Dylemat dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
teuz
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2011, 15:21

Dylemat dla dwojga

Post autor: teuz »

Witam!
Jakiś czas temu powróciła do mnie z dzieciństwa pasja do planszówek. Zacząłem się z dziewczyną regularnie zaopatrywać w nowe gry.
Teraz mam ogromny dylemat między trzema tytułami. Mam nadzieję, że forum mnie jakoś wesprze.
Wszystkie tytuły pochodzą z pierwszej 10 listy BoardGameGeek (swoją drogą, jak oceniacie wartość tego rankingu najlepszych gier?)

Mam do wyboru:
- Dominion
- Cywilizacja - poprzez wieki
- Puerto Rico

Nakierujcie mnie!

Coś o mnie.
Kupiliśmy z dziewczyną do tej pory Carcassonne, Talisman (moja miłość z przedszkola i podstawówki) wraz z dodatkami oraz Agricolę.
Wszystkie te gry są świetne, jesteśmy zadowoleni z zakupu.
W co celuję? Osobiście lubię gry skomplikowane, z wieloma ścieżkami wyboru, gdzie szczęście nie odgrywa znaczącej roli - pod tym względem Agricola wymiata, a czytałem, że Puerto Rico jest podobne. Mam fetysza do gier z miliardem elementów :D - W tym miejscu Dominion się do mnie uśmiecha z jego ponad tysięcznym zasobem kart. Dlaczego Cywilizacja? zakładany czas gry - 240min! uwielbiam takie batalie - za młodu świetnie się siedziało cały dzień przy Magii i Miecz. Poza tym, poczynając od drugiej części, spędziłem setki godzin przy każdej części oryginalnej wersji Civa na PC.

Doradźcie mi, co kupić? Głównie gramy w dwójkę z dziewczyną, ale zdarza się, że jest do tego więcej osób - 3, 4 czy nawet, co rzadziej, 5 (tu zaś PR ma przewagę z 5 możliwymi graczami)

Pozdrawiam
teuz
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: Lothrain »

Ranking, jak to ranking. Jest prędzej wypadkową popularności, dostępności i faktycznej jakości gier. Można się nim posiłkować, ale za bardzo bym się nie sugerował.

Z Twoich tytułów najlepszym wyborem wydaje mi się Cywilizacja. Długie zacięte i emocjonujące rozgrywki, bardziej skomplikowana od Puerto. Jedynie z tymi 3/4 graczami mam wątpliwości. Bo jeśli to niedzielni planszówkowicze, to raczej gry nie ogarną, a ty z dziewczyną jak będziecie regularnie tłuc to ich zniszczycie. Puerto jest bardziej wyrównane moim zdaniem i łatwiejsze do opanowania dla niedzielnych graczy. Ja lubię pograć w dwie osoby, ale są i tacy, którzy tym wariantem zachwyceni nie są. Sama gra na pewno warta zainteresowania, ale na drugim miejscu. A Dominion... JA mam uraz i obiektywny nie jestem, ale gra mi nie podeszła.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: MattCarnall »

Cywilizacja zdecydowanie nie jest grą dla niedzielnych graczy. To bardzo dobra gra, dająca wiele satysfakcji, najlepiej jednak grać w nią ze stałą ekipą, bo wprowadzenie do gry przy poziomie zaawansowanym może trochę potrwać. No i dla mnie największy minus tej gry - jej szata graficzna oraz (jak dla mnie) męczące przesuwanie wszystkich kosteczek po po planszy(a jest tego sporo), trochę odbiera to ochotę. Zerknij na Cywilizację, ale od FFG, tam według mnie zostało to zrobione lepiej.

Dominion fajnie chodzi zarówno na dwie, jak i na 4 osoby. Do podstawki polecam jakiś dodatek, bo po paru rozgrywkach dosyć łatwo można "opracować" drogę do zwycięstwa(było o tym na forum).

Puerto Rico to już raczej klasyka gier ekonomicznych.

Polecam także Troyes czy Magnum Sal.

