Civilization: Fame and Fortune

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kacek
Posty: 85
Rejestracja: 28 lut 2011, 20:47

Civilization: Fame and Fortune

Post autor: kacek »

Witam,
Czy wiadomo już, czy Galakta zamierza wydać ten dodatek po polsku?
Strasznie nie lubię mieszać wersji językowych, a poza tym gram z osobami dla których angielskie teksty będą sporym utrudnieniem.
I jeszcze byłbym wdzięczny za krótka opinię kogoś, kto grał już z tym dodatkiem.
Pozdrawiam
ozzman1

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: ozzman1 »

To ja jeszcze poproszę, w miarę możliwości, o opinie na temat rozgrywki 2os. Civ FFG była od dawna na moim celowniku, ale odstraszał mnie fakt, że wg opinii recenzentów, rozgrywka 2os sprowadza się do militariów, co skutecznie zniechęciłoby moją żonę
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Rudolph »

Niestety musze potwierdzić opinie recenzentów - w rozgrywce 2 osobowej militaria są dość istotne i raczej jak widzisz, że 2 osoba zaczyna budować sobie armie to zaczyna się wyścig zbrojeń... i tu niestety w sytuacji gry przegrasz 2 bitwy pod rząd (czasami wystarcza nawet 1) to oponent zyskuje dużą przewagę. Nie moge powiedzieć, że jest nieciekawie bo podczas moich gier 2 osobowych sytacja czasami zmieniała się z rundy na rundę diametralnie (raz ja na górze raz oponent ) i ogólnie fajnie się grało :wink: .
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: yosz »

kacek pisze:Witam,
Czy wiadomo już, czy Galakta zamierza wydać ten dodatek po polsku?
Z donosu dla gamesfanatic wiem, że tak (ale to nie oficjalne info od galakty) na początek q2 2012 szykowany jest druk dodatku w wielu językach i wtedy powinna być wersja pl
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Dabi »

ozzman1 pisze:To ja jeszcze poproszę, w miarę możliwości, o opinie na temat rozgrywki 2os. Civ FFG była od dawna na moim celowniku, ale odstraszał mnie fakt, że wg opinii recenzentów, rozgrywka 2os sprowadza się do militariów, co skutecznie zniechęciłoby moją żonę
Nie jest to prawda.
Jeśli widzisz, że przeciwnik jest militarystą i buduje wojsko to nie inwestowanie części środków w wojsko jest proszeniem się o przegraną. Podobnie zresztą jak zaniedbanie gospodarki ;) Ale to podobnie, jak nie dbanie o ekonomię jak ktoś planuje wygrać ekonomicznie. Czy zaniedbanie technologii.
No i prowadzenie wojny obronnej jest zdecydowanie prostsze niż szturmowanie wrogich miast ;)

Ale nie jest prawdą, ze albo militarnie w grze na 2 albo wcale. Grając 1 vs 1 wygrywałem na inne sposoby. I chyba wszystkie rodzaje wygranych widziałem. :)

O dodatku napiszę jakoś obszerniej wieczorem.
Mam lekko mieszane uczucia i trudności z oceną. Mało grałem póki co aby wyrażać jakieś ostateczne osądy ale jednak dziwnie się zaprezentował moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Lothrain »

yosz pisze:
kacek pisze:Witam,
Czy wiadomo już, czy Galakta zamierza wydać ten dodatek po polsku?
Z donosu dla gamesfanatic wiem, że tak (ale to nie oficjalne info od galakty) na początek q2 2012 szykowany jest druk dodatku w wielu językach i wtedy powinna być wersja pl
Z oficjalnego maila od Galakty "Na chwilę obecną możemy jednak powiedzieć, że wstępnie planujemy wydanie polskiej wersji wspomnianego rozszerzenia w II kwartale 2012 roku."
kacek
Posty: 85
Rejestracja: 28 lut 2011, 20:47

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: kacek »

Dzięki za info, strasznie późno ten dodatek... Trudno
Co do rozgrywki 2 os. to ja dotychczas tylko tak grałem i jest naprawdę super. Paradoksalnie, podczas żadnej partii jeszcze nikt nie wygrał militarnie. U nas najłatwiej było o zwycięstwo technologiczne. Wiadomo, że każdy miał tam jakieś wojsko, ja podczas jednej rozgrywki miałem tak rozpakowaną armię, że mogłem fruwać samolotami i rzucić sobie w przeciwnika atomówką, ale nie zrobiłem tego. Wygrałem technologicznie, bo żeby dojść do takiego rozwoju militarnego musiałem rozwijać technologię. Ale strach w oczach przeciwnika, za każdym razem kiedy zbliżałem się do jego miast - bezcenne.
Reasumując - ja kupiłem Civkę głównie dla 2 graczy i jestem bardzo zadowolony.
ArSaghar
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2010, 20:42
Lokalizacja: Palędzie

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: ArSaghar »

Dlatego właśnie nie kupuje się polskich wersji gier.
Gram w gry, bo życie to gra!
Moja kolekcja:http://goo.gl/Szb52w
Lord_Slavo
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2011, 23:16

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Lord_Slavo »

Hej, mam do Was, posiadaczy Civilization Sid Meier'a, pytanie. Mógłby mi ktoś napisać jakiej wielkości są karty z budynkami w tym tytule? Chodzi mi o wymiary w centymetrach.

