Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Nataniel pisze:Necromancer Island nie znajduje się w Be not afraid - będzie dostępny dopiero w listopadzie.
a kiedy orientacyjnie można spodziewać się 'bna' ?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

W pazdzierniku, mam nadzieje, ze przed Essen.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World

Post autor: szczudel »

Czy moze ktos cos wie nt Necromancer island w polsce?
Wstrzymujesie z zakupem BNA zeby miec pewnosc ze dostane rowniez ten maly dodatek.
Moze ktos cos wie lub nawet moze juz to ma ...
Dzieki za odpowiedz z gory.
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Small World

Post autor: lukaszkuch »

Jeśli kogoś denerwuje wyciąganie żetoników z pudełka to polecam sposób z BGG - link. Wczoraj sobie wydrukowałem i sprawdza się znakomicie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: josiu »

Czy znajdę gdzieś jakiekolwiek tłumaczenie do dodatku Be not Afraid ? Najlepiej jakby było w takiej formie jak zrobił Tycjan do Grand Dames i Cursed (bardzo przejrzyste). Jeżeli nie ma, to czy mogę mieć prośbę do Tycjana aby coś takiego stworzył? Dzięki.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Small World

Post autor: Banan2 »

Witam !
W czerwcu 2012 zostanie wydane Small World Realms.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Small World

Post autor: ScripterYoda »

Co najciekawsze, w środku znajdziemy kolorową polską instrukcję :D
(Przynajmniej tak wynika stąd: http://www.boardgamegeek.com/blogpost/8 ... rld-realms).
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: FortArt »

ScripterYoda pisze:Co najciekawsze, w środku znajdziemy kolorową polską instrukcję :D
(Przynajmniej tak wynika stąd: http://www.boardgamegeek.com/blogpost/8 ... rld-realms).
include rules for "all our standard languages"
milusio
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World

Post autor: Arkadiusz »

pan_satyros pisze:http://youtu.be/X9QtdiRJYro?hd=1
ŚWIETNY videocast :D

Pierwsze wrażenie - wow, ciekawe osoby - m.in. gość z Pogromców Mitów (ten Azjata) i Day[9] (komentator Starcraft2). Jednak z każdą minutą oglądania miałem co raz bardziej dosyć. ARGHH, jak można się tak podniecać rozgrywką w Small World?! Nie wiedziałem, że wykładaniu żetonów i podliczaniu punktów mogą towarzyszyć takie emocje. Tym ludziom chyba wszystko by się spodobało, nie no słabeee. All flash, no substance. Nigdy więcej.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Small World

Post autor: Olgierdd »

STARSCREAM pisze:Pierwsze wrażenie - wow, ciekawe osoby - m.in. gość z Pogromców Mitów (ten Azjata) i Day[9] (komentator Starcraft2). Jednak z każdą minutą oglądania miałem co raz bardziej dosyć. ARGHH, jak można się tak podniecać rozgrywką w Small World?! Nie wiedziałem, że wykładaniu żetonów i podliczaniu punktów mogą towarzyszyć takie emocje. Tym ludziom chyba wszystko by się spodobało, nie no słabeee. All flash, no substance. Nigdy więcej.
Mnie się ta forma podoba. Emocje mogą towarzyszyć każdej grze, jak również można nad planszą zasiać grobową ciszę - wszystko zależy od graczy, dopiero w drugiej kolejności od gry. U mnie czasami mózgożerne partie Agricoli potrafiły być zabawniejsze oraz wywołujące większe rozluźnienie i entuzjazm od niekiedy śmiertelnie poważnego Jungle Speed. Może akurat w wydaniu Tabletop emocje są odrobinę przeaktorzone, ale na pewno trafiają do ludzi, którzy gier planszowych nie znają, a tacy pewnie są ich targetem.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World

Post autor: Arkadiusz »

Olgierdd pisze:na pewno trafiają do ludzi, którzy gier planszowych nie znają, a tacy pewnie są ich targetem.
Tak, zgadza się. Jak już ochłonąłem to tak sobie pomyślałem. ;)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World

Post autor: bartek_mi »

STARSCREAM pisze:
pan_satyros pisze:http://youtu.be/X9QtdiRJYro?hd=1
ŚWIETNY videocast :D

Pierwsze wrażenie - wow, ciekawe osoby - m.in. gość z Pogromców Mitów (ten Azjata) i Day[9] (komentator Starcraft2). Jednak z każdą minutą oglądania miałem co raz bardziej dosyć. ARGHH, jak można się tak podniecać rozgrywką w Small World?! Nie wiedziałem, że wykładaniu żetonów i podliczaniu punktów mogą towarzyszyć takie emocje. Tym ludziom chyba wszystko by się spodobało, nie no słabeee. All flash, no substance. Nigdy więcej.
Można. Dlatego SW to nie jest gra dla Ciebie.

