Claustrophobia (Christophe Reaux)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Claustrophobia de Profundis

Post autor: Banan2 »

Witam !
Profil dodatku na BGG i film o tym co jest w środku pudełka.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Słabo, że nie ma więcej figurek demonów, tak aby zgadzały się z kartami, które są w podstawce. Aktualnie zawsze trzeba grać demonem walki.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

tylko po co by ci były te figurki - i tak nie ma ich gdzie trzymać ;) choć fakt, że Asmodee mogłoby zarobić dodatkowo parę groszy wydając osobno te figsy dla chętnych - na pewno by się amatorzy znaleźli.
Co do samego dodatku - za mało grałem w podstawkę (jeszcze), żeby mi było trzeba jakiegoś dodatkowego urozmaicenia, ale pewnie jak Rebel wyda, to z poczucia obywatelskiego obowiązku sobie sprawię :)
_________
Moje gry
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: ajfel »

BloodyBaron pisze: pewnie jak Rebel wyda, to z poczucia obywatelskiego obowiązku sobie sprawię :)
REBEL.pl wczoraj na facebooku pisze: Niestety dodatek nie pojawi się w polskiej edycji - zostanie tylko przetłumaczona instrukcja.
Imho to nie duży problem. Podstawkę PL z dodatkiem EN bezproblemowo się połączy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Niby tak ale jednak fajnie byłoby mieć wszystko w rodzimym języku. Poza tym nie wiadomo, czy np. rewers, rozmiar, rodzaj druku kart nie będzie się różniły od polskich kart z podstawki...
Ostatnio zmieniony 31 sie 2011, 11:47 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Jestem bardzo rozczarowany tą wiadomością. Nienawidzę mieszania wersji językowych. Dno. Dlaczego tak jest? Czyżby Claustrophobia tak słabo się sprzedawała, że nie opłacało się wydać dodatku? Po grzyba polska instrukcja, skoro karty będą po angielsku? Dno........
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Gabriel pisze:Jestem bardzo rozczarowany tą wiadomością. Nienawidzę mieszania wersji językowych. Dno. Dlaczego tak jest? Czyżby Claustrophobia tak słabo się sprzedawała, że nie opłacało się wydać dodatku? Po grzyba polska instrukcja, skoro karty będą po angielsku? Dno........
Sprzedaż dodatku to zwykle 25% sprzedaży wersji podstawowej. Claustrophobia sprzedaje się nieźle, ale nie na tyle dobrze, aby udało się zrobić 1000 szt. dodatku (minimalna ilość).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Czy obowiązuje was zasada "teraz albo nigdy" - tzn. Chiny produkują wydanie, a wy się załapujecie na to, czy jesteście niezależni? Czyli jak po jakimś czasie sprzedaż Claustrophobii osiągnie lepszy wynik, to pomyślicie o dodatku? Czy przepadnie on, tak jak na przykład stało się z nieszczęsnym Pegasusem do Battlestar Galactica?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Byc moze kiedys uda sie wyprodukowac, na pewno nie od razu z premiera. Obstawialbym przyszly rok.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Ezekiel »

Szkoda, bo też nie lubię mieszać różnych wersji językowych, ale jak mus to mus.

Mam tylko pytanie, czysto teoretyczne. Nie wiem jak wyglądają umowy dotyczące lokalizacji gier i licencji oraz praktyczne relacje w tym zakresie z wydawcami, ale czy oprócz kosztów tłumacza/grafika (nie wiem również jakiego rzędu to wydatek), a także niezbędnego czasu, coś jeszcze stoi na przeszkodzie, aby wraz z polską instrukcją przetłumaczyć również wszystkie elementy dodatku zgodnie z tłumaczeniem podstawki i dać je w formacie pdf dla własnego wydruku prze graczy? Przyznam, że mnie to by coś takiego w pełni zadowalało, bo posiadacie już gotowe wzory grafik w odpowiednich rozmiarach, doświadczenie w tłumaczeniu oraz stosowne narzędzia graficzne. Pewnie, że jest szansa, że jacyś fani gry zrobią takie polskie tłumaczenie (tak jak początkowo było z podstawką), ale taki ruch ze strony wydawnictwa/dystrybutora byłby moim zdaniem bardzo fajny, a prawdopodobnie pociągnąłby za sobą odczuwalny wzrost sprzedaży. I w sumie dotyczy to również innych gier :)

Z ciekawości więc chciałbym spytać, jak się na takie coś zapatrujecie. Czy wydawcy robią problemy i każą sobie płacić czy generalnie nie chcą zezwalać na takie oficjalne manewry? Czy ewentualnie koszty są zbyt duże?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Ezekiel pisze:Nie wiem jak wyglądają umowy dotyczące lokalizacji gier i licencji oraz praktyczne relacje w tym zakresie z wydawcami, ale czy oprócz kosztów tłumacza/grafika (nie wiem również jakiego rzędu to wydatek), a także niezbędnego czasu, coś jeszcze stoi na przeszkodzie, aby wraz z polską instrukcją przetłumaczyć również wszystkie elementy dodatku zgodnie z tłumaczeniem podstawki i dać je w formacie pdf dla własnego wydruku prze graczy?
Nie ma problemu i byc moze tak zrobimy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Ezekiel »

To by była znakomita wiadomość, mam nadzieję, że się uda :D
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Claustrophobia

Post autor: Gabriel »

Ja będę cierpliwie czekać i mieć nadzieję ;)

Jak grać z taką samoróbką? Karty różnej grubości, jedne pięknie zalakierowane, drugie - nieważne jak się postarasz, to będą się wyróżniać. No nie da się - gracz zobaczy - inny kolor, inny odcień, postrzępiona - już wie co robić, aby kontratakować.

