Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: B »

Cena dobra, chociaż 3rd printing w Rebelu miałem sporo taniej, dzięki świętej pamięci programowi partnerskiemu :)

Mam nadzieję że ta atrakcyjna cena nie wzięła się z obniżonego standardu wydania - cieńsze karty/plansza/żetony itd.
Trochę się tego boję i nie składam preordera.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: asiok »

Cholera... Miałem nadzieję że TS będzie po 250 a w preorderze po 249...
Nie chciałem już nic kupować w tym roku...
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: piotrek_szczecin »

No cena b.dobra :) Tylko sie zastanawiam czy warto sie pchać w zakup I wydania , może będą jakieś wydania poprawkowe? Myślicie, że może sie pojawić duża liczba błędów?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: piechotak »

Byłaby cena 199 PLN, to zaczęłyby się narzekania, że za drogo, a czemu nie taniej, że mało kto kupi. Jest 119, to zaczynają się podejrzenia, że będzie pewnie słabo wydane. I weź tu dogódź Polakowi :P
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Camilus »

No ja zaryzykowałem i zamówiłem.
Chyba mój pierwszy preorder w życiu. :mrgreen:
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: mn3006 »

Ja też.
Niedobry Bard - zrobił za tanią grę i się połasiłem.
Jedyna gra z czołówki BGG, której nie miałem ani u siebie, ani w bliskim otoczeniu.
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: piotrek_szczecin »

No macie racje :D Musi być dobrze, jutro zamawiam :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: B »

piechotak pisze:Byłaby cena 199 PLN, to zaczęłyby się narzekania, że za drogo, a czemu nie taniej, że mało kto kupi. Jest 119, to zaczynają się podejrzenia, że będzie pewnie słabo wydane. I weź tu dogódź Polakowi :P
Rozumiem, że do mnie pijesz?

Ja nie narzekam, że gry są drogie. Jeśli posiadanie danej gry (z dowolnego powodu) mnie uszczęśliwia, to płacę za nią dowolnie wysoką cenę i śpię po nocach jak dziecko. I nie ma większego problemu - jeśli wersja PL będzie wydana gorzej od angielskiej (głównie o karty się rozchodzi), to będę ciągnął angielską, choćby zza oceanu, i niech mnie to kosztuje i 3 stówki - nie dbam o to. Dobry sen jest dla mnie bezcenny.

Mam nadzieję, że to rozwiązuje sprawę?
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Rudolph »

Przy takiej cenie to pewnie i ja się skuszę :)

Tak jeszcze zastanawiałem się czy nie dałoby się zameścić na kartach dat wydarzeń* przedstawionych w grze - przynajmniej grając człowiek czegoś by się nauczył grając 8)


[*jestem świadomy tego, że grając można zagrywać wydarzenia nie w kolejności historycznej]
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: pan_satyros »

Rudolph pisze:Przy takiej cenie to pewnie i ja się skuszę :)

Tak jeszcze zastanawiałem się czy nie dałoby się zameścić na kartach dat wydarzeń* przedstawionych w grze - przynajmniej grając człowiek czegoś by się nauczył grając 8)


[*jestem świadomy tego, że grając można zagrywać wydarzenia nie w kolejności historycznej]
I tak się nauczysz - w instrukcji jest cały obszerny dział opisujący wszystkie wydarzenia. Podobno w PL wersji opis jest dostosowany do naszych nieamerykańskich realiów ;)
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Rudolph »

pan_satyros pisze:
I tak się nauczysz - w instrukcji jest cały obszerny dział opisujący wszystkie wydarzenia. Podobno w PL wersji opis jest dostosowany do naszych nieamerykańskich realiów ;)
No to super :D

Będzie szansa zobaczenia instrukcji przed premierą?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: piechotak »

B pisze:Rozumiem, że do mnie pijesz?
Bynajmniej. Piję do naszego narodowego sportu - narzekania. Gra jeszcze się nie pojawiła, a już zaczynają się teorie spiskowe na temat jakości wydania. Nie rozumiem argumentu, że jeżeli gra w polskiej wersji jest tańsza, to pewnie jest marnej jakości. Patrząc na ilość komponentów cena 119, a nawet 149 w normalnej sprzedaży wydaje mi się całkowicie uzasadniona i wg mnie wcale nie oznacza gorszego produktu. Dla przykładu:
Fauna - 180 kart, duża plansza, 72 drewniane znaczniki - już za 103 PLN;
Wsiąść do pociągu: Europa - 156 kart, duża plansza, 255 drewnianych figurek - już za 115 PLN;
a Zimna Wojna? - 110 kart, 260 żetonów, plansza.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: B »

piechotak pisze:
B pisze:Rozumiem, że do mnie pijesz?
Nie rozumiem argumentu, że jeżeli gra w polskiej wersji jest tańsza, to pewnie jest marnej jakości.
to chyba nie kupiłeś polskiego TTA :)

ale miło że narzekasz, że inni narzekają
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Andy »

