Rozczarowanie Roku 2011

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: farmer »

Zapomniałbym...
Miałem większe nawet (niż Ryzyko) rozczarowanie... Warrior Knights. Po tym, co czytałem i słyszałem o tej grze, oraz po tym, co wyczytałem w instrukcji, spodziewałem się dynamicznej, ciekawej i pełnej spisków i polityki gry, conajmniej dorównującej GoT.
Okazało się nudno, statycznie i kiepściawo (rozwiązanie bitew zupełnie mi nie leżało).
Może to kwestia zbyt wysokich oczekiwań, jednak poznając grę zestawianą w jednej linii z GoT, spodziewałem się naprawdę DUŻO więcej.
Mimo, że rozczarowanie było większe, niż w przypadku Ryzyka (po Ryzyku mniej się spodziewałem), WK jest od Riska znacznie lepsza..

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: muker »

Parę akrów śniegu - po przeczytaniu instrukcji miało być super. Tyle możliwości i w ogóle. Skończyło się na tym, że to głównie przepychanka w kolejnych oblężeniach (a przynajmniej tak to u nas wyglądało).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Trolliszcze »

muker pisze:Parę akrów śniegu - po przeczytaniu instrukcji miało być super. Tyle możliwości i w ogóle. Skończyło się na tym, że to głównie przepychanka w kolejnych oblężeniach (a przynajmniej tak to u nas wyglądało).
Trochę głupio krytykować grę za to, że słabo graliście...
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: berni »

Trolliszcze pisze:
muker pisze:Parę akrów śniegu - po przeczytaniu instrukcji miało być super. Tyle możliwości i w ogóle. Skończyło się na tym, że to głównie przepychanka w kolejnych oblężeniach (a przynajmniej tak to u nas wyglądało).
Trochę głupio krytykować grę za to, że słabo graliście...
Co kto lubi, a ten temat akurat pokazuje, że każdy lubi co innego i nie ma sensu chyba o tym dyskutować.
Dla mnie Akry po wprowadzonych przez Wallace'a poprawkach stały się zdecydowanie grą roku 2011. A dzięki świetnemu modułowi na yucata.de, mogę wreszcie sobie pograć :) A oblężenia, choć częste, to jednak nie są decydujące. Za to zabawa w rajdy jest przednia :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Trolliszcze »

berni pisze:Co kto lubi, a ten temat akurat pokazuje, że każdy lubi co innego i nie ma sensu chyba o tym dyskutować.
Oczywiście, znalazło się tu już sporo gier, które lubię i pewnie sam mógłbym podać takie, które lubią inni - ale nie czepiam się samego wyboru, tylko sposobu argumentacji. Gdyby ktoś powiedział, że nie lubi "Akrów", bo jest dużo wyborów, to bym zrozumiał - nie każdy lubi mózgożery. Co innego natomiast powiedzieć: to jest gra, która daje dużo wyborów, ale my z nich nie korzystaliśmy i dlatego jest kiepska.

A jeśli chodzi o mnie, to mam tylko jednego kandydata:
1. Basilica - szukaliśmy z żoną kafelkowej gry, w której można podkładać dużo świń. I z punktu widzenia mechaniki wszystko jest w porządku, tylko że poza tym suchar to straszliwy. Więcej emocji towarzyszy nam w Carcassonnie, a realizacja tematu leży i kwiczy. Buduję katedrę, okej, ale dlaczego z różnokolorowych kafelków? Co te kolory oznaczają? Nie mówiąc już o tym, że przy pewnych konfiguracjach rozłożenia rusztowań po fazie punktowania część katedry wisiała sobie wesoło w powietrzu bez żadnego podparcia. Dla mnie to jest zła realizacja tematu.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: muker »

Grałem przed łatką Wallace, wtedy jedyne sensowne było minimalizacja talii i szybki szturm na Quebec. Więc nie wiem o co chodzi z komentarzem, że słabo graliśmy skoro nawet z tego powodu łata została wypuszczona. :roll:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: maciejo »

berni pisze:Co kto lubi, a ten temat akurat pokazuje, że każdy lubi co innego i nie ma sensu chyba o tym dyskutować.
Dokładnie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Trolliszcze »

muker pisze:Grałem przed łatką Wallace, wtedy jedyne sensowne było minimalizacja talii i szybki szturm na Quebec. Więc nie wiem o co chodzi z komentarzem, że słabo graliśmy skoro nawet z tego powodu łata została wypuszczona. :roll:
Z tego, co słyszałem, to jedyne sensowne, żeby wygrał Anglik :D Nie nudziło Wam się mielenie tej samej taktyki za każdym razem od nowa?
EDIT: Dobra, macie rację, nie ma po co na ten temat dyskutować. Po prostu uważam, że wina tym razem jest po stronie gracza, a nie gry.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: KubaP »