No nic, mam nadzieję, że baza fanów będzie rosnąć.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Hmm zawsze można wydrukować tylko przetłumaczony front i wsadzić do koszulki razem z oryginalną, angielską kartą. Efekt jest taki, że wszystkie karty masz w koszulkach, wszystkie mają taki sam tył a przód i tak widzisz dopiero po zagraniu więc co za różnica? Wiem, że to czysta partyzantka ale skoro inaczej się nie da...
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Banan2 »

mat_eyo pisze:Hmm zawsze można wydrukować tylko przetłumaczony front i wsadzić do koszulki razem z oryginalną, angielską kartą. Efekt jest taki, że wszystkie karty masz w koszulkach, wszystkie mają taki sam tył a przód i tak widzisz dopiero po zagraniu więc co za różnica? Wiem, że to czysta partyzantka ale skoro inaczej się nie da...
To jest bardzo dobry patent. Ja mam tak zrobione w angielskiej wersji Claustrophobii. Przygotowane przez jednego z fanów pliki wydrukowałem na cienkim papierze. Potem wyciąłem i wszystko wsadziłem w koszulki.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: ajfel »

Cóż, też nie lubię mieszać różnych wersji językowych - nie zdecydował bym się na to przy Talismanie albo Arkham Horror. Ale z Claustrophobią nie będę rwał włosów z głowy - to co najważniejsze, jest niezależne językowo: nowe kafle i figurki, a z kartami jakoś przeżyję;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: pan_satyros »

Mam pytanie do posiadaczy wersji PL, czy plansza demona również ma u was blady odcień czerwieni, przechodzący wręcz w różowy? Być może to estetyczny szczegół, ale nieco mnie irytuje.
Teoretycznie powinna wyglądać tak: http://cf.geekdo-images.com/images/pic833443.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic841247.jpg
http://cf.geekdo-images.com/images/pic606124.jpg
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: mat_eyo »

Mam planszę identyczną jak na drugim zdjęciu (czyli trochę jaśniejszą niż na zdjęciu nr 1)... ale w życiu bym nie powiedział, że to różowy :P powiedz sobie, że to kolor gnijącego mięsa ofiar troglodytów i będzie git :)
zio
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, 20:20
Has thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: zio »

Nataniel pisze:
Gabriel pisze:Jestem bardzo rozczarowany tą wiadomością. Nienawidzę mieszania wersji językowych. Dno. Dlaczego tak jest? Czyżby Claustrophobia tak słabo się sprzedawała, że nie opłacało się wydać dodatku? Po grzyba polska instrukcja, skoro karty będą po angielsku? Dno........
Sprzedaż dodatku to zwykle 25% sprzedaży wersji podstawowej. Claustrophobia sprzedaje się nieźle, ale nie na tyle dobrze, aby udało się zrobić 1000 szt. dodatku (minimalna ilość).
Wydaje mi się, że Claustrophobia jest grą tak klimatyczną i specyficzną, że odsetek graczy, którzy połakomią się na dodatek (w dodatku tak dobrze się zapowiadający) będzie większy, niż zwykle bywa.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

Na osłodę, jeżeli macie ochotę, scenariusz "Amulet" własnej roboty do ściągnięcia na bgg. Oczywiście w całości po polsku. Link poniżej:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/7 ... poprawiona
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Banan2 »

bartekb8 pisze:Na osłodę, jeżeli macie ochotę, scenariusz "Amulet" własnej roboty do ściągnięcia na bgg. Oczywiście w całości po polsku. Link poniżej:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/7 ... poprawiona
Całkiem, całkiem :) Wyślij to do Croc-a.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

bartekb8 pisze:Całkiem, całkiem Wyślij to do Croc-a.Pozdrawiam
No cóż... Najpierw trzeba by było przełożyć to na angielski, myślałem nawet o tym, ale to o wiele bardziej czasochłonna praca niż tłumaczenie z angielskiego na polski. Póki co brakuje mi czasu, ale może kiedyś...
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

Dla tych, którzy martwią się niepolską wersją Claustrophobia de Profundis: przygotowałem już tłumaczenie do wszystkich kart darów, przewag i zdarzeń z tego dodatku, w formie papierowych wkładek do koszulek. Przyjdzie czas także na karty talentów nowych wojowniczek i karty nowych demonów.
Ciekaw jestem ilu z was czeka na ten dodatek tak jak ja?:P
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Claustrophobia

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Mordeczka »

Jest ok, trochę za dużo quick shade :wink:
ODPOWIEDZ