Zasady gier, prośba o pomoc

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mad5killz
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2010, 21:57

Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: mad5killz »

Witam!

Mój problem wygląda następująco.

Z Miejskiego Domu Kultury otrzymałem dosyć pokaźny zestaw gier logicznych, udało się dzięki kontaktom i dofinansowaniu z UE, za które MDK mogło wymienić sprzęt hehe.

Wszystko zapakowane było w jeden karton - drewniane, kamienne (?), plastikowe kółeczka, podkładki, kulki oraz plansze. Niestety, co najważniejsze brak jakichkolwiek książeczek z zasadami, czy oryginalnych pudełek od gier. Po dość długich poszukiwaniach i obejrzeniu masy screenów udało mi się ustalić nazwy gier.

Gipf
Tzaar
Pentago
Zertz
Dvonn
Pylos
Yinsh

Dzięki podanym opisom sprawdziłem, że brakuje mi kilku kulek i plastikowych krążków. Same plansze są w nieciekawym stanie, zwłaszcza Gipf i podstawka od Pylos'a (wygryzienia, wydrapania? nie wiem), ale jak na darmówke jest i tak bardzo dobrze. Większość elementów będę wstanie "dosztukować". Na szczęście Abalone i Quoridor otrzymałem w pełnych zestawach, może dlatego, że są w wersjach "travel". Pani z MDK powiedziała mi jedynie, że mała wersja Abalona nie była zbyt intensywnie używana z powodu ciężko przesuwających się kulek, i tyle. (:


W tym właśnie momencie zaczyna się moja prośba o Waszą pomoc.

Proszę o skany, zdjęcia, gotowy tekst z zasadami podanych przeze mnie gier, oczywiście w języku polskim.


Czekam na odpowiedzi. (:
Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja śmieję się z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: Leviathan »

Poszukaj tu:
BOARDGAMEGEEK

Jeżeli gdziekolwiek znajdziesz pliki z instrukcjami i skany elementów, to właśnie tam.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: zephyr »

instrukcje do gier z serii gipf sa na stronie gipfa
http://www.gipf.com/
(po polsku raczej nie będzie)

Powinny być też na bgg, ale nawet na wikipedi coś się znajdzie
http://en.wikipedia.org/wiki/Pylos_(board_game)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentago

[edit]
jeśli napradę nie radzisz sobie z angielskim można spróbować
google translate
[edit2]
straszne to tłumaczenie, ale może da się domyślić
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
mad5killz
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2010, 21:57

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: mad5killz »

Dzięki bardzo za linki.

Być może ma ktoś z Was spisane zasady w języku polskim? Lub ma daną grę i jest w stanie zeskanować te kilka kartek?

Z moim angielskim jest całkiem dobrze, ale jedno źle przetłumaczone zdanie może diametralnie zmienić sposób rozgrywki. :/
Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja śmieję się z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: zephyr »

jeśli tak to możesz przeczytać i potem zweryfikować na AI
http://boardspace.net/english/index.shtml

niestety nie ma pylosa i pentago, ale gipf jest

ja mam część gier gipfa ale do połowy nie mam polskich instrukcji i nie mam skanera
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
mad5killz
Posty: 15
Rejestracja: 20 lut 2010, 21:57

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: mad5killz »

zephyr pisze:ja mam część gier gipfa ale do połowy nie mam polskich instrukcji i nie mam skanera
Część, czyli dokładnie które gry z polską instrukcją? Domyślam się, że masz telefon z aparatem, lub sam aparat.
Z doświadczenia wiem, że wystarczą 2Mpx aby spokojnie rozczytać tekst. Zrobiłbyś to dla mnie? (:
O przepisanie nawet nie proszę - a może jednak? (:

Przeglądałem kilkanaście tematów na forum, większość użytkowników ma stworzone listy posiadanych gier. Wśród nich są między innymi te wymienione przeze mnie.
Czy znajdzie się chętna osoba, która udostępni mi własną instrukcję po polsku?
Zmarnujcie na mnie chwilę własnego czasu, cyknijcie czytelną fotkę, cokolwiek... gdy to ja będę wstanie pomóc zrobię to bez wahania. (:

Ze swojej strony mogę udostępnić instrukcję do Abalone, Quoridor oraz Glik i Glak. Wiem, że to niewiele, ale może jest ktoś w potrzebie. : D


edit: Odnalazłem instrukcję do Pentago, hmm jest tak prosta do wytłumaczenia, że dziwie się, że nikt nie był w stanie mi jej podać. No cóż, jedna instrukcja mniej. Udostępnię chętnym. (:
Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja śmieję się z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: DeKa »

Cześć. Nie chcę zakładać nowego tematu a mam pytanie odnośnie zasad gry PYLOS.
Chcę ją kupić ale najpierw chcę poznać zasady. Znalazłem taki opis:
"Zasady są bardzo proste! Gracze na zmianę przemieszczają po jednej ze swych kul. Własną kulę można dołożyć na puste pole planszy lub na inne, wcześniej położone kule formując następny poziom. Gdy jednak na pierwszym poziomie w linii prostej, (ale nie po skosie) umieścimy 4 własne kule (3 na drugim poziomie), lub utworzymy na dowolnym z tych poziomów kwadrat z czterech własnych kul to mamy prawo zdjąć z planszy 1 lub 2 dowolne własne kule. Oczywiście nie można zdejmować kul, które stanowią punkt podparcia dla innych wyżej położonych."

i zastanawiam się czy to wszystko, czy są są jakieś jeszcze niuanse i nietypowe zagrania.
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: DeKa »

Pentago znam. Tutaj online ale komputer delikatnie ujmując słabiuuuuuutki. http://www.pentago-online.com/
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Zasady gier, prośba o pomoc

Post autor: DeKa »

Drążąc dalej temat pylosa. W 40 s filmiku jest pokazane pewne zagranie, niby niedozwolone. Czyli mam rozumieć, że w tym wypadku gracz musi postawić następną kulę na poziom wyżej (skoro już taka możliwość powstała) i to nie z własnej puli tylko taką która już jest na planszy? Takie wymuszenie zagrania? Dziwne. Przecież to nie zertz :wink: A może ma ktoś papierową instrukcję?
ODPOWIEDZ