Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: czyzyk29 »

Witam,

Święta się skończyła czas na nowe plany zakupowe i tu pojawia się pewien dylemat co do wyboru pomiędzy kilkoma grami.
Najpierw może przedstawię kilka ograniczeń dla przyszłych pozycji zakupowych:
- Generalnie gra którą szukam powinna być dla 2 osób (pogrywam z małżonką rzadziej w większym gronie)
- Nie wymagająca wielogodzinnego rozkminiania nad plansza bez posiłków (1h-1h30min max)
- Nie wymagająca 30min rozkładania i powtórnego składania (może mieć dużo elementów ale żeby można było je zorganizować w wyprasce tak jak w Smallworld)
- Interakcja miedzy graczami, niewielka ale zawsze (WH:I mamy i starczy :))
- Żona ubóstwia kosteczki :), a ja losowość w ograniczonym stopniu lubię (może być, ale nie tyle co w monopolu)
- W posiadaniu mamy Smallworld (kolorowo, dobrze się skaluje, jest zabawnie), Agricola (więcej móżdzenia, lekki stres, oraz fajne podbieranie zasobów), WH:I (duża porcja bezpośredniej negatywnej interakcji, krew się leje), Stone Age (poziom niżej móżdzenia od Agricoli, przyjemna rozgrywka), Carcassonne (ulubiona gra mojej drugiej połówki, kafelki, układanie, w dwójkę jest trochę przepychanki), Zombiaki 2 (krótka trochę zastanawiania się, lubię grać ludźmi bo jest trudniej)
- Ładne wydanie, może spowodowane jest to wydaniem Smallworld i Agricoli, lubimy kolorowo dobrze i dużo :)
- Cena 140zl to max (jeśli tyle wydam gra w tej cenie powinna być smerfastyczna :) )

Trochę szukałem i na razie na oku mam 4 pozycje:

Ticket to Ride: Nordic Countries
Na plus
- dużo elementów plastikowych z fajna planszą
- blokowanie, podbieranie tras
- dobry wariant dla 2 graczy
- graliśmy już na mapie USA, ale tam dla 2 osób jest za dużo miejsca
Na minus
- cena
- nie jestem przekonany czy starczy na większa ilość rozgrywek
- trochę łatwa rozgrywka, niski poziom móżdzenia

Alien Frontiers
Na plus
- oczywiście kosteczki :), ale pozwalające na zarządzanie naszym podbojem kosmosu
- bardzo dobre wydanie, na takiej planszy aż chce się grać
- podkradanie zasobów, blokowanie czyli to co tygryski lubią najbardziej
- bardzo mnie kusi :) taka mechanika "dice placement"
Na minus
- cena
- może nie minus ale wątpliwość czy wariant dla dwojga graczy jest dobry (tak jak np. w Stone age, czy w Agricoli)?

Alhambra
Na plus
- cena, w porównaniu do reszty gier jest najtańsza opcją (można by się pokusić o jakiś dodatek :) )
- kafelki, solidne wydanie
Na minus
- nie wiem czy nie za łatwa rozgrywka i czy się nie znudzi szybko
- czy dobry wariant 2 osobowy?

Mr. Jack
Na plus
- zabawa w policjantów i złodziei :)
- trochę blefu, zastanawiania się, przewidywania ruchu
- czas rozgrywki pozwala na kilka partyjek na wieczór
Na minus
- zdecydowanie cena/ilość elementów
- czy czas życia gry, przy dużej liczbie rozgrywek, nie odłoży jej szybko do lamusa.

Tyle wyszukałem i poczytałem. Teraz kolej na wasze opinie na temat tych gier, które na pewno bardzo pomogą mi w znalezieniu kolejnej pozycji do kolekcji. Jeżeli macie swoje propozycje także chętnie poczytam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: Lothrain »

Jeśli na Twojej liście jest Alien Frontiers, to moim zdaniem powinieneś tę pozycję zastąpić Troyes. Gra też oparta na mechanizmie kostek, jednak negatywnej interakcji jest tu nieco mniej i chyba przystępniejsza dla dwóch graczy. Żonie też bardziej mogą się podobać klimaty średniowieczne, niż podbój kosmosu.

