Lekka karcianka dla 2+ osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Andreus »

Szukam lekkiej karcianki głównie do grania z żoną. Priorytety:
- czas rozgrywki do 30 minut
- waga lekka do lekkosredniej
- niewielka interakcja
- ciekawy temat będzie plusem
- dobry tryb na 2 osoby, fajnie jeśli na więcej osób też można zagrać
- brak przymusu kupowania dodatków

Grane i lubiane przez nas karcianki to Archaeology i Animalia

Czekam na pomysły:)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Wothan »

Cytadela - chociaż moja kobieta nie przepada za wersją na 2 osoby (pewnie dlatego, że przegrywa) :)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: szmajchel »

Dominion Intryga (jedynie nie pasuje "ciekawy temat", ale mechanika i karty cud-miód)
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: niuniek73 »

7 cudów świata ,wariant dwuosobowy bardzo przyjazny a jak się ogra to jest fajny dodatek,polecam.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: piechotak »

San Juan - lekka, tematyczna, interakcja niewielka, działa niezależnie od liczby graczy :)
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Andreus »

Dziękuję za odpowiedzi :D

Cytadela - posiadamy i lubimy, wolimy jednak grac w 4+
Dominion Intryga - prawdę mówiąc, ja za Dominionem nie przepadam, ale trudno, pożyczę od kolegi i zrobię próbę z żoną. Jeśli jej się spodoba i będzie chciała codziennie grać, to i ja się pewnie przekonam :)
7 cudów - jest na mojej wishliscie, bardziej jako gra dla większej ilości osób, ale jak będę miał, to spróbuje zagrać we dwoje.
San Juan - wydaje się idealna. I tu prośba o podpowiedź - jaki jest stopień zależności językowej gry? Czy można spokojnie kupić wersję niemiecką, czy też trzeba polować na angielską?
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: berni »

At the Gates of Loyang!

- świetna dla dwóch osób
- czas rozgrywki około 45 minut
- interakcja przy wyborze pomocników i ewentualnie czasem przy wykorzystaniu ich akcji
- temat ciekawy - jedzenie to jedzenie ;)
- tylko cena wysoka ;(
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: michaelius »

Dominion slabo chodzi przy dwoch osobach.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: jingowawa »

Andreus pisze:San Juan - wydaje się idealna. I tu prośba o podpowiedź - jaki jest stopień zależności językowej gry? Czy można spokojnie kupić wersję niemiecką, czy też trzeba polować na angielską?
Ja miałem niemiecką. Na tych kartach sporo tekstu jest, ale na stronie Rebela jest dołączona do gry polska instrukcja, gdzie na końcu znajdują się skrócone tłumaczenia kart. Co prawda wtedy musisz zaglądać co chwila w tabelkę i szukać swojej karty, więc ja na ich podstawie przygotowałem sobie w tabelce w wordzie tłumaczenia wszystkich kart, po czym wydrukowałem, wyciąłem i powrzucałem do kart, które trafiły w folijki. Trochę rąbania się z tym było, ale akurat miałem wolną chwilę w pracy, a efekt końcowy znacząco ułatwił zabawę ;)
michaelius pisze:Dominion slabo chodzi przy dwoch osobach.
Nie wiem czy mowa o Intrydze czy o zwykłym Dominionie, ale według mnie podstawka właśnie lepiej działa na 2 osoby niż na 4. Nie mam tam za wiele interakcji, więc im krócej czeka się na swoją kolejkę, tym lepiej.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: piechotak »

Andreus pisze:San Juan - wydaje się idealna. I tu prośba o podpowiedź - jaki jest stopień zależności językowej gry? Czy można spokojnie kupić wersję niemiecką, czy też trzeba polować na angielską?
Osobiście nie wyobrażam sobie grania w wersję niemiecką. Ale biorąc pod uwagę, że wersja angielska jest raptem 10 złotych droższa niż niemiecka (dane wg i-szop), to nie zastanawiałbym się i brał wydanie angielskie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Legun »

