Proch i Stal - scenariusze i warianty

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Proch i Stal - scenariusze i warianty

Post autor: wojo »

Witam wszystkich,

Pomimo że gra Proch i Stal powstała z myślą o graczach rodzinnych to podczas pracami nad grą powstało całkiem sporo wszelkiego rodzaju utrudnień, ustawień początkowych i innych scenariuszy, które niestety nie mogły znaleźć się w instrukcji jako że chcieliśmy ją maksymalnie skrócić. Zachęcony dzisiejszą komunikacją z użytkownikiem asiok postanowiłem stopniowo publikować je tutaj aby dać osobą szukającym trudniejszych wyzwań dodatkowe możliwości rozgrywki.

Jako pierwszy wariant przedstawiam Trudne Podstawy:
Gramy na zasadach podstawowych zmieniając tylko ustawienie początkowe. Morale załogi jest gorsze (żeton na torze morale umieszczamy o jedno pole niżej w stosunku do zasad podstawowych), kończą się zapasy żywności (2 żetony żywności zamiast 4 w spichlerzu), oraz załoga jest już trochę przetrzebiona (8 żetonów oddziałów konfederatów zamiast 10).

Następnym razem zaprezentuje wariant jaki przygotowałem dla rozgrywek wielkoformatowych w Tyńcu. Wstępnie zatytułowałem go: "Masakra na poziomie łatwym".

Gra została przygotowana w ten sposób że bardzo łatwo manipulować jej poziomem trudności (poprzez ustawienie początkowe, skład tali wydarzeń, liczbę koniecznych do odrzucania kart itd.) zachęcam wszystkich graczy do dzielenia się wariantami które dają im dużą satysfakcję.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Proch i Stal - scenariusze i warianty

Post autor: wojo »

Dzisiaj publikuję pierwszy scenariusz, który postanowiłem zatytułować "Tyniec Oblężony". Powstał on na premierę gry w Tyńcu jednak okazał się znacznie za trudny dla osób które grały po raz pierwszy (pomimo ułatwień). Niemniej jednak dla osób, które czują się pewne jeżeli chodzi o swoje umiejętności wygrywania w "Proch i Stal" może okazać się ciekawym wyzwaniem.

Gramy na zasadach łatwych (min. gramy do 7 tur, upadek Wawelu nie kończy gry tylko powoduje generalny szturm na Tyniec, nie ma zdwojonego wysiłku) z następującymi zmianami:
- Zaczynamy z 2 żetonami żywności (zamiast 5)
- Z tali wydarzeń usuwamy 12 następujących kart
  • 4 x zaraza (-1 załogi)
    2 x przybywają posiłki (+1 załogi)
    2 x pisiłki z Lanckorony (+1 załogi)
    2 x Wawel odpiera atak
    1 x Powstanie na Litwie
    1 x Wyprawa na Zamość

Tak okrojoną talię tasujemy i z niej będziemy wyciągać karty wydarzeń (będzie ich dokładnie tyle ile potrzeba na 7 tur)
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Proch i Stal - scenariusze i warianty

Post autor: wojo »

Ponieważ dotarło do mnie kilka sprzecznych opinii - część twierdząca że gra jest za łatwa a część że za trudna ( :) ) publikuję dzisiaj dwie modyfikacje aby każdy znalazł coś dla siebie.

Utrudnienie dla dwóch i trzech graczy - Grając przy tej liczbie grających zwiększamy liczbę kart które należy dodatkowo odrzucić aby zapobiec wydarzeniom oraz aby oddać salwę z dział zgodnie z poniższą tabelką

Kod: Zaznacz cały

Liczba graczy      Liczba kart odrzucanych aby zapobiec wydarzeniu     Karty wymagane do salwy z dział[/b]
   2                                 3                                 2 karty walki + 2 dowolne inne karty 
   3                                 4                                 2 karty walki + 3 dowolne inne karty[/b]
Ułatwienie - Wawel jest sprawdzany na meldunku - Dla graczy którzy nie lubią nagłości zakończenia gry na Wawelu mogą grać w następujący sposób: jeżeli Wawel zostanie całkowicie opanowany przez Moskali gracze jeszcze nie przegrywają. Mają czas do meldunku aby "poprawić" sytuację. Jeżeli podczas meldunku wszystkie pola na Wawelu są zajęte przez Rosjan - gracze przegrywają (Uwaga: Jeżeli wszystkie pola na Wawelu są zajęte przez Rosjan i podczas fazy wydarzeń pojawi się kolejna ikona zamku gracze automatycznie przegrywają)
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
ODPOWIEDZ