Rune Age

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Rune Age

Post autor: Sandking »

Dwa pytania po pierwszej grze:

1. Czy wybór miast podczas przygotowania odbywa się w sposób losowy? (tak zakładam, ale nie znalazłem takiego zapisu :) ).
2. Czy jeśli dana karta mówi odkryj wierzchnie karty z talii (np. nekromanta czy jakiś leśny cieć tak ma), to czy to znaczy, że odkrywa się je i pokazuje wszystkim graczom, czy nie? (oczywiście w niektórych przypadkach trzeba udowodnić, że karta, którą się bierze na rękę jest zgodna z wymogiem,ale nie zawsze tak jest)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

1. A jak mogłoby być inaczej? :) Gracze ustalają, na które miasta grają? Można i tak, jeśli tak się umówicie.
2. Odkryte - jawne.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Rune Age

Post autor: Atamán »

Mam kilka wątpliwości co do działania kart wydarzeń:

1. Niektóre karty wydarzeń w scenariuszu Runewars (Wojny Runów) mają efekt, który dotyczy tylko jednego gracza, który posiada najmniej / najwięcej pewnych zasobów np:
* Odkrycie Smoczej Runy "Gracz, który ma najmniej wpływów otrzymuje jedną, losową kartę Smoczej Runy z dostępnych w pudełku. Następnie usuń z gry to wydarzenie." - co zrobić w przypadku, gdy kilku graczy remisuje w liczbie najmniejszych wpływów? Każdy z nich wylosuje nową runę, czy też żaden z nich? Sądząc po tym, że run jest 6, to skłaniałbym się do tego, że nikt z nich nie wymienia, bo gdyby było czterech remisujących, to zabrakłoby dodatkowych run.
* Gniew Rady Czarodziejów "Gracz, który posiada najwięcej wpływów, zadaje 3 obrażenia wybranemu przez siebie Ojczystemu Królestwu." - jeśli kilku graczy remisuje pod względem największej liczby wpływów to co się dzieje? Każdy z remisujących zadaje te 3 obrażenia? W jakiej kolejności wybierają te cele?

2. I jak działa ta karta, która umożliwia każdemu graczowi zniszczenie dowolnej liczby złota z ręki a następnie pozwala graczowi, który zniszczył najwięcej na wybranie gracza, który dostanie 4 obrażenia w stolicę (Inwazja Barbarzyńców). To złoto do zniszczenia jest wybierane przez graczy po kolei, czy też w jakiś sposób symultanicznie? I tutaj znowu pytanie: jak rozstrzygać remisy?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

Jestem prawie pewny, że odpowiedzi są w instrukcji przy opisie kart. Miałem kiedyś te same wątpliwości. Właściwie masz tylko pytanie o remisy, bo złoto się trashuje w kolejności graczy.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Rune Age

Post autor: Atamán »

Ze złotem masz chyba rację - za instrukcją: "Karty, które mają wpływ na "każdego gracza" rozgrywane są zgodnie z kolejnością, zaczynając od pierwszego gracza", co moim zdaniem potrafi niestety zbyt mocno premiować kolejność gry (gracz ostatni widzi ile złota zniszczył pierwszy i inni i na tej podstawie może podjąć decyzję ile złota zniszczyć).

Co do rozstrzygania remisów - nie mogę znaleźć tej zasady ani w polskiej ani w angielskiej instrukcji.

Nie widzę też czegoś takiego jak opis poszczególnych kart, jest jedynie Przegląd elementów, ale tam jest tylko ogólna informacja o tym, że karty wydarzeń "reprezentują unikalne wyzwania", a także że jest ich 10 na każdy scenariusz...

Informacji o tym jak rozstrzygać remisy nie znalazłem też w części instrukcji zatytułowanej "Karty Wydarzeń i Faza Wydarzeń" na stronie 9. (w angielskiej instrukcji: "Event Cards & the Event Phase" również strona 9.), nie ma też o tym ani słowa w "Dodatkowych zasadach" ani w opisie scenariusza Runewars (bo tylko w nim występuje ten problem)

Ktokolwiek wie jak jest z tymi remisami?
A jeśli nie ma tego w zasadach, to jak gracie?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

OK, spojrzałem na angielskie karty i na pewno są jednoznaczne.

