Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Wydaje mi się, że sprawę rozwiąże taki zapis:

...Gra może skończyć sie także pod koniec tury, w której wyczerpały się wszystkie towary na samochodach dostawczych oraz w sklepach. W takiej sytuacji wygrywa ten z graczy, któremu brakuje najmniej towarów do zrealizowania listy zakupów...

wzmiaka o wymianie na bazarze chyba niepotrzebnie komplikuje zasady...
MójMistrzu
Posty: 116
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Kolejka

Post autor: MójMistrzu »

witam, zdaje się że tego pytanie jeszcze nie było:
co się dzieje z towarami w sklepie w którym był remanent? zostają na następną kolejkę czy są odrzucane? pionki zostają w tej samej kolejności czy Ci co mieli wziąć towary wracają do domu z niczym?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: MichalStajszczak »

Towary zostają w sklepie, a klienci w kolejce przed sklepem.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

xenotime pisze:
Karol Madaj pisze:
W nowym wydaniu/dodatku wodę brzozową, draże "łezki" i socjalistyczny papier toaletowy proszę :)
@xenotime, jak masz w domu wodę brzozową to, wrzuć proszę zdjęcie. Właśnie wystartował konkurs na zdjęcia nowych towarów do Kolejki. :)

http://www.facebook.com/instytutpamieci ... 7385757369
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2011, 14:35 przez Karol Madaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

MichalStajszczak pisze:Towary zostają w sklepie, a klienci w kolejce przed sklepem.
Właśnie to jest sztuczne, ze klienci, którzy nie kupili mają obowiązek zostać w kolejce na noc. Czasem zdarza się tak w grze, że dany asortyment skończy się całkiem, jest jasne, że już nic nigdy do tego sklepu nie dotrze poza omyłkowymi dostawami innych towarów, ale ludzie i tak muszą stać i zabrać można tylko po jednym na dzień. Mnie zdecydowanie brakuje opcji "rezygnuję, idę do domu". Nie rozumiem z czego wynika jej brak. :(
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

W sumie to czemu nie, można tak grać. To jednakże wydłuży grę o dodatkową rundę na zabieranie pionków i ponowne rozstawianie (w sumie z 10 minut na gracza), czego nie chciałem robić ze względu na docelowy "lekcyjny" czas rogrywki.

W testowanym dodatku, pojawia się w talii "Trybuny ludu" karta: "Godzina milicyjna", dzięki której wszystkie pionki wracają do domu w fazie TPZ :)
xenotime
Posty: 21
Rejestracja: 23 lip 2010, 22:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejka

Post autor: xenotime »

Karol Madaj pisze:
xenotime pisze:
Karol Madaj pisze:
W nowym wydaniu/dodatku wodę brzozową, draże "łezki" i socjalistyczny papier toaletowy proszę :)
@xenotime, jak masz w domu wodę brzozową to, wrzuć proszę zdjęcie. Właśnie wystartował konkurs na zdjęcia nowych towarów do Kolejki. :)

http://www.facebook.com/instytutpamieci ... 7385757369

Dzięki za zaproszenie. Niestety, wody brzozowej nie posiadam. Mogę tylko podać link do fotki.

http://wizaz.pl/kosmetyki/foto/20633_500.jpg

Mam nadzieję, że uda Wam się zebrać kilka nowych fajnych przedmiotów :)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

:(

W kiosku będzie ostatenie Świat Młodych i Młody Modelarz. Brakowało trochę prasy...

Przy okazji. Gdyby ktoś chciał potestować dodatek do Kolejki, to w ten weekend będę go testować w piwnicach zamku w Niepołomicach na "Polach Chwały".

Zamierzam przetestować między innymi wariant FortArt z zabieraniem dowolnej ilości pionków do domu, bo wygląda na to, że wejdzie do oficjalnej instrukcji :D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Karol Madaj pisze: W kiosku będzie ostatenie Świat Młodych i Młody Modelarz. Brakowało trochę prasy...
Ze Światem Młodych to by się zgadzało, on szybko znikał o le dobrze pamiętam. Komiksy świetne miał.
Karol Madaj pisze:Przy okazji. Gdyby ktoś chciał potestować dodatek do Kolejki, to w ten weekend będę go testować w piwnicach zamku w Niepołomicach na "Polach Chwały".

Zamierzam przetestować między innymi wariant FortArt z zabieraniem dowolnej ilości pionków do domu, bo wygląda na to, że wejdzie do oficjalnej instrukcji :D
Co za tydzień mam :)

To konkretnie gdzie i kiedy należy się stawić? Bo na stronie http://polachwaly.pl/index.php?mode=general-schedule podają, ze Rynek, nie Zamek.

