Earth Reborn

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Vons
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2005, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Earth Reborn

Post autor: Vons »

Patrik
Posty: 135
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Earth Reborn

Post autor: Patrik »

hmmm... ciekawe bo w instrukcji nie jest to aż tak jednoznacnie napisane
Awatar użytkownika
Vons
Posty: 15
Rejestracja: 06 lut 2005, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Earth Reborn

Post autor: Vons »

może ktoś zna francuski i mógłby przetłumaczyć "la mini faq" z forum http://forum.earthreborn.ludically.com/ ... 98&start=0
niestety używając google translate można jedynie się domyślać o co chodzi.
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Earth Reborn

Post autor: Mhrok »

Po przeczytaniu kilku kartek instrukcji pojawia się informacja, że można już grać w pierwszy scenariusz. Czy mogę wrócić do pierwszego scenariusza po przeczytaniu całej instrukcji i wdrożeniu zaawansowanych zasad? Czy wtedy owe wcześniejsze scenariusze stracą na balansie rozgrywki lub będą w jakiś inny sposób niegrywalne?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Earth Reborn

Post autor: BartP »

Możesz spokojnie wrócić. Dodatkowe zasady po prostu nie mają zastosowania w pierwszym scenariuszu. Nie używa się broni, specjalnych zdolności itd.
Natomiast jeśli wbrew zaleceniom scenariusza zdecydujesz się używać tych dodatkowych reguł, to zapewne balans może siąść ;].
Natomiast nie ma czegoś w stylu, że dodatkowe zasady nadpisują stare i trzeba się "cofać w rozwoju", by grać w pierwsze scenariusze. Zasady są po prostu modularne.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Earth Reborn

Post autor: schizofretka »

Czy ktoś w Warszawie miałby ochotę pograć? Dysponuję pomalowanym egzemplarzem od prawie roku chyba i nie udało mi się zagrać. Najmilej widziałbym chętnych do częstszych rozgrywek niż tylko 'raz na spróbowanie', ale nie będę jakoś strasznie wybrzydzał, bo sam nie wiem jeszcze, czy będę miał ochotę grać regularnie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: Vincent »

Hmm ja bym mógł, ale mógłbym zacząć dopiero od drugiej połowy sierpnia (teraz praca magisterska mnie goni niestety). Sam grałem w ER może 5 razy, po raz ostatni też pewnie z rok temu, a gra bardzo mi się spodobała.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Earth Reborn

Post autor: _Paulus_ »

Ja z chęcią.

Sam zastanawiałem się nad kupnem ale odstraszyła mnie wizja braku chętnych do gry.
Each man faces death by himself. Alone.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Earth Reborn

Post autor: schizofretka »

Proponuję umówić się w któryś (hint: nieodległy) piątek w agresorze, ewentualnie w niedzielę w trafficu. W Chwili też bywam, ale stoły małe i niewiele. Łapcie mnie na pw albo w odpowiednim wątku. Koniec OT :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Earth Reborn

Post autor: schizofretka »

Vincent pisze:Hmm ja bym mógł, ale mógłbym zacząć dopiero od drugiej połowy sierpnia (teraz praca magisterska mnie goni niestety). Sam grałem w ER może 5 razy, po raz ostatni też pewnie z rok temu, a gra bardzo mi się spodobała.
Jest już druga połowa sierpnia, ponawiam więc apel do Warszawiaków o umówienie się ze mną na rozgrywkę...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: Vincent »

Vincent pisze:teraz praca magisterska mnie goni niestety
W tej kwestii niestety nadal się nic nie zmieniło jeszcze :( choć co prawda jest bliżej niż dalej więc nie jest źle.
Ale muszę powiedzieć że ostatnio zawiodłem się na ER. Po raz pierwszy rozegrałem partię w 3 osoby i całkowicie się zawiodłem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

Vincent pisze: Ale muszę powiedzieć że ostatnio zawiodłem się na ER. Po raz pierwszy rozegrałem partię w 3 osoby i całkowicie się zawiodłem.
Miałem dokładnie to samo - póki grałem w dwie osoby i wieloosobówka była tylko w "marzeniach, których nie można się doczekać" bylo super. A rozgrywka 3 osobowa była totalną porażką. I od tego czasu (ponad pół roku) nie zmusiłem się, żeby ponownie do ER zasiąść...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mckil »

