Cywilizacja: Poprzez wieki (1. i 2. edycja)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Nataniel »

Napisz mimo wszystko do wydawcy na adres sklep@rebel.pl - dostaniesz te karty bez problemu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
sabinosa
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2011, 14:04

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: sabinosa »

Właśnie napisałam, ale odpisali mi, że muszę podać numer przesylki czy zamówienia.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mat_eyo »

W oczekiwaniu na pierwszą rozgrywkę wyklarowało mi się jeszcze jedno pytanie:

Przy uzupełnianiu toru kart w każdej kolejnej turze należy usunąć odpowiednią liczbę kart z początku (np. dla dwóch graczy karty z 3 pierwszych pozycji) a później przesunąć karty w lewo. Czy karty przesuwamy też na te "wyczyszczone pozycje" z ikonkami graczy czy te 3 pierwsze miejsca mają zostać już do końca gry puste a tylko pozostałe karty dosuwamy w lewo i uzupełniamy?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: kemotix »

Zawsze przesuwasz do oporu. Gdybyś nie miał kart na tych początkowych polach to w następnych turach żadne karty by nie odpadały...
pizarro
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2010, 00:40

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: pizarro »

KONIEC EPOKI
Rozgrywka 3 graczy:
1. (Np. Epoka I) przesuwam pozostałe karty do lewej, usuwam 2 pierwsze karty z toru kart i teraz dokładam na wolne pola karty z Epoki I. Ale mam 4 wolne pola a zostały 3 karty. Wjeżdża na plansze ostatnia karta Epoki I i jest jedno miejsce wolne. KONIEC EPOKI? (wywalam karty z ręki itp)? Na wolne pole dokładam jedną kartę z Epoki II ?? Kolejny gracz może pobierać z tych 9 pierwszych kart Epoki I ?? czy one tam tylko leżą i się przesuwają, aż same zjada z toru kart ??

2. Laboratoria to też budynki cywilne ??

3. Czy podczas końca Epoki usuwamy również karty z wydarzeń przyszłych i teraźniejszych ?? czy te karty tam zagrane nie mają znaczenia z której epoki są ??


----------------------------
AD1
właśnie skończyłem Epoke I, na torze leży 9 kart i jedno miejsce jest puste. Kończymy Epoke I (odkładamy karty z reki), dokładam jedną kartę w wolne miejsce nr 10 z Epoki II. I teraz następną osoba może zabrać z toru tylko tą jedną kartę z Epoki II (za 3 akcji)?? reszta 9 kart jest niewykorzystana ??
Ostatnio zmieniony 07 sty 2012, 17:43 przez pizarro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: B »

Na początku tury każdego gracza, nieważne czy jest koniec epoki czy nie, gracz ten robi tor kart. Czyli:
1. usuwa karty z 1-3 pól na początku toru, w zależności od liczby graczy
2. przesuwa wszystko co zostało do lewej, do oporu, tak aby nie było żadnych dziur
3. dokłada karty z aktualnej talii i wypełnia nimi końcówkę toru

Jeśli podczas kroku 3 braknie kart w aktualnej talii to przeprowadza się koniec epoki, wprowadza nową talię i z niej dokłada się dalej.
Koniec epoki zachodzi również kiedy kart nam wystarczy aby zapełnić wszystkie pola na torze kart, ale w aktualnej talii nie zostaje już ani jedna karta.
Karty z poprzednich epok po kilku turach zejdą z toru samoczynnie, na skutek kroków 1 i 2.

Pytanie o laboratoria świadczy o tym, że słabo studiowałeś instrukcję, to bardzo podstawowe zagadnienia. Tak, laboratoria to budynki cywilne. Tak samo jak świątynie, teatry, biblioteki i areny.

