A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: surmik »

A może Ambushe zrobić jako Free Action? :)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: berni »

Tylko żeby próby zneutralizowania strategii brytyjskiej nie doprowadziły do zniszczenia gry w innym aspekcie. Nagle się okaże, że skoro taka strategia jest zablokowana, to Francuz może spokojnie zagrać inną i też będzie miał niezłego kopa ;-)
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Wilk »

Właśnie dlatego liczę, że się w końcu Wallace do tego ustosunkuje, a jego milczenie zaczyna się robić z lekka irytujące (chyba że zamknął się w piwnicy i gorączkowo testuje poprawki). :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Andy »

Raczej trzeba założyć, że pracuje nad czterema kolejnymi grami. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Uesugi Kenshin »

A mnie tam nie przeszkadza taki "feler" można zawsze pograć z nowym graczem francuzami, bo jak pisali przedmówcy nic tak nie zwiększa szansy na spodobanie się gry jak zwycięstwo ;) Do rozgrywek miedzy graczami "pro" zawsze można zastosować licytacje stron np. "grasz anglikami ale Francja dostaje na początku to, to i to - dla graczy obeznanych z systemem nie będzie to problem, a każdy będzie mógł zażądać czegoś pod swoja strategię na daną grę.

Czym innym jest jednak fakt, że gra nie została dostatecznie przetestowana i za spore pieniądze dostajemy wybrakowany produkt.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2011, 19:46 przez Uesugi Kenshin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Leviathan »

Uesugi Kenshin pisze:zawsze można zastosować licytacje stron np. "grasz anglikami ale moje żabojady dostają na początku to, to i to"
Zastanawia mnie czy chciałbyś na obcojęzycznym forum oglądać wypowiedzi w stylu "polaczkami gra się żałośnie". Nie czułbyś się urażony?
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Uesugi Kenshin »

Słuszna uwaga - zmieniłem - urażonych przepraszam :)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Leviathan »

Uesugi Kenshin pisze:Słuszna uwaga - zmieniłem - urażonych przepraszam :)
Dziękuję.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: witek »

Palmer pisze:
Odi pisze:3. Zagrane karty trafiają na discard dopiero PO dociągnięciu nowych kart na rękę.
A jakby pójść dalej i to samo zastosować do kupionych kart. Wtedy mechanizm: kupienie żołnierza -> wyciągnięcie go za pomocąHS przy krótkiej talii -> dołożenie go do walki, nie zadziała.
Grałem dzisiaj z obiema zasadami i myślę, że to może działać. Francuz wygrał na punkty budując miasta, natomiast Brytyjczyk zdobył Port Royal (będąc wcześniej wykurzonym przez kuriera z Halifaxu) i Louisbourg. Szykował się też do ataku na Quebec, ale nie zdąrzył (nie dokopał się do karty Louisbourga bo miał zapchaną talię, a zdobyte karty lokacji traktowałem jak kupione).
Dzięki tym home rules'om nie działa brytyjska ultrakrótka talia, bo mając w niej np. 5 kart (4 lokacje i HS) i zużywając 3 z nich na pieniądze, w następnej turze mamy ich do wykorzystania już tylko 2 (zużyte karty trafiają na discard dopiero po dociągu, którego w tym wypadku, de facto, nie ma). Odpada więc możliwość zgarnięcia 12 pieniędzy w dwóch kolejnych ruchach. Poza tym HS może zostać użyty tylko w co drugiej turze, kupione jednostki nie wędrują z talii prosto do walki, a karta zdobytej osady nie wejdzie nam na rękę w momencie wygrania oblężenia (a wystarczył HS i odrobina szczęścia).
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: surmik »

Ale wiesz, że pojedynczy kurier nie mógł rajdować Port Royale z Halifaxu? :)
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: witek »

Wiem, wiem. Rajdował z Fort B.
Edit: mogłem wcześniej trochę zamieszać- najpierw wywaliłem Brytyjczyka z Halifaxu, który później wziął się za obleganie Port Royal.
Te zmiany znacznie opóźniają ruchy Brytyjczyka jeśli ma zamiar stosować strategię: Pemaquid, St. M. do rezerwy + HS + szybki atak na Louisbourg(po zasiedleniu Halifaxu) lub Port Royal + jednostki prosto z Anglii na oblężenie + jak brakuje kasy to 2x po 6. Dlatego Francuz ma szansę dokopać się do kuriera dość wcześnie (a talia przewija mu się nieco szybciej jeśli dobieranie jest przed discard). Podobnie z fortyfikacją, która ma oddalic atak na L.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Wilk »

Laetetur et mater Ecclesia tanti luminis adornata fulgoribus: et magnis populorum vocibus haec aula resultet. ;)

Wallace po długim milczeniu łaskawie zapowiedział zajęcie się problemem po Essen.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: staszek »

po raz kolejny próbowałem wykorzystać militarną strategię Anglika i...... po raz kolejny przegrałem :)
w sumie to się cieszę ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Andy »

Wilk pisze:Laetetur et mater Ecclesia tanti luminis adornata fulgoribus: et magnis populorum vocibus haec aula resultet. ;)

Wallace po długim milczeniu łaskawie zapowiedział zajęcie się problemem po Essen.
Gaudeat et tellus tantis irradiata fulgoribus et, aeterni regis splendore illustrata, totius orbis se sentiat amisisse caliginem.

