Serenissima - pytanie o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: Crusader »

Grałem ostatnio ze znajomymi w Serenissimę i w pewnym momencie padło pytanie, które nieco podzieliło towarzystwo.
CZY MOŻNA KUPOWAĆ PRODUKTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W MAGAZYNACH?

Moim zdaniem nie, ponieważ w instrukcji powiedziane jest, że kupować można te towary, które w danym mieście są produkowane. Ale przyznam, że 100-procentowej pewności to nie mam... Dlatego liczę na Waszą pomoc.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nie mozna, wylacznie te, ktore sa produkowane. Do magazynow wylacznie sie sprzedaje (dostarcza).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

Nataniel pisze:Nie mozna, wylacznie te, ktore sa produkowane. Do magazynow wylacznie sie sprzedaje (dostarcza).
Wielkie dzięki za info.
Awatar użytkownika
McLer
Posty: 15
Rejestracja: 16 sie 2007, 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: McLer »

Witam:)

Też mam jedno pytanie odnośnie zasad tej gry - a mianowicie:

-Czy atakując (czyjąś galerę lub port) można to robić RAZEM np. dwiema
własnymi galerami (czyli np. dodać liczbę marynarzy z dwóch galer, a do
niej efekt rzutu K6) ??? / oczywiście mam na myśli dwie galery będące na
tym samym akwenie w momencie rozpoczęcia ataku /

W instrukcji niby wszędzie jest napisane, że samemu wybiera się tę swoją, którą się będzie atakować (oraz tę wroga, która zostanie zaatakowana), ale podane przykłady sugerują, że np. mając na jakimś
akwenie dwie galery można atakować nimi PO KOLEI - a nie naraz (?).

Tymczasem taki jakiś plik "Player Aid" na BGG podaje (jako pomocnik dla tych, którzy mają problemy z dodawaniem i dzieleniem :)), ale mniejsza o to) efekt ataku, w którym atakujący miał w sumie siłę 12.
A to by przecież oznaczało, że musiał mieć minimum 6 marynarzy (jesli
kostką wyrzuci maxa, tj. 6) - skoro pojemność jednej galery to max 5,
to najwyraźniej musieliby w ataku brać udział marynarze z minimum
dwóch galer NARAZ, prawda ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

PS. Gra śliczna, jak dla mnie, i zapowiada się na fajną w samej grze, ale
przygotowywanie (i zapewne utrzymanie w dobrym stanie) tych flag to
istny koszmar...
Na tym Forum chyba tylko jedna osoba jest ode mnie starsza, więc nie nabijajcie się z oldboya, please :)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Formalnie wg. instrukcji można atakować tylko galerami po kolei, a nie kilkoma w sumie. Ale myślę, że warto to zmienić, bo bitwy zdecydowanie nie są mocną stroną tej, całkiem fajnej w końcu, gry.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: Platan »

Czy ktoś może wie kiedy ma być wydana nowa wersja Serenissimy przez Ystari. (gdzieś takiego newsa wyczytałem na BGG.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: janekbossko »

http://boardgamegeek.com/thread/643218/ ... -by-ystari

tutaj jest opis zmian gry i ewetualny termin wydania :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: rastula »

Właśnie rozegrałem pierwszą partię ( z moją rzadko grającą dziewczyną).

Miałem ochotę na dobrą, nieskomplikowaną grę ekonomiczną z elementami rywalizacji militarnej i gra chyba (zobaczymy po kilku rozgrywkach) spełni moje oczekiwania.

Nowa edycja jest bardzoooo ładna. Jak dołączę do tego realm coins i woreczki płócienne , żeby grać z ukrytymi finansami to będzie czad.

Wydaje się też że w porównaniu do wersji oryginalnej rozgrywka jest szybsza (brak licytacji dotyczącej kolejności ruchu).

Wojna jest bardzo uproszczona (ot kosteczki), co może być dość irytujące, gdy atakujesz 4 vs 1 i przegrywasz. Trzeba by pomyśleć nad jakimiś home rules, rozwojem technologii wojennej czy cóś :)...

Przy większej ilości graczy , można by też pomyśleć o handlu między graczami i sojuszach :evil:

po pierwszej grze bardzo pozytywne wrażenia - a przy cenie 123 pln - jest dobra propozycją dla miłośników ładnych i sensownych gier...
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: M&T »

Może mi ktoś wytłumaczyć przygotowanie do rozgrywki na dwie osoby - chodzi o zamknięcie wskazanych portów:

Instrukcja, str. 8
Before the beginning of the game, players close a port producing wood, a port producing wine, a port producing stone and a port producing marble. The closing of these ports is indicated by placing a Closed card on the port. (...)
Porty, które zostaną zamknięte wybiera się losowo?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Serenissima - pytanie o zasady

Post autor: rastula »

M&T pisze:Może mi ktoś wytłumaczyć przygotowanie do rozgrywki na dwie osoby - chodzi o zamknięcie wskazanych portów:

Instrukcja, str. 8
Before the beginning of the game, players close a port producing wood, a port producing wine, a port producing stone and a port producing marble. The closing of these ports is indicated by placing a Closed card on the port. (...)
Porty, które zostaną zamknięte wybiera się losowo?

moim zdaniem zarówno porty startowe ( oczywiście tylko te produkujące drewno) jak i zamykane ( po jednym z każdego produktu) powinny być wybierane losowo, ale wczoraj w grze na 3 nie zamknelismy portów ( zapomnieliśmy ;-)... i też tragedii nie było (mam wersję Ystari)...
ODPOWIEDZ