No i oczywiście genialne Race for the Galaxy, sporo jest o tej grze na forum.
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: Joanka »

Jestem niedzielnym graczem, (głownie rozgrywka w dwie osoby) polecam szybką grę karcianą Osadnicy z Catanu. ( od 2 -4 osób)Nam daje dużo satysfakcji (czytaj rozrywki). J.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: gafik »

Joanka pisze:...polecam szybką grę karcianą Osadnicy z Catanu...
Chyba raczej nie, skoro...
teuz pisze:...Osobiście lubię gry skomplikowane, z wieloma ścieżkami wyboru, gdzie szczęście nie odgrywa znaczącej roli - pod tym względem Agricola wymiata, a czytałem, że Puerto Rico jest podobne. Mam fetysza do gier z miliardem elementów ...
Wg mnie:
NR1 - Poprzez Wieki
NR2 - Puerto (zobacz jeszcze Cuba - przepiękne a'la Puerto)
NR3 - Dominion

Sprawdź jeszcze Caylus.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: charlie »

Z tej trójki dla mnie chyba Puerto Rico jest najlepsze (mimo, że gry się różnią), ale nigdy nie grałem na 2 osoby, zawsze 3-4 i w tym wariancie sprawia się świetnie. Ja też mam i lubię Agricolę, ale znacznie częściej sięgam po Puerto. Dominion tak, ale Intryga IMO lepsza od podstawki. Na Poprzez Wieki trzeba mieć więcej czasu i to jest główny kłopot dla mnie. Chyba wolę zagrać dwie partie w nieco krótsze gry, niż maraton cywilizacyjny.
ozzman1

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: ozzman1 »

Mam/miałem wszystkie z wymienionych gier. PR i C:PW moim zdaniem na 2 os. się kompletnie nie nadają i dlatego je sprzedałem. Dominion działa dobrze na 2 os., chociaż szczególnie karty Ataku tracą trochę na używalności, ale gra jest jak najbardziej dalej grywalna i interesująca. Zajrzyj do wątku handlowego. Mam akurat Dominiona na sprzedaż. :)
teuz
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2011, 15:21

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: teuz »

Dzięki wszystkim za odpowiedź!
Zdecydowałem się w końcu na... Cywilizacje: gra planszowa - czyli inną wersję cywilizacji. Ostatecznie wybór padł na cywilizację, ale później się dowiedziałem, że inna ta druga wersja jest równie grywalna, ale za to duuużo lepiej wykonana. "Poprzez wieki" w wykonaniu to podobno nie jest jakoś zachęcająca.
Ale Puerto Rico już jest ustawione jako następne w kolejce :D
A Dominion niestety odpadł, gdyż dziewczyna uznała, że jednak woli stricte planszówki niż karcianki =o
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: Lothrain »

teuz pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedź!
Zdecydowałem się w końcu na... Cywilizacje: gra planszowa - czyli inną wersję cywilizacji. Ostatecznie wybór padł na cywilizację, ale później się dowiedziałem, że inna ta druga wersja jest równie grywalna, ale za to duuużo lepiej wykonana. "Poprzez wieki" w wykonaniu to podobno nie jest jakoś zachęcająca.
Ale Puerto Rico już jest ustawione jako następne w kolejce :D
A Dominion niestety odpadł, gdyż dziewczyna uznała, że jednak woli stricte planszówki niż karcianki =o
Pozdrawiam.
Wybór może i dobry, ale obie Cywilizacje opierają się na zupełnie innej mechanice, to całkowicie inne gry, więc nie przekreślałbym C:Poprzez Wieki.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: artch »

Jednakże, jeżeli byś w przyszłości szukał coś na 2 osoby to pamiętaj o CAYLUS-ie i BRASS-ie. Warto je mieć. :!:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: maciejo »

1.Dominion-uniwersalna gra
2.Puerto-we dwoje to nie jest to
3. CIV -ale tylko ze względu na długość rozgrywki
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Dylemat dla dwojga

Post autor: Joanka »

gafik pisze:
Joanka pisze:...polecam szybką grę karcianą Osadnicy z Catanu...
Chyba raczej nie, skoro...
teuz pisze:...Osobiście lubię gry skomplikowane, z wieloma ścieżkami wyboru, gdzie szczęście nie odgrywa znaczącej roli - pod tym względem Agricola wymiata, a czytałem, że Puerto Rico jest podobne. Mam fetysza do gier z miliardem elementów ...
Wg mnie:
NR1 - Poprzez Wieki
NR2 - Puerto (zobacz jeszcze Cuba - przepiękne a'la Puerto)
NR3 - Dominion

Sprawdź jeszcze Caylus.
UPSSSSSSSS :oops:
ODPOWIEDZ