Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: pan_satyros »

adikom5777 pisze:Cena tego dodatku to jakis kiepski zart...
Podobnie było w przypadku Szogun: Tenno's Court i rozszerzeń Defenders of the Realm, czy aktualnie pomysłu FFG na PoD.
Liczyłem na max 85 zł ...
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: DanCo »

adikom5777 pisze:Cena tego dodatku to jakis kiepski zart...

MOŻE I KIEPSKI ALE ZA TO BARDZO WARTOŚCIOWY, WSZAKŻE 150ZŁ TRZEBA ZA NIEGO ZAPŁACIĆ. SZKODA, BO DŁUGO NA NIEGO CZEKAŁEM.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: grymir »

Cena dodatku do mojej ulubionej gry chyba mnie pokonała [ przynajmniej na razie ].
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: MataDor »

cena poprostu makabra.... ale że to gra w którą zaraz po Race for The Galaxy rozegrałem największą ilość partii to nie byłem w stanie się powstrzymać i dziś odbieram przesyłkę....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: pan_satyros »

Miał już ktoś styczność z dodatkiem? Czy jest w jakimś stopniu wart swej ceny?
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

W bardzo niewielkim.

- Set dla 6 gracza - dla mnie bezużyteczny
- Nowy specjalista - fajny
- Nowe budynki - fajne
- Unikatowe zdolności mocarstw - tragicznie balansowane
- Instrukcja - łomatko, fail, nie rozumiem jak w takim prostym dodatku można tyle niejasności zostawić

Najbardziej mi się podoba pudełko - pancerne, lakierowane, aż miło do ręki wziąć.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: MataDor »

dodatek kompletnie nie wart swojej ceny ale i tak bym go nie oddał ... za bardzo lubię tą grę

- Set dla 6 gracza - dla mnie bezużyteczny, bo wczesniej dokupilem komplet pionków dla 6go gracza
- Nowy specjalista - bardzo fajny, nieźle urozmaica grę
- Nowe budynki - jest ich dużo i sporo zmieniaja; są też budynki (Spoils of War) które są darmowe i mają natychmiastowy
jednokrotny efekt; ale nie wiem jak z ich balansem, to pewnie wyjdzie z czasem; z nowych budynków jestem bardzo
zadowolony
- Unikatowe zdolności mocarstw - nie zdecydowaliśmy się z tym zagrać i pewnie już nie zagramy, mieliśmy wrażenie że te
zdolności są kompletnie nie zbalansowane
- Instrukcja - porazka, masa niedopowiedzeń, nawet nie jest wytlumaczone jak pozyskiwać buildera poza budynkiem go
generującym... nie obeszło się bez zagladniecia na BGG

Co do budunków to jeden jest mega mocny i zmieniajacy cała rozgrywkę - Smuggler. Pozwala raz na ture w fazie uruchamiania budynków zamienić jeden ze swoich żetonów surowców z dowolnym surowcem innego gracza. Doszło do tego że nikt poza osobą z tym budynkiem nie mógł złożyć zestawu kilku takich samych surowców. W efekcie po zakonczeniu rozgrywki 2 osoby z 4ch grajacych powiedziały ze wiecej z tym budynkiem to nie zagrają.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

Odpowiedzią na smugglera wydaje sie być ten budynek pozwalający sprzedawać towary po piątaku, wtedy żadne sety nie sa niby potrzebne. No i pewnie przy większej ilości graczy też smuggler traci na znaczeniu.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: dgbm »

POPRAWKA: zapomniałem wspomnieć że grałem do tej pory tylko raz z dodatkiem, więc poniższa ocena jest mocno wstępna.

Pozwolę sobie zastosować format z powyższych postów, mam nadzieję że Szanowni Przedmówcy nie poczują się urażeni:

- figurki dla 6 gracza - ładnie komponują się z żółtymi;

- nowy specjalista (Budowniczy) - nie wprowadza rewolucji, wnosząc jednocześnie sporo świeżości i dając możliwość uskuteczniania krotochwilnych manewrów, np. nawet jeżeli z konieczności koncentrujemy się na sposobach punktowania innych niż kolonizacja, to mimo wszystko warto zastanowić się nad ewentualnym uciułaniem paru punktów za drugie miejsce na obszarze zawierającym wrogich budowniczych - moim skromnym zdaniem 5+ (w skali szkolnej)

- nowe budynki - super ! Różnorodne, ciekawe, duży powiew świeżości; te z Trzeciej Epoki szczególnie przypadły mi do gustu. Wymuszają zupełnie nowy sposób gry - np. z pośród budynków 2-erowych ok. jedna trzecia wogóle "nie wypada", więc o nawykach i graniu "na automacie" można zapomnieć. Jedynie Mint wydaje mi się ewidentnie marny [2$ co turę za każde Srebro albo Złoto (trzeba wybrać) ? Czyli maksymalnie 12 $ (w praktyce mało realistyczne) ? W Drugiej Erze ? Serio ?] Subiektywna ocena: 6

- Unikatowe zdolności mocarstw - całkiem mi się podobały, generalnie wszyscy wybrali opcje dające dodatkowe ludziki i nie było widać szczególnych nierówności, oczywiście czas zweryfikuje. Do tej pory nie wiem w jakiej sytuacji ktokolwiek chciałby wziąć portugalskie -1 do liczby Indian na odkryciach zamiast Kapitana co turę - na BGG też się głowią ;). Na razie 4.