Z pozostalych (szlag trafil czcionki, sorki) tytulow gralem tylko w TtR: Nordic. Rozegralem ponad 80 partii i wciaz wraca od czasu do czasu na stol, bo szybka i fajna. Mimo ze trasy zna sie na pamiec, wciaz potrafi zaskoczyc, a nie ma nic piekniejszego jak zablokowanie kogos tylko na polowie planszy :)
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: czyzyk29 »

Przyjrzę się twojej propozycji (wideorecenzja), bo kostki i ilość elementów mówią same za siebie.
Oczywiście czekam na więcej opinii.
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: badjimi »

A może "Airships"?
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: cezaras »

moim zdaniem Alhambra dla dwóch osób jest słaba (pojawia się neutralny gracz a to mnie zawsze mierzi)

a zamiast Alien Frontiers (i Troyes) polecam zdecydowanie Zamki Burgundii :) na 2 osoby chodzi idealnie. a praktycznie wszystkie recenzje są pozytywne. Jedyna gra, do której to żona mnie namawia a nie ja ją :)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: Qlaqs »

Jako swoją propozycję gier na 2 osoby: GO lub Carrom

Jak wsiąkniecie oboje i będziecie czerpać z tego radość to macie grę na całe życie ;)
Bardzo dobrze chodzą na 2 osoby :D
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: czyzyk29 »

badjimi pisze:A może "Airships"?
Przyjrzę się tej pozycji, aczkolwiek ze statkami powietrznymi mieliśmy już doczynienia (w podobnej tematyce lotniczej są linie lotnicze europa choć oczywiście to gry o zupelnie innej mechanice aczkolwiek polecam na 4 osoby)
cezaras pisze:moim zdaniem Alhambra dla dwóch osób jest słaba (pojawia się neutralny gracz a to mnie zawsze mierzi)a zamiast Alien Frontiers (i Troyes) polecam zdecydowanie Zamki Burgundii na 2 osoby chodzi idealnie. a praktycznie wszystkie recenzje są pozytywne. Jedyna gra, do której to żona mnie namawia a nie ja ją
Uuu to nie wiedziałem, obserwowałem rozgrywkę kumpli z pracy jak grali we czwórkę i przypadła mi do gustu. No ale nie lubimy grać przeciwko grze lub mieć wirtualnego gracza, także odpada w przedbiegach.
Ależ mi te średniowieczne gry probują wcisnąć :P
Dobrze dobrze może jeszcze raz dam szansę Zamkom z Burgundii. A Troyes mnie zaintrygowało, ale oczywiście żona ma połowe głosów wiec zobaczymy czy bardziej woli zarządzać/budować średniowieczne miasta czy podbijać kosmos (chyba już sam sobie odpowiedziałem)
Qlaqs pisze:Jako swoją propozycję gier na 2 osoby: GO lub Carrom
Niestety taka abstrakcja nie wchodzi w gre :)

Czyli na placu boju pozostają:
Zamki B. vs. Troyes (niestety mój typ Alien frontires przepadł :( )
Ticket to ride: Nordic Countries
(Mr. Jack odpadł ze względu na jak napisałem stosunek elementy/cena)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: Qlaqs »

Jeśli masz dylemat między Troyes a Zamki Burgundi ... to polecema ze swojej strony Troyes.

Świetnie się skaluje... Na 2 graczy nie ma większych przestojów... Jest mocno regrywalna ... [dużo kombinacji kart, z których w rozgrywce nie wszystkie biorą udział].

Dużo kombinowania - jak najwięcej punktów wycisnąć z 4 rund ;).
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: charlie »

Troyes chyba lepsze od Zamków. I mechanizm "kosteczek" :) oryginalny.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: charlie »

A, no i z innych gier jak lubicie Agricolę to może Puerto Rico albo coś, co w moim gronie najlepiej sprawdza się dla kobiet: Świat bez Końca/Filary Ziemii?
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dylemat między kilkoma grami dla 2 osób

Post autor: czyzyk29 »

Qlaqs pisze:Jeśli masz dylemat między Troyes a Zamki Burgundi ... to polecema ze swojej strony Troyes.
charlie pisze:Troyes chyba lepsze od Zamków. I mechanizm "kosteczek" :) oryginalny.
Po dyskusjach na "szczycie" okazuje się że nie ma większego zainteresowanie budowaniem/rozwojem średniowiecznych księstw :P
charlie pisze:A, no i z innych gier jak lubicie Agricolę to może Puerto Rico albo coś
Nie chcemy nowej mózgożernej pozycji, Agricola nam na razie wystarczy.
charlie pisze:moim gronie najlepiej sprawdza się dla kobiet: Świat bez Końca/Filary Ziemii?
Nie przypadły do gustu.

Wybór na razie padł na Ticketa (troche zmian co do podstawowej wersji plus rozgrywka skierowana do 2 graczy). Okazuje się jednak że kobieta zmienna jest :) i w przyszłości kolejnym zakupem będzie AF, jak tylko wyjdzie wydanie PL.

Dzięki za informacje o innych pozycjach procz tych które wymieniałem, może uda się gdzieś na jakimś konwencie ich spróbować i później "bez pudła" kupić.

Tak na marginesie na bgg jest wersja PL AF zaplanowana na 2012, czy po tych zawirowaniach wokół tego wydania jest to data wiążąca?
ODPOWIEDZ