"if one player controls less influence then each other player" - jeśli nie ma jednej osoby, to nikt
"if one player controls more influence than every other player" - jw.

tak samo z tym złotem, musi być dokładnie jedna osoba
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Rune Age

Post autor: Atamán »

melee: ogroooomne dzięki! :)

wychodzi na to, że nawalił tłumacz z Galakty...
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Wytłumaczcie dla wilka morskiego w karciankach typu deckbuding nieobeznanego, jakimi kartami toczy się bitwę tzn. tymi co mam na ręce, czy mogę zgrać też inne np. te które są w "koszarach" ale wydaje mi się to bezsensu. Nie rozumiem dlaczego w opisie zakończenia walki po przeprowadzeniu oblężenia jest napisane, że jednostki zniszczone należy odłożyć na miejsca skąd pierwotnie zostały zabrane i wskazano koszary lub na środku obszaru gry. Może chodzi o to, że jednostki były zakupione w koszarach lub jednostkach neutralnych i w przypadku zniszczenia wracają do tych obszarów i to powoduje, że myli mnie do możliwości zagrania innych kart niż z ręki?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

Gramy karty z ręki. Taki zapis mógł powstać, bo np. można przejąć czyjeś karty, wracają do jego puli po śmierci.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Ahoj! Jestem po pierwszej rozgrywce solo i mam kilka pytań, które na pewno nie są ostatnie, bo gra mi się spodobał i mam zamiar ją trochę "pomęczyć":

1. dobieranie kart do 5 odbywa się po wyłożeniu karty wydarzenia, czy przed wyłożeniem?W instrukcji, w opisie tur gracza ostatnią turą jest dobieranie do pięciu kart przez poszczególnych graczy. Natomiast w części dobieranie kart jest zapisane , że karty dobiera się na koniec tury każdego gracza oraz fazy Wydarzeń. Ja grałem, że po rozegraniu wszystkich swoich akcji dobierałem karty do 5 i wowczas sięgałem po nową kartę z talii wydarzeń.

2. karty neutralne np. "forsowny marsz", mogę wyłożyć w trakcie walki, a następnie przeprowadzić jej akcję w późniejszym czasie ale nie tuż na koniec, gdy zaczynamy fazę rozstrzygnięcia i zakończenia?

3. siła jednostek rannych nie jest wliczana do rozstrzygnięcia bitwy, oblężenia? (wydaje mi się, że przeczytałem tak w instrukcji ale nie znalazłem tego ponownie)

4. Czy to nie jest pomyłka, że w scenariuszu "Odrodzenie Władców Smoków" w partii rozgrywanej solo jest karta "Zebrane poparcie"?

5. Mając kartę nagrodę "Margath Władca Smoków" + 3 do siły doliczamy wyłącznie, gdy my jesteśmy stroną atakującą, czy również, gdy bronimy się?

6. umocnienie w obronie pochodzące od miast doliczane jest wyłącznie do siły, gdy atakowane jest wyłącznie to miasto, czy również, gdy atakowana jest nasza ojczyzna?

Pewnie jeszcze będę prosił o kolejne wyjaśnienia, bo tytuł naprawdę mi się spodobał ;) dziękuję za poprzednie info.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Sandking »

ad 1

Kończysz turę- odrzucasz karty albo za nie płacisz, wszyscy dobierają do pięciu. Koniec fazy wydarzeń - dobierasz do pięciu.

ad 2

Nie pamiętam dokładnie tej karty,ale wydaje mi się, że karty, na których jest napisane "akcja" możesz zagrać tyklo podczas swojej tury i nie podczas walki.

ad 3

Ranne wlicza się do siły, ale są niszczone po walce (tj. wracają do koszarów). Niszczone jednostki nie są brane pod uwagę.

ad 4

Hm. Nie mam gry przy sobie i nie pamiętam karty, ale rozegrałem ten scenariusz kilka razy i nie widziałem jakichś "błędów".

ad 5

Wydaje mi się, że w obu przypadkach,ale musiałbym zobaczyć tekst karty żeby się upewnić.

ad 6

Tylko to miasto.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Dziękuję za odpowiedzi. Nakierowały mnie na ponowne sięgnięcie do instrukcji i wydaje mi się, że już trzymam dobry kurs ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Niby trzymałem kurs i już miałem prawie wszystko wiedzieć, gdy nagle w ostatnio rozegranej parti naszła mnie wątpliwość: gdy rozgrywamy turę kart wydarzeń i pojawi się wróg, którego należy położyć przy karcie celu do czasu, aż go pokonamy, to czy za każdym razem w turze karty wydarzeń dociągamy nową kartę, czy dopiero, gdy pokonamy tego wroga?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rune Age

Post autor: adikom5777 »

dociągamy zawsze, może pojawić się kolejny wróg
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

O w mordę to znacznie zmienia postać rzeczy i utrudnia rozgrywkę 8) A już cieszyłem się zdwóch zwycięstw w scenariuszu o odrodzeniu smoków w wersji solo :wink: W sumie trochę to też powoduje, że w dalszej części przygody praktycznie moze przyjść moment, że przez kilka tur w puli kart wydarzeń są np. tylko 2 karty z działaniem natychmiastowym, co może nas wykończyć.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rune Age

