Galactic Merchant, Galactic Trader, Star Merchant- coś w tym stylu.
5. Ogromna liczna żetonów w kształcie kwadratu- wycinało się je po prostu z kartki. Ogólnie pełno żetonów.
5. Miejsce zakupu- składnica harcerska.
6. Lata zakupu: 1992-1995
7. Z tego co pamiętam, to nie była karciana.
8. Grać można było w nią kilka godzin, ale podobno nawet kilka dni.


Szukałem już w internecie, oglądałem zdjęcia plansz i.. nic. Pomocy!

Dodam jeszcze, ze "Kosmiczny kupiec" czy "Duck Dealer"- mają zbyt mało planet. O wiele za mało.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2011, 12:47 przez DESTROYER, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: arturion »

Gwiezdny kupiec?
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: abadura »

arturion pisze:Gwiezdny kupiec?
Zdecydowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: Nataniel »

Gra od wielu lat niedostępna, była wydana w Polsce piracko. Jej opis i zdjęcia znajdziesz min tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/3534/star-trader
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Haha! Taaaaak!


Wreszcie, to tylu latach...
Chłopaki, jestescie niesamowici. Odpowiedź po 2 minutach ;-)


To zdecydowanie ta gra. Teraz tylko muszę ją znaleźć ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: Nataniel »

http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... dny+kupiec

Ale są nowe, lepsze gry. Gwiezdny Kupiec w swoim czasie był super, ale teraz już trochę (mocno!) trąci myszką.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Są dwie na Alle. Jedna bez opisu, druga bez planszy. Może coś się wykombinuje. Ja wtedy miałem ją właśnie po angielsku, a dla 8 latka w tamtych czasach przeszkoda bardzo ciężka.
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Jakieś propozycje? Interesuje mnie zabawa w 2-4 osoby przez kilka godzin (w zasadzie nawet cały dzień). Dobrze aby gra była z dużą ilością komplikacji, możliwości itp.

Generalnie myślałem o FOW- ale to już zupełnie inny typ gry i zupełnie inne pieniądze. Nie mam niestety doświadczenia z niczym innym poza Gorkamorką- która nawiasem mówiąc rozwinięta do kilku drużyn wciąż czeka aż mi syn podrośnie :-)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: arturion »

Gra na cały dzień? Nie wiem czy takie coś znajdziesz ;)
Saluton amikoj!
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Bo my- generalnie rzecz biorąc sporo siedzimy w sportach ekstremalnych, zlotach militarnych i gdy mamy kaca zmeczeniowo-wyczerpaniowego to przez cały dzień możemy się "odłączyć"- dla odmiany skupiając na czymś bezpiecznym i rozwijającym umysł :-P
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: watman »

DESTROYER pisze:Jakieś propozycje? Interesuje mnie zabawa w 2-4 osoby przez kilka godzin (w zasadzie nawet cały dzień). Dobrze aby gra była z dużą ilością komplikacji, możliwości itp.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... rd-edition ?
problemem bedzie na pewno to, ze gra jest od 3 osob, ale poogladaj sobie zdjecia, to rozmiar i rozmach porazi ;)
Ewentualnie http://www.boardgamegeek.com/boardgame/72125/eclipse - tu od dwoch, ale rozmach troszke mniejszy, przez co i gra troche krotsza :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: yosz »

No i Eclipse jeszcze nie wyszedł
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: kdsz »

DESTROYER pisze:Bo my- generalnie rzecz biorąc sporo siedzimy w sportach ekstremalnych, zlotach militarnych i gdy mamy kaca zmeczeniowo-wyczerpaniowego to przez cały dzień możemy się "odłączyć"- dla odmiany skupiając na czymś bezpiecznym i rozwijającym umysł :-P
[offtop]Planszówki wcale nie są bezpieczne. Czasem można dostać po ryju ;) Ale to jest akurat lajcik, bo można również kompletnie zrujnować sobie życie osobiste. Dla przykładu ja nie dalej jak w sobotę po partyjce Brassa zostałem poszczuty pozwem rozwodowym ;)[/offtop]
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Pierwsza zdecydowanie jest zrobiona z rozmachem. Jedyne co może się nie spodobać to fakt... iż jest taka świetnie kolorowa/plastikowa i nie śmierdzi starością. Ale chyba da się coś z tym zrobić. Może trochę chipsów i kawy, pozwija się ją na rogach...
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: watman »

yosz pisze:No i Eclipse jeszcze nie wyszedł
wydawalo mi sie, ze Nataniel juz pisal wrazenia z rozgrywki... to prototyp byl, czy co?
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

