51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Pająk »

jax pisze:To mi coraz bardziej przypomina wątek Dungeoneera - 'Jak zacząć?' :mrgreen: Mimo że wszystko było dokladnie opisane w instrukcji :mrgreen:
Tutaj wytłumaczenie symboli też jest w instrukcji. :)
No właśnie absolutnie nie jest DOKŁADNIE opisane!! Gram i nie marudzę.. trwało to wiele czasu i zaangażowania. Iluś osobom może się po prostu nie chcieć tyle siedzieć nad tą grą - a gra jest podobno od 10 lat

Jeśli chodzi o konkretne zasady to z miłą chęcią zapytam o parę wątpliwości. Nie mam w tej chwili gry przy sobie ale na początek:

Ile razy można dostać punkty zwycięstwa z podpisania umowy (niebieski kolor)? w instrukcji wyraźnie pisze, że 3 razy można tylko z Szarych lokacji..
Co znaczy, że trzeba zapłacić koszt poprzez odrzucenie karty ze stosu? Kiedy to robimy? W jaki sposób - zamiast wzięcia karty?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2011, 13:32 przez Pająk, łącznie zmieniany 1 raz.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Dabi »

Co znaczy, że trzeba zapłacić koszt poprzez odrzucenie karty ze stosu? Kiedy to robimy? W jaki sposób - zamiast wzięcia karty?
Jeśli chodzi o Katedrę to się każdy nad tym zastanawiał i okazało się, że na tej karcie jest błąd i powinno być odrzuć kartę z ręki ;)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3652
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gafik »

No i ja mam bardzo podobne odczucia - porównanie z Dungeoneer'em - co do progu "zatrybienia". Gra mnie na przemian przyciąga (klimatem) i odrzuca (niezrozumiałą mechaniką). Może nie tyle niezrozumiałą (bo to da się zrozumieć) ile zakręconym opisem: co jak i dlaczego?

Na pierwszym miejscu u mnie jest "cecha" - nie kumam i IMO to jest zbyt naukowe określenie.
Potem punkty - gra się kończy kto pierwszy osiągnie 40, a jak się je liczy solo? Bo czytam, że ludzie mają po sto-ileśtam... Skoro gra się kończy przy 40... :?

ktoś napisał, że Trzewik genialnie opisał grę na BGG, gdzie to jest? Szukam i nie znajduję :oops: Proszę o link.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Dabi »

Potem punkty - gra się kończy kto pierwszy osiągnie 40, a jak się je liczy solo? Bo czytam, że ludzie mają po sto-ileśtam... Skoro gra się kończy przy 40... :?
Jak ktoś osiągnie 33 punkty ;-) To, że tor punktów się kończy na 40 to chyba tak dla zmyłki :)
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ScripterYoda »

Pająk pisze:Ile razy można dostać punkty zwycięstwa z podpisania umowy (niebieski kolor)? w instrukcji wyraźnie pisze, że 3 razy można tylko z Szarych lokacji.
Nieskończenie wiele. Ograniczenie do punktów jest tylko dla tych zdobywanych dzięki lokacjom. Jeśli zdobywasz punkty przez umowy, podboje, przebudowy, odbudowy to żetony z punktami zwycięstwa kładziesz na kartę bazy (na której nie ma żadnego ograniczenia co do ilości żetonów).
gafik pisze:Na pierwszym miejscu u mnie jest "cecha" - nie kumam i IMO to jest zbyt naukowe określenie.
Karta z cechą to karta, która daje Ci jakiś bonus, którego nie musisz aktywować (sam się aktywuje). Np. gdy wybudujesz tę kartę dostajesz 2 punkty zwycięstwa; gdy wybudujesz kartę, zdobywasz robotnika.
gafik pisze:Potem punkty - gra się kończy kto pierwszy osiągnie 40, a jak się je liczy solo? Bo czytam, że ludzie mają po sto-ileśtam... Skoro gra się kończy przy 40...
Po pierwsze, gra kończy się gdy ktoś osiągnie 30 punktów (w 51. Stanie) lub 33 (w Nowej Erze). W grze solo gra się przez 6 tur - więc spokojnie osiąga się w niej dużo wyższe wyniki.
Dabi pisze:Jak ktoś osiągnie 33 punkty ;-) To, że tor punktów się kończy na 40 to chyba tak dla zmyłki :)
Tor punktów się kończy na 40, bo przecież gra kończy się dopiero na koniec rundy, w której prakroczył magiczną liczbę 33 punktów i punktów można jeszce trochę zdobyć :)
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Czochrun »

