A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Filip z Lublina »

palladinus pisze:Nie wiem w czym problem, przecież ta gra została najlepszą gra wojenną 2011 wg BGG przynajmniej (co jest dla mnie lekkim wynaturzeniem), a przecież jest mnóstwo gier wojennych, które mają od początku nierówne szanse i nikt nie podnosi larum, że gra jest zepsuta. Taki Infidel, żeby nie zostać gołosłownym.

To jest wojna, nikt nie powiedział że szanse są takie same po obu stronach :)
Bo to jest gra wojenna dla eurograczy, a ci lubią balansik;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: farmer »

Wojna wojną a gra grą.
Dany konflikt może być ewidentnie do jednej bramki (kupa bitew i wojen takich jest), ale gra już taka być nie powinna - od tego są warunki zwycięstwa punktowe, specjalne, czasowe. Wcale nie tak wiele gier wojennych kończy się zwycięstwem poprzez rozsmarowanie przeciwnika :).

W AFAoS najwyraźniej to nie działa - mimo, że w grach o konfliktach z dużo mocniej asymetrycznymi stronami i szansami na zwycięstwo, jakoś udaje się sprawić, że rozkład zwycięstw w grze jest inny niż 100% do 0%.
W realu Japonia ani przez chwilę nie mogła wygrać wojny z USA, a jednak gry (nie mylić z wojną) o tym konflikcie wygrać może (choćby upadając pół roku później) :)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: solkan »

Przeczytałem chyba wszystkie tematy na BGG dotyczące tej strategii i propozycji naprawy. Nawet największe jastrzębie Halifax Hammer na BGG przyznają, że ta strategia nie jest wygrywająca w 100% przypadków, a co ciekawe, większość z nich nie grała dalej niż do upadku Louisbourga, podczas gdy okazuje się, że Francuz ma wtedy jeszcze szanse na zwycięstwo (nieduże, ale ma, jeśli spodziewał się tej strategii od początku i odpowiednio się do niej przygotowywał). Jastrzębie przyznają też obecnie (choć na początku stanowczo to odrzucali), że prawdopodobnie wystarczyłby mały fix zapobiegający nadużywaniu Home Support (zamiast całego szeregu zmian, jak na początku sugerowano).

Na ostatnim BGGCon grali ludzie, którzy znali wygrywającą strategię, próbowali ją zaimplementować, jednak najwidoczniej nie potrafili tego zrobić, gdyż liczba zwycięstw Brytyjczyków i Francuzów na tym konwencie była zbliżona. Możliwe więc, że problem może dotyczyć jedynie najbardziej zaawansowanych graczy.

Niemniej, osoba związana z Treefrog przyznaje, że Martin Wallace jest pochylony nad tym problemem, część propozycji fiksów graczy z góry odrzucił, nad niektórymi się zastanawia i obecnie testuje także swój pomysł, który do tej pory nie padł na forach BGG. Moim zdaniem, prędzej czy później, oficjalny fix się pojawi.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: staszek »

wreszcie dobre wiadomości w tej sprawie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Andy »

Ja też nie sądzę, żeby Martin mógł na dłuższą metę tolerować sytuację, gdy gracze na BGG jeżdżą po jego grze, udawadniając że jest broken. Dziwi mnie tylko, że tak długo "pochyla się nad problemem" - to fatalnie wpływa na kręgosłup. ;)

Oczywiście im mniej obszerny będzie fixpack, tym lepiej - ideałem byłby jeden, niezbyt rozbudowany pomysł, coś na kształt słynnej blaszki z pierwszej części Vabanku. :) Ale czy coś takiego jest możliwe - nie wiem. W każdym razie długa errata, poprawiająca wiele reguł z różnych miejsc instrukcji - to nie zrobi dobrego wrażenia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: berni »