Potrzebna mi ta informacja, gdyż pracuję nad grą typu "zrób to sam" i chciałbym wiedzieć jakiej wielkości karty budynków są w tej grze.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: uyco »

Nie ma kart z budynkami - na kartach są technologie i cuda świata. Budynki to żetony. Niestety nie mam w tej chwili gry przed sobą, ale karty to standard FFG - mini american. Możesz sprawdzić na ich stronie.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Lord_Slavo
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2011, 23:16

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Lord_Slavo »

Chodzi mi więc o żetony budynków, wielkość kart znam. Dzięki mimo wszystko :)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Dabi »

Wracając do tematu. To co do dodatku mam mieszane uczucia.

Pierwsza gra
Egipt, Hiszpania
Chiny, Grecja

Baaardzo szybka i krótka gra

Hiszpania
Tura I
Darmowe koszary, darmowy workshop, normalna budowa stocznia. Wynalazek Kodyfikacja prawa no to zakładamy miasto.
Tura II
Darmowe koszary znajdujemy w ruchach Złote Miasta. No to inwestujemy w Military Industrial Complex.

W 3 turze
+ 8 bonus do walki. Najlepsza infrastruktura i generalnie było strasznie,

W 3 tury później gra została poddana.

Ja Grecja radziłem sobie nieźle. I jakby nie inwestycje ze Złotych Miast to myśle bym powalczyć mógł nieco. Chociaż start miałem zdecydowanie zbyt słaby.

Chiny i Egipt - po prostu istniały. Nic nie znaczyły.

Poddaliśmy grę bo zwycięstwem militarnym by każdego zmiótł.

Gra II

Egipt, Chiny
Hiszpania, Rosja

Hiszpania znowu wygrywa. Militarnie :)
Ale tym razem gra była wyrównana.

Tylko, że jedna rzecz jest dość znamienna - narzeczona kolegi (Hiszpania) grała dobrze ale nie używała powergamersko pełen mocy Hiszpanii + była pilnowana przez Egipt (bardzo doświadczonego gracza).

Po tych pierwszych grach mam mieszane uczucia.

Inwestycje -> fajny pomysł i dużo moim zdaniem daje. Nie opłaca się zaniedbywać ekonomii i warto zdobyć kilka monet na inwestycje
Nowe cuda świata -> bardzo ciekawe i przydatne. Jest ich więcej i jest zdecydowanie więcej sensu tam inwestować :) No i poprawiony Anhor Wat.
Wielcy ludzie karty -> fajne opcje. Bardzo dużo zmieniające czasami :) Ale to dość losowe rozwiązania. I bardzo potężne.
Nowe technologie -> fajne i przydatne. Tego nigdy za mało :)
Metropolys -> fajny pomysł. Nie jest tak potężna jakby się wydawało ale jest szybkim sposobem dla zwiększenia produkcji dla miasta :)

Odkrycia (Atlantyda itp.) no niestety jest to dość kiepskie z powodu swojej losowości. Ten kto znajdzie szczególnie złote miasta to jest mocno do przodu. Inne odkrycia są mniej rzeźnickie ale jednak.

Nowe cywilizacje -> Lubię nowe Cywilizację i bardzo dobrze, że doszło ich troszkę.

Balans nowych cywilizacje -> Niestety jest to mocno moim zdaniem nie są zbalansowane. Jeśli będą grały nowe vs nowe to może. Chociaż tutaj też odrzucamy Arabów bo są pogrzani. Ale jednak te gry póki co pokazały, że ten kto ma nową frakcje to ma bardzo dużą przewagę.


Muszę pograć więcej.
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: MalyFarciarz »

Czy istnieje tłumaczenie na język ojczysty dodatku ?

Regulamin nawet wersji podstawowej polskiej sprawiał problemy. Jeżeli istnieje czy mógłby mi ktoś podesłać link ?
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Civilization: Fame and Fortune

Post autor: Matio.K »

Galakta zapowiada polską edycję: http://www.boardtime.pl/2012/03/sawa-i- ... edzie.html

Premiera planowana na II kwartał 2012 :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
ODPOWIEDZ