Earth Reborn

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Earth Reborn

Post autor: Kamieniak »

Witam od niedawna jestem szczęśliwym użytkownikiem ER, po rozegraniu pierwszego scenariusza pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Będę się czuł lepiej jeśli ktoś mi potwierdzi to jak rozumiem zasady.

1. Aż do zakończenia tury poprzez fazę finałową (czyli pass wszystkich graczy) mogę przydzielać płytki rozkazu do jednej postaci ? np idę i atakuję potem zagrywa przeciwnik i potem znów idę (oczywiście jeśli nadal mam punkty dowodzenia) czy może podczas jednej tury mogę użyć postaci tylko raz?

2 W czasie pierwszej tury muszę aktywować wszystkie postaci. Czy ta zasada dotyczy każdej tury czy tylko pierwszej ?

3 Cz ograniczenie punktów dowodzenia, które znajduje się na karcie postaci dotyczy całej Sekwencji tury (IAF) czy tylko pojedynczej rundy w fazie aktywacji? Czy jeśli osiągnę limit mogę znów użyć na tej samej postaci PD po zagraniu przeciwnika czy dopiero po fazie Finałowej ??

4. W fazie finałowej wyrzucam płytki rozkazu przypisane wcześniej postaciom. Czy te z za zasłonki również wyrzucam czy mogę je zostawić jeśli mam jeszcze jakieś ?

5. Pytanie o walkę. Sumuję tylko uderzenia normalne i automatyczne. Czy jeśli wyrzucę uderzenie krytyczne to zadaję ranę i dodaję 1 do sumy innych uderzeń czy traktuję to jako osobną kość która tylko zadaje obrażenie i nie wliczam do sumy ataku?

Będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Earth Reborn

Post autor: RasTafari »

Ad. 1. na turę możesz użyć jednej postaci dowolną ilość razy pod warunkiem że jeżeli kierujesz więcej niż jedną postacią pozostałe postacie też już zostały zaangażowane, innymi słowy kieruję Jackiem Krajzegą, Zombiakiem i Jeffem Dilerem, w swojej turze najpierw angażuję Jacka, następuje ruch przeciwnika, jeżeli chcę się dalej poruszać to muszę zrobić ruch Zombiakiem albo Jeffem (ruszam Zombiaka), znów porusza się przeciwnik ja w tym momencie muszę zaangażować Jeffa bo tylko on nie został zaangażowany, znów przeciwnik ma ruch i po jego działaniu możesz ruszyć się już dowolną z twoich postaci dowolną ilość razy pod warunkiem że masz odpowiednią ilość PD.

Ad. 2. Mam nadzieję że odpowiedziałem na to powyżej :D

Ad. 3. Całej tury! Też mieliśmy z tym zgryz i raz graliśmy źle, masz na stronie 8 rule booka "Całkowita ilość wydanych na postać PD od
początku tury nie może przekroczyć jej
maksymalnej ilości PD na turę (jak pokazano
na tej ikonie, również pokazano na karcie
postaci na Rysunku #1)."

Ad. 4. Możesz sobie zostawić za zasłonką (a czasami wręcz musisz), zasada jest taka że na początku nowej tury musisz za zasłonką mieć 5 kafelków, jak to zrobisz to twoja brocha.

Ad. 5. Kryt to kryt i nie wlicza się do sumy, za to jak atakujesz ścianę (albo inny przedmiot nieożywiony) to kryt jest liczony za 3 :mrgreen:

mam nadzieję że pomogłem, pozdrawiam i lecę na urodziny :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Earth Reborn

Post autor: Kamieniak »

Dzięki wielkie pomogłeś ogromnie!

mam jeszcze jedno pytanko odnośnie pkt.1 Najpierw aktywuję wszystkie jednostki a potem już dowolnie - to już jasne, a co gdy dojdzie do fazy finałowej ? w następnej turze stosuję tą zasadę od początku czy od razu mogę używać kogo chce ?

I jak to jest z pasowaniem?

Przykład: 1 scenariusz
Zakładamy ze gram Salamitami i w pierwszym ruchu straciłem wszystkie CP an Jack'a, (vasgez jescze nie mam) kiedy przeciwnik będzie aktywował swoje postaci ja pomiędzy jego ruchami wciąż pasuje aż nie skończą mu się CP i on też nie spasuje ? dobrze to rozumiem ?
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Earth Reborn

Post autor: RasTafari »

Kamieniak pisze:Zakładamy ze gram Salamitami i w pierwszym ruchu straciłem wszystkie CP an Jack'a, (vasgez jescze nie mam) kiedy przeciwnik będzie aktywował swoje postaci ja pomiędzy jego ruchami wciąż pasuje aż nie skończą mu się CP i on też nie spasuje ? dobrze to rozumiem ?
dokładnie tak, jak już wydasz to co mogłeś na Ajnsztajna to ewentualnie pozostaje ci tylko kupować za pozostałe CePeki kafle rozkazów i nic więcej.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: Vincent »

Mam jedno pytanko, przeczytałem właśnie zasady do scenariusza trzeciego i ciekawi mnie jedna rzecz odnośnie rozkazów strzelania.

Płytki z rozkazami mają wskazane wartości dla każdego rozkazu ile maksymalnie punktów dowodzenia może być przypisane każdemu rozkazowi.
W instrukcji jest napisane, że przy rozkazie strzelania nie można przydzielić więcej niż 4 PD do jednego rozkazu. Rysunek ilustrujący przykład pokazuje, jak 4 PD (jeden na wykonanie rozkazu i 3 kolejne na jego wzmocnienie) są przypisane do rozkazu strzelania gdzie cyfra na płytce określa 1 - jako maksymalna liczba przydzielonych PD do tego rozkazu.

