Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: killy9999 »

Staram się wkręcić moją dziewczynę w gry planszowe. Póki co grała zaledwie w kilka gier. Najpierw było Carcassonne z kilkoma dodatkami. Drugie było Twilight Struggle, w które strasznie się wkręciła i w to gramy najczęściej. Pokazałem jej jeszcze Neuroshimę Hex (średnio przypadło jej do gustu, ale daje się czasami namówić na partyjkę) i Blokusa Duo (gramy jak mamy niewiele czasu). Chciałbym kupić jakąś grę, spełniającą następujące wymagania:
1. Czas rozgrywki to coś w okolicach półtorej-dwóch godzin (nie zawsze jest czas na TS, które zajmuje nam do 4h).
2. Chodzi bez zarzutu na dwie osoby, ale możliwość grania w więcej osób jest mile widziana.
3. Losowość pomiędzy niewielką a średnią, ilość móżdżenia najlepiej pomiędzy średnią a dużą. Generalnie to moja dziewczyna nie ma wielkiego doświadczenia w planszówkach, zdarza się jej czasami zagapić i nie zauważyć czegoś, więc przydałaby się gra, która toleruje do pewnego stopnia popełnianie błędów i nie wymaga maksymalnej optymalizacji każdego posunięcia w celu wygrania gry.
4. Tematyka raczej nie SciFi ani wojenna, bo to raczej nie zachęca mojej ukochanej do gry. Chociaż zimna wojna ją ostatecznie bardzo wciągnęła, więc tematyka nie jest tutaj ostatecznym kryterium - po prostu powoduje wzrost oporu materii :wink:

Myślałem o:
1. Letters from Whitechapel, chociaż chyba nie spełnia wymagania dotyczącego limitu czasowego. No i jest obecnie niedostępna.
2. Eufrat i Tygrys, ale mam wrażenie że gra na 2 osoby jest jednak średnio ciekawa w porównaniu do rozgrywki czteroosobowej.

Myślałem może o Agricoli albo Caylusie (muszę przyznać ze wstydem że w żadną z tych gier nie grałem...), ale może wy podsuniecie jeszcze jakiś inny pomysł?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Odi »

LfW w dwie osoby spokojnie powinien się skończyć w 90-120 min. Przy większej liczbie osób traci się mnóstwo czasu na omawianie poszczególnych posunięć, a przy jednoosobowym kierowaniu policjantami proces ten ogranicza się do 'monologu wenętrznego'. Przy okazji, niestety, znika część 'funu' tej gry :)

Cóż, standardowo: Caylus, Agricola, Le Havre...
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: berni »

1. Jedyny i nieśmiertelny Brass (Kohle), który ma świetny nieoficjalny wariant dwuosobowy (lepsze odczucie niż w trzy osoby).
Można tu czegoś nie zauważyć, ale też spokojnie można unikać rażących błędów, które dałyby przeciwnikowi wielką przewagę.

2. Jeżeli chciałbyś coś podobnego do TS, z mniejszą losowością i w dodatku z czasem gry do 2 godzin, to możesz spróbować 1960: The Making of the President, który ostatnio w sklepach pojawił się w dosyć przystępnej cenie.

3. Eufrat i Tygrys jak najbardziej - mi dwuosobowa rozgrywka bardzo się podoba.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Veridiana »

Na pewno dwuosobowy Eufrat i Tygrys jest lepszy niż dwuosobowa Agricola. ale jeśli bardziej uwzględnić kryterium losowości to głos na Le Havre. w Brassie i EiT może trochę irytować co wrażliwszych. aczkolwiek mnie absolutnie nie :D
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Pierzasty »

killy9999 pisze:Twilight Struggle, w które strasznie się wkręciła i w to gramy najczęściej
Napisz gdzie znalazłeś dziewczynę i czy jest tam takich więcej :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: ja_n »

Dla nas granie w dwie osoby całkowicie niemal obsługuje At the Gates of Loyang. Gramy w to od lat, długi okres graliśmy codziennie partyjkę, do tej pory chętnie wyciągamy na stół. Wydaje się idealnie pasować do Twoich wymagań (może czas rozgrywki w pierwszych partiach nieco przekroczy 2h, ale jak poznacie grę, to z pewnością będziecie się mieścić.
ozzman1

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: ozzman1 »

Moja żona cały czas chce grać w Dominiona (od ponad roku i jej się nie nudzi), a ostatnio również w Na Chwałę Rzymu. Do innych gier to ja z kolei muszę ją namawiać...
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: killy9999 »