Palazzo spełnia wszystkie warunki - może poza słabą interakcją ;) - nie jest jednak konfrontacyjna, lecz kombinacyjna - każde działanie otwiera nowe możliwości pozostałym. Świetne na 2, dział też na 3 i 4 osoby. Ładne i zgrabnie związane z tematem, choć to klasyczna kniziowa eurogra. Absolutnie Najlepsza Żona jest zauroczona i nie odpuszcza żadnego wieczoru ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Kornellious »

Andreus pisze: San Juan - wydaje się idealna. I tu prośba o podpowiedź - jaki jest stopień zależności językowej gry? Czy można spokojnie kupić wersję niemiecką, czy też trzeba polować na angielską?
Żeby grać w San Juan, trzeba rozumieć własności kart, które mają wielki wpływ na rozgrywkę. Nie zasiadł bym do partii w wersję niemiecką, bo gra wydłużyłaby się kilkakrotnie przez to, że więcej czasu spędziłbym na studiowaniu tabelek z tłumaczeniem. Ja mam wersję EN i jestem zadowolony, ale po jednym eksperymencie, osoby nieznające języka nie zagrają w SJ u mnie. :P
rafalsky
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2011, 15:16

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: rafalsky »

Z niewymienionych jeszcze karcianek godnych uwagi polecam Famiglię - szybka, sporo kombinowania, interakcja w postaci podkradania sobie kart, bardzo tania jedyny minus w tym przypadku to ilość osób potrzebna do gry czyli dwie. Tak czy siak 35 zł to nieduży wydatek a zabawy jest dużo.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Andreus »

Wielkie dzięki za kolejną porcję rad :)

Co do San Juan, to moje pytanie jest związane z tym, ze widziałem kilka ofert tej gry w wersji niemieckiej na rynku wtórnym. Ale widzę, ze nie ma co oszczędzać i trzeba zainwestować w wersję angielską.

O Palazzo nie słyszałem, ale wygląda bardzo interesująco :). Ściągnąłem już instrukcję i poczytam. O Famiglia słyszałem i mam na radarze, trzeba wypróbować :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Legun »

Andreus pisze:O Palazzo nie słyszałem, ale wygląda bardzo interesująco :). Ściągnąłem już instrukcję i poczytam.
Też byłem zaskoczony, że jest w ogóle taka gra i nic wcześniej o niej nie słyszałem. Na mój gust bije nie jest wcale gorsza od Zaginionych Miast, o których wiedziałem "od zawsze".
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Yamada Hanushi »

Gdzieś już polecałem ale nie zaszkodzi polecić jeszcze raz: Eaten By Zombies!.


Zgodnie z Twoimi wymaganiami:
Czas rozgrywki: 20 minut
Waga: lekka do lekkosredniej
Interakcja: niewielka negatywna
Liczba graczy: 2-4
Dodatki: brak przymusu kupowania

Recenzję znajdziesz u Wookiego.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: Andy »

Yamada Hanushi pisze:Gdzieś już polecałem ale nie zaszkodzi polecić jeszcze raz: Eaten By Zombies!.


Zgodnie z Twoimi wymaganiami
A co z tym punktem specyfikacji: "ciekawy temat będzie plusem"? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: srokaplotkara »

A ja polecam Fasolki, 7 Wonders, 6 bierze. Świetne i lekkie karcianki.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Lekka karcianka dla 2+ osób

Post autor: gafik »

Famiglia - ale to tylko na 2 osoby - lekka, szybka, temat niezły, interakcja raczej niewielka.
Rekiny Biznesu - 2-4 osoby - mnie denerwują papierowe pieniążki w tej grze, ale może wam podejdzie, bo jest z jajem, a ja lubię wczuwać się w klimat gry (nawet jeśli jest to drewniany-euro-suchar...) - to co wyżej z odrobinę większą interakcją (licytacja).
ODPOWIEDZ