A jest coś w stylu Flames of War ale w normalniejszej cenie? Bo jednak 2k złotych za jakiejś tam konkretnej wielkości armię, (liczę np regiment czołgów GB i batalion polskiej piechoty VS odpowiednik po stronie niemieckiej) to trochę dużo. Ewentualnie zamiast figurek może być zwykły plaski żeton, ale liczy się realizm i odpowiednio duża liczba jednostek.
Taki Steel Panthers ale w realu :-)
Ostatnio zmieniony 25 lip 2011, 13:39 przez DESTROYER, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: melee »

prototyp
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: watman »

DESTROYER pisze:A jest coś w stylu Flames of War ale w normalniejszej cenie? Bo jednak 2k złotych za jakiejś tam konkretnej wielkości armię, (liczę np regiment czołgów GB i batalion polskiej piechoty VS odpowiednik po stronie niemieckiej) to trochę dużo. Ewentualnie zamiast figurek może być zwykły plaski żeton, ale liczy się realizm i odpowiednio duża liczba jednostek.
Taki Steel Panthers ale w realu :-)
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/10630/memoir-44 ?
poogladaj boardgamegeek, dzial wargames - na pewno znajdziesz cos dla siebie :>
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: JB »

Jesli jezyk angielski nie przeszkadza i to ma byc II wojna swiatowa, to przejrzyj ponizsze, w roznych skalach - od druzyn po armie.

Na dwie osoby:
Combat Commander
Fighting Formations
Normandy '44
Caucasus Campaign
FAB: The Bulge
Empire of the Sun
Asia Engulfed

Na 2-3 osoby:
Europe Engulfed

Jesli interesuje cie inna epoka, konflikt, czy skala gry, to pisz. Cos sie znajdzie. Niestety wiekszosc gier wojennych jest na dwie osoby.
Sa oczywiscie multiplajery (3+) - Successors, czy Here I Stand, ale z drugowojennych typowo na 4 osoby, to trudno cos znalezc.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: zephyr »

viewtopic.php?f=43&t=6212

Jak rozumiem masz mało doświadczenia z nowszymi grami, więc może coś nie związanego ze star traderem jednak się spodoba. Zwłaszcza że całodzienna rozgrywka to minus a nie plus - jeśli jest za duzo czasu można rozegrać kilka partii w coś krótszego, a mniejszą grę można też zagrać nie mając całego dnia. Większość "standardowych" gier celuje w czas koło 1-2h.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
DESTROYER
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:30

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: DESTROYER »

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. To wyjątkowo przyjazne forum- spodziewałem się raczej "sprawdź sobie w google".
Bardzo mi pomogliście i teraz mam z czego wybierać.

PS. Zaciekawił mnie Panzer General w formie planszowej z kilku powodów. Plansze do Open General można tworzyć samemu i eksportować do formatu BMP. W ten sposób można tworzyć nawet bardzo duże plansze. Połączenie tego faktu z drukarką i programem do drukowania plakatów oraz książką zasad z planszowego PG daje ogromne możliwości. Również jednostki można czerpać z PG/OG i drukować ich karty/sylwetki pasujące do gry. Daje to możliwość rozgrywania bitew po kilkaset jednostek na obszarze... pokoju :-) I właśnie się za to biorę.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: SeeM »

Gdzie w Gwiezdnym Kupcu są gwiazdy na planszy? :mrgreen: Ale nieważne, bo ważne, że wiadomo co chodzi. Czegoś takiego jak Gwiezdny Kupiec nie ma i nie będzie. Możesz sobie kupić Twilight Imperium i wyobrażać sobie, że to taki "oldschool", ale to tylko dlatego, że dawno nie grałeś w Gwiezdnego. W każdym razie żadna inna gra nawet nie zbliża się rozmiarami do Kupca.

Jeśli znacie grę, w której można odzyskiwać określoną procentowo ilość towaru możliwego do odzyskania z ładowni statku właśnie rozprutego kulami statku kosmicznego, a jednocześnie mającą złożone mechanizmy regulujące ceny na sześciu generalnie niezależnych rynkach, to daję ją na wishlistę z automatu. :)
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: Zet »

Nie wiem czy słusznie, ale jak zobaczyłem, że ktoś szuka długiej i złożonej gry o kosmosie, to natychmiast skojarzyło mi się High Frontier:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... h-frontier

Może to by trafiło w gust?
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: FormatC »

Caly dzien mozna spokojnie grac w Twilight Imperium... :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie do ekspertów i znawców...

Post autor: Lucf »

@Destroyer -
a sprawdzałeś w sieci gre TWILIGHT IMPERIUM? Ona moze sie ciągnąć do 8 godzin nawet i jest w GWIEZDNYMCH klimatach - więc skoro chciałes gwiezdnego kupca to może Twilight Imperium? W dodatku mozna go rozszerzyć dodatkiem.
ODPOWIEDZ