gafik pisze:Na pierwszym miejscu u mnie jest "cecha" - nie kumam i IMO to jest zbyt naukowe określenie.
Cecha została już opisana. Ja tylko dodam, że trzeba mocno tego pilnować. Jak się ma jedną kartę wyłożoną to spoko, ale jak kilka to można przeoczyć, że automatycznie za jakąś akcję (zdobycie umowy, znacznika surowca, etc.) dostaje się od razu punkty. No i cecha też ma ograniczenie (3 żetony na kartę) - potem najlepiej ją przebudować bo i tak ta karta nie punktuje.
gafik pisze: Potem punkty - gra się kończy kto pierwszy osiągnie 40, a jak się je liczy solo? Bo czytam, że ludzie mają po sto-ileśtam... Skoro gra się kończy przy 40... :?
Liczy się po każdej rundzie, ale nie sumuje się punktów z poprzedniej, czyli raczej aktualizacja bieżącej sytuacji.
gafik pisze: ktoś napisał, że Trzewik genialnie opisał grę na BGG, gdzie to jest? Szukam i nie znajduję :oops: Proszę o link.
http://boardgamegeek.com/forum/783848/5 ... les/page/2 Na samym dole masz kilka postów podzielonych na części (part 1, part 2, ..., part 6). Ja sobie to wydrukowałem, może przyda się przy wątpliwościach.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Senaszel »

Czochrun pisze:
gafik pisze:Na pierwszym miejscu u mnie jest "cecha" - nie kumam i IMO to jest zbyt naukowe określenie.
(...)No i cecha też ma ograniczenie (3 żetony na kartę) - potem najlepiej ją przebudować bo i tak ta karta nie punktuje.
:!: Warto czytać wątki o NE - bo myślałem, że punkty produkowane przez karty z cechą ida na karte - a zasada 3 gniazd nie ma znaczenia ( bo nie ma jak być oznaczana )
Dzięki Tobie następne partie będą już dużo bardziej zgodne z zasadami. Będę podczas nich spisywał karty które interpretujemy zbiorowo :)
Wingmakers
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Czochrun »

Senaszel pisze:
Czochrun pisze:
gafik pisze:Na pierwszym miejscu u mnie jest "cecha" - nie kumam i IMO to jest zbyt naukowe określenie.
(...)No i cecha też ma ograniczenie (3 żetony na kartę) - potem najlepiej ją przebudować bo i tak ta karta nie punktuje.
:!: Warto czytać wątki o NE - bo myślałem, że punkty produkowane przez karty z cechą ida na karte - a zasada 3 gniazd nie ma znaczenia ( bo nie ma jak być oznaczana )
Dzięki Tobie następne partie będą już dużo bardziej zgodne z zasadami. Będę podczas nich spisywał karty które interpretujemy zbiorowo :)
Pamiętaj, że lider może mieć 5 pz max. A niektóre karty akcji mogą przynieść Ci za jednym razem żeton 2pz. Wtedy jedna karta da Ci max. 6 pz. Następnie jest już bezużyteczna.
bo myślałem, że punkty produkowane przez karty z cechą ida na karte
Pisząc "kartę" masz na myśli kartę bazy, tak?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Protoplasm »

Start od 1 Listopada 2012 :twisted:
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Mamy problemy techniczne, za które bardzo przepraszam. Jak tylko je pokonamy, dział video ruszy.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Na stronie ŚGP można przeczytać o ciekawym wariancie gry "51. Stan i Nowa Era – wariant gry: Wspólna ręka gracza" (http://goo.gl/2fhSr)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6493
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 974 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

A czy jest ktoś, komu się 51 stan nie podobał, a kupił/zagrał w Nową Erę i zmienił swoje nastawienie?

Pamiętam, że po trzech bodajże rozgrywkach zarzuciłem 51 stanowi:
- dominację akcji przebudowy, wśród sposobu na pozyskiwanie punktów (liderzy już w NE nie występują, więc o nich nie piszę - ale faktycznie to oni dominowali w dużej mierze)
- niewielką liczbę kart, do których gracz ma dostęp w ciągu całej rozgrywki
- dłubaninowatość: zamień dwa czerwone w jeden niebieski, zagraj kartę żeby zyskać ludzika, żeby on poszedł do lokacji na której dostanie szare, żeby zapłacić szarym i niebieskim za 1 pkt zwycięstwa uffff
- zbyt wiele rodzajów zasobów, którymi można płacić za wyspecjalizowane akcje, przy jednoczesnej trudności ich pozyskania
- rozgrywkę wysoce taktyczną - brak jakichkolwiek 'przewijarek'/'wyszukiwarek' konkretnych kart, co utrudnia planowanie


Brak interakcji specjalnie mi nie przeszkadzał.