Kod: Zaznacz cały

SOBOTA 24.09.2011 
RYNEK
11.00-18.00 gry wielkoformatowe- Instytut Pamięci Narodowej (303, Kolejka, 111.Brygada Pościgowa) i Polskie Gry Planszowe (Proch i Stal)
PS. Szkoda, że nie wariant z odrębnymi kartami zakupów dla 2-4 osób :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Coś tam namieszali w tym info. W sobotę i w niedzielę na rynku tylko 303, reszta w piwnicach. Ja będę gdzieś tam biegał między rynkiem a piwnicą, ale dla mnie najważniejsze bedzie testowanie Wydłużenia, bo jest sporo zmian w stosunku do podstawki (kartki i wydarzenia) a dodatek ma być jeszcze w tym roku. :D

Zapraszam serdecznie!
michal111
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2011, 17:37

Re: Kolejka

Post autor: michal111 »

Mam pytanie do pana madaja. Czy jest jakis sposob skontaktowania sie z panem przez e-mail ( czy moglby mi pan podac swoj) . Mam kilka pytan odnosnie dystrybucji pana gry. Moj e-mail : michal.klis@gmail.com Pozdrawiam serdecznie
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Kolejka

Post autor: xawerka »

Pytanie o bazar. Na bazarze nie obowiżajue reglamentacja i stawiając tam jednego swojego pionka można wymienić kilka towarów. Mam pytanie jak to się odbywa gdy w kolejce na bazar stoją pionki trzech graczy? Czy pierwszy wymienia tyle ile chce i potem drugi . Czy pierwszy może wymienić jeden, potem drugi garcza, trzeci i znowu prawo wymiany ma pierwszy gracz?
Awatar użytkownika
adamk1988
Posty: 21
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:01
Lokalizacja: Knurów

Re: Kolejka

Post autor: adamk1988 »

Wymienia pierwszy ile chce-zabiera członka rodziny do domu, drugi ile chce i do domu, trzeci i do domu.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Kolejka

Post autor: xawerka »

Pytanie dotyczy Ogonka. Jeżeli mam trzy karty wódki to czy w jednym dniu mogę użyć wszystkich trzech do zamiany miejsc ze spekulantem? Co prawda nie znalazałam w instrukcji informacji o ograniczeniuwięc chciałabym się upewnić.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Nie ma ograniczeń w wymianie kart wódki. Po zagraniu trzech kart wódki masz jeszcze potencjalną możliwość zagrania trzech kart kolejki.
ulanette
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2012, 13:03

Re: Kolejka

Post autor: ulanette »

Mam pytanie czy istnieją karty przepychanek kolejkowych, których nie można "zbić". Np. jeśli ktoś zagra 'matkę z dzieckiem na ręku' to żadna inna osoba nie może już zagrać takiej karty oraz nie działają na ten pionek inne karty przepychanek.
Nic nie znalazłam na ten temat w instrukcji, ale kumpela, z którą gram upiera się przy tej zasadzie.

Dzięki!
ulanette
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2012, 13:03

Re: Kolejka

Post autor: ulanette »

Dzięki, też mi sie wydawało, że to nie ma sesnu, ale wolałam mieć odpowiedź kogoś innego, bo nie mogłyśmy dojść do porozumienia w tej kwestii :)
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Kolejka

Post autor: tkaa85 »

PYTANIA:

1) załóżmy taką sytuację. Gramy w dwie osoby. Ja kolor zielony, druga osoba kolor czerwony.
Czy na początku gry kiedy się rozstawia kolejki to rozstawiamy tylko te dwa kolory i spekulantów na koniec? Czy też może rozkładamy wszystkich?

2) Jeżeli ostatni w kolejce jest spekulant i zanim już nikt nie stoi to gdzie on pójdzie po odebraniu towaru?
z góry dziękI!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: MichalStajszczak »

1) Tylko kolory graczy + spekulanci
2) Spekulant po sprzedaniu towaru (czyli odstawieniu na bazar) wraca na koniec kolejki. Oczywiście może się zdarzyć, że będzie jedynym stojącym w kolejce do jakiegoś sklepu
Veto
Posty: 160
Rejestracja: 09 gru 2006, 16:27
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: Veto »

Witajcie.

Odkopię trochę temat.

