Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Janek
Posty: 45
Rejestracja: 31 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Janek »

adikom5777 pisze:Ja sądzę, że to bez sensu. Nie wiem co więcej o tym napisać, ale wydaje mi się że..... tak, to jest bez sensu
Delikatnie to ująłeś Adamie :wink:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: zephyr »

To nie są zmiany ułatwiające grę tylko wywracające ją do góry nogami,

ale brzmi jak ciekawy wariant - każda karta będzie decyzją czy wydarzenie czy OPy, pytanie tylko jak będzie wyglądać sama rozgrywka w tym wariancie - do testów.

Z przejrzystością to żaden argument IMO. Rozważyłbym też odkładanie niepasujących kart na inny stos który wtasowuje się w talię po dobraniu kompletnej ręki, bo bez tego kluczowe wydarzenia mogą trafić na discard i nigdy nie wejść do gry, a deck inaczej będzie się przewijał itd to może IMO zmienić za dużo.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1353
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: nahar »

Panie!
TS to gra o tym jak z ręką przyprawiającą Cię o koszmary COŚ zrobić.
To jest sedno tej gry.
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: chlon123 »

Czyli w końcu, którą wersję bardziej opłaca się kupić ? Polską, czy angielską ?? :))
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: adikom5777 »

Jak chodzi o oplacalnosc to zdecydowanie polska, bo jest tansza :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: B »

Niekoniecznie, używane deluxe chodzą w takiej samej cenie jak nówka PL.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: palladinus »

Ciekawe za jaką cenę będą chodziły używane PL ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: BloodyBaron »

przeczytałem erratę... trudno uwierzyć, że taki wysiłek wydawniczy tak łatwo można zmitrężyć kładąc korektę i sprawdzanie błędów. Ja gry z babolami na planszy sobie nie kupię. Te fakapy edytorsko-drukarskie to jakaś plaga - C:PW, Claustro, Merchants PL, teraz to TS...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

BloodyBaron pisze:Te fakapy edytorsko-drukarskie to jakaś plaga - C:PW, Claustro, Merchants PL, teraz to TS...
W C:PW nie ma wyraźnych błędów. Na jednej karcie jest trochę niestylistycznie napisane co się dostaje, ale to nie powoduje błędnego grania. Poza tym jedna nazwa jest chyba historycznie błędna. Poza tym chyba ze dwie poprawki w przykładach w instrukcji. Więc nie rozpaczałbym nad jakimiś błędami.

P.S. Fakap - nowe modne słówko widzę :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1451 times
Been thanked: 1104 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: garg »

Geko pisze:[...]
P.S. Fakap - nowe modne słówko widzę :lol:
Eee, chyba wcale nie takie nowe - jak w 2000 pracowałem z "zuej korporacji", mój szef z lubością go używał, a przyniósł do nas ze swojej poprzedniej pracy. Dzięki temu pokazywał, że zna język lengłydż :lol: .

Ale może słówko przeżywa akurat swoją drugą młodość? :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

a propos błędów na planszy - chciałbym przypomnieć, że 1 edycja TS wydana przez GMT miała Chili zamiast Chile i wielki napis REPLUBLIC OF CHINA. Na planszy.
Do tego błędnie było podane początkowe rozmieszczenie wpływów (bodajże dla USA). I kosztowała 2 razy tyle co obecna polska wersja. :)
Wydawca skrewił, błędy są, errata jest, w grę da się grać bez problemu, a dostępna jest też wersja angielska bez błędów, jeśli ktoś nie może tych błędów przeżyć. O czym tu jeszcze dyskutować?
Parafrazując "klasyka": trzeba grać, grać, grać... :twisted:
Moim zdaniem gra jest tego warta, mimo "błędów i wypaczeń".
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: farmer »

godpuppet pisze:a propos błędów na planszy - chciałbym przypomnieć, że 1 edycja TS wydana przez GMT miała Chili zamiast Chile i wielki napis REPLUBLIC OF CHINA. Na planszy.
Do tego błędnie było podane początkowe rozmieszczenie wpływów (bodajże dla USA). I kosztowała 2 razy tyle co obecna polska wersja. :)
Wydawca skrewił, błędy są, errata jest, w grę da się grać bez problemu, a dostępna jest też wersja angielska bez błędów, jeśli ktoś nie może tych błędów przeżyć. O czym tu jeszcze dyskutować?
Parafrazując "klasyka": trzeba grać, grać, grać... :twisted:
Moim zdaniem gra jest tego warta, mimo "błędów i wypaczeń".
+1
Nic dodać, nic ująć :wink:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
cinus80
Posty: 17
Rejestracja: 22 wrz 2011, 12:43
Lokalizacja: okolice Bielska i Cieszyna

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: cinus80 »

B pisze:te linki do samodzielnlego druku planszy PL nie działają coś bez logowania/płacenia smsem, ma ktoś jakiś szybki preview jak to wygląda?
nie ma jak dziadowanie:]
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lukaszkuch »

Jestem po swojej pierwszej partii polską edycją i przyznam, że nic mi nie przeszkadzało (no może czasu gry - szło nam bardzo powoli ;)). Rozgrywka była niezwykle pasjonująca. Udało mi się przetrwać natarcie ZSRR (w pewnym momencie miałem 18 punktów straty) i ostatecznie udało mi się wygrać po 10 rundach 9 punktami.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Wothan »

Bard opublikował erratę do planszy. 3 pliki graficzne do wydrukowania i naklejenia na planszę.
http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=22

Brawo Bard!
Walenty997
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:50

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Walenty997 »

czy ktoś ma na planszy "odciśnięty" duży kubek bo nie wiem czy to jest błąd w druku. Czy ktoś trzymał na mojej planszy zupę!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: surmik »