Mam pytanko: jaka jest jakość instrukcji PL? Jest dużo rażących błędów?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Earth Reborn

Post autor: schizofretka »

A to nie jest oczywiste, że tryb >2 jest na siłę? W ogóle mi nie przyszło na myśl rozpatrywać ER inaczej niż jako dwuoosobówkę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

Na pewno ER jest dedykowane dla dwóch osób.ale na pierwszy rzut oka wydawało się ze tryb wieloosobowy się sprawdzi...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

Moim zdaniem ER w ogóle na papierze prezentuje się genialnie, natomiast im dalej brniemy w samą grę, tym bardziej ilość tych wszystkich opcji i szczególików zabija fun z samej rozgrywki. Już sam setup potrafi przymulić a przy co dalszych scenariuszach to jest już tyle opcji, że paraliż decyzyjny z nich wynikający zaczyna przesłaniać główny sens gry... Takie tam moje trzy grosze (rozegraliśmy z kumplem chyba pół kampanii, ale ilość "smaczków" zaczęła nas przytłaczać i po prostu wróciliśmy do Space Hulka).
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Earth Reborn

Post autor: BloodyBaron »

jednak SH3 w swojej prostocie jest bardzo przystępny i przyjazny - co sprzyja częstotliwości rozgrywek.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Rocy7 »

Grałem ostatnio w pierwszy scenariusz - wrażenia mieszane. Z jednej strony głębia opcji, atak wręcz, atak na odległość, ekwipunek, wydawanie rozkazów, pojedynki o inicjatywę, zasady LOS, niszczenie otoczenia z drugiej strony gra trochę odrzuca stopniem złożenia.

Nawet pomijając zasady i kampanię samouczek, sam czas niezbędny na rozłożenie scenariusza potrafi zniechęcić. Mnogość opcji w późniejszych scenariuszach potrafi zafundować niemały paraliż decyzyjny.

Mam też nieodparte wrażenie, że gra jest jakaś "przeładowana" jest masa ikon, na całej planszy, masa ikon na postaciach i wreszcie bardzo dużo drobnych zasad. Poziom złożoności tej gry konieczność koncentracji na zasadach powoduje, że gdzieś po prostu gubi się "fun".
Awatar użytkownika
Ranaghar
Posty: 30
Rejestracja: 27 lut 2009, 21:54
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Ranaghar »

Dzięki tym ikonom nie musisz zaglądać co i rusz do instrukcji.
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Piotrus458 »

Czy gra jest aż tak niepopularna, że ciężko coś o niej przeczytać? Zaciekawiła mnie recenzja, w której autor stwierdził, że Earth Reborn jest planszową wersją Jagged Alliance.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

No bo takie skojarzenie samo się nasuwa :)
Gra jest bardzo fajna, z tym ze setup trochę ogranicza przyjemność z gry :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Earth Reborn

Post autor: Muttah »

Ja powiem tak: napaliłem się na tę grę niemiłosiernie, bo na papierze prezentowała się po prostu super. Fajnie zarysowany świat post-apo, mnóstwo ciekawych mechanik, dużo szczegółów ubarwiających rozgrywkę, a na dodatek instrukcja działająca jak tutorial, po kolei ucząca graczy wszystkich tych rzeczy...

No i super, tylko grało się w to ciężko. Podstawowe misje były niezbyt ciekawe, natomiast późniejsze były z kolei tak przekombinowane, że chyba po trzeciej czy czwartej daliśmy sobie spokój i wróciliśmy do Space Hulka. Za dużo małych popierdółek, które nie przekładały się na faktyczną grywalność. Może gdyby obaj gracze świetnie opanowali zasady i nie musieli co chwilę zaglądać do instrukcji, to byłoby fajnie. A tak - szybko się pozbyłem i nie żałuję.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Earth Reborn

Post autor: mig »

Ja trzymam. Choc na razie pewnie raczej nie zagram. Mnie bardziej od przekombinowania rozgrywki (bo to kwestia ogrania- z czasem wszystkie zasady, wyjątki i taktyki robi się ogarnia się bardzo płynnie i specjalnie nie nużą) dołowało to rozkradanie. Budowanie, draftowanie, wyszukiwanie odpowiedniego kawałka terenu ze sterty itd. Było i długie i żmudne.
Space Hulk to jednak zupełnie inna gra jest. Bardziej radosna nawalanka niż taktyczny pojedynek. Raczej mi trudno obok siebie je postawić (obie bardzo lubię)...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Earth Reborn

