Gry Folko

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

ta - dam, ta - dam, ta - daaaaaaam!

Wariant z licytacją Amun-Re nieźle sprawdza się przy grze... w DWIE OSOBY! Oto suplement do zasad wariantu:

Najpierw uściślenie:
Gdy kładziemy więcej niż jedną muchę na tej samej figurze, może się zdarzyć, że much będzie więcej niż punktów z tej figury. Wtedy figura daje nam zero punktów, nigdy figura z muchami nie może przynosić punktów ujemnych. Druga kwestia - remisy są rozstrzygane na korzyść tego, kto ma więcej kasy na koniec. Trzecia kwestia - nie można zalicytować więcej niż 6 monet, gdy kończy się ścieżka licytacji kończy się też możliwość licytowania o dany kafelek.

Teraz suplement:
W grze w dwie osoby gramy przy użyciu 48 kafelków, tak jak przy trzech osobach. Oprócz pionków graczy dokładamy dodatkowy pionek, nazwijmy go tytułowym Numernabisem. Numernabis ma nieograniczoną ilość kasy i zawsze będzie nas przebijał. Numernabis licytuje zawsze jako ostatni i w pierwszym ruchu przebija tego gracza, który zaczynał licytację (o ile obaj gracze zalicytowali na inne kafelki, w przeciwnym wypadku jest tylko jedna możliwość przebijania kogokolwiek i z niej neutralny będzie korzystał). Od tej pory Numernabis będzie zawsze przebijał jednego z graczy (tylko jeden będzie do wyboru, bo trzeba licytować inny kafelek niż ten, na którym jest pionek gracza). Licytacja kończy się, gdy jeden z graczy odpuści i weźmie muchę lub gdy obaj gracze zalicytują maxa (6) na dwa różne kafelki i Numernabis weźmie muchę razem z trzecim. Kolejną rundę licytacji zaczyna gracz, który wziął muchę, a gdy muchę wziął Numernabis, zaczyna gracz inny niż zaczynający rundę poprzednią. Kafelki wylicytowane przez Numernabisa odpadają z gry (ale leżą odkryte na stole, żeby nie trzeba było ich pamiętać).

Dla szczególnych wielbicieli mózgożerności polecam ten wariant z jawnymi pieniędzmi - wtedy jest trochę wariancików do policzenia.

Licytacja w dwie osoby jest nieco mechaniczna i mniej ciekawa niż w 5 osób, ale i tak jest całkiem fajnie. A możliwość pogrania w tę świetną grę w kameralnym dwuosobowym towarzystwie jest moim zdaniem gratką nie do pogardzenia.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

No i dalej nie ma poprawionego linku :cry:
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Nie ma, bo jestem cholernie zajęty 8)
http://saise.ovh.org/BitsRa.pdf
Mi powyższy link działa, więc wam też powinien.
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Hm, niezupełnie tak sobie wyobrażałem tę planszę. To miało być raczej coś takiego:

Obrazek
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Nie ma problemu, taka sie zrobi, jednak mi ta pojedyncza wystarcza w zupelnosci do Rasystemu ;)
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

folko pisze:Do czego zmierzam ? Mozaika powstawała jak pisałem jako bardzo luźna gra i ... w trakcie kolejnych gier zaskoczyła mnie.
Nawet Knizia w wywiadach opowiada, że kaźdy projekt w pewnym momencie zaczyna żyć własnym życiem. Nie da się przewidzieć wszystkich decyzji graczy i wszysttkich możliwości (choć z pewnością Knizia ma w tym niezłe doświadczenie i Ty też folko z każdą grą dostrzegasz więcej zależności ;) )
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

I teraz juz nie wiem w jaka wersje grac - folko okresl, ktora wersja licytacji bedzie oficjalna wersja Twojej gry ;)

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Muszę tu dodać małe sprostowanie. Źle zrozumiałem (nie doczytałem?) oryginalną instrukcję. Nie zauważyłem, że cztery kafelki na początku dobiera się do ręki - myślałem, że losuje się je i układa na planszy, taki układ startowy. W wersji "autorskiej" gdy kafelki ma się na ręku i stopniowo zagrywa na planszę gra jest lepsza niż to, co do tej pory uważałem za wersję "autorską". Nadal podtrzymuję, że dodanie licytacji Amun-Re (a nie Ra jak cały czas przekręca Saise) poprawia grę, jednak nie tak mocno jak myślałem do tej pory. Muchę w tej sytuacji kładziemy na WYKŁADANY w danej rundzie kafelek a nie na kafelek WYLICYTOWANY. Możemy dzięki temu ograniczać jej szkodliwość mając większy wybór kafelków na których mucha siada :D
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja zdecydowanie preferuje wariant orginalny (slepy) niz wariant amun-re. w wariancie amun re mialem poczucie ze mam ZEROWY wplyw na to co dostane na koniec (ja prawie zawsze chce jeden konkretny kafelek). na slepo zawsze jak mi na czyms zalezalo dostawalem co chce, w amun-re dostalem to co chcialem 1 na 5, ani razu nie mogac nic zrobic. musze postawic na to co chce dosc szybko bo czesto ktos wymieka juz na niskim poziomie, a jak ktos mnie przebije to musze pojsc gdzies indziej modlac sie ze ktos nade mna jeszcze postawi, zwykle juz nie stawia... byc moze amun-re z mozliwoscia licytowania od razu dowolnie duzo by mialo sens, przy zakazie duzych skokow dla mnie total loteria.

