Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: ajfel »

Monk pisze: Jeszcze nie wrzucałem żetonów w woreczki, ale bez nich już pudło ledwo mi się zamyka po upchaniu kart w koszulki. Inna sprawa, że gdy wszystko trafi do woreczków można wyjąć kartonową wkładkę z którą przychodzi gra by było więcej miejsca.
Osobiście zdecydowanie polecam wywalenie kartonowej wkładki już na starcie, a zamiast woreczków nabycie plastikowych pudełek z przegródkami. O wiele wygodniejsze imho.
Ja dobrałem takie:
http://boardgamegeek.com/image/1184090/ ... ize=medium

Kosztowało mnie to jakieś 12 złotych w markecie;)
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Sir-Rafał »

A ktoś już grał w nową edycję? Jestem ciekawy porównań do pierwszej edycji.
Najbardziej ciekawi mnie rozwiązanie związane z rozkazem Umocnienia Władzy (Korony) z gwiazdką, który pozwala zamiast pobrania Żetonów Władzy rozpocząć werbunek wojska na tym obszarze. Wydaje mi się to dosyć silnym ograniczeniem dla gracza, który przegra na torze wpływów Królewskiego Dworu.
Kilka pozostałych zmian też jest bardzo ciekawa-ale jak to wychodzi w praktyce?
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grzegorz973 »

Grał. Już od bodajże 4 strony tego wątku pojawiają się wrażenia. :wink:
Nie miałem pierwszej edycji - najpierw nie miałem wystarczająco licznej grupy, potem odstręczyła mnie rzekoma konieczność kupienia dodatków. Kupiłem drugą edycję i po sześciu partiach jestem zadowolony.

Co do:
Najbardziej ciekawi mnie rozwiązanie związane z rozkazem Umocnienia Władzy (Korony) z gwiazdką, który pozwala zamiast pobrania Żetonów Władzy rozpocząć werbunek wojska na tym obszarze. Wydaje mi się to dosyć silnym ograniczeniem dla gracza, który przegra na torze wpływów Królewskiego Dworu.
Było zbierać "power tokkeny"... :wink: Niska pozycja na "Królewskim Dworze" boli moim zdaniem bardziej z powodu ograniczenia ilości rozkazów (tylko dwa ruchy, dwa "supporty" i dwie obrony...), niż niemożliwości wykonania "przegiętego" rozkazu.
W praktyce nie bardzo sobie wyobrażam, jak można było grać bez możliwości zrobienia ograniczonego "musteringu". :)
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: tajemniczy_padalec »

ajfel pisze: Ja dobrałem takie:
http://boardgamegeek.com/image/1184090/ ... ize=medium

Kosztowało mnie to jakieś 12 złotych w markecie;)
Przepraszam za mały offtop, ale... w jakim markecie?! Szukam tych dokładnie pojemniczków od jakiegoś roku chyba...
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: farmer »

Castorama,
wczoraj żem był nabył był sztuków dwie, ha! :D Brutalna zgapka pomysłu usprawniającego kolegi, na poczet prezentu, jakiego oczekuję jutro :mrgreen:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: ajfel »

tajemniczy_padalec pisze: Przepraszam za mały offtop, ale... w jakim markecie?! Szukam tych dokładnie pojemniczków od jakiegoś roku chyba...
W lubelskim Leclercu w alejce z narzędziami:-) Z tego co zorientowałem się po większych sklepach w moim mieście, tu wychodzą najtaniej i jest niezły wybór.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: surmik »

Ja kupowałem w : Realu, Tesco i Auchan więc wnioskuje z tego, że każdym większym powinny być ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: costi »

tajemniczy_padalec pisze:
ajfel pisze: Ja dobrałem takie:
http://boardgamegeek.com/image/1184090/ ... ize=medium

Kosztowało mnie to jakieś 12 złotych w markecie;)
Przepraszam za mały offtop, ale... w jakim markecie?! Szukam tych dokładnie pojemniczków od jakiegoś roku chyba...
Widziałem takie w Carrefourze, Praktikerze i Obi. Słabo waść szukasz :P
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grzegorz973 »

W niektórych pasmanteriach i papierniczych też bywają. Ewentualnie można znaleźć na allegro - wystarczy wpisać "organizer". Świetna sprawa, o WIELE lepsza niż stos woreczków.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: lintu »

W Carrefour takie pudełka są za 3,99 zł ;)