Ktoś miał podobne odczucia względem 51 stanu, a Nowa Era mu się spodobała?
Przy czym nie chcę tu już dyskutować, czy te moje odczucia względem 51 stanu były uzasadnione, czy nie. Tak grę postrzegałem i koniec. Interesuje mnie, czy Nową Erę mogę postrzegać inaczej.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Dabi »

Pamiętam, że po trzech bodajże rozgrywkach zarzuciłem 51 stanowi:
- dominację akcji przebudowy, wśród sposobu na pozyskiwanie punktów (liderzy już w NE nie występują, więc o nich nie piszę - ale faktycznie to oni dominowali w dużej mierze)
Nie stwierdziłem póki co dominacji akcji przebudowy jako głównego źródła punktów. Owszem to są + 2 punkty ale najczęściej gracz próbuje wykorzystać wcześniej lokację do przyniesienia innych profitów. Natomiast przebudowa lokacji która przyniosła już max punktów zwycięstwa jest bardzo sensownym wyjściem.
-niewielką liczbę kart, do których gracz ma dostęp w ciągu całej rozgrywki
Nie stwierdziłem tego problemu. Tym bardziej, że wybory tego co też chcemy są w dużej mierze świadowe a poprawienie dociągu to jedna z istotnych rzeczy.
Ale nie sądzę aby tu się coś zmieniło w stosunku do 51 stanu.
- dłubaninowatość: zamień dwa czerwone w jeden niebieski, zagraj kartę żeby zyskać ludzika, żeby on poszedł do lokacji na której dostanie szare, żeby zapłacić szarym i niebieskim za 1 pkt zwycięstwa uffff
Tak to działa i tu :) Myślałem, że o to chodzi w tego typu grach :P Eurogry nawet całkowicie kojarzą mi się z czymś takim =)
- zbyt wiele rodzajów zasobów, którymi można płacić za wyspecjalizowane akcje, przy jednoczesnej trudności ich pozyskania
Tego argumentu nie za bardzo rozumiem.
Zasoby są 4 + kontakty (przyłączenie/umowa/najazd) no i są robole. Dla mnie to właśnie to stanowiło frajdę. Jak mam dobry dostęp do zasobu X to staram się to wykorzystać.
- rozgrywkę wysoce taktyczną - brak jakichkolwiek 'przewijarek'/'wyszukiwarek' konkretnych kart, co utrudnia planowanie
Plan ogólny mieć można i wykonywać go. To jednak jak to będzie skuteczne trzymanie się go kurczowo i uparcie przy interakcji oraz brakiem pewności otrzymania konkretnej karty to już inna sprawa.
Wyszukiwarek nie ma w dalszym ciągu. Nie mniej jednak nie uważam tego za wadę. Moim zdaniem bardzo by to spłyciło grę.
Jakoś gra gdzie mógłbym wymyślić "plan" i wdrażać go tylko nie oglądając się na warunki w jakich znalazłem się to troszkę mało zabawne.

Jeśli jednak takie cechy Ciebie rażą to myślę, że będą razić dalej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6493
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 974 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

Dabi, naprawdę nie chcę już dyskutować dlaczego 51 stan 'dobrą/złą grą jest i basta' 8)
Tak a nie inaczej grę postrzegam - wiem, że fani postrzegają ją inaczej.

Z tego co piszesz wynika, że raczej wszystko pozostało po staremu, co mnie jakoś szczególnie do gry nie zachęca...
No ale Ty 51 stan lubisz, prawda?

Stąd czekam przede wszystkim na opinię 'antyfana' 51 stanu, który grał w Nową Erę i... No właśnie: spodobała mu się? Czy może zdania o tym systemie nie zmienił? :wink:
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Dabi »

Nie jestem fanem gier Portalu. A już szczególnie nie jestem fanem Trzewiczka.
Ale akurat Nowa Era mi się spodobała. I uważam, że to kawał dobrej roboty.
Można kogoś nie lubić ale trzeba być obiektywnym :-)

Odpisałem Ci po prostu na pytania ;) Zgodnie z tezą. Gra nagle nie jest super inna i nie dopasuje się do gustu jak komuś jej wersja beta nie spodobała.