Dzięki za rady. Na chwałę Rzymu mnie osobiście nie podchodzi, więc raczej odpada. O "At the Gates of Loyang" w ogóle nie słyszałem, więc muszę najpierw przestudiować instrukcję i materiały z sieci. Making of the President chyba zbytnio podobne mechanicznie do TS, wolałbym pokazać dziewczynie coś o zupełnie odmiennej mechanice. Na szczęście mam możliwość pożyczenia tej gry i wypróbowania przed ewentualnym zakupem.
Pierzasty pisze:
killy9999 pisze:Twilight Struggle, w które strasznie się wkręciła i w to gramy najczęściej
Napisz gdzie znalazłeś dziewczynę i czy jest tam takich więcej :)
Dziewczynę trzeba po prostu umieć wychować :wink: Powiem ci, że jak zastanawiałem się nad zakupem TS to szukałem trochę po sieci i znalazłem naprawdę sporo opinii w stylu "Ulubiona gra mojej żony, sama mnie namawia na rozgrywkę" - poszukaj na BGG i pewnie kilka takich wypowiedzi znajdziesz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: maciejo »

U mnie najlepiej z żoną sprawdza się Hanza doskonała gra dla dwojga a i w więcej osób można pograć ale to już nie to.
Fajna też jest Attika i Catan karciany.
A tak z zupełnie innej beczki :D - to bardzo ale to bardzo ci zazdroszcze,że twoja żona gra z tobą w TS-a.Jakby moja chciała to przypuszczalnie w nic innego bym już nie grał :wink: -no może w SH3 ale w nic poza tym.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
babaJAGA
Posty: 7
Rejestracja: 01 cze 2010, 14:21
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: babaJAGA »

Caylus (mój faworyt), Dominion, Race for the Galaxy (ja wiem, ze nie ta tematyka, też nie cierpię SciFi, ale już po pierwszej rozgrywce strasznie mi się ta gra spodobała i teraz namawiam swojego faceta, żebyśmy w to zagrali ;) zresztą podobnie jest z 51. Stanem, więc może też chwyci) Zostań Managerem (chociaż niech się ktoś wypowie jak to działa na 2 osoby, bo grałam tylko na 3)
A może coś z zupełnie innej beczki, np. Mr Jack?
Łatwiej kijek pocienować niż go potem pogrubasić
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: killy9999 »

babaJAGA pisze:Caylus (mój faworyt), Dominion, Race for the Galaxy (ja wiem, ze nie ta tematyka, też nie cierpię SciFi, ale już po pierwszej rozgrywce strasznie mi się ta gra spodobała i teraz namawiam swojego faceta, żebyśmy w to zagrali ;) zresztą podobnie jest z 51. Stanem, więc może też chwyci) Zostań Managerem (chociaż niech się ktoś wypowie jak to działa na 2 osoby, bo grałam tylko na 3)
A może coś z zupełnie innej beczki, np. Mr Jack?
Dzięki za podpowiedzi, bo temat nadal aktualny (niestety, sporej części potencjalnych tytułów nie ma w sklepach). Zastanawiam się nad Caylusem, chociaż ostatnio doszliśmy z dziewczyną do wniosku, że przydałaby się gra z elementem losowym, a tego w Caylusie chyba nie ma? RftG rozważałem jakiś czas temu, ale jak na mój gust ma za małą interakcję (która rośnie chyba dopiero w drugim dodatku, prawda?). Tak samo w 51. Stanie - wiem, że zabawa w stawianie pasjansa nie wciągnie mojej ukochanej. Mr Jack - przeczytam instrukcję i rozważę, bo na szybki dodruk Leters from Whitechapel nie mam chyba co liczyć.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: solkan »

Dopiero w przyszlym roku ma sie pojawic nowa wersja Letters from Whitechapel, zaprojektowana przez nowe studio, z ktorym autorzy niedawno podpisali umowe, zatem dodruku obecnej wersji nie bedzie.
Awatar użytkownika
Święty
Posty: 188
Rejestracja: 04 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Święty »

solkan pisze:Dopiero w przyszlym roku ma sie pojawic nowa wersja Letters from Whitechapel, zaprojektowana przez nowe studio, z ktorym autorzy niedawno podpisali umowe, zatem dodruku obecnej wersji nie bedzie.
Ehh a miał być dodruk ponoć w sierpniu... Ja czekam z niecierpliwością :)

killy9999 - Mr. Jack jest spoko na 2 osoby, Dominion jak się rozkręci też. Może Ticket to Ride? ;)
..: In Trance We Trust :..
Gry Świętego
kaczor997
Posty: 11
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: kaczor997 »

ja moge powidzieć od siebie że cytadela na dwoch chodzi miodzio, choc wielu uwaza ze slabo czego ja osobiscie nie rozumiem.....

z dziewczyna gramy czesto i nam sie nie nudzi!!! zwłaszcza ze polska wersja jest razem z dodatkiem mroczne miasto

pozdrawiam
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: killy9999 »

Ticket to Ride byłoby dobre na wspólne spotkanie ze znajomymi, gdzie wymagane są mniej mózgożerne gry. Na wspólne granie we dwójkę trochę zbyt proste.

