Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bartek_mi »

No cudow nie ma (losowa interpunkcja i orty to troche slabo). Na szczescie z instrukcji nie korzysta sie nonstop.
Karty wygladaja lepiej (brak przecinkow przed "ktory", raz "PW", raz "punkty wplywow" - na jednej karcie, "ilosc" punktow, "gracz zyskuje punkty costam, podnies costam" hmmm - moze kropka?).

Nie jest najgorzej, troche zalatuje fanowskim tlumaczeniem na bgg, moglo byc lepiej :)
Musze pomyslec czy wole pl czy eng.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

To ja dla odmiany mam pytanie dotyczące nie polskiego wydania, ale samej rozgrywki. Pytanie do osób, które już trochę w grę grały. Czy nie macie wrażenia, że Final Scoring jest trochę bez sensu? Przy rozdawaniu kart do siódmej tury (czasami szóstej) następuje przetasowanie decku bo karty się kończą. Na początku ósmej wchodzą dochodzą karty Late War, czyli przez ostatnie cztery tury nie ma przetasowywania odrzuconych kart i jednocześnie do gry wracają wszystkie scoringi. Czyli przez ostatnie 4 tury teoretycznie może być scoring każdego regionu, a potem jeszcze raz na koniec po 10 rundzie. Czyli tak statystycznie rzecz biorąc w 9 i 10 rundzie powinny być łącznie 3 scoringi. Jak ktoś ma przewagę w regionie to na dobrą sprawę punktuje za niego dwukrotnie - raz z karty, drugi raz po 10 rundzie - a przeciwnik ma małe szanse się odgryźć. Zauważyłem, że to bardzo przechyla szalę zwycięstwa.
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

killy9999 pisze:To ja dla odmiany mam pytanie dotyczące nie polskiego wydania, ale samej rozgrywki. Pytanie do osób, które już trochę w grę grały. Czy nie macie wrażenia, że Final Scoring jest trochę bez sensu? Przy rozdawaniu kart do siódmej tury (czasami szóstej) następuje przetasowanie decku bo karty się kończą. Na początku ósmej wchodzą dochodzą karty Late War, czyli przez ostatnie cztery tury nie ma przetasowywania odrzuconych kart i jednocześnie do gry wracają wszystkie scoringi. Czyli przez ostatnie 4 tury teoretycznie może być scoring każdego regionu, a potem jeszcze raz na koniec po 10 rundzie. Czyli tak statystycznie rzecz biorąc w 9 i 10 rundzie powinny być łącznie 3 scoringi. Jak ktoś ma przewagę w regionie to na dobrą sprawę punktuje za niego dwukrotnie - raz z karty, drugi raz po 10 rundzie - a przeciwnik ma małe szanse się odgryźć. Zauważyłem, że to bardzo przechyla szalę zwycięstwa.
W mojej ocenie jest bardzo potrzebne, gdyby go nie było po 7 rundzie każda zagrana karta punktująca powodowałaby że zainteresowanie tym regionem spadałoby do 0, przyszła walka w wpływy w nim nie miałaby sensu. Dodatkowo wiele kart powoduje odrzucenie kart bez aktywacji mogłoby się okazać że niektóre regiony są punktowane 1 raz na całą grę, bądź w ekstremalnych przypadkach ani razu.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

zgadzam się z panem pułkownikiem (w końcu jestem zwykłym szeregowym, nie mam wyjścia :mrgreen: ) - dzięki temu, że jest final scoring nie możesz odpuścić niektórych regionów do końca gry.

A taki już urok tej gry, że czasem region jest punktowany 3-4 razy w ciągu gry, a czasem tylko raz.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

Pochwalę się, że właśnie przysłali mi Zimną wojnę:) ...ale to jest zamówienie na gwiazdkę od rodziny, więc muszę poczekać do soboty;) Miałem ją zafoliowaną w rękach i byłem zdziwiony, że może być jeszcze coś cięższego od Agricoli;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: piton »

cinus80 pisze:Pochwalę się, że właśnie przysłali mi Zimną wojnę:) ...ale to jest zamówienie na gwiazdkę od rodziny, więc muszę poczekać do soboty;) Miałem ją zafoliowaną w rękach i byłem zdziwiony, że może być jeszcze coś cięższego od Agricoli;)
A możesz napisać gdzie była zamawiana? Na Rebelu jest opóźnienie z "winy wydawcy" ... czyżby mini sabotaż :P liczyłem na partyjkę w święta i mam nadzieję, że jednak się uda.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

