Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Volta
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:25

Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Volta »

Witam,
szukam prostej gry dla 2 osób z mało skomplikowanymi zasadami, w którą mogłabym zagrać z babcią. Babcia nie ma żadnego doświadczenia w tym temacie.
Możecie polecić mi jakąś grę, która by się nadawała do tego celu?
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: niuniek73 »

Mogę śmiało polecić pędzące żółwie.gra dedykowana dla dzieci ale moje grono dorosłych bardzo ją lubi i często w nią gramy .
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: schizofretka »

Broń Cię Panie Boże, chyba że babcia już nie domaga umysłowo.

Na początek Taluva - szybka, ładna, prosta, działa na 2-4 osoby (na 2 najlepiej), a można pomyśleć.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: bartek_mi »

moze battleline?

a moja babcia najbardziej lubi "polowanie na robale"
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: skanna »

schizofretka pisze: Na początek Taluva - szybka, ładna, prosta, działa na 2-4 osoby (na 2 najlepiej), a można pomyśleć.
Że co????

Dla babci może coś z logicznych? Blokus? Pentago? Ingenious? Ubongo das Duell?
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: piton »

proste + dwie osoby = Zaginione Miasta. Przypomina to pasjans, poniekąd Remika (układamy sekwensy), w który babcia pewnie grała. Nieskomplikowane, a daje dużą radość. Polecam spróbować, zadziała na 101%.
Osoby "starsze" z mojej rodziny polubiły również - gry z troszkę większą ilością reguł - Biblios, Rummikub (wariacja na temat remika) i Geniusz'a.
Wszystkie te gry chodza dobrze na 2 osoby. Graliśmy w święta, na imprezach rodzinnych itp. Grałem z osobami wcześniej nie grającymi i wszystkim "podeszło", była zabawa i chęć dalszego grania - pogrywamy czasem na niedzielnych spotkaniach rodzinnych ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: idha »

Qwirkle! Niedawno miałam okazję kilkakrotnie obserwować, jak ta gra świetnie się sprawdza wśród osób starszych i to w różnych kombinacjach (tylko osoby starsze, babcia + wnuczek, cała rodzina z babcią). Ostatnio zapomniałam ją przynieść na spotkanie w MDK - 2 starsze panie, które na tę okazję specjalnie przyprowadziły swoje wnuczęta, były wyjątkowo zawiedzione.

Gra ma proste zasady, wymaga jedynie trochę płaskiej powierzchni do gry, kartki papieru i długopisu (do zapisywania punktów).
Volta
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:25

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Volta »

Dziękuję bardzo za wszystkie propozycje, poczytam o grach które zaproponowaliście i na pewno coś wybiorę. Planuję kupić jakąś grę jako prezent świąteczny, więc mam jeszcze trochę czasu.
Z babci umysłem wszystko dobrze :) Chodziło mi tylko o to, żeby na sam początek się nie zniechęciła skomplikowanymi regułami. A wiadomo, że zasady które są dla młodej osoby banalne, mogą okazać się wcale nie takie proste dla babci. Dlatego poprosiłam Was o radę.
Jeszcze raz dziękuję :)
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: niuniek73 »

schizofretka pisze:Broń Cię Panie Boże, chyba że babcia już nie domaga umysłowo.
Właśnie się dowiedziałem że ja i moi znajomi to grupa niepełnosprawnych umysłowo ludzi.serdecznie dziękuję .w poniedziałek idę do psychiatry.
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Bowflan »

Ja bym powiedział, że Carcassonne może być w sam raz. Bardzo proste zasady i tematyka powinna pasować. Mojej mamie bardzo się podobało, więc dla babci też powinno być ok.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: maciejo »

piton pisze:proste + dwie osoby = Zaginione Miasta. Przypomina to pasjans, poniekąd Remika (układamy sekwensy), w który babcia pewnie grała. Nieskomplikowane, a daje dużą radość. Polecam spróbować, zadziała na 101%.
Osoby "starsze" z mojej rodziny polubiły również - gry z troszkę większą ilością reguł - Biblios, Rummikub (wariacja na temat remika) i Geniusz'a.
Wszystkie te gry chodza dobrze na 2 osoby. Graliśmy w święta, na imprezach rodzinnych itp. Grałem z osobami wcześniej nie grającymi i wszystkim "podeszło", była zabawa i chęć dalszego grania - pogrywamy czasem na niedzielnych spotkaniach rodzinnych ;)
Zdecydowanie polecam podobnie jak kolega Zaginione Miasta.Wymarzona gra dla Babć :wink:
Ostatnio zmieniony 11 lis 2011, 12:09 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Andy »

