Qubix

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Qubix

Post autor: janekbossko »

Zawsze punktowany jest uklad widziany od gory.
Czy zeby punktowac na planszy to polozony klocek musi tworzyc zupelnie nowy uklad? Czy wystarczy polozyc np na stworzonym juz ukladzie klocek takiego samego koloru, ktory nie zabirzy ukladu a ktory od gory bedzie wygladal tak samo?

Nie wiem czy dobrze wytlumaczylem ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

Musi tworzyć nowy układ :-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: WRS »

Nawet podkreśliłbym:
nowy, inny układ.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: FortArt »

Raz położony w magazynie klocek nie może być
przestawiany, może być tylko wyjęty z magazynu.
Za ruch gracza nie jest uznawane pobranie klocka ze swojego magazynu
i ponowne wstawienie go do swojego magazynu (nawet na inną pozycję
w tym magazynie).
Widzę tu sprzeczność? Bo jeśli nie można przestawiać to o co chodzi w drugim zdaniu?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: Veridiana »

Ja nie widzę sprzeczności tylko zdublowanie tej samej informacji innymi słowami 8)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: FortArt »

Ale wolno przenosić wewnątrz magazynu czy nie? Bo dla mnie drugie zdanie znaczy, że owszem, można i nie jest to liczone jako ruch - czyli ekstra posunięcie poza kolejką. Natomiast pierwsze jak byk tego zabrania. Czyli co, nie wolno w ruchu, a wolno poza nim?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: MichalStajszczak »

Być może to chodzi o taką sytuację: Gracz ma w magazynie 3 pojedyncze klocki. Zagrał dwa "zewnętrzne" i został mu klocek na środku magazynu. Przesuwa ten klocek na brzeg po to, by położyć w magazynie klocek podwójny.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

Michał dał dobry przykład. To już drugi element który muszę w instrukcji poprawić... a jakbyście wiedzieli jak ta instrukcja była maglowana i przez ilu ludzi...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: Tycjan »

folko pisze:Michał dał dobry przykład. To już drugi element który muszę w instrukcji poprawić... a jakbyście wiedzieli jak ta instrukcja była maglowana i przez ilu ludzi...
Ale to w końcu można, czy nie można przenosić klocków we własnym magazynie? Bo jeżeli to z tymi 3 pojedynczymi jest możliwe to zdanie "Raz położony w magazynie klocek nie może być przestawiany, może być tylko wyjęty z magazynu." - jest złe.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

Chodzi mi o nieścisłość w interpretacji. Jedni zrozumieli że można w pewnych przypadkach inni że nie.
Zasady mówią że nie, po wzięciu klocek ma zostać w miejscu w którym stał. Z drugiej strony przyznam się, że trochę zapomniałem o tym zapisie, wynikał z czegoś innego i został do końcowej wersji instrukcji. Nie jestem zwolennikiem zmieniania zasad po wydaniu gry, ale jeśli miałbym taką możliwość, to zdanie wspomniane przez Tycjana bym wywalił i zostawiłbym możliwość przestawiana klocków w magazynie przy dodawaniu nowego.
Muszę przemyśleć co z tym zrobić... ale jako nie lubię zmieniania... to raczej nic, sprawdzę tylko dokładanie w instrukcji zapis i ewentualnie poprawię.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: Tycjan »

folko pisze:...Muszę przemyśleć co z tym zrobić... ale jako nie lubię zmieniania... to raczej nic, sprawdzę tylko dokładanie w instrukcji zapis i ewentualnie poprawię.
OK, ale na razie trzymamy się zasady, że położonego klocka w magazynie nie można ruszyć :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

Tak :-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: WRS »

folko pisze:jeśli miałbym taką możliwość, to [...] zostawiłbym możliwość przestawiana klocków w magazynie przy dodawaniu nowego.
E tam!
Kto ma taką możliwość jak nie P.T Autor?
Skoro P.T. Autor w przepisach dał wariantowo:
- różne wzorce punktowanych układów
- różne wzorce magazynu głównego

to niechże P.T. Autor napisze, że taki wariant - dowolna reorganizacja magazynu podręcznego - nie jest sprzeczny z duchem gry i może być przez grających wprowadzony.