Według instrukcji rozumiem że tak czy inaczej, przy strzale można dać maksymalnie 3 PD na wzmocnienie celowania/obrażeń.
Ale po co w takim razie, niektóre rozkazy strzelania mają na płytce cyfrę 4? Skoro i tak można maks 4 przydzielić. A przecież gdy raz wykorzystamy rozkaz i przydzielimy nawet 1 PD, to potem nie możemy skorzystać z tej samej płytki dla tego samego rozkazu, nawet gdy liczba przydzielonych PD jest mniejsza od maksymalnej możliwej wartości?

Mam nadzieje że zrozumiale napisałem o co mi chodzi ;)

EDIT:
Już nie ważne, znalazłem odpowiedź na BGG
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

Vincent pisze:Już nie ważne, znalazłem odpowiedź na BGG
A jaką to? Sam się nad tym zastanawiam... ?
Instrukcja jest napisana tu dość nieprecyzyjnie - czy limit punktów dowodzenia wynikający z sekcji strzału na kaflu rozkazu obowiązuje czy nie? Czy jeśli np. mam tam limit=1, to nie mogę dołozyć żadnych "bonusowych" punktów dowodzenia, żeby polepszyć celowanie lub zwiekszyć obrażenia?

i jeszcze chciałbym się upewnić:
1) zgodnie z tym co piszecie wyżej do jednej postaci mozna zastosować wiele reaktywacji - na tyle na ile starcza punktów dowodzenia, czy tak?
2) w przypadku kolejnych reaktywacji nie ma juz wymogu, żeby wszystkie pozostałe postacie były reaktywowane (wymóg ten dotyczy tylko aktywowania), czyli po aktywowaniu wszystkich postaci mogę (o ile punkty dowodzenia pozwolą) aktywować kilka razy z rzędu tą samą postać, czy tak?
3) w instrukcji jest napisane, że "aktywacja postaci ma koszt różny" (str. 6 polskiej instrukcji). Jak rozumiem to skrót myslowy jest - sama aktywacja/reaktywacja jest "darmowa", połozenie rozkazu też a "płaci się" jedynie za wykonywanie rozkazów? czy mozna aktywować bez
4) byłbym wdzięczny za łopatologiczne wytłumaczenie jak działa walka wręcz (a dokładnie jak działa tabelka walki wręcz- zwłaszcza "automatyczne trafienia"). Wartości z pola ciemnoniebieskiego uzywam wtedy kiedy mam przeciwnika w swojej ciemnoniebieskiej strefie czy kiedy uderzam w ciemnoniebieską strefę przeciwnika? Pewnie logiczniej byłoby gdyby to był ten pierwszy przypadek, ale u niektórych postaci ciemnoniebieska, lepsza strefa daje jeden rzut kością a jasnoniebieska/gorsza daje +2 automatyczne obrazenia. Zbyt wiele w ER jeszcze nie grałem, ale naprawdę niepewny rzut kostką (czekanie na trafienie krytyczne?) jest lepszy od automatycznych obrażeń?? Jakoś to dla mnie mało intuicyjne jest :?

z góry dzięki za pomoc :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: Vincent »

Problem o którym pisałem w swoim poście, spowodowany jest "literówką" a dokładniej złym rysunkiem. Rysunek rozkazu z sekcją strzelania powinien mieć cyferkę 4.

Jeśli kafelek z rozkazem strzelania ma cyfrę 1, to znaczy że nie można dołożyć dodatkowych punktów na wzmocnienie celowania/obrażeń.

1) Tak, póki postać nie osiągnęła limitu punktów dowodzenia na tę turę, oraz posiadasz wolne punkty dowodzenia to możesz postać reaktywować (pod warunkiem, że wszystkie inne zostały już aktywowane).
2) Dokładnie tak, możesz aktywować każdą po razie, a potem jedną z nich reaktywować 10 razy z rzędu.
3) Samo wykonanie rozkazu jest płatne. Aktywacja/reaktywacja/położenie kafelka z rozkazami jest darmowe. Tura (czy też runda, nie pamiętam co odnosi się do czego, chodzi mi o aktywacje pojedynczej postaci) może być darmowa, ponieważ można aktywować postać, położyć jej kafelek rozkazu, lecz żadnego z nich nie wykonać.
4) Tak jak napisałeś. Jeśli atakowana postać jest w Twojej ciemnoniebieskiej, bierzesz modyfikator ze ciemnoniebieskiej, nieważne czy atakujesz przeciwnika od tyłu, od boku czy od przodu. Podręcznik dość dobrze to opisuje :) Oto fragment "Pozycja przeciwnika w stosunku do figurki określa, którego sektora należy użyć."

Jeśli atak daje Ci tylko w dodatkowe trafienia, to i tak jest mało prawdopodobne że zranisz przeciwnika :) (jeśli nie wydajemy dodatkowych punktów na wzmocnienie ataku). Podobnie z resztą jest z jedną kością, małe prawdopodobieństwo, lecz zawsze masz szansę na trafienie krytyczne.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Earth Reborn

Post autor: RasTafari »

Vincent pisze:Podobnie z resztą jest z jedną kością, małe prawdopodobieństwo, lecz zawsze masz szansę na trafienie krytyczne.
no, jakieś 16% ale nie niemożliwe, kiedyś udało mi się trafić przeciwnika stojącego chyba z 13 kratek dalej, kumpel trzy razy pytał czy na pewno będę strzelał bo mam tylko jedną kość na trafienie, no i szczęście pomogło, jego mina po prostu bezcenna :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

ok, teraz wszystko (przynajmniej do 3 scenariusza) jest jasne :)
dzięki za pomoc
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