Mam kumpla, z ktorym rozgrywka w SW jest po prostu niesamowita.
Podobnie w Space Alerta.
Gosc umie zbudowac klimat i tak sie angazowac gra, ze udziela sie to wszystkim.
SW nie jest dla "liczacych smutasow" wiec sam w niego nie gram z byt czesto :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: zephyr »

IMO cast jest świetny

Ci ludzie robią show - nawet przy monopolu potrafiliby się ekscytować, wzbudzać emocje, odgrywać konflikty i się dobrze bawić; to nie jest treść recenzji ale forma, jeśli ktoś ją kupi będzie się dobrze bawił oglądając film niezależnei od zainteresowania grą

przy okazji pokazują plusy i minusy smallworda
widać że to gra oparta na hate, z kosmicznym kingmakingiem
ale ma ciekawe i klimatyczne kombinacje zdolności i rasy, mało skomplikowany mechanizm podstawowy i masę interakcji

mogłyby być bardziej recenzenckie wrażenia z punktowaniem plusów i minusów, ale jako prezentacja gry IMO jest genialnie
można poczuć ducha gry a to IMO najważniejsze
[zobaczymy jak pójdą prezentacje tytułów o innych akcentach, np bardziej strategicznych]
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2012, 13:46 przez zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World

Post autor: Arkadiusz »

Ten film idealnie obrazuje coś, co chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu. A mianowicie - nastawienie, samopoczucie itp. w ogromnym stopniu wpływają na odbiór gry. To, że w danym momencie dobrze się czujesz bo jesteś wypoczęty czy masz dobry humor i fajnie Ci się gra to wcale nie znaczy, że gra jest dobra. Oo nie, absolutnie. Z tego względu tak sceptycznie podchodzę do recenzji pisanych po kilku partiach w krótkim odstępie czasu. Czasem zdarza się, że nawet moje ulubione gry mnie nie bawią, denerwują mnie, nie chce mi się przy nich siedzieć itd. Zdarza się też, że bawię się dobrze przy tytułach za którymi nie przepadam. Zresztą w życiu bywa tak niemal ze wszystkim. To tak jakbyś poszedł upalony czy pijany na jakiś film do kina a później napisał recenzję. Zapewne dobrze się bawiłeś ale czy film naprawdę był dobry?

Teraz odniosę się bezpośrednio do gry - czy ja mówię, że trzeba siedzieć z posępionymi minami przy SW? Jak gramy z synem to też sobie często żartujemy, jak np. ginie jakiś ludzik to również zazwyczaj wydaje przedśmiertny okrzyk (gość z filmu Ameryki nie odkrył) i staramy się wczuć w klimat [Tyle, że po kilkudziesięciu rozgrywkach to trochę nudne się robi.]. Oczywiście nie machamy łapami jak ludzie na tym filmie i nie pajacujemy (musiałbym się nieźle zjarać by tak się zachowywać) ale emocje są obecne. Tyle, że dla mnie jakość tych emocji jest zależna od jakości gry.

Miałem ostatnio fantastyczną rozgrywkę w Nexus Ops - wygrywałem, brakowało mi dwóch punktów do zwycięstwa i w pewnym momencie skończyły mi się jednostki na planszy. Młody szedł jak burza i nadrabiał stracone punkty a ja starałem się rzutem na taśmę przypieczętować zwycięstwo. Ostatecznie to jednak on zaliczył comeback i wygrał jednym punktem. Czy musieliśmy machać łapami podczas tej rozgrywki ? Nie. Coś sobie wkręcać? Nie. To gra wywołała te emocje.