Post autor: rattkin »

Earth Reborn ma opinię kobyły, której nie da się ogarnąć, i gry której setup zajmuje jakieś niezliczone ilości czasu. Nic bardziej mylnego. Setup Earth Reborn jest szybciutki. Ostatnio mierzyłem - rozłożenie większego scenariusza (z ramką) zajmuje dwóm osobom 9 minut. Oczywiście, pomaga w tym praktyka i dobra segregacja komponentów (wypraskę z gry trzeba wywalić od razu, bo to zło). Dłużej zajmuje mi przygotowanie Suburbii z dodatkami, czy Among The Stars z dodatkami. Do zagrania pierwszego scenariusza trzeba przeczytać zaledwie parę dobrze napisanych stron, siąść do gry i z miejsca zostać zauroczonym mnogością opcji taktycznych. Kolejne scenariusze wprowadzają delikatnie w reguły i jest to genialny zabieg, ponieważ przyswoić kolejną stronę/dwie reguł, to już nie jest bariera psychologiczna. Owszem, po ogarnięciu wszystkich zasad, może to być czasem trudne to spamiętania, ale właśnie temu służą scenariusze wejściowe, żeby kazdy sobie zagrać raz czy dwa i przyswoić "plus nowe zasady". Dzięki temu grę się poznaje bardzo płynnie, zamiast uczenia się "wszystkiego" od razu (co, w przypadku większych gier i tak wymaga wielokrotnego zagrania, żeby całość ogarnąć). Poza tym jest to gra wybitnie modułowa, co oznacza, że jeśli jakaś mechanika się graczom nie podoba lub sprawia za dużo problemów, to się z niej rezygnuje. Balans rzadko kiedy na tym istotnie cierpi.

Jako wesołą anegdotę mogę powiedzieć, że pierwsze dwa razy, gdy grałem w EB, źle rozumieliśmy zasadę przydzielania rozkazów (tylko jeden rozkaz na aktywację, zamiast wiele rozkazów), co dramatycznie wypaczyło flow gry. A mimo to, bawiliśmy się doskonale, nie wiedząc, że gramy w inną grę niż to designer zamierzył :)

Jeśli chodzi o estetykę, najbardziej razi design kart postaci i przedmiotów (kolokwialnie mówiac: sraczka z gównem) - reszta jest w porządku. Karty postaci przerobiło pięknie Universal Head, szkoda że nie zrobili tego samego z przedmiotami.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Earth Reborn

Post autor: ajfel »

Ja dołączyłem do grona osób, które po początkowym zachwycie (na etapie lektury instrukcji i oględzin komponentów, bo po żadnej rozgrywce nie byłem zachwycony), z radością grę sprzedały.

Earth Reborn to gra przekombinowana. Obok oczywistych atutów (klimat, fajne uniwersum, fajne wydanie, kilka świetnych pomysłów zaszytych w regułach) ma cechy, które w moim odczuciu czynią ją niegrywalną. Instrukcja jest świetna - bo wymagające reguły podano w naprawdę przystępny sposób. Nie zmienia to faktu, że by kogoś Earth Reborn nauczyć, trzeba się w kolejne scenariusze nagrać, a więc umówić się od razu na kilka spotkań i to w któtkich odstępach czasu (żeby kolega nie zdążył zapomnieć, czego nauczył się poprzednio).

Gry pozbyłem się ER już jakiś czas temu, więc nie pamiętam dokładnie reguł. Pamiętam za to że co chwilę miałem poczucie obcowania z zasadami, które w wielu miejscach są skomplikowane dużo bardziej niż to potrzebne (by zwyczajnie cieszyć się fajną, taktyczną rozgrywką z turlaniem kostkami).

Padają tu porównania do SpaceHulka - moim zdaniem jak najbardziej można te tytuły porównywać. Inne, ale nie brak im wspólnych cech. Na pewno nie można się zgodzić ze stwierdzeniem o SH:
mig pisze:Bardziej radosna nawalanka niż taktyczny pojedynek.
SH jest bardzo taktyczny (oczywiście z odczuwalną losowością, jaką dają kostki). Właśnie dlatego w tej grze nowicjusz nie ma szans z weteranem. Czy tak jest z ER? Nie wiem, bo nie dane mi było spotkać weterana:-)
ODPOWIEDZ