I nie. Nie lubię 51 Stanu :) Ale z innych powodów niż te przez Ciebie wymienione. 8)

Jak komuś przeszkadza to co Tobie to nie sądzę aby się to zmieniło. Jeśli kogoś denerwowało po prostu, że gra jest niedorobiona i pozbawiona interakcji to powinna Nowa Era się spodobać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6493
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 974 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

Ale przecież ja nic nie pisałem o tym, że kogoś nie lubię, a słowo 'fani' nie miało znaczenia pejoratywnego.
Pisałem, że miałem taki, a nie inny odbiór 51 stanu i zastanawiałem się, czy Nowa Era jest na tyle inna, żeby gra mogła mi się spodobać.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3084
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 93 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

Odi, musiałbym zagrać. Jest trochę inaczej. Jest wiecej możliwości zdobywania surowców poprzez możliwość podbijania lokacji innych graczy oraz poprzez możliwość tworzenia kontraktów z lokacjami innych graczy. To naprawdę dużo zmienia w grze.
Wydaje mi sie, ze to powoduje ze dlubanina jest mniejsza. Czy to lepiej? Nie wiem, to zależy jak kto lubi. Mi ta dlubanina sie podoba i dlatego New Era jakby mniej mi leży.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3652
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gafik »

Tycjan pisze:Na stronie ŚGP można przeczytać o ciekawym wariancie gry "51. Stan i Nowa Era – wariant gry: Wspólna ręka gracza" (http://goo.gl/2fhSr)
To jest naprawdę czadowy (odświeżający) sposób na zabawę z 51.Stanem... :D
Czy wymyślił może, ktoś już działający (wg powyższego) wariant solo? Aż się prosi! Jeżeli nie to ja wymyślę (w sensie dostosuję), jeżeli można?
Mam na myśli zasadę pobierania przez wirtualnego gracza otwartej produkcji, leżącej najbliżej stosu i przesuwanie kolumny/rzędu wspólnej ręki w stronę stosu kart zakrytych, za każdym razem, gdy karta z wspólnej ręki jest zabierana i dokładanie jej na koniec rzędu. Pdobną zasadę widziałem min. przy uzupełnianiu kart w Famiglia, Stone Age, Magnum Sal...
Można to jeszcze uzupełnić o odrzucanie (po każdej akcji) karty najbliżej stosu kart zakrytych, w celu zwiększenia dynamiki wspólnej ręki i konieczności dostosowywania taktyki...
Czy Waszym zdanie ma to sens?

Ta "dłubanina" w 51.Stanie, o której mowa, jest IMO fantastic! A w wersji solo tego "ultimate" pasiansu, jest jeszcze czas na wniknięcie w klimat, bo w grze z ludźmi już tylko na mechanikę patrzę i zestawianie ikonek mi w głowie, a nie rozkmnianie fabuły :wink:
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zachi »

gafik pisze:
Tycjan pisze:Na stronie ŚGP można przeczytać o ciekawym wariancie gry "51. Stan i Nowa Era – wariant gry: Wspólna ręka gracza" (http://goo.gl/2fhSr)
To jest naprawdę czadowy (odświeżający) sposób na zabawę z 51.Stanem... :D
Czy wymyślił może, ktoś już działający (wg powyższego) wariant solo? Aż się prosi! Jeżeli nie to ja wymyślę (w sensie dostosuję), jeżeli można?
Żaden wariant solo oparty na tym wariancie nie powstał, ja się za żaden nie zabieram - z tego jestem bardzo zadowolony i mi wystarcza, więc możesz kombinować do woli :)
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Na stronie Game Troll TVpojawiła się obszerna recenzja Nowej Ery, zapraszam do obejrzenia.
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: broda81 »

Temat troche spory dlatego spytam: może ktoś podesłać linka z instrukcją do wariantu solo?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

broda81 pisze:Temat troche spory dlatego spytam: może ktoś podesłać linka z instrukcją do wariantu solo?
https://www.google.com/search?q=51+stan ... utf-8&aq=t
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: broda81 »

Dzięki wielkie :)
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: broda81 »

Tak mnie to zastanawia, gra mi się strasznie miodnie, trzeba pomyśleć i jest masa wyborów ale....... brakuje mi postaci do ataku/obrony, jakoś atakowanie wirtualnym żetonem w kolorze czerwieni słabo przemawia mi do wyobrazni.

edit: sry za dubla
ODPOWIEDZ