- Instrukcja - rzeczywiście masakra. Porównując do instrukcji podstawki ma się wrażenie, że obie były pisane nie tyle przez innych ludzi, ale nieomal w dwóch różnych wszechświatach, różniących się pod każdym względem ;). Pozostawia więcej pytań niż daje odpowiedzi, co niestety prowadzi do znienawidzonych przeze mnie "prawniczych" interpretacji reguł; generalnie w świecie bez internetu dyskwalifikowałaby skądinąd przyzwoity produkt. 0/6

Ogólnie rzecz biorąc jestem na tak, pomimo niedociągnięć. Cena rzeczywiście dość wysoka, ale jeżeli ktoś może sobie pozwolić i dużo gra w Age'a to jednak polecam - najbardziej podoba mi się chyba to, że po kilkudziesięciu partiach poczułem się nagle jakbym grał może nie pierwszy, ale tak ze 3 raz ;).

Z wad, poza wymienionymi, warto także napomnknąć o zwiększonej losowości - budynków jest po prostu dużo więcej, i trzeba bardzo poważnie brać pod uwagę możliwość, że ulubiony kwadrat zwyczajnie się nie pojawi, szczególnie w przypadku 2 Ery (ale i w 3 może być to bardzo istotny czynnik) - ja osobiście nie mam z tym problemu, i większość moich współgraczy też nie, ale rozumiem że może przeszkadzać.



Wspomniany Smuggler też jakoś nas bardzo nie bolał - koleżanka kupiła w pierwszej turze i owszem, nakradła się trochę różnych towarów, ale "partnerzy handlowi" przyjmowali to ze stoickim spokojem i po prostu czerpali punkty oraz fundudsze z innych źródeł - w ramach ciekawostki dodam, że właścicielka Przemytnika ukończyła grę na ostatnim miejscu (czego jednak nie wiązał bym przesadnie akurat ze wspomnianą budowlą).
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

Jedynie Mint wydaje mi się ewidentnie marny [2$ co turę za każde Srebro albo Złoto (trzeba wybrać) ? Czyli maksymalnie 12 $ (w praktyce mało realistyczne) ? W Drugiej Erze ? Serio ?]
Que? Ten budynek jest już w podstawce, w erze I...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

Mint i Kolonia Karna jest tylko w niektórych edycjach w podstawce.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

W mojej podstawce były Mint i Overpopulation. W dodatku oba te kafle się pojawiają, w troszkę bardziej dopracowanej wersji.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: dgbm »

W mojej wersji podstawki nie było Mint i Overpopulation, w dodatku są, ale trochę zmienione - Overpopulation jest budynkiem pierwszoerowym, Mint za to pojawia się w drugiej i posiada pewną "poprawkę", mianowicie trzeba wybrać czy otrzymuje się dolary za żetony Złota, czy Srebra.

Szczerze powiedziawszy nie wiem skąd ta zmiana, bo przy koszcie wybudowania w wysokości 10$, wczesnej dostępności i możliwości czerpania zysków ze Srebra i Złota jednocześnie to jeszcze mogłoby być całkiem przyzwoite, bez wywracania gry do góry nogami, natomiast w aktualnej formie jakoś ciężko mi wyobrazić sobie realistyczny scenariusz, w którym możnaby usprawiedliwić wyłożenie 14$ na kwadrat przynoszący tak ze 6 do 8$/turę (przy dobrych wiatrach), pod koniec gry może 10$...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

I w dodatku nie pracujący przez co najmniej 3 tury... słabo. Cóż, mam pierwszoerowy Mint, to zostanie.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

Nie za bardzo ci będzie pierwszoerowy mint pasował do reszty kafelków...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

Bo?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

Bo te z dodatku są inaczej wykonane? Dość radykalnie inaczej...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

To mnie nie rusza - mam zapasowy komplet kafelków, zrobię sobie naklejki.

Poza tym dziwny to dodatek, skoro kafelki są radykalnie inne. One mają być zamiast zwykłych, a nie oprócz?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: B »

Dodatek posiada CAŁY zestaw budynków, czyli stare (te z podstawki) + nowe.
Tak więc wszystkie co miałeś dotychczas niby są do wyrzucenia i grasz tylko nowym zestawem.

Nowe kafelki są grubo lakierowane i oczywiście mają inne odcienie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: wc »

B pisze:Dodatek posiada CAŁY zestaw budynków, czyli stare (te z podstawki) + nowe.
Bierze się to zapewne stąd, że Dover stracił prawa do używania nazwy gry komputerowej i w związku z tym do wykorzystania znaków graficznych. A budynki na rewersach miały symbol ery zaczerpnięty z gry - szczególnie te z III, ze środkową pałką większą od pozostałych.
Więc nowe budynki nie mogły mieć już takiej grafiki. A żeby nie różniły się od pozostałych - trzeba było machnąć komplet.

Cena dodatku jest faktycznie masakryczna. Na szczęście mam samoróbkę i dodatek też już zrobiłem i zagrałem. Jest bardzo fajny, ale bez niego ta gra też jest znakomita.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: veljarek »

Wkrótce na BGG pojