Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Bowflan »

Po raz kolejny potrzebuję Waszej pomocy przy wyborze gry. Gra powinna spełniać następujące wymagania:

- 2-4 graczy (może być na więcej), ważne żeby bardzo dobrze działała na 2 i 3 osoby, ale na 4 też w miarę w porządku
- czas gry mniej więcej 1-1,5h
- dowolna tematyka poza historycznymi bitwami
- wysoka regrywalność, chcę coś w co będzie można grać i grać
- dużo decyzji, sporo kombinowania, ale nie odgórne planowanie kilka tur do przodu
- w miarę ładne wykonanie
- chociaż trochę interakcji, na pewno nie zmagania w układaniu pasjansa

Na razie upatrzyłem sobie Nową Erę. Co o tym sądzicie? Czekam na Wasze propozycje. Pozdrawiam
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: cezaras »

bardzo często gram w 3 osoby,
spróbowałem wypisać to co u nas ewidentnie się sprawdziło i chętnie wracamy (kolejność losowa)

1. Notre Dame
2. Zamki Burgundii
3. Stone Age
4. Industria
5. Agricola
6. osadnicy :)
7. Macao
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: szmajchel »

Eufrat i Tygrys, Troyes
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Tolis »

Zdecydowanie polecam Pret-a-Porte, tyle ze w partie 4 osobowa trzeba liczyc 2 godziny, w 3 osoby 2 90 minut spokojnie da sie wyrobic.
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Bowflan »

Przejrzałem to co mi polecacie i w zasadzie jedynie Zamki Burgundii mi pasują. Czyli na chwilę obecną wybieram między Nową Erą i Zamkami. Ma ktoś jakieś inne ciekawe propozycje?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Andy »

Na chwałę Rzymu.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: cezaras »

Przejrzałem to co mi polecacie i w zasadzie jedynie Zamki Burgundii mi pasują. Czyli na chwilę obecną wybieram między Nową Erą i Zamkami. Ma ktoś jakieś inne ciekawe propozycje?
to pomóż :):)
napisz dlaczego właśnie Zamki są ok?
a już np. Notre Dame nie

będzie łatwiej coś polecić ...
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Bowflan »

W takim razie po kolei:

Notre Dame - wyczytałem, że gra ma wyjątkowo niską interakcję i jest przewidywalna już po kilku rozgrywkach. Do tego niezbyt mi się podoba szata graficzna.

Zamki Burgundii - pomimo niezbyt dużej interakcji, bardzo podoba mi się system z kostkami, po każdym rzucie kośćmi jest wiele opcji i całkiem fajnie prezentuje się plansza gracza, na której się układa kupione budynki.

Stone Age - w zasadzie raczej do niczego nie mogę się zbytnio przyczepić, chętnie bym zagrał, ale po prostu Zamki Burgundii i Nowa Era wydają mi się być dużo ciekawsze.

Industria - jest dla 3-4 graczy.

Agricola - zdecydowanie nie mam ochoty hodować świń i doglądać czy kapusta rośnie dość szybko. Temat mi zupełnie nie pasuje.

Osadnicy - jest dla 3-4 graczy, poza tym słyszałem, że jest to gra raczej rodzinna i trochę zbyt mało skomplikowana jak dla mnie.

Macao - podobno zbyt losowa i na pierwszy rzut oka plansza nie prezentuje się zbyt ciekawie.

Eufrat i Tygrys - wyjątkowo nie podoba mi się wykonanie, niby tematyka ciekawa, ale żetony odstraszają mnie wyglądem.

Troyes - gra wydaje się być trochę podobna ze względu na kostki do Zamków Burgundii, ale mniej mi się podoba jeśli chodzi o wykonanie. Jak się uda to postaram się gdzieś w to zagrać.

Na chwałę Rzymu - podoba mi się pomysł, jak najbardziej biorę pod uwagę. Jedyne co mi przeszkadza, jeśli się nie mylę, że gra składa się z samych kart (chciałbym trochę żetonów czy jakąś planszę).

Ciężko trafić w mój gust, jak widać wiele fajnych gier po prostu mi nie pasuje. Z tego co już grałem to mogę napisać, że bardzo podobał mi się Kamień Gromu, Dominion, Neuroshima Hex, Cywilizacja Meier'a, a zupełnie nie przypadły mi Warcraft i Cyklady (obie gry były tak losowe, że aż brało na wymioty). Jak macie jeszcze jakieś pomysły to proszę o podzielenie się nimi.
Awatar użytkownika
IronHawk
Posty: 25
Rejestracja: 14 wrz 2011, 18:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: IronHawk »

Bowflan pisze: Na chwałę Rzymu - podoba mi się pomysł, jak najbardziej biorę pod uwagę. Jedyne co mi przeszkadza, jeśli się nie mylę, że gra składa się z samych kart (chciałbym trochę żetonów czy jakąś planszę).

Ciężko trafić w mój gust, jak widać wiele fajnych gier po prostu mi nie pasuje. Z tego co już grałem to mogę napisać, że bardzo podobał mi się Kamień Gromu, Dominion
Jeśli Dominion i Kamień Gromu Ci się spodobał to bez obaw - Na chwałę Rzymu tez się spodoba :)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Senaszel »

Innovation 8)
Wingmakers
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Senaszel »

Rowniez b dobra polecanka, ale z ta regrywalnosciom bym nie przesadzał - jeśli nie lubicie licytacji to kompletnie wam nie podejdzie.
Wingmakers
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

Senaszel pisze:Rowniez b dobra polecanka, ale z ta regrywalnosciom bym nie przesadzał - jeśli nie lubicie licytacji to kompletnie wam nie podejdzie.
Sorki :roll: Czy to jest odpowiedź na mój post powyżej. :?:
Bo jeśli tak to chyba pomyliłeś gry 8) Löwenherz nie ma nic wspólnego z licytacją :!:

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Senaszel »

Ma- W takiej formie jak w grze o tron. Zamykamy rączki i naraz pokazujemy ile dajemy za możliwość wykonania akcji. ( Jest jeszcze możliwość odpłatnego odstąpienia od roszczenia, co bywa frustrujące, gdy jeden z graczy zorguje kase na potęgę i później ma z górki... ale nie o tym ten temat.
Wingmakers
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

Senaszel pisze:Ma- W takiej formie jak w grze o tron. Zamykamy rączki i naraz pokazujemy ile dajemy za możliwość wykonania akcji. ( Jest jeszcze możliwość odpłatnego odstąpienia od roszczenia, co bywa frustrujące, gdy jeden z graczy zorguje kase na potęgę i później ma z górki... ale nie o tym ten temat.
Absolutnie pomyliłeś gre :!: Powtarzam w Löwenherz nie ma żadnej licytacji :!: grałem w to milion razy i nie ma na 100% :!:
http://boardgamegeek.com/boardgame/66/lowenherz

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: solkan »

maciejo pisze:Absolutnie pomyliłeś gre :!: Powtarzam w Löwenherz nie ma żadnej licytacji :!: grałem w to milion razy i nie ma na 100% :!:
http://boardgamegeek.com/boardgame/66/lowenherz

:wink:
Nie grałem w tę grę, ale pod linkiem, który podałeś, w polu Mechanic stoi m.in.: "Auction/Bidding";)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

solkan pisze:
maciejo pisze:Absolutnie pomyliłeś gre :!: Powtarzam w Löwenherz nie ma żadnej licytacji :!: grałem w to milion razy i nie ma na 100% :!:
http://boardgamegeek.com/boardgame/66/lowenherz

:wink:
Nie grałem w tę grę, ale pod linkiem, który podałeś, w polu Mechanic stoi m.in.: "Auction/Bidding";)
Już wiem w czym problem :D
na BGG jest mała pomyłka (niescisłość)-jeśli wpiszesz LÖWENHERZ pokazuje się to:
http://boardgamegeek.com/geeksearch.php ... herz&B1=Go
Natomiast jak wpiszesz nie używając niemieckich liter LOEWENHERZ pokazuje się to:
http://boardgamegeek.com/geeksearch.php ... herz&B1=Go
Ja mam tę drugą wersję od góry,która to na BGG nazywa się (nie wiedzieć czemu) DOMAIN a w niemieckiej - oryginalnej wersji ,którą posiadam nazywa się właśnie LÖWENHERZ :)
http://gamesweplay.de/loewenherz.html
Z tego co teraz widzę są to dwie różne gry (choć autor ten sam) i stąd ta pomyłka. :?
Nie znam tej pierwszej gry i pewnie Senaszel ma co do niej racje :!: .Natomiast ten inny Löwenherz nie jest na pewno grą licytacyjną :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
freejoker
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2010, 10:51

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: freejoker »

Bowflan, gra której szukasz to Tikal (jedynka).
- 2-4 graczy (może być na więcej), ważne żeby bardzo dobrze działała na 2 i 3 osoby, ale na 4 też w miarę w porządku
- na dwójkę działa świetnie, max. może grać czwórka
- czas gry mniej więcej 1-1,5h
- spokojnie się wyrobisz
- dowolna tematyka poza historycznymi bitwami
- eksploracja gwatemalskiej dżungli pasuje;)
- wysoka regrywalność, chcę coś w co będzie można grać i grać
- bez dwóch zdań
- dużo decyzji, sporo kombinowania, ale nie odgórne planowanie kilka tur do przodu
- kafelki przychodzą na bieżąco, bardzo dużo w przód nie wybiegniesz
- w miarę ładne wykonanie
- tu wykonanie jest świetne, piękna plansza, drewniane elementy, ładne skarby
- chociaż trochę interakcji, na pewno nie zmagania w układaniu pasjansa
- przeszkadzać innym można, nawet sporo

Tikal II raczej na dwie osoby będzie chodził słabiej.

Polecam jeszcze Glen More, zdecydowanie Le Havre i K2.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

Kolega powyżej ma jak najbardziej racje Tikal to bez dwóch zdań wspaniała gra i oczywiście obowiązkowa pozycja na półce.
To kwintesencja wszystkich gie tego typu.Mam tę grę od ładnych kilku lat i zawsze wraca na stół.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Senaszel »

Mocno już offtopowo - też mam Luwenhertza i wydaje mi sie ze nie zgadzasz sie na nazywanie mechaniki wystepujacej w grze ( opisanej przezemnie wyzej ) licytacją.

Podobna licytacja wystepuje np w grze o tron. ale takze w Modern Art, ktora jest gra licytacyjna do bolu. I wystepuje w niej kilka mechanizmow licytacji miedzy innymi ten obecny w Luwenhertzie.
Wingmakers
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: maciejo »

Senaszel pisze:Mocno już offtopowo - też mam Luwenhertza i wydaje mi sie ze nie zgadzasz sie na nazywanie mechaniki wystepujacej w grze ( opisanej przezemnie wyzej ) licytacją.

Podobna licytacja wystepuje np w grze o tron. ale takze w Modern Art, ktora jest gra licytacyjna do bolu. I wystepuje w niej kilka mechanizmow licytacji miedzy innymi ten obecny w Luwenhertzie.
nie przeczytałeś mojego przedostatniego posta.nie chodzi o tą gre którą opisujesz tylko o tą http://gamesweplay.de/loewenherz.html.
to są dwie różne gry :!: chociaż tak samo się nazywają :!:
w tej o której ty myślisz pewnie licytacja jest i masz zupełną rację :!: natomiast w tej drugiej nie ma jej ani trochę :!:
i skończmy już tego offa - chyba już wszystko jasne :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: Bowflan »

W końcu jeszcze nic nie kupiłem. Zagrałem kilka gier w pożyczone Puerto Rico i po prostu gra mnie urzekła. Nie wiem czy jej nie kupić zamiast Nowej Ery/Na Chwałę Rzymu/Zamków Burgundii. Może znacie jakiś tytuł mocno podobny do Puerto Rico?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: gafik »

Jeśli urzekło, to bierz i graj! Z tego typu gier Puerto to Nr 1. Obawiam się, że szukając czegoś podobnego (zapewne po to by znaleźć coś lepszego) stracisz czas... Jak Wam się ogra/znudzi poszukasz poprostu czegoś innego...
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: charlie »

Według mnie i jeżeli możesz przeznaczyć tyle kasy, kup zarówno Puerto Rico (jeśli ci się spodoba), jak i Glory to Rome: Na Chwałę Rzymu. A to dlatego, że to są dwie różne gry, co najważniejsze jednak, obie doskonałe. Jak się postarasz to obie razem możesz dostać za 150-160zł i uważam, że akurat za te gry warto tyle zapłacić.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla 2-4 osób z dużą regrywalnością

Post autor: charlie »

No i na pewno obie spełniają wszystkie wymienione przez ciebie kryteria, więc tym bardziej warto
ODPOWIEDZ