ciagle bede chcial sprobowac wariantu z licytacja jak w santiago (mucha chyba dla kazdego kto powie 0)...

a gra faktycznie bardzo dobra...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

bazik napisał praktycznie to samo, co ja 2 wrzesnia
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

ja_n pisze:Muszę tu dodać małe sprostowanie. Źle zrozumiałem (nie doczytałem?) oryginalną instrukcję. Nie zauważyłem, że cztery kafelki na początku dobiera się do ręki - myślałem, że losuje się je i układa na planszy, taki układ startowy.
No to faktycznie początek był nieźle namieszany :lol:
Byłaby spooora losowość na starcie :(
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Saise - moze byc dorobil tez taka "sciagawke" ile punktow za jakie ustawienia sie dodaje - mogloby to ladnie wygladac z przykladami a na pewno na poczatku byloby BARDZO pomocne :)

Z gory dzieki!
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Dzięki uprzejmości Bazika Mozaika trafiła na bgg.
http://www.boardgamegeek.com/game/25567

Na razie bez zdjęć (jak ktoś ma proszę o wrzucenie)... mało ocen. Zachęcam do oceny, opisu itp.
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

W czasie pierwszej gry w Mozaikę pojawiły się następujące pytania:

1) Kto pierwszy bierze element mozaiki, gdy dwóch lub więcej graczy wygrało licytację (tzn. zaproponowali np. po trzy grosze)?

2) Czy pieniądze zarabia się za każdy przyległy element mozaiki do położonego żetonu? Tzn. kładę element, który przylega do dwóch innych - jeden o tym samym kolorze i wzorze (2 grosze), a drugi tylko o wzorze (1 grosz) - czy zarabiam 3 grosze?

Poza tym gra się wszystkim bardzo spodobała :D
dies
Posty: 25
Rejestracja: 28 sie 2006, 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dies »

Groszek pisze: 1) Kto pierwszy bierze element mozaiki, gdy dwóch lub więcej graczy wygrało licytację (tzn. zaproponowali np. po trzy grosze)?
przy remisie bralismy w kolejnosci zgodnej z ruchem wsk. zegara od osoby ktora losowala licytowane mozaiki
Groszek pisze: 2) Czy pieniądze zarabia się za każdy przyległy element mozaiki do położonego żetonu? Tzn. kładę element, który przylega do dwóch innych - jeden o tym samym kolorze i wzorze (2 grosze), a drugi tylko o wzorze (1 grosz) - czy zarabiam 3 grosze?
sumowalem wartosci, czyli 3 grosze :)

ps, oczywiscie to moja interpretacja i moze byc bledna :)
An effective way to deal with predators is to taste terrible.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Do Groszka.
Tak jak napisał Dies Twoja interpretacja jest bardzo dobra :)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

A przylegajacy to znaczy, ten co sasiaduje w pionie lub poziomie, czy te po skosach tez sie licza?

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

avantar pisze:A przylegajacy to znaczy, ten co sasiaduje w pionie lub poziomie, czy te po skosach tez sie licza?
Z instrukcji wynika że tylko te sąsiadujące w pionie i poziomie, trochę dziwnie by było gdyby te po skosie też się liczyły.
"Over the hills and far away..."
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Dokładnie :)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Czyli zle gralismy caly czas, ale co tam - w koncu wszyscy wiecej kasy dostawali :D

A mozna sie spodziewac nowej wersji instrukcji w ktorej lepiej jest punktowanie wytlumaczone (najlepiej na przykladach)?

Pozdrawiam
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

No chyba można ;)
Postaram się zrobić ją jak najszybciej.
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

folko pisze:No chyba można ;)
Postaram się zrobić ją jak najszybciej.
Byłoby fajnie - wprawdzie moje pierwsze pytanie wynikało z nieuważnego przeczytania instrukcji :oops: , ale drugie chyba było uzasadnione - nie jest to jednak takie oczywiste, a gra zasługuje na bardzo dobrą instrukcję :wink:
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Groszek pisze:a gra zasługuje na bardzo dobrą instrukcję :wink:
Otoz to! Gra na to zasluguje! :D
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Nowa instrukcja na stronie...
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

folko pisze:Nowa instrukcja na stronie...
I zasady się trochę zmieniły :o

Moim skromnym zdaniem, jest teraz dużo czytelniej, jeżeli chodzi o zasady. Dzięki :D
ODPOWIEDZ