Koniec epoki nie dotyczy kart wydarzeń. Jedyne co się zmienia, to aktualna talia wydarzeń, to co już zostało zasiane zostaje.
pizarro
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2010, 00:40

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: pizarro »

pizarro pisze:KONIEC EPOKI
Rozgrywka 3 graczy:
1. (Np. Epoka I) przesuwam pozostałe karty do lewej, usuwam 2 pierwsze karty z toru kart i teraz dokładam na wolne pola karty z Epoki I. Ale mam 4 wolne pola a zostały 3 karty. Wjeżdża na plansze ostatnia karta Epoki I i jest jedno miejsce wolne. KONIEC EPOKI? (wywalam karty z ręki itp)? Na wolne pole dokładam jedną kartę z Epoki II ?? Kolejny gracz może pobierać z tych 9 pierwszych kart Epoki I ?? czy one tam tylko leżą i się przesuwają, aż same zjada z toru kart ??
właśnie skończyłem Epoke I, na torze leży 9 kart i jedno miejsce jest puste. Kończymy Epoke I (odkładamy karty z reki), dokładam jedną kartę w wolne miejsce nr 10 z Epoki II. I teraz następną osoba może zabrać z toru tylko tą jedną kartę z Epoki II (za 3 akcji)?? reszta 9 kart jest niewykorzystana ??

-----------------
1. Wydarzenie z Epoka 2 "Upadek autorytetów" ?? usunąć liderów nie z tej epoki ?? przecież na przełomie epok starych liderów usuwamy ...
2. Na tor wpada ostatnia karta z Epoki 3 => KONIEC EPOKI 3, wywalamy cuda w budowie ??
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Veridiana »

Wybiera ze wszystkich kart.
Gracz zawsze ma wybór z całego toru kart, bez względu na to, co na nim leży, w jakiej liczbie, z jakiej epoki i o co tam jeszcze można zapytać :D
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: B »

Jeśli chodzi o pozbywanie się przestarzałych kart (karty z ręki, liderzy, cuda w budowie, upadek autorytetów) to wywalamy karty będące z poprzedniej epoki w stosunku do tej, która się właśnie skończyła.

Czyli kończy się I era - wywalamy karty z A
Kończy się II era - wywalamy karty z I
Kończy się III era - wywalamy karty z II

Era kończy się w momencie, w któym aktualna talia kart cywilnych jest pusta.
sabinosa
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2011, 14:04

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: sabinosa »

Można mieć kilku wolnych robotników ?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Veridiana »

można.
pizarro
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2010, 00:40

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: pizarro »

abadura pisze:
BloodyBaron pisze:o, jest taki lider? kurczę, za mało, zdecydowanie za mało grałem w TtA...
Jest ale w pół-oficjalnym dodatku (tak zwana wersja "extended"). W podstawce go nie ma.
Gdzie można taki dodatek nabyć ?? Jest on PL ??
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: kemotix »

pizarro
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2010, 00:40

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: pizarro »

Teraz gra dopiero się rozkręciła, kiedy w końcu doszedłem do ładu ze zmianą EPOK.
Karty z nieoficjalnego dodatku wydrukowane i dziś trafia na stół.

Jeszcze pytania:
1. [3 graczy] Jeżeli mam zgraną już technologie z np. EPOKI I (spis praw, +1 znacznik biały), a na torze kart pojawi się taka sama (też EPOKA I), to mogę ją zabrać "do ręki" i zgrać ponownie i uzyskać kolejny biały znacznik?? Czy tylko jedna z EPOKI. Gram, że jedna z EPOKI.
2. Koniec gry, dodajemy punkty z 4 kart wydarzeń i jest remis, to "na pięści" czy coś podliczamy dodatkowo ??
3. Czy mogę mieć "na ręce" np. ARENE z EPOKI I i ARENE z EPOKI II ??
3. Szukałem cudu BISKUPI, a się okazuje, że jest w drugim wydaniu. Czy te wydanie różni się tylko 4 kartami i wypraską w grze ??
Można to dokupić ??
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Edwardo »

Ad1. nie możesz mieć dwóch takich samych kart z jednej epoki
Ad2. jest remis, pozostają pięści :)
Ad3. możesz mieć karty z różnych epok, wystawić je jako technologię i budować nowe (lepsze) budynki, albo ulepszać te z poprzedniej epoki
Ad4. wydania różnią się tylko wypraską, Biskupin to polski dodatek, który możesz otrzymać jak napiszesz do sklepu w którym kupowałeś grę.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: kemotix »

Ad1. Ograniczenie tyczy sie tylko kart technologii. Żółte karty moga Ci się powtarzać :)


Sent from iPhone.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mat_eyo »

Mam pytanie odnośnie zakończenia gry w wariancie zaawansowanym a dokładniej odnośnie punktacji. Rozpatruję 4 karty wydarzeń z III ery odsłonięte na początku gry i to wszystko? Czy tak jak w rozgrywce prostej dodaję 2 punkty za każdy poziom zadowolenia, 2 punkty za każdy posiadany punkt siły, 1 punkt za każdy punkt nauki zdobywany co turę itd? Grałem jak dotąd dwa razy i za każdym razem punktowałem inaczej.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: kemotix »

Rozpatrujesz tylko karty.