Karcianka Condottiere też mogłaby być dobra.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Olgierdd »

Rój i Abalone <-- na ogół te gry bardzo przypadają do gustu osobom starszym i nieplanszówkowym.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: vder »

Andy pisze:Karcianka Condottiere też mogłaby być dobra.
Jakoś nie jestem przekonany, że ta gra dobrze działa na 2 osoby. Dodatkowo miałem pewien incydent, kiedy to grupa nowicjuszy napalona na granie po partii osadników z catanu. przy condottiere zupełnie ostygła, że tak powiem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Andy »

Ja w Condottiere zdecydowaną większość partii rozegrałem właśnie w dwie osoby, w trzy czy cztery grałem ze dwa, może trzy razy. Lubię tę grę jako przerywnik, ale ludzie rzeczywiście różnie reagują.

A jeśli coś udaje bitwę, to wolę jak walczą dwie strony, a nie więcej - to takie bardziej... naturalne. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Volta
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:25

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Volta »

Zdecydowałam się kupić grę "Zaginione Miasta". I muszę przyznać, że spisała się znakomicie. Reguły nie są skomplikowane i wszystko staje się jasne po pierwszej rozgrywce, dzięki czemu gra nie odstrasza początkujących. Grałam z kilkoma osobami z rodziny i wszystkim się bardzo spodobała. Jeśli ktoś się zastanawia nad zakupem, mogę zdecydowanie polecić.

Na początku miałam tylko problem, bo chciałam kupić wersję polską, jednak nakład został wyczerpany i nie mogłam nigdzie jej znaleźć. Dlatego zdecydowałam się na wersję angielską, co było dobrym wyborem, ponieważ w grze nie ma żadnych tekstów, oprócz instrukcji. Ale i tak do gry została dołączona instrukcja w języku polskim. Więc nie jest to przeszkodą dla osób nieznających angielskiego.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady.
qrak
Posty: 12
Rejestracja: 29 sty 2012, 18:03
Lokalizacja: Czestochowa
Has thanked: 5 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: qrak »

Cześć,

nie widziałem, żeby ktoś wspominał więc polecę: Rumikub. Zauważyłem, że starsze osoby mają jakąś słabość do tej gry.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Andy »

Może dlatego, że przypomina im remika, który był kiedyś bardzo popularny. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: BOLLO »

Mam klina i nie wiem jaką gre wybrać dla mojej mamy.

Potrzebuję gry dla 1-3 osób z naciskiem na 1-2 dla 70latki która jest naprawdę inteligentna ale z powodu choroby bardzo szybko się męczy i już głowa niestety nie jest taka jak dawniej. Potrzebuję gry która będzie angażować nie tylko głowę do myślenia (ale nie palenie zwojów i intensywne liczenie) ale i jakieś ruchy dłońmi typu przesuwanie pionków/kości/układanka/żetony itd. Ma być to też jako forma terapii manualnej. Gra raczej nie słowna w formie werbalnej. Gra musi być w miarę łatwa ale nie prostacka, wszystkie gry poziomu 3.0 BGG odpadają, bez mikro zasad/piktogramów i bardzo małych czy zlewających się elementów. Gra powinna byc przejrzysta. Gra musi być krótka w granicach 10-30min partia. Może być jak najbardziej logiczna/słowna/karciana/planszowa itd. Bez negatywnej interakcji typu wojna/kradzież surowców i stwarzająca napiętą atmosferę itd. Odpadają gry kooperacyjne gdzie mama będzie czekała aż ktoś za nią zdecyduje o ruchu.

Wiem że to trochę sporo ale chciałbym naprawdę trafić z prezentem i zależy mi na tym żeby mama mogła sobie pograc w nią sama lub z osobami które ją odwiedzają.
Aktualnie gry w które grała i się podobały:
SAGRADA, AZUL, PATCHWORK, MANHATAN, PEDZACE ZÓŁWIE, SAMOTNIK, UBONGO, PSIA KOŚĆ, BLOKUS, LOGIX, MASTERMIND, SCRABLE, REMIK LICZBOWY, wszelkiego rodzaju pasjansy komputerowe.