Mnie się ten pomysł podoba i tak grać zamierzam. Przy tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji na planszach graczy "mrożenie" magazynu podręcznego jest zbędnym, sztucznym utrudnieniem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: FortArt »

Nie trzeba zmieniać zasad. Oba zapisy nie są sprzeczne w takiej sytuacji:

- Gracz pobiera z magazynu podręcznego trzy (dwie) "jedynki" z ta środkową włącznie. Do budowy używa dwóch (jednej), a środkową odkłada z powrotem do magazynu na inne miejsce. Wtedy nie mamy do czynienia z przesuwaniem tylko pobraniem ("Raz położony w magazynie klocek nie może być przestawiany, może być tylko wyjęty z magazynu."), a pobranie i wstawienie nie staje się samodzielnym ruchem ("Za ruch gracza nie jest uznawane pobranie klocka ze swojego magazynu i ponowne wstawienie go do swojego magazynu (nawet na inną pozycję w tym magazynie).").
Ostatnio zmieniony 13 cze 2011, 16:14 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

To mnie rozbiłeś :D
Dziękuję ;-)
Tony Thompson
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2010, 18:01

Re: Qubix

Post autor: Tony Thompson »

Jak łatwo zauwazyć, podstawowe (niebieskie) plansze graczy różnią się od siebie. Czy to oznacza, że różni gracze układają różne układy? Czyli można zdobyć 7 punktów przez położenie dwóch klocków w dwóch przeciwległych końcach?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca to jedną kostką można zrobić dwa czy nawet trzy układy. Które z nich punktują? Wybrany czy wszystkie? [Pytanie nie istnieje jeśli to na planszach jest błąd :) ]

Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Qubix

Post autor: kdsz »

Jeśli masz różniące się od siebie granatowe plansze, to jest to błąd drukarski. Napisz do Granny - bez szemrania przyślą Ci właściwe.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=15279

Chyba trzeba połączyć te dwa wątki. Przez nieuwagę otworzyłem nowy topic i co tu kryć - ban mi się za to należy
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: folko »

Dokładnie, Granna odeśle Ci poprawione plansze, tylko do nich napisz.
Awatar użytkownika
Deltharis
Posty: 183
Rejestracja: 10 lip 2010, 00:41
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Qubix

Post autor: Deltharis »

O, i wyszło że ja mam pytanie. Jestem całkiem przekonany, że kiedyś o tym czytałem (gdy gry jeszcze nie miałem), a teraz znaleźć nie mogę:
Czy można zrobić dwa układy naraz? W sensie w jednym ruchu ustawić np. przekątną z pomarańczowych i coś innego z niebieskich (przez zasłonięcie niebieskiego środka pomarańczowym na drugim piętrze)? Brzmi mało prawdopodobnie, ale zdarzyło się podczas pierwszej partii (w której pechowo trafiło na niebieską stronę)...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Qubix

Post autor: FortArt »

Dwa posty ponad swoim masz link do tego co szukasz :)

Punktują oba.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Deltharis
Posty: 183
Rejestracja: 10 lip 2010, 00:41
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Qubix

Post autor: Deltharis »

Wieeedziałem że gdzieś to tu było. Dzięki :wink:
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Qubix

Post autor: M&T »

Czy zapis w instrukcji
● maksymalna wysokość układu to trzy warstwy
mówi, że na polu budowy gracza mogą zostać ułożone tylko trzy warstwy klocków?

I następuje koniec gry?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Qubix

Post autor: sheva »

tak, ale tylko wtedy gdy nie ma już możliwości ruchu, czyli innym graczom też już nie można dołożyć klocka.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Qubix

Post autor: raiden25 »

Odświeżam troche temat. Chyba mam juz nowsza wersje instrukcji niż to co pisaliście wcześniej, tzn. Nie ma mowy o tym ze mozna wrócić z klockiem do swojego magazynu i nie rozumiem po co zmieniać kolejność klocków w swoim magazynie skoro bierzemy klocki do budowy w dowolnej konfiguracji i te co weźmiemy wykorzystujemy do budowy, wiec o co był ten spór?
Druga sprawa, jak zrobić jednym dołożeniem dwa punktujące układy dla jednego gracza to nie mam pojęcia, skoro punktujacy korzysta tylko ze swoich wzorów (które mamy na swojej planszy) a tam wzory sie nie powtarzają....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