A w ogóle to:
Sursum corda! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: adikom5777 »

Exsultet iam angelica turba caelorum exsultent divina mysteria et pro tanti Regis victoria, tuba insonet salutaris! :)

Ciekaw jestem co Wallace odpowie.
Dziś zagram i pierwszy raz przetestuje agresywną strategię brytyjczyka z graczem, który grał już 3 razy.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: folko »

Strasznie skomplikowanie piszecie... żeby się nie skończyło
Tum podex carmenextulit horridulum

;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Andy »

adikom5777 pisze:Ciekaw jestem co Wallace odpowie
...i w jakim języku :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: staszek »

Andy pisze:
adikom5777 pisze:Ciekaw jestem co Wallace odpowie
...i w jakim języku :P
:mrgreen:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: adikom5777 »

Nie ważne w jakim języku, ważne żeby coś napisał (translator da radę ;)

Zagrałem dziś 2 razy. Zmieściliśmy się w 1h45 min. na obie partie. Grałem z osobą nie czytającą forum oraz BGG, mającą za sobą 3 partie w AFAoS. Grałem Brytyjczykami i zastosowałem opisywaną już strategię: tylko wojsko i kasa, osiedlenie Halifaxu, oblężenie Ludwikowa i oblężenie Quebec. Przeciwnik był całkowicie zaskoczony, bo chciał szybko zakończyć grę zasiedlając wszystkie kostki. Oblężenie Quebecu zakończyło grę jak Francuz miał jeszcze dwie kostki w zasobach. Kilka razy nadziałem się na pułapki i straciłem Halifax na raidzie, ale zignorowałem to, bo przeciwnikowi nic to nie dało. Potem szybki rewanż i Francuz był przygotowany na moją strategię, uprzedziłem go że zagram tak samo. Tylko tym razem nie zdążyłem osiedlić Halifaxu, bo Francuz był pierwszy, więc poleciało od razu oblężenie Port Royal. Potem Louisburg, którego Francuz ufortyfikował. Było trudniej, ale daliśmy radę. Na koniec dłuugie oblężenie ufortyfikowanego Quebec i wynik 2:0.

Umówiliśmy się na jutro na rewanż, ja zagram Francją, a kolega chce spróbować Brytyjczykami. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie. (ale fajnie się gra Brytyjczykami ;) )
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: herman »

Hmmm...może skreślić z Luisburga możliwość ataku na Quebecq ? Z Luisburga po drodze trzebaby wpaść do Gasp albo tego drugiego miasta przed Quebeckiem ?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: B »

Doczekamy się niebawem oficjalnych odpowiedzi, odpowiedni wątek na BGG nabrał ostatnio nieco powagi.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Odi »

Przeglądam regularnie ów słynny wątek na BGG. Rzeczywiście, dyskusja jest coraz bardziej merytoryczna, a proponowane zmiany idą w kierunku modyfikacji drobnych i 'eleganckich'.

Pojawiają sie tam coraz ciekawsze pomysły do testowania. Oprócz znanych już propozycji rozpoczynania gry z ufortyfikowanym Louisburgiem, dodania Francuzom jednej akcji w I turze, czy ograniczenia użycia Home Support do pierwszej akcji w turze, są równiez nowości:

- zakaz wstawiania do rezerwy kart lokacji
- przesunięcie wszystkich kart wojsk miliatrnych do rezerwy po zakończonym oblęzeniu (tu mi się nasuwa, że innym wariantem tego rozwiązania mogłoby być tylko cofanie dp rezerwy kart sił regularnych i artylerii - milicja mogłaby wracać normalnie do decku)
- po wygranym oblężeniu usunięcie do talii imperialnej wszystkich użytych kart wojsk regularnych, którym nie towarzyszyła karta milicji (w stosunku 1:1)
- zamiana Bateaux na fortyfikacje we francuskim decku początkowym

Mam nadzieję, że rozwiązanie zaistniałego problemu zaproponowane przez Wallace'a po Essen będzie równie eleganckie, jak te prezentowane powyżej.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: clown »

Jest jeszcze rozwiązanie zaproponowane przez Kolegów z Płocka - akcji Merchant można użyć tylko z kartą statku. Powoduje to, że zanim Brytyjczyk uruchomi swoją maszynkę, będzie musiał wydać pieniądze na zakup statku, ponadto tylko z karty statku będzie mógł zarabiać większą kasę, podobnie jak to jest z Traderem u Francuza.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Królik »

Dzięki Odi za krótkie streszczenie wątku, sam nie mam czasu żeby tam zaglądać, a rozwiązania przynajmniej niektóre wygladją ciekawie.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: solkan »

clown pisze:Jest jeszcze rozwiązanie zaproponowane przez Kolegów z Płocka - akcji Merchant można użyć tylko z kartą statku. Powoduje to, że zanim Brytyjczyk uruchomi swoją maszynkę, będzie musiał wydać pieniądze na zakup statku, ponadto tylko z karty statku będzie mógł zarabiać większą kasę, podobnie jak to jest z Traderem u Francuza.
Brzmi ciekawie - niech ktoś zamieści tę propozycję w temacie na BGG, gdyż podobna do niej jeszcze się tam nie pojawiła. A nuż Wallace weźmie ją pod uwagę.
ODPOWIEDZ