Świat bez końca

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Świat bez końca

Post autor: charlie »

Ja nadal czasami mam problem z zagrywaniem i interpretacją niebieskich kart wydarzeń. Jak niebieskie mają się do beżowych? Przykład: Bodajże 1 rozdział, działa niebieska karta, która mówi, że za sprzedaż 1 beli wełny gracz dostaje tylko 1 monetę (zamiast normalnie 2 monet). To jest jasne. Co w momencie, gdy wylosowana zostanie beżowa karta z napisem, że można sprzedać 1 belę wełny za 3 monety? Ja to rozumiem tak, że to jest tylko jednorazowo każdy może sprzedać belę za 3 monety i niebieska karta wtedy nie działa, tak? Niebieskie karty rozpatruje się co rundę, ale dopiero w fazie zagrywania kart akcji, tak?
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Świat bez końca

Post autor: wuszu »

karty bezowe zagrywa sie w pierwszej kolejnosci. Tj wydarzenia na nich opsiane sa jednorazowe i nie maja wplywu na wydarzenia kart niebieskich. W jaki sposob odczytuje sie wydarzenia na kartach niebieskich znajdziesz na pierwszej stronie tego watku.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Świat bez końca

Post autor: charlie »

Ok. Przeczytałem instrukcję kilka razy, cały wątek i jeszcze na bgg sporo. Nadal mam wątpliwości kiedy dokładnie zagrywa się niebieskie karty (trwałych wydarzeń). Bo w przypadku niektórych, może mieć to duże znaczenie.

np. problematyczna karta "Adwokat Gregory...(Każdy gracz, który nie posiada żadnych żetonów lojalności, traci 1 złotą monetę lub 1 punkt zwycięstwa)". Rozumiem, że taką kartę zagrywa się w każdej z rund do końca rozdziału. Tylko konkretnie kiedy? Najpierw są rozgrywane kolejne karty rund, otrzymanie zysków, przesunięcie znacznika i dopiero jest ona (ta niebieska) rozgrywana w fazie zagrywania i wykonania akcji, tak? Bo idąc za instrukcją: "Wydarzenia z niebieskim tłem są trwałe i mogą mieć wpływ na grę aż do końca rozdziału. Wpływają one na sposób rozgrywania kart akcji i dlatego są rozgrywane później Z tego właśnie wynika, że karty niebieskie zagrywa się w fazie zagrania kart akcji? Tylko przed czy po rozegraniu? Bo jeśli ktoś w poprzedniej rundzie postawił dom na polu z żetonem lojalności, to mógłby w obecnej wziąć czynsz i uniknąć kary.

Wie ktoś jak z tym jest na pewno?
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Świat bez końca

Post autor: FaLqUa »

My niebieskie karty zagrywamy na koniec tury gracza. Chyba, że karta ma wpływ na wykładanie kart akcji itp. Beżowe rozgrywamy natychmiast zanim uzyskamy przychód z karty. Czyli gracz losuje beżowe wydarzenie, wykonujemy jej polecenie, a następnie odkładamy na ratusz.

Kartę "Adwokat Gregory..." rozpatrujemy na koniec tury. Tak jak w twoim przykładzie gracz może zadecydować czy woli zagrać kartę "czynsz" czy poświęca monetę i punkt kosztem innej akcji.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Świat bez końca

Post autor: charlie »

O, my też właśnie tak gramy. Wszystkie niebieskie karty odnoszące się bezpośrednio do zagrywania kart akcji są dla nas jasne, ale jest kilka takich, które nie koniecznie się do nich odnoszą.

Karta "Szkarłat z Kingsbridge...(Każdy gracz może zamienić 1 belę sukna na 3 punkty zwycięstwa) - My zagrywamy ją również po fazie akcji (czyli na koniec rundy) ale niezależnie od Karty akcji sprzedaży sukna. czyli jeśli ktoś jakimś sposobem dostaje sukno co rundę, może je wymieniać pod koniec rundy, po fazie akcji, przed losowaniem nowej karty wydarzenia. Też tak gracie?
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Świat bez końca

Post autor: FaLqUa »

charlie pisze: Karta "Szkarłat z Kingsbridge...(Każdy gracz może zamienić 1 belę sukna na 3 punkty zwycięstwa) - My zagrywamy ją również po fazie akcji (czyli na koniec rundy) ale niezależnie od Karty akcji sprzedaży sukna. czyli jeśli ktoś jakimś sposobem dostaje sukno co rundę, może je wymieniać pod koniec rundy, po fazie akcji, przed losowaniem nowej karty wydarzenia. Też tak gracie?
Tak - też korzystamy z tej karty na koniec rundy i można wymienić tylko jedną belę na turę na gracza. Spotkałem się z tym, że niektórzy trochę naginają interpretację kart i wymieniają np. na koniec swojej kolejki 2 bele na 6 punktów ;)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Świat bez końca

Post autor: charlie »

FaLqUa pisze: Tak - też korzystamy z tej karty na koniec rundy i można wymienić tylko jedną belę na turę na gracza. Spotkałem się z tym, że niektórzy trochę naginają interpretację kart i wymieniają np. na koniec swojej kolejki 2 bele na 6 punktów ;)
Tu akurat nie mam zastrzeżeń, na karcie jest wyraźnie napisane, że wymienić można 1 belę sukna na 3 punkty. Ale jeśli ktoś ma ich więcej to wymiana 1 beli co rundę jest megaopłacalna. Ja się tylko zastanawiałem czy "szkarłat z kingsbridge" nie odnosi się do zagrywania karty akcji sprzedaży sukna - wtedy gracz zagrywając tę kartę deklaruje czy chce monety czy punkty. Stałość tego wydarzenia polegałaby na tym, że gracze mogą ją zagrać w różnych rundach od innych. Ale może za dużo myślę :) , byłoby to inaczej napisane na karcie albo ujęte w instrukcji.
Awatar użytkownika
FaLqUa
Posty: 87
Rejestracja: 04 sie 2005, 11:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Świat bez końca

Post autor: FaLqUa »

Według nas karty wydarzeń działają poza kartami akcji - są dodatkowym bonusem. Chyba, że w kartach wydarzeń jest dokładnie podkreślone, że mają wpływ na karty akcji.

Edit: Dla pewności zadałem jeszcze pytanie na forum Galakty.
ODPOWIEDZ