No nie wiem ale mi do głowy przyszło Santorini/Carcasone/Kolejowy szlak,Skarabia....hmmmm

Z góry dziękuję wszystkim za pochylenie się nad tym zagadnieniem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: KurikDeVolay »

Projekt L, Wyspa kotów, Patchwork, Park Niedźwiedzi....
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: BOLLO »

KurikDeVolay pisze: 16 lut 2021, 12:10 Projekt L, Wyspa kotów, Patchwork, Park Niedźwiedzi....
Projekt L= ubongo spoko rozważę tę opcję.
Park Niedźwiedzi= patchwork. fajne podoba mi sie no i sa niedzwiedzie których mama się panicznie boi....więc może psychoterapia podziała (no chyba ze w tej grze jak w wyspie dinozaurów misie zjadają ludzi to wtedy odpada)

coś jeszcze mamy na celowniku?
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: anitroche »

Może zerknij też na:

Wodny Szlak - gra familijna, szybka, trochę mniej liczenia a bardziej push your luck, ale też nie jest taka, że w ogóle nie liczysz i nie myślisz przy niej, no i ma tryb solo i jest bardzo tania z tego, co pamiętam ;)

Plażing - gra się chyba nie przyjęła się zbyt dobrze na rynku, a to bardzo fajna łamigłówka, manualnie nie jest tak frustrująca, jak np. może być w Parku niedźwiedzi (też polecam, bardzo lubimy jakby co ;) ale nie chciałam się powtarzać, bo już widziałam, że zostało polecone), gdzie kafelki trzeba układać ciasno blisko siebie i jak komuś ręce drżą, to może się wkurzać, że co ruch rozjeżdża mu się wszystko na planszetce. Za to w plażingu manualne jest przygotowanie planszy, bo trzeba złożyć ją z puzzli i rozłożyć na niej kamyczki do zbierania w czasie gry, a podczas rozgrywki parawany, które rozkładamy, nie są ciasno stawiane, więc łatwiej je umiejscowić na planszy. Łamigłówka bardzo przyjemna i do tego jest polski aspekt humorystyczny
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: BOLLO »

anitroche pisze: 16 lut 2021, 12:54 gdzie kafelki trzeba układać ciasno blisko siebie i jak komuś ręce drżą, to może się wkurzać, że co ruch rozjeżdża mu się wszystko na planszetce.
O tym nie pomyślałem a to też istotne przy zaawansowanym Parkinsonie. Chociaż z Patchorkiem mama nie miała problemów. Zobacze ten plażing jeszcze ale na razie Niedzwiedzie jakoś najbardziej do mnie przemawiają.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: anitroche »

BOLLO pisze: 16 lut 2021, 13:36 Zobacze ten plażing jeszcze ale na razie Niedzwiedzie jakoś najbardziej do mnie przemawiają.
To tylko dodam, że do Niedźwiedzi można na fb Lacerty znaleźć link do pdf z zasadami do gry solo.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Alextasha
Posty: 271
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 34 times
Been thanked: 107 times

Re: Prosta gra dla 2 osób (dla osoby starszej)

Post autor: Alextasha »

Może Bąbelsy? Jest na 2 os ale ma też tryb solo (głównie logiczna układanka).

Myślałam też o Zamku smoków bo mahjongi często w tej grupie wiekowej cieszą się powodzeniem, ale nie wiem jak będzie z obracaniem kamieni. Może jednak gra odpaść :( a też tryb solo ma jakby co.

Kości obfitości są fajne. Jeśli kosteczki będą za małe to wystarczy kupić większe (łatwo dostępne w większości sklepów planszówkowych, zwykłe K6 w 3 kolorach). Sądzę że nawet tryb solo na BGG by się znalazł. No i gra krótka a coś jak sudoku/sagrada.

Jaipur idealna na 2 a nie jest skomplikowana, szybka a i karty trzeba przesuwać więc ruchy manualne jako takie są wymagane.
SPRZEDAM >> *click*
ODPOWIEDZ