Post autor: wesolykowal »

Siemka,

jeszcze nie zagrałem pierwszej rozgrywki, ale po dwukrotnym przeczytaniu instrukcji zrodziło się pytanie, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi, mianowicie :

W scenariuszu pierwszym o powrocie władcy smoków celem jest smok, którego należy pokonać aby wygrać. Jeżeli z talii wydarzeń dociągniemy wroga to najpierw muszę go pokonać, aby zabrać się za smoka ? To samo w innych scenariuszach. Czy żeby osiągnąć cel to najpierw cele w postaci wrogów z talii wydarzeń muszą być pokonani?

Dzięki :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

Mówisz, że atakujesz smoka, pokonasz - wygrałeś.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rune Age

Post autor: wesolykowal »

Czyli innych wrogów dociągniętych z talii wydarzeń i będących w grze nie muszę przed atakowaniem smoka pokonywać ?
Jaki w takim razie jest sens w walczeniu z nimi oprócz tego, że niektórzy pokonani wrogowie dają nam jakieś nagrody ?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Rune Age

Post autor: melee »

Taki, że dają nagrody, albo robią nam źle jeśli ich nie pokonamy :) Nie pamiętam dokładnie, bardzo dawno nie grałem, ale to na bank jest opisane w instrukcji.
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Sandking »

Pokonanie głównego szefa bez dodatkowych bonusów jest po prostu czasem upierdliwe i sensowniej jest najpierw zgarnąć te nagrody, a później przygrzmocić smoka.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rune Age

Post autor: jingowawa »

Mam pewną wątpliwość, wydaje mi się, że gram dobrze, ale wole się upewnić.
Oto sytuacja:
Po zakończeniu swojej tury dociągnąłem 5 kart (wszystkie to jednostki militarne), zaczyna się tura kolejnego gracza, on mnie atakuje i w bitwie zużywam te wszystkie 5 kart, które przed chwilą dociągnąłem. Rozstrzygamy bitwę, kończy się jego tura i znów moja, ale w tym momencie nie mam żadnych kart na ręku.
Rozumiem, że po bitwie nie dociągam kart, czyli w momencie rozpoczęcia mojej tury w opisywanej sytuacji jedyna akcja jaką mogę wykonać to kupno jakichś kart za punkty wpływu z posiadanych miast i twierdz, bo nie mam innych kart, prawda?
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Z tego, co pamiętam to chyba każda tura gracza kończy się dociągnięciem do 5 kart na rękę. Czyli po walce z przeciwnikiem (chyba to jest oblężenie), gdy jest Twoja tura, w pierwzej kolejnośc odświeżasz karty wpływu oraz je wydajesz, a następnie dociągasz do 5 kart na rękę i następuje rozegranie fazy wydarzeń.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rune Age

Post autor: jingowawa »

Ok, znalazłem odpowiedź na swoje pytanie - po turze każdego gracza, wszyscy gracze dociągają karty do 5 na rękę.

Ale teraz rodzi się inna wątpliwość - po ruchu przeciwnika odsłoniliśmy kartę wydarzeń - to był wróg, z którym trzeba było od razu walczyć. Więc zużywam te swoje 5 kart na walkę, po czym robią to inni. I następuje początek mojej tury, a ja nie mam kart. Dociągam? Analogiczny problem pojawi się w grze jednosobowej - czy po walce z kartą wydarzenia dociągam do 5 czy nie??
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Rune Age

Post autor: tomb »

Każdy dobiera karty po kolejce każdego gracza oraz po rozegraniu karty wydarzeń (instrukcja s.14).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rune Age

Post autor: Rune »

Rozegrałem dzisiaj dwie partie solo i mam problem. Mianowicie dotychczas, jak grałem to np. w sytuacji, gdy było wydarzenie natychmiastowe i atakował smok moje królestwo, a ja w konsekwencji przegrywałem tą potyczkę to traktowałem wszystkie karty (łacznie z kartami taktyk, jak"okrzyk wojenny"), jak karty zniszczone i po ustaleniu wysokości porażki odkładałem je na swoje pierwotne miejsca. Jednostki do koszar, a taktyki do stefy neutralnej ale po dzisiejszej rozgrywce nie jestem przekonany, że tak jest prawidłowo. Czy nie jest tak, że w takim przypadku wszystkie zagrane w trakcie walki karty powinny powędrować na stos kart odrzucony? Natomiast do miejsc pierwotnych wracjają wyłącznie karty, które zostały zniszczone przez zastosowanie zdolności którejś z kart w trakcie walki?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
ODPOWIEDZ