Trolliszcze pisze:
muker pisze:Grałem przed łatką Wallace, wtedy jedyne sensowne było minimalizacja talii i szybki szturm na Quebec. Więc nie wiem o co chodzi z komentarzem, że słabo graliśmy skoro nawet z tego powodu łata została wypuszczona. :roll:
Z tego, co słyszałem, to jedyne sensowne, żeby wygrał Anglik :D Nie nudziło Wam się mielenie tej samej taktyki za każdym razem od nowa?
EDIT: Dobra, macie rację, nie ma po co na ten temat dyskutować. Po prostu uważam, że wina tym razem jest po stronie gracza, a nie gry.
Trolliszcze, zachowujesz się we wszystkich wątkach zgodnie ze swym nickiem. Nie zaśmiecaj już tego. Ten temat dotyczy tego, czym się kto rozczarował, a nie kolejne miejsce pt. "Dlaczego nie masz racji i jesteś głupi, bo ta gra jest fajna, a ty nie. Powiedziałem ja, Trolliszcze". :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Trolliszcze »

Oczywiście, jako człowiek świadomy świadomie wybieram swoje nicki :)
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: broda81 »

Trolliszcze pisze:Oczywiście, jako człowiek świadomy świadomie wybieram swoje nicki :)
Jeszcze świadomie stosuj przecinki i będzie lux :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Geko »

Trolliszcze pisze: 1. Basilica - szukaliśmy z żoną kafelkowej gry, w której można podkładać dużo świń. I z punktu widzenia mechaniki wszystko jest w porządku, tylko że poza tym suchar to straszliwy. Więcej emocji towarzyszy nam w Carcassonnie, a realizacja tematu leży i kwiczy. Buduję katedrę, okej, ale dlaczego z różnokolorowych kafelków? Co te kolory oznaczają? Nie mówiąc już o tym, że przy pewnych konfiguracjach rozłożenia rusztowań po fazie punktowania część katedry wisiała sobie wesoło w powietrzu bez żadnego podparcia. Dla mnie to jest zła realizacja tematu.
Akurat muszę się zgodzić. Chociaż całkiem fajnie grało mi się w Basilikę (choć chwilami trzeba być bardzo spostrzegawczym), to gra jest bardzo specyficzna pod względem tematu. Wielu grom zarzuca się "doklejony temat". W przypadku Basiliki trzeba chyba mówić o "przerobionym temacie" :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Muttah »

Tytułem moich trzech groszy - Warrior Knights jest grą dla specyficznej grupy koneserów. Grupy co prawda małej, ale dlatego tym bardziej cieszę się że taka gra w ogóle powstała (w moim prywatnym rankingu NIC do tej pory jeszcze nie przebiło WK + Crown and Glory i pewnie szybko nie przebije, zaś GoT może mu co najwyżej pięty wąchać). Natomiast wiadomo, albo ktoś to załapie i potrafi/lubi grać albo nie - ja na szczęście mam grupę entuzjastów którzy podzielają moje zdanie i akurat dla nas GoT jest suchy, ubogi w opcje itd. Dla każdego coś miłego...
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: killy9999 »

Glory to Rome - bardzo nieprzyjemny typ losowości, chaos i mało interakcji
Sekigahara: Unification of Japan - monotonia rozgrywki sprawia że po trzeciej turze mam ochotę przerwać grę
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: elprzybyllo »

Witam!

To mój pierwszy wpis na forum, więc upatrzyłem sobie ten wątek. Nieprzypadkowo zresztą.
Rok 2011 był dla mnie wielkim powrotem do gier planszowych i przede wszystkim byłem w szoku jak tu różnorodnie, ciekawie, kolorowo. Nic więc dziwnego, że wciągnęło mnie na maksa i dokonałem zakupu, a także wypróbowałem kilka gier.
Może to zachłyśnięcie się nowym hobby, ale większość gier sprawiała mi ogromną przyjemność. Sugerowałem się głównie BGG (recenzjami i rankingiem).