A co do gry - pierwsza partia w nową edycję dopiero przede mną, ale jakość grafik jest zachwycająca. Wszystko jest piękne i ładnie wykonane, poza bardzo kiepskimi figurkami (drewniane z oryginału były o niebo lepsze). Jeśli chodzi o zasady, to wydaje mi się, że autor za bardzo chciał zwiększyć losowość bitew. Moce kart rodów są przegięte, nie podoba mi się też rozpiętość siły 0 do aż 4. Całe szczęście, że karty bitew są wyłącznie opcjonalne.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: mig »

lintu pisze: Moce kart rodów są przegięte, nie podoba mi się też rozpiętość siły 0 do aż 4. Całe szczęście, że karty bitew są wyłącznie opcjonalne.
To rozpiętość z dodatku Storm od Swords z I edycji. W dodatku Clash of kings była rozpiętość 0-5 a podstawce 0-3.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: schizofretka »

A mnie korci by zagrać bez kart rodów, z samymi kartami bitwy. Mniej losowego blefu, więcej dyplomacji.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2011, 18:03 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: cezner »

Zawsze można siąść bez kart, bez planszy i pionków i dyplomatycznie przeprowadzić dyskusję kto ma tym razem wygrać :wink:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: mig »

cezner pisze:Zawsze można siąść bez kart, bez planszy i pionków i dyplomatycznie przeprowadzić dyskusję kto ma tym razem wygrać :wink:
:lol: :lol: :lol:

Mógłby ktoś napisać jakie są, jak działają i jak się sprawdzają karty bitew? W I ed. tego nie było ale jeśli to fajne rozwiązanie to może warto zaimplementować...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: lintu »

mig pisze: To rozpiętość z dodatku Storm od Swords z I edycji. W dodatku Clash of kings była rozpiętość 0-5 a podstawce 0-3.
Dobrze wiedzieć, w podstawkę jeno grałem.

Tak jak mówię, zmiany są dla mnie dość dyskusyjne, bo ceniłem sobie ten praktyczny brak losowości z podstawki. Sprawdzę z pewnością karty bitwy w akcji, ale jakoś nie jestem do nich przekonany. Tak jak i do mocy specjalnych kart. Wcześniej było ich mniej, były słabsze i nikomu to chyba nie przeszkadzało ;)
dibbler
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2010, 21:36
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: dibbler »

Rozpakowałem swoje pudełko:

Na plus
- Jakość wydania - naprawdę super, bardzo starannie i wysokiej jakości.
- Brak wypraski - i tak wszystko zawsze ładuję w woreczki strunowe, karty w koszulki i w pudełka.

Na minus
- Pionki - MASAKRA. Staram się nie narzekać na jakieś drobnostki typu "żeton mi się odkleił", "karta minimalnie krzywo wydrukowana" czy "literówka w instrukcji", ale kolory tych pionków to gruba przesada. Nie mam kłopotów ze wzrokiem, ale boję się że w trakcie gry będzie to problem, poza tym - wkurzają mnie te kolorki ;)
Ostatnio zmieniony 23 gru 2011, 23:32 przez dibbler, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: tchazzar »

dibbler pisze: Na minus
- Pionki - MASAKRA. Staram się nie narzekać na jakieś drobnostki typu "żeton mi się odkleił", "karta minimalnie krzywo wydrukowana" czy "literówka w instrukcji", ale kolory tych pionków to gruba przesada. Nie mam kłopotów ze wzrokiem, ale boję się że w trakcie gry będzie to problem, poza tym - wkurzają mnie te kolorki ;)Rozpakowałem swoje pudełko:
O co chodzi z tymi kolorami? Są podobne?
dibbler
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2010, 21:36
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: dibbler »

tchazzar pisze: O co chodzi z tymi kolorami? Są podobne?
Są podobne i są "odpustowe". Nie wytrzymują porównania z drewnianymi, z 1 edycji.
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: ronczi »

ja pierwszą zostawiam na pamiątkę więc sobie przełożę.
dibbler
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2010, 21:36
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: dibbler »

Grałem 2x z nowymi pionkami. Zwracam honor, bo da się tym grać. :)
Wprawdzie nie graliśmy w 6 osób (a właśnie ten 6 komplet rodził moje największe obawy), ale było całkiem dobrze i nie było najmniejszych problemów z kolorystyką.
Teraz wydaje mi się, że to po prostu kwestia przyzwyczajenia do "starych" drewnianych budziła moje obawy. Plastikowe też są dobre.
pokrzyw
Posty: 5
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:19

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: pokrzyw »

Witam wszystkich - forum obserwuje od około dwóch lat, ale postanowiłem się po raz pierwszy wypowiedzieć :)