Oczywiście u wydawcy na http://www.bard.pl/0,14659,oferta,categ ... 5-1989.htm
Premiera na Bard była już 19 grudnia:) Ale można było składać zamówienia już od 10 listopada. Cena w przedsprzedaży (do premiery) 119,90zł. Teraz 149,90zł.
Miałem trochę szczęścia do pewnych informacji (dostałem początkiem jesieni cynk, że w grudniu ma wyjść polska wersja) i zrezygnowałem z zakupu używanej gry w j.ang. na allegro za ponad 200zł, bo po tyle chodziły i to jedna za drugą!!!
Dlatego tym bardziej byłem w szoku, że będzie polska wersja w tak niskiej cenie!
Duże brawa dla BARD!!! Oby więcej takich akcji!!! Niech inni wydawcy biorą z nich przykład!!!

P.S.
Tutaj http://wydawnictwo.bard.pl/tag/twilight-struggle/ na bieżąco ukazywało się info o postępach w projektowaniu/tłumaczeniu wersji PL :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: B »

Bij te brawa dopiero gdy porównasz jakość wydania PL a ENG :)
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bshytffa »

Mnie Rebel napisal to samo, czyli opoznienie z wysylka gry wynika z winy WYDAWCY. I nie wiadomo czy dojdzie przed swietami. Czy ktos z ramienia Wydawcy moglby skomentowac powyzsza informacje ?
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Nataniel »

Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że dostawa Zimnej Wojny została do nas wysłana dopiero dzisiaj.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: piton »

cinus80 pisze:(...)Premiera na Bard była już 19 grudnia:) ...
Nataniel pisze:Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że dostawa Zimnej Wojny została do nas wysłana dopiero dzisiaj.
ja tam zaraz wietrzę spisek, wiadomo klienci najważniejsi, ale wielcy odbiorcy w drugim szeregu...chytry plan - Grinch no christmas ;) wiadomo, że każdy dba o swoją markę na rynku (j.w.), dlatego też się cieszę, że Rebel napisał maila z info o opóźnieniu i ew. zmianą/anulowaniem zamówienia.
W każdym razie cierpliwie czekam (jak i pozostali) i wypada nam czekającym trzymać kciuki za kurierów żeby się wyrobili ;)
B pisze:Bij te brawa dopiero gdy porównasz jakość wydania PL a ENG :)
jak będzie to wydanie typu "Zimna Ora..." to będzie naprawdę ciekawie :) ale jestem pełen optymizmu, że będzie czad :D
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: adamatom »

Jakoś nie widzę nic nadzwyczajnego. Bard otrzymał dostawę gry z drukarni i rozpoczął ją rozsyłać. Do sklepów, które zamówiły grę oraz dla klientów indywidualnych. Z relacji wynika, że klienci indywidualni, którzy zamówili pre-order w wydawnictwie zostali potraktowani priorytetowo. Widocznie taka polityka.
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

B pisze:Bij te brawa dopiero gdy porównasz jakość wydania PL a ENG :)
Z tego co wiem, to mogą być jedynie niuanse w różnicy pomiędzy obiema grami... a różnica w cenach kolosalna!
Coś taki nerwowy "B" - czyżbyś przepłacił na wersji EN? :P
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

Kto sprzedał wersje EN wcześniej ten zrobił złoty interes :)
Jeszcze m-c temu gra EN chodziła na allegro po ponad 200zł - i to używana!!!
Teraz widzę wystawioną za 119zł i kulawy pies się nią nawet nie zainteresował ;)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: B »

Nie jestem nerwowy bo wiem, czego się można spodziewać. Mówimy o wydaniu gorszym jakościowo.
Dla części ludzi to zaleta, że jest taniej i gorzej. Dla mnie nie.
Z przyjemnością wywalam 200-300PLN na planszówkę, która jest tego warta.
TS to jest akatualnie najlepsza gra na świecie według BGG, i choćby z tego powodu chciałbym ją w wersji 'perfekt'.

Akceptuję cięcia kosztów i zamówiłem wersję PL, mam nadzieję że nie będzie przynajmniej błędów/literówek/baboli w tekstach tłumaczonych.
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lukasz Lasocha »

Witam,

Chciałbym się ustosunkowac do teorii spiskowych zwiazanych z premiera.

Otrzymalismy gry 19.XII w południe zdarzylismy rozesłac do czesci klientow indywidualnych i czesci sklepow detalicznych. Głowna wysyłka nastapila wczoraj kiedy rozesłaliśmy do wszystkich pozostałych sklepow oraz do hurtowni.