Ale zdarzyła się jedna, która zupełnie nie przypadła mi do gustu. Czyli po przydługim wstępie, przechodzę do meritum :)

Zawiodłem się na Pandemic. Wysoka pozycja w rankingu BGG, a także ciepłe recenzje (w tym mojego bliskiego kolegi) spowodowała, że zakupiłem tę pozycję. Wiadomo, że to gra wydana wcześniej, ale zawód spotkał mnie w 2011 :wink:
Myślałem, że podpasuje mi tematyka z branży farmaceutycznej (zawodowo) oraz mechanika coop (gram z żoną). Po dwóch partiach okazało się, że gra nie wzbudziła w nas żadnych emocji. Można by powiedzieć: nudnawy i pozbawiony napięcia pasjansik, przy tym zupełnie prosty (na najprostszym poziomie). Po prostu zupełnie nam nie podeszła. Może powinienem dać jej szansę w więcej osób, może z dodatkiem, może po prostu jeszcze raz... Ale szkoda czasu, spróbuję czegoś innego.

Dlatego kończę i idę czytać wątki, w których coś polecacie :wink:
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: bartek_mi »

elprzybyllo pisze: Zawiodłem się na Pandemic. Wysoka pozycja w rankingu BGG, a także ciepłe recenzje (w tym mojego bliskiego kolegi) spowodowała, że zakupiłem tę pozycję. Wiadomo, że to gra wydana wcześniej, ale zawód spotkał mnie w 2011 :wink:
Myślałem, że podpasuje mi tematyka z branży farmaceutycznej (zawodowo) oraz mechanika coop (gram z żoną). Po dwóch partiach okazało się, że gra nie wzbudziła w nas żadnych emocji. Można by powiedzieć: nudnawy i pozbawiony napięcia pasjansik, przy tym zupełnie prosty (na najprostszym poziomie). Po prostu zupełnie nam nie podeszła. Może powinienem dać jej szansę w więcej osób, może z dodatkiem, może po prostu jeszcze raz... Ale szkoda czasu, spróbuję czegoś innego.

Dlatego kończę i idę czytać wątki, w których coś polecacie :wink:
jak Pandemic jest za prosty to znaczy, ze pomylone zostaly reguly :)
Dice Hate Me :(
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: elprzybyllo »

bartek_mi pisze:jak Pandemic jest za prosty to znaczy, ze pomylone zostaly reguly :)
Hehehe
graliśmy zgodnie z zasadami, jak bum-cyk-cyk!
Nawet odwiedziłem wątek na BGG o poprawnym graniu w Pandemic :)
Jasne, że można było spróbować trudniejszej wersji, ale wolę spróbować czegoś, co urzeknie od pierwszych chwil.
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: SebasTTan »

Zdecydowanie City Tycoon - mechanika i sama gra są dość odpychające.
Może jeszcze się skusze zagrać ale i tak wrażenia negatywne.

No i już nie sama gra a sposób spolszczenia - ECLIPSE.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Geko »

SebasTTan pisze: No i już nie sama gra a sposób spolszczenia - ECLIPSE.
Spolszczenie to chyba za dużo powiedziane. Instrukcja, napisy na pudełku i polska karta pomocy to chyba za mało na spolszczenie w grze, w której nazwy technologii są po angielsku. Ja w trakcie gry korzystałem z angielskich pomocy i w efekcie trudno było w ogóle zauważyć, że gra jest spolszczona.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Andy »

Geko pisze:w grze, gdzie nazwy
Geko, Ty też? :shock: "Gra" to NIE JEST okolicznik miejsca!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Geko »

To mój częsty błąd, już poprawiłem, będę bardziej uważał :oops: :wink: Zazwyczaj po kilku zwróceniach mi uwagi na takie błędne przyzwyczajenie, mózg w końcu wpada na właściwe tory. Dzięki za czujność 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Andy »

Dzięki!

Pozdrawiam :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: charlie »

City Tycoon, Urban Sprawl i nowe wydanie Chińczyka :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: Aba »

@ marcinc - a co w AoE jest dla Ciebie niezbalansowane??
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Rozczarowanie Roku 2011

Post autor: kdsz »

Po interesującej partii online muszę odszczekać moje słowa o A Few Acres of Snow. Gra łba nie urywa, ale jest naprawdę dobra i absolutnie nie zasługuje na miano rozczarowania roku.
ODPOWIEDZ