A co do castu, to już pisałem - doceniam ale nie czuję się odbiorcą.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Small World

Post autor: watman »

maly cross-post z 'brakujacymi elementami':
monety i zetony kilku ras nam sie juz dosc powaznie poscieraly... DoW nie wysyla elementow do SW :(
Jakis pomysl jaka (jak najtansza) gre kupic, zeby wymienic monetki? rasy chyba po prostu pooklejamy przezroczysta tasma i bedzie musialo starczyc...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Było napisać sprostowanie - dlaczego uznałem film za świetny ;p
- ciekawa forma prezentacji (z przebitkami na poszczególnych graczy)
- idealna obróbka techniczna
- nagrany w przyjemnym dla oka otoczeniu
Co do samej "gry aktorskiej", doboru osób oraz ich podejrzanych wybuchów emocji to owszem, aż tak nie szalałem nigdy przy SW ;p ale może gdyby to była moja 1 gra planszowa to kto wie hehe. Poza tym mierzi mnie koleś ze Star Treka (sic!) więc mogę być bardzo nieobiektywny w tej kwestii ;p
Gdyby tak pojawił się cast z naszymi PL wideorecenzentami to byłoby coś :D
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Small World

Post autor: Don_Silvarro »

watman pisze: Jakis pomysl jaka (jak najtansza) gre kupic, zeby wymienic monetki? rasy chyba po prostu pooklejamy przezroczysta tasma i bedzie musialo starczyc...
Small World Underground :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Don_Silvarro pisze:
watman pisze: Jakis pomysl jaka (jak najtansza) gre kupic, zeby wymienic monetki? rasy chyba po prostu pooklejamy przezroczysta tasma i bedzie musialo starczyc...
Small World Underground :D
Popieram - Undeground to dla fana Smallworld zakup obowiązkowy :) (a trudno tak zedrzeć żetony nie będąc fanem hehe)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World

Post autor: Arkadiusz »

pan_satyros pisze:Było napisać sprostowanie - dlaczego uznałem film za świetny ;p
- ciekawa forma prezentacji (z przebitkami na poszczególnych graczy)
- idealna obróbka techniczna
- nagrany w przyjemnym dla oka otoczeniu
Rzeczywiście od strony technicznej, bez zarzutu, coś takiego mogliby spokojnie puścić w TV np. na Discovery.

pan_satyros pisze:Poza tym mierzi mnie koleś ze Star Treka (sic!) więc mogę być bardzo nieobiektywny w tej kwestii ;p
A który to? :P Zakładam, że Day[9] - faktycznie zachowuje się jak kretyn. Co gorsza zwabił rzesze swoich fanów (a dokładnie rzesze wielbicieli Starcraft2, którzy go oglądają), jeszcze większych idiotów (patrz podpisy na YouTube).
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
albarist
Posty: 60
Rejestracja: 20 lut 2012, 11:44

Re: Small World

Post autor: albarist »

Day[9] to ze Starcrafta jest ;p Prowadzący to koles ze StarTreka, grał Wesleya w TNG (jedna z bardziej wkurzających postaci w ST;p)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

STARSCREAM pisze: A który to?
https://www.google.com/search?hl=pl&q=W ... 4QTBx8ypBw

brrr

<offtop off>
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Small World

Post autor: Arkadiusz »

pan_satyros pisze:
STARSCREAM pisze: A który to?
https://www.google.com/search?hl=pl&q=W ... 4QTBx8ypBw

brrr

<offtop off>
Myślałem, że mam pamięć do twarzy ale w życiu bym go nie poznał. Rozumiem, że on jest prowadzącym a goście będą się zmieniać cyklicznie. Na to wygląda.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Re: Small World

Post autor: rand »

Obejrzałem podcast i wychodzi na to że źle grałem w Small world :-/ Z kumplami zawsze graliśmy że rasa może wejsc do gry tylko na pole sąsiadujące z morzem, czyli właściwie mamy dwa cornery do wyboru i nie dużo pól. Czy aby na pewno w tym podcaście dobrze grali? Rasa może wejść do gry gdziekolwiek z obrzeża planszy?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Small World

Post autor: Furia »

Zgodnie z instrukcją pierwszy podbój ma być na obszarze sąsiadującym z brzegiem planszy lub morzem także znajdującym się na brzegu planszy, więc wychodzi na to, że faktycznie graliście źle.
ODPOWIEDZ