Narzekanie na narzekanie to nasz narodowy sport. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Rudolph »

Jako, że nigdy nie grałem w Twilight Stuggle mam parę pytań:
1. Jaki jest faktyczny czas gry przy osobach początkujących/znających grę?
2. Jaki jest downtime? Dłuży się niemiłosiernie jak przeciwnik duużo myśli nad swoimi ruchami?
3. Jak z regrywalnością?
4. Czy nie ma efektu kuli śnieżnej? Czy o zwycięstwie decyduje pojedynczy błąd (źle zagrana karta/zły rzut kostką) czy też raczej suma błędów w trakcie całej gry
5. Jak z losowością? Czy mimo złego dociągu kart da się z niego wyjść obronną ręką?
6. Czy TS wciąga ? Czy czuć klimat Zimnej Wojny :wink: ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: mig »

Rudolph pisze:1. Jaki jest faktyczny czas gry przy osobach początkujących/znających grę?
Zależy od tego czy gra się do samego końca czy gra kończy się wczesniej. na moich kilkadziesiąt gier wszystkie kończyły się wcześniej, więc zakładam że taka jest reguła :wink:
Nie sądzę, że normalna gra, nawet początkujących będzie trwała dłużej niż 3 godziny. Realnie średnio ok. 2. U mnie średnio to 1-1,5 godziny. Najkrótsze partie - 15 minutowe :)
Rudolph pisze:2. Jaki jest downtime? Dłuży się niemiłosiernie jak przeciwnik duużo myśli nad swoimi ruchami?
Jak przeciwnik się jest charakteru szachistą, to nawet przy chińczyku będzie downtime. Ja nie odczułem jakoś specjalnie spowolnienia. Ruchy są naprzemiennie, po jednej akcji gracza, więc zwykle trwa to do ok 1-2 minuty.
Rudolph pisze:3. Jak z regrywalnością?
Duża - losowy dobór kart to zapewnia. chociaż po kilkudziesięciu rozgrywkach pewne rzeczy robi się automatycznie - wiadomo o co warto walczyć i kiedy a o co nie, wiadomo którą kartę jak i gdzie użyć itd. To trochę zabawy (imho) zabiera...
Rudolph pisze:4. Czy nie ma efektu kuli śnieżnej? Czy o zwycięstwie decyduje pojedynczy błąd (źle zagrana karta/zły rzut kostką) czy też raczej suma błędów w trakcie całej gry
Nie ma kuli śnieżnej, bo Twoja dominacja nie przekłada się (albo przekłada w minimalnym stopniu) na zwiększone możliwości działania w grze. Czasem o zwycięstwie może zadecydować pojedynczy błąd (DEFCON=1), ale zazwyczaj, przy graczach o podobnych umiejętnościach i doświadczeniu, gra jest wyrównana przez dużą część gry. Warto zaznaczyć, że wg dużej części (większości) graczy łatwiej gra się ZSRR...
Rudolph pisze:5. Jak z losowością? Czy mimo złego dociągu kart da się z niego wyjść obronną ręką?
Losowość bywa spora. I są sytuacje, kiedy przez źle dociągniętą rękę przegrywasz w ciągu 1 etapu... ale im większe doświadczenie (i znajomość kart) tym łatwiej się przygotować na "pechową" rękę.
Rudolph pisze:6. Czy TS wciąga ? Czy czuć klimat Zimnej Wojny :wink: ?
Wszystko kwestią bardzo indywidualną. IMHO wciąga bardzo i klimat z planszy i kart aż paruje.