A co do Letters from Whitechapel to nawet nie taka zła wiadomość, miejmy tylko nadzieję że reedycja nie będzie gorsza.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: piechotak »

Soulless pisze:My Little Pony Hide&Seek

http://boardgamegeek.com/boardgame/1027 ... y-hideseek

Piąta gra w rankingu BGG, pierwsza w kategorii gier strategicznych :P
:shock:
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Dagmara »

Soulless pisze:My Little Pony Hide&Seek

http://boardgamegeek.com/boardgame/1027 ... y-hideseek

Piąta gra w rankingu BGG, pierwsza w kategorii gier strategicznych :P
O co kaman z tą grą? Spojrzałam dziś na BGG i zdębiałam...;)

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Pierzasty »

Dagmara pisze:
Soulless pisze:My Little Pony Hide&Seek

http://boardgamegeek.com/boardgame/1027 ... y-hideseek

Piąta gra w rankingu BGG, pierwsza w kategorii gier strategicznych :P
O co kaman z tą grą? Spojrzałam dziś na BGG i zdębiałam...;)

Pozdrawiam,
Dagmara
W dużym skrócie: nowy serial MLP jest na tyle dobry, że ma i dorosłych fanów. Nadspodziewanie wielu. Fani na BGG postanowili zażartować sobie z rankingu i zmówili się, żeby masowo dawać tej grze ocenę 10/10. Taki happening :D
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: Dagmara »

Pierzasty pisze:
Dagmara pisze:
Soulless pisze:My Little Pony Hide&Seek

http://boardgamegeek.com/boardgame/1027 ... y-hideseek

Piąta gra w rankingu BGG, pierwsza w kategorii gier strategicznych :P
O co kaman z tą grą? Spojrzałam dziś na BGG i zdębiałam...;)

Pozdrawiam,
Dagmara
W dużym skrócie: nowy serial MLP jest na tyle dobry, że ma i dorosłych fanów. Nadspodziewanie wielu. Fani na BGG postanowili zażartować sobie z rankingu i zmówili się, żeby masowo dawać tej grze ocenę 10/10. Taki happening :D
Aaaaa... Teraz rozumiem :)
Nie mam małych dziewczynek na stanie to i serialu nie znam ;)

Pozdrawiam,
Dagmara
SzymekCichy
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2011, 03:53

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: SzymekCichy »

jeśli Kily wykorzystałeś temat to się podczepię pod topic :)

na wstępie mowa o planszówkach a nie karciankach ;)

Szukam czegoś dla 2-4 przynajmniej. Najlepiej 2-6 chyba bo przeważnie gram z narzeczoną we 2 ale jak się zaprosi znajomych to gry 4osobowe są "małe" :/ tyle że znajomi jeszcze nie mają zbytniego obycia z gierkami (ja zresztą też chyba choć wpadam do innych na wieczory gier i gdzieś ze 20-30 może przyswoiłem w ostatnim czasie), więc raczej nie tak trudne jak Agricola (mi wydawała się dość rozbudowana ale grałem tylko raz). Zwykle ciśniemy Osadników z Cathanu i nam się podobają. Mamy też Małych Powstańców oraz Grunwald ale te jakoś nie specjalnie nam podeszły niestety... Spodobało mi się ostatnio Ryzyko (ale wersja sprzed pół wieku z figurkami żołnierzy, koni i armat a nie jakieś strzałki obecnie:/), Puerto Rico, Wysokie napięcie...

Najbardziej by mi pasowało coś strategicznego albo ekonomicznego. Aby dobrze się grało we 2 osoby z możliwością większej liczby graczy. A jakby nie kosztowało kroci to już w ogóle było by miodzio :D Myślałem o jakimś dodatku do Osadników bo wyszło by taniej niż nowa gra pewnie, ale 5/6 nic nie zmieni przy grze na 2osoby, a żeglarze według opisu są dla 3-4 (naprawdę nie da się w nich na 2 osoby?). A może ktoś by zaproponował coś czego nie znam jeszcze(?)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dla mnie i dziewczyny na 1,5-2h

Post autor: 77rpm »

A może Stone Age ?
ODPOWIEDZ