Tamta punktacja tyczy się tylko wariantu podstawowego :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mat_eyo »

Ok, thx za szybką odpowiedź. To może jeszcze w temacie punktowania, co do tych 4 kart wydarzeń z III ery. Czy muszą one od początku gry być "jawne"? Ja zrobiłem to tak, że wyciągnąłem na początku gry te 4 wydarzenia i bez oglądania odłożyłem na bok, dopiero po zakończeniu ostatniej rundy je odsłoniłem. Wydaje mi się, że tak jest lepiej, nie można się na nie przygotować a w partii na styku mogą całkowicie zmienić wynik. A Wy jak gracie?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: kemotix »

Nie gramy w zaawansowaną, bo to tylko namiastka pełnej wersji :wink:

Idea odsłaniania tych kart jest pokazanie graczom jak różne aspekty w ich cywilizacjach mogą dać im punkty na koniec gry oraz nauczenie porównywania zagrań przeciwników. W grze pełnej w końcowym podliczeniu odkrywa się karty wydarzeń przyszłych i je rozpatruje. Wymusza to wrzucanie wydarzeń, które nam dadzą najwięcej punktów, oraz unikanie tych które faworyzują przeciwnika.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Veridiana »

Całkowita niewiedza na temat kart wydarzeń wprowadza niepotrzebna losowość: komuś rozwój cywilizacji szczęsliwie pokrył się z kartami, komuś nie.
Ich jawność działa jak karty celów, jest bardziej sprawiedliwa.
Ale oczywiście najbardziej sprawiedliwa jest wersja z wariantu pełnego :mrgreen:
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: vaski »

Czy zagrywając kartę agresji atakujący może się licytować i podbijać siłę militarną (poświęcać kolejne jednostki, po ustaleniu wartości siły militarnej przez stronę, która odpiera atak).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mst »

Nie, licytacja jest tylko przy walce o kolonię. Zarówno przy agresji jak i przy wojnie atakujący ma tylko jedną szansę na poświęcenie jednostek, później siłę obrony (z ew.poświęceniem i kartami obrony przy agresji) określa obrońca i rozstrzyga się starcie. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mat_eyo »

Hmm a jak dokładnie to wygląda przy kolonizacji? Można podbijać licytację dopóki się nie spasuje, nie można też blefować?
I druga sprawa, do kolonizacji liczy się tylko siła wysłanych tam jednostek, ewentualna ich taktyka i bonusy do kolonizacji z kart? Czyli np mam Joannę D'arc jako lidera, dodaje mi do siły za każdą uśmiechniętą buźkę ze świątyni ale do kolonizacji tego nie wliczam? I tak samo z innymi kartami dającymi plusy do siły a nie do kolonizacji?
Grzeniu
Posty: 836
Rejestracja: 28 paź 2010, 12:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Grzeniu »

Kolonia jest licytowana w kółko zgodnie z kolejnością graczy (zaczyna ten, który właśnie dołożył kartę zdarzenia) do momentu, kiedy wszyscy gracze powiedzą "pas". Gdy gracz raz powie pas, jest wyłączany z licytacji, a pozostali dalej walczą wg. kolejności. Nie można blefować - możesz licytować tylko do takiego poziomu, do jakiego ci pozwala twoje wojsko i karty kolonizacji. Liczy się wyłącznie "goła" siła jednostek, taktyka (jeżeli wyślesz do kolonii pełny zestaw spełniający taktykę (np: 3 wojowników z taktyką legion)), technologie nawigacji (ale +2 do kolonizacji, bez +1 do siły!), karty kolonizacji, kolos rodyjski i ew. Cook, jeśli zagrałeś kartę kolonizacji. Cała reszta "usprawnień" podnosi wyłacznie siłę używaną do agresji/wojen i określania w zdarzeniach najsilniejszej/najsłabszej cywilizacji.
ODPOWIEDZ