Mimo pewnych wad (losowość, po pewnym czasie schematyczność) grę warto mieć. Jej pozycja na bgg jest jak najbardziej zasłużona :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: berni »

Rudolph pisze:Jako, że nigdy nie grałem w Twilight Stuggle mam parę pytań:
1. Jaki jest faktyczny czas gry przy osobach początkujących/znających grę?
2. Jaki jest downtime? Dłuży się niemiłosiernie jak przeciwnik duużo myśli nad swoimi ruchami?
3. Jak z regrywalnością?
4. Czy nie ma efektu kuli śnieżnej? Czy o zwycięstwie decyduje pojedynczy błąd (źle zagrana karta/zły rzut kostką) czy też raczej suma błędów w trakcie całej gry
5. Jak z losowością? Czy mimo złego dociągu kart da się z niego wyjść obronną ręką?
6. Czy TS wciąga ? Czy czuć klimat Zimnej Wojny :wink: ?
Ad.1. Około 4 godzin, jeśli przyjdzie wam przechodzić wszystkie fazy. Duże prawdopodobieństwo, że na początku Amerykanie przegrają dość szybko - koło 4-5 tury, wtedy < 2 godziny ;-)
Ad.2. Bardzo mały downtime, gracze wykonują naprzemiennie swoje akcje. Zagrywasz kartę - wykonujesz polecenie lub dokładasz żetony. Poza tym akcje jednego gracza często wymagają od przeciwnika podjęcia decyzji, więc gra się praktycznie cały czas.
Ad.3. Też się zastanawiam. Gra się długo, więc już samo to powoduje, że nie będzie się grało nadzwyczaj często, ale pewnie maniaków nie zabraknie. Gra jest trochę nazbyt losowa, więc może po prostu zacząć denerwować.
Ad.4. Taki efekt może wystąpić przy bardzo dobrym dociągu kart, który jednocześnie będzie się wiązał z bardzo słabym dociągiem przeciwnika. Wtedy wszystkie Twoje jak i jego eventy będą grały na Twoją korzyść i pozwolą odskoczyć. Pojedyncze błędy nie decydują tu o porażce - raczej seria błędów, poza tym punktowanie nie polega na tym, że każdy dąży do 20 pkt na własnym torze, tylko wygląda to bardziej jak przeciąganie liny. Więc nawet jeśli sytuacja jest chwilowo zła, to każde dobre zagranie będzie zabierać punkty przeciwnikowi i da szansę podgonić.
Ad.5. Losowość jest duża, ale myślę, że są masterzy, którzy z każdej opresji będą potrafili wyjść cało - pewnie to kwestia wprawy, ilości rozegranych partii i oczywiście znajomości decku. Wiedząc, że jakiś event jest szczególnie niekorzystny można się na niego zawczasu przygotować.
Ad.6. Gra jest bardzo klimatyczna i ciężko ją porównać do jakiejkolwiek innej. To raczej z niej są czerpane elementy. Dlatego jest tak popularna wśród eurograczy :>
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Wothan »

Tak sobie obserwuję ceny "Zimnej Wojny" w przed-sprzedaży. Normalnie panuje jakiś szał upustowy (oczywiście to super dla potencjalnych nabywców). Na razie najniższa cena jaką widziałem to 106 zł (nie podaję gdzie bo mi nikt za to nie płaci :lol: ). Z powodu tego wyścigu o niższą cenę ciągle się ociągam z zamówieniem. :D Widział ktoś taniej?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: surmik »

To już jest bardzo tanio. Taniej może już nie być a jeżeli będzie to o niewiele. Warto też porównać ceny przesyłki.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: solkan »

Ewentualne zamówienie w Rebelu ze zniżką 20% dałoby cenę poniżej 100zł;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Lothrain »

Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: MataDor »

Czy ktoś się orientuje czy wersja PL będzie miała dokładnie takiej samej jakości plansze jak angielska wersja deluxe? czyli grubą, twardą i bardzo ładną :)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Valantor
Posty: 10
Rejestracja: 13 paź 2011, 21:45

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Valantor »

Większość komponentów miałem już w ręku i jeżeli chodzi o jakość to nikt nie powinien być zawiedziony.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: B »

Karty macałeś? Karty w 3rd printing były mistrzowsko zrobione, deluxe wersji kart nie widziałem...
Valantor
Posty: 10
Rejestracja: 13 paź 2011, 21:45

Re: TWILIGHT STRUGGLE / ZIMNA WOJNA

Post autor: Valantor »

Kart jeszcze nie, ale jak tylko dostanę podzielę się wrażeniami ;)
ODPOWIEDZ