Andy pisze: Oczywiście im mniej obszerny będzie fixpack, tym lepiej - ideałem byłby jeden, niezbyt rozbudowany pomysł, coś na kształt słynnej blaszki z pierwszej części Vabanku. :) Ale czy coś takiego jest możliwe - nie wiem. W każdym razie długa errata, poprawiająca wiele reguł z różnych miejsc instrukcji - to nie zrobi dobrego wrażenia.
Zgadza się, jeśli będzie zbyt długie, to nie będzie mi się chciało czytać ;-) Nawet wokół reguł gry solo dla 51. Stanu długo się kręciłem, choć okazało się, że drastycznych zmian nie ma.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: ja_n »

Andy pisze:(..) gdy gracze na BGG jeżdżą po jego grze, udawadniając że jest broken.
To doprawdy błyskotliwe sformułowanie, warte podkreślenia. Coś pomiędzy "udając" a "udowadniając". Doskonałe :).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Andy »

ja_n pisze:Doskonałe :).
Choć niezamierzone. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: witek »

mst pisze:IMHO Martin nie będzie zainteresowany naprawianiem zwłaszcza gdy gra dostaje nagrodę za nagrodą.
No i jesteśmy sami sobie winni. Trzeba było zrobić masowy jedynkowy bojkot na bgg, to by się może Martin obudził :lol:
A tak na poważnie, to nie wierzę, żeby pozostawił ten problem bez rozwiązania. Mógłby się tylko trochę pospieszyć, bo to dobra gra jest, a jakoś tak krzywię się za każdym razem kiedy patrzę na nią na półce.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Leviathan »

witek pisze:
mst pisze:IMHO Martin nie będzie zainteresowany naprawianiem zwłaszcza gdy gra dostaje nagrodę za nagrodą.
No i jesteśmy sami sobie winni. Trzeba było zrobić masowy jedynkowy bojkot na bgg, to by się może Martin obudził :lol:
A tak na poważnie, to nie wierzę, żeby pozostawił ten problem bez rozwiązania. Mógłby się tylko trochę pospieszyć, bo to dobra gra jest, a jakoś tak krzywię się za każdym razem kiedy patrzę na nią na półce.
Im dłużej trwa dyskusja na temat tego, że gra jest broken i im dłużej nie ma na to twardego dowodu, tym dłużej o grze będzie głośno i zainteresowanie ludzi tą pozycją będzie wysokie.

Skoro gra ma się dobrze w sensie czysto marketingowym, to nie ma co się dziwić autorowi, że niespecjalnie spieszy się z fixem.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: mst »

witek pisze:Trzeba było zrobić masowy jedynkowy bojkot na bgg, to by się może Martin obudził :lol:
Czemu zaraz bojkot - jeśli ktoś uważa, że gra jest zepsuta to wystawia ocenę 1, ne? :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: witek »

Najwyraźniej nie do końca tak jest. Jedynek na bgg jest 6, a użytkowników uważających grę za zepsutą wydaje się być sporo więcej.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: dasilwa »

Co ciekawe mimo "zepsucia" tej gry, dalej większość graczy w nią gra i nie ma zamiaru przestać, a wątki o tej zepsutej grze ciągną się w nieskończoność.
mastermind
Posty: 106
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: mastermind »

Rys historyczny konfliktu.
(zdradzając zakończenie, wygrali Anglicy ;) )

http://histmag.org/?id=5199
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Furan »

A yucata.de dodała AFAS do swojej kolekcji.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: asiok »

Leviathan pisze:
Im dłużej trwa dyskusja na temat tego, że gra jest broken i im dłużej nie ma na to twardego dowodu, tym dłużej o grze będzie głośno i zainteresowanie ludzi tą pozycją będzie wysokie.

Skoro gra ma się dobrze w sensie czysto marketingowym, to nie ma co się dziwić autorowi, że niespecjalnie spieszy się z fixem.