Mamy swieta i zwiekszona ilosc wysylek i to zdecydowalo o tych opoznieniach. Przepraszam i mam nadzieje ze każdy kto zamowil Zimna Wojne w przedsprzedazy otrzyma ja jeszcze przed wigilia

Lukasz Lasocha
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: piton »

Lukasz Lasocha pisze:...
Chciałbym się ustosunkowac do teorii spiskowych zwiazanych z premiera.

Normalnie burza w szklance wody się robi i to przeze mnie :P ja tylko żartowałem sobie, święta idą i mam dobry humor ;) akurat mi się Hydrozagadka przypomniała i tekst "wietrzę podstęp" :lol: , zdaje sobie sprawę z tego jak działają sklepy i dystrybucja, i jak najbardziej dla mnie jest wszystko OK. (Takie teorie spiskowe to może Antonio M. snuć, a do niego mi daleko)
Fajnie, że gra została wydana po polsku i po dobrej cenie, Szacun dla Barda za inicjatywę i mam nadzieję, ze uda Wam się nawiązać szerszą współprace z GMT i wydawać ich gry za 120 zł :P Najlepiej zróbcie 1989 po naszemu ;) no offence, <koniec off-topu>
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Shodo
Posty: 28
Rejestracja: 04 cze 2011, 11:49

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Shodo »

Witam,
Ja byłem w tej szczęśliwej grupie która otrzymała swoje egzemplarze już wczoraj po południu. Jeszcze nie grałem ale pudełko juz otworzyłem i obejrzałem wszystkie elementy :)
Normalnie radość jak z pierwszego żelaźniaka, a 25 lat mam. Wcześniej nie mialem styczności z angielską wersją ani z żadnymi grami od czasu edycji specjalnej Magicznego Miecza.(w między czasie przygoda z jedną częścią Dungeonera ale to było 3 dni może)
Jak dla mnie- czyli początkującego z grami planszowymi -wydanie jest świetne. Instrukcja na dobrym papierze, woreczki na elemnty, mocne żetony. Nie można chcieć więcej.
Także mysle, że nowym graczom wydanie na pewno sie spodoba.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: surmik »

Zimna Wojna - ~120pln, przeskok z Magicznego Miecza na Twilight Struggle - bezcenne :D Powodzenia z pierwszą rozgrywką :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lothrain »

To faktycznie skok na głęboką wodę... :shock:
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

Shodo pisze:wydanie jest świetne. Instrukcja na dobrym papierze, woreczki na elementy, mocne żetony. Nie można chcieć więcej.
I widzisz "B" - po co był ten cały pesymizm i sianie defetyzmu? ...nie widząc nawet gry na własne oczy ;)
Bard potrafi stanąć na wysokości zadania :)

P.S. Jeszcze ze dwa takie posty i chyba dostanę posadę klakiera w Bard'zie ;)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: olocop »

U mnie pudełko z grą leży na półce, ale otworzone będzie dopiero, jak je żona dostanie pod choinkę... Ech, na razie tylko czytam i już, już bym otworzył! Ale nie, nie... poczekam...
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: surmik »

Zazdroszczę żony, moja by mnie zabiła jakbym jej Zimną Wojnę sprezentował ;)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

B pisze:Mówimy o wydaniu gorszym jakościowo.
Mówimy o wydaniu którego nie widziałeś na oczy....
B pisze:TS to jest akatualnie najlepsza gra na świecie według BGG, i choćby z tego powodu chciałbym ją w wersji 'perfekt'.
To daj znać jak znajdziesz wersję która jest perfekt, bo wydanie GMT się do nich nie zalicza. Błędy na kartach opcjonalnych, nawet tych poprawionych, zbyt mało żetonów, niewygodne położenie toru rund akcji, kiepskie kostki (na BGG fani zrobili lepsze) - jak ktoś chce uderzyć to kij zawsze się znajdzie.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: B »

Nie wierzę w 'czego można chcieć więcej' - zawsze można chcieć więcej.
Mówimy o wydaniu którego nie widziałeś na oczy....
Osoby powiązane z wydawnictwem publicznie oświadczyły, że karty z polskiego TS są mniej więcej na poziomie tych z dominiona - ufam, że nie kłamią i nie przedstawiają swojej gry w złym świetle. To mi wystarczy do porównania z 3rd printing.

Wydanie 'obiektywne perfekt' zupełnie mnie nie interesuje, wystarczy mi wydanie perfekt dla mnie. Dam znać jak znajdę.
Do tego czasu będę posiadaczem wersji PL.

Czekam z niecierpliwością na kolejne xxx wpisów w których komuś przeszkadza fakt, że moim zdaniem wydanie mogło być lepsze.
ODPOWIEDZ