GoT znalazłem pod choinką. Nigdy w nią nie grałem, ale jako miłośnik książek i serialu zawsze byłem zainteresowany tematem :)

Pierwszą grę (w trójkę z siostrą i jej mężem) rozegraliśmy na pełnych zasadach (z kartami). Zwycięstwo w 6 turze było po stronie Lannisterów (zajęcie zachodu i terenów Starków). Starkowie przegrali dzięki Gregorowi Clagane (3 miecze załatwiły jedyną sensowną armię Starków w drugiej turze) - jedna z bardziej giętych postaci, później poszło jak z płatka). Baratheonowie nie potrafili się rozpędzić, zmitrężyli za dużo czasu zdobywając Królewską Przystań, a później zajęli się dobijaniem Starków zamiast właściwym zagrożeniem. Oczywiście jak na Lannisterów przystało użyłem Starków oddając im Harrenhal jako tarcza przed Baratheonami, samemu zajmując po cichu Winterfell ;). Gra mimo ograniczonych możliwości negocjacyjnych na 3 osoby i sporadycznego sięgania po instrukcję jest prosta, szybka, wymaga kombinowania i planowania. Po prostu SUPER.

Mam jedną wątpliwość. Co się dzieje, gdy podczas licytacji o tron (pierwsza licytacja) jest remis? Kolejność wybiera gracz aktualnie zajmujący tron? W instrukcji nie ma sprecyzowanego, a w momencie licytacji żetony są zdjęte z kolejek.

Pionki są ok, może faktycznie poza Martellami - zbyt zbliżone kolorystycznie do Baratheonów.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Ink »

pokrzyw pisze:Mam jedną wątpliwość. Co się dzieje, gdy podczas licytacji o tron (pierwsza licytacja) jest remis? Kolejność wybiera gracz aktualnie zajmujący tron? W instrukcji nie ma sprecyzowanego, a w momencie licytacji żetony są zdjęte z kolejek.
Jeżeli nie zmienili tego od pierwszej edycji, to tak: o wszystkich remisach licytacji decyduje Tron, a w tym momencie jest on jeszcze w posiadaniu tego gracza, który miał go przed licytacją.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: ajfel »

Ink pisze:
pokrzyw pisze:Mam jedną wątpliwość. Co się dzieje, gdy podczas licytacji o tron (pierwsza licytacja) jest remis? Kolejność wybiera gracz aktualnie zajmujący tron? W instrukcji nie ma sprecyzowanego, a w momencie licytacji żetony są zdjęte z kolejek.
Jeżeli nie zmienili tego od pierwszej edycji, to tak: o wszystkich remisach licytacji decyduje Tron, a w tym momencie jest on jeszcze w posiadaniu tego gracza, który miał go przed licytacją.
Zgadza się. Jest tak jak w 1. edycji, a instrukcja dobrze to precyzuje. Owszem, żetony wpływów są zdjęte z planszy, ale żetony tronu, kruka i ostrza nadal są w posiadaniu dotychczasowych właścicieli do końca wszystkich licytacji, zaś:
instrukcja na stronie 10tej pisze:Remisy podczas licytacji rozstrzyga gracz posiadający żeton Żelaznego Tronu
dibbler
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2010, 21:36
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: dibbler »

pokrzyw pisze:
Mam jedną wątpliwość. Co się dzieje, gdy podczas licytacji o tron (pierwsza licytacja) jest remis? Kolejność wybiera gracz aktualnie zajmujący tron? W instrukcji nie ma sprecyzowanego, a w momencie licytacji żetony są zdjęte z kolejek.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc pierwsza licytacja. Ale w każdej licytacji, na każdym z torów wpływów o remisach decyduje dotychczasowy posiadasz Tronu. Nawet jeśli jest jasne, że nie będzie nowym władcą po zakończeniu wszystkich licytacji.
Awatar użytkownika
Grolshek
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2011, 10:19

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grolshek »

Witam wszystkich po raz pierwszy. Mamy problem z balansem na 4/5 graczy w 2ed. Czarni wjeżdżają na dzień dobry do Riverrun bez możliwości obrony ze strony Lannistera. W drugiej rundzie masakrują statki i gra praktycznie ze strony Czerwonego jest zakończona... Greyjoy mają 3 duże zamki i święty spokój... Robimy coś źle ? Na 3 gra jest zbalansowana cudownie a na 4 Balon jest koszmarny... Pomóżcie.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 12:30 przez Grolshek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