Myślę że nie masz racji. Po pierwszych opiniach szczerze rozważałem kupno, po informacjach o przewadze Brytyjczyków - nie tylko nie kupiłem ale i nie kupię już raczej. Jeżeli fix będzie elegancki i nie zmieniający mechaniki być może się zastanowię ale... teraz już po prostu myślę o innych tytułach.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Gabriel »

Grą należy się interesować, jeżeli opinie o jej złamaniu są sprzeczne. Tzn. gdyby 50/50 twierdziło, że przepakowani są Francuzi/Anglicy. To samo dotyczy gier Euro, gdzie jest kilka dróg do zwycięstwa i kilka obozów twierdzi, że wygrać można tylko przez drogę A/B/C. Jeżeli wszyscy twierdzą to samo, to uwzględniając fakt, że nie jest to mała grupa krzykaczy - trzeba się martwić.

Tzn. z tego powodu też nie czytam nigdy poradników strategicznych w sieci. Bierzcie pod uwagę, że sporo osób nie dojdzie do tego, jak rozjechać Anglikami Francuzów. Albo dojdzie do tego po iluś-tam grach. Poradniki strategiczne w grach planszowych to trochę jak czytanie spoilerów przed filmem.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Królik »

No ale w pewnym momencie warto poczytać, zwłaszcza gdy grasz w stałym gronie i wpadacie w schemat który prowadzi do przewagi jednej ze stron - bywa że to pomaga uratować i bywa jak w przypadku AFOS żę nie...
Swoją drogą ludzie mimo całego flame'u nie wiedzą jak grać Brytolami, bawię się na yucacie z 2 Niemcami, gram Frnacuzami i bez problemu zmienię losy historii :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Odi »

Gabriel pisze: Tzn. z tego powodu też nie czytam nigdy poradników strategicznych w sieci [...] Poradniki strategiczne w grach planszowych to trochę jak czytanie spoilerów przed filmem.
Całkowicie się zgadzam - mam tak samo
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: jax »

Gadanie. Jak ktoś cię na żywo wdepcze w ziemię broken (czy tylko silną) strategią, to żadnych podręczników czytać nie trzeba czy to AFAoSa czy innej gry.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Królik »

Tylko że nie zawsze wiesz od razu że gra jest broken... My próbowalismy strategię Brytola złamać (2 tygodnie urlopu zmranowałem;), a później pytalismy na forum czy ktoś zna sposób na nią - co w tym złego i jakie znasz lepsze wyjscie z sytuacji poza sprzedażą gry?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: jax »

Królik pisze:Tylko że nie zawsze wiesz od razu że gra jest broken... My próbowalismy strategię Brytola złamać (2 tygodnie urlopu zmranowałem;), a później pytalismy na forum czy ktoś zna sposób na nią - co w tym złego i jakie znasz lepsze wyjscie z sytuacji poza sprzedażą gry?
Mam nadzieję, że to nie pytanie do mnie, bo się z tobą zgadzam ;)
(moja uwaga tyczyła się grania na ślepo i 'nie zauważania', że Brtyjczyk miażdży w AFAoS albo że w Le Havrze mocarna jest strategia pożyczkowa a w grze X masakruje strategia Y :mrgreen: - i że niby do tego trzeba podręczników zamiast kilku rozgrywek :mrgreen: )
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Królik »

A to przepraszam - nie zrozumiałem w pierwszej chwili:(
Rzeczywiście się zgadzamy.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: bogas »

jax pisze:(...) że w Le Havrze mocarna jest strategia pożyczkowa (...)
Przepraszam za ten OT, ale tego przemilczeć nie mogę :P Bzdura i tyle. To tak jakby napisać, że w Brasie też jest mocarna strategia pożyczkowa.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: melee »

Jeszcze zależy w którym wariancie pożyczek gramy w Le Havre. Raczej część gry niż strategia. Pożyczki "są mocne" właściwie w każdej grze, gdzie są dostępne.
ODPOWIEDZ