:D

Znaczy się graficy odwalili kawał dobrej roboty ;)
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: kemotix »

Walenty997 pisze:Czy ktoś trzymał na mojej planszy zupę!
Na mojej planszy też jedli :x
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 959
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

Walenty997 pisze:czy ktoś ma na planszy "odciśnięty" duży kubek bo nie wiem czy to jest błąd w druku. Czy ktoś trzymał na mojej planszy zupę!
Strasznie mlaskali jedząc. Taka fuszerka. Polecam Ludwika :)

A tak na marginesie, nawiązując do wcześniejszego narzekania na żetony: wysłałem przed świętami wiadomość do Barda, na którą uzyskałem odpowiedź przed Sylwestrem. Od razu wysłałem kolejnego maila, zaś w oczekiwaniu na informację zwrotną podzielę się treścią korespondencji:

Koshiash pisze:rozpakowałem wczoraj Zimną Wojnę zakupioną za pośrednictwem sklepu magicgames.pl. Zadowolenie z jakości planszy i kart prysło, gdy zabrałem się do wyciskania żetonów. Zostały one słabo wytłoczone w cienkiej, rozwarstwiającej się tekturze. W efekcie, nie sposób było uniknąć naderwania słabo sklejonej wierzchniej warswy żetonów podczas ich rozbierania.

Pytanie z mojej strony brzmi: czy mogę liczyć na wymianę żetonów na takie, które są w stanie przetrwać nie tylko wyciśnięcie z wypraski, ale także przynajmniej kilkanaście partii gry? Te, które posiadam obecnie nie przystają w żaden sposób do obecnych standardów, przypominając raczej produkty wydawane kilkanaście lat temu.


Bard pisze:Panie Piotrze obawiam się, iż nie możemy uwzględnić reklamacji w przypadku kiedy uszkodzenie nie było wadą fabryczną, a powstało w wyniku wyciskania żetonów z wypraski. Oczywiście w przypadku wady fabrycznej wymienimy żetony na nowe.


Koshiash pisze:dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje zapytanie. Obawiam się jednak, że nie jest ono satysfakcjonujące. Fakt uszkodzenia żetonów podczas ich wyjmowania z ramki świadczy o wadzie fabrycznej. Rozumiem, że zaoszczędzili Państwo na wykonaniu gry, jednak pewne wady nie powinny mieć miejsca. Wymiana słabych żetonów na inne słabe żetony to żadne rozwiązanie, dlatego zapytam ponownie: źle sprasowana tektura cechuje określoną partię nakładu (na którą niefortunnie trafiłem), czy w pełni świadomie zaakceptowali Państwo odbiór kiepskiej jakości produktu z drukarni?


Być może jestem zbytnio rozpieszczony przez inne firmy, jednak nie tylko żetony marne, ale też niezbyt poważna obsługa klienta.

Koniec dygresji. Ludwik pomoże ;]
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: herman »

grimero pisze:Witam wszystkich
Wprowadziłem sobie trochę zmian w zasadach ułatwiających grę:
Gracze po otrzymaniu kart na rękę odrzucają karty (tylko) przeciwnika ( na stos odrzuconych, nie usuniętych!)
i ciągną do skutku aż będą mieli w ręku tylko "swoje" karty i karty "wspólne". Reszta zasad bez zmian np. gracz USA odrzuca wszystkie karty z czerwonym kolorem gwiazdki i dobiera do ręki aż będzie miał pełną ilość własnych lub wspólnych kart na ręce.
Wydaje mi się że to nadaje przejrzystości w grze możemy aktywować tylko własne wydarzenia.
Co o tym sądzicie ?
To chyba największa krzywda jaką można wyrządzić TSowi. Jeśli chcesz zagrać w grę, w której każda strona ma swój deck to rynku jest masa takich pozycji. Umiejętne zrządzanie ręką to sól TSa.
garg pisze:
Geko pisze:[...]
P.S. Fakap - nowe modne słówko widzę :lol:
Eee, chyba wcale nie takie nowe - jak w 2000 pracowałem z "zuej korporacji", mój szef z lubością go używał, a przyniósł do nas ze swojej poprzedniej pracy. Dzięki temu pokazywał, że zna język lengłydż :lol: .

Ale może słówko przeżywa akurat swoją drugą młodość? :mrgreen:
Potwierdzam, fakap to stare jak świat słowo wielkich złowrogich korporacji :mrgreen:
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tajemniczy_padalec »

herman pisze:Potwierdzam, fakap to stare jak świat słowo wielkich złowrogich korporacji :mrgreen:
W istocie słowo owe ma dużo dłuższą tradycję:
Bogwał pisze:Daj, ać ja pobruszę, a ty napraw fakap
:mrgreen:

A bardziej w temacie: od grania dwiema oddzielnymi taliami to są chyba Ścieżki Chwały. Dołączam do grona tych, którym włos się trochę zjeżył na myśl o takim poprawianiu TS/ZW. Może lepiej, przed wprowadzeniem wariantu, dać uczciwą szansę grze w wersji niezmienionej? A nuż okaże się, że tak też jest ciekawie?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: adikom5777 »

Dziś zrobiłem sobie naklejki na planszę. Nie wygląda to może idealnie, ale zawsze lepiej niż plansza z błędami :)
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lukaszkuch »

Zamawiane kości właśnie dotarły. Biorę się za pakowanie i wysyłanie.

A tak wyglądają:
Obrazek
marcinc
Posty: 37
Rejestracja: 16 cze 2011, 11:40

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: marcinc »

Fajny gadżet. Aczkolwiek jakość też nie zachwyca. Obstawiam, że forumowi koneserzy będą grymasić... :)
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dagmara »

Mnie się podobają :)

Pozdrawiam,
Dagmara
ODPOWIEDZ