Dziś nabyłem "Kolejkę" i po trzech rozegranych partiach wraz ze swoją ślubną - mamy pytania.

1."Lista społeczna"
działa na całą kolejkę, czy można odwrócić tylko fragment kolejki?
przykładowo:
kolejka przed : A,B,C,D
kolejka po : A,D,C,B
jeśli działa tylko na całą kolejkę, co co w przypadku gdy w kolejce niemożliwa do złapania w dwa palce liczba klientów?

2."Kolega w komitecie wojewódzkim PZPR"
czy można tą kartę zagrać przed fazą zajmowania miejsc w kolejkach ale po dobraniu kart kolejki z poprzedniego dnia ?

3."Pomyłka w dostawie" i "Zwiększona dostawa"
Chleb omyłkowo trafił do meblowego.
Do meblowego więc trafi też dodatkowy produkt spożywczy? czy...
Do spożywczego trafi dodatkowy produkt spożywczy? czy...
Do meblowego trafi jakiś mebel?

Pewnie jeszcze jakieś pytania będą...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Veto pisze: 1."Lista społeczna"
działa na całą kolejkę, czy można odwrócić tylko fragment kolejki?
Na całą.
Veto pisze: jeśli działa tylko na całą kolejkę, co co w przypadku gdy w kolejce niemożliwa do złapania w dwa palce liczba klientów?
Pomaga użycie palców dwóch rąk :lol:
Veto pisze:2."Kolega w komitecie wojewódzkim PZPR"
czy można tą kartę zagrać przed fazą zajmowania miejsc w kolejkach ale po dobraniu kart kolejki z poprzedniego dnia ?
Wszystkie karty zagrywasz w ściśle określonym momencie gry - w fazie przepychanki kolejkowe. Ani wcześniej ani później.
Veto pisze:3."Pomyłka w dostawie" i "Zwiększona dostawa"
Chleb omyłkowo trafił do meblowego.
Do meblowego więc trafi też dodatkowy produkt spożywczy? czy...
Do spożywczego trafi dodatkowy produkt spożywczy? czy...
Do meblowego trafi jakiś mebel?
To pytanie już padło. Strona 2 tego wątku zawiera odpowiedź autora gry. "Zwiększona dostawa" działa tylko na te sklepy, których karty dostawy są wyłożone czyli te "natywne" gdzie dostawa powinna była trafić. Instrukcja zawiera FAQ, a w im taki fragment: Nie, kartę „Zwiększona dostawa” można zagrać tylko na sklep, do którego dostarczono towar w fazie dostawy towaru w danej turze (podkreślenie moje).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Kubolski
Posty: 10
Rejestracja: 03 sie 2012, 17:28

Re: Kolejka

Post autor: Kubolski »

Mam pytanie - czy lepiej jest grać wiedząc, jakie karty list zakupów posiadają inni gracze czy może tych kart nie ujawniać?
freeman0
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:31

Re: Kolejka

Post autor: freeman0 »

Ja mam pytanie dotyczące karty "remanent". Napisano na niej: "Połóż na wybranym sklepie kartę "Remanent". Sklep nie będzie sprzedawał towaru w tej turze. Nie działa na niego: "Zwiększona dostawa", "Pomyłka w dostawie" ani "Towar spod lady"". Ale mamy wątpliwości, czy słowo "niego" oznacza tu sklep, czy remanent. Inaczej, która z poniższych wersji jest słuszna:

1) Po położeniu karty remanent, na sklep nie działają karty "Zwiększona dostawa", "Pomyłka w dostawie" ani "Towar spod lady", czyli nie można ich już w tym sklepie zastosować - sklep jest dla tych kart zablokowany.

2) Mimo położenia karty remanent, na remanent nie działają karty "Zwiększona dostawa", "Pomyłka w dostawie" ani "Towar spod lady", czyli wciąż można brać spod lady, przekładać towary z i do remanentowanego sklepu itp.

Ja stawiam na opcję 1), ale niektórzy znajomi się spierają ;)
ash77
Posty: 13
Rejestracja: 03 lip 2012, 16:30

Re: Kolejka

Post autor: ash77 »

wersja 1 jest prawdziwa
na sklep nie działają karty
freeman0
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2012, 10:31

Re: Kolejka

Post autor: freeman0 »

Dzięki za odpowiedź. Czyli jak jest remanent, to nie mogę użyć "pomyłki w dostawie" w żadną stronę - ani przenieść towaru do sklepu z remanentem, ani zabrać towaru z takiego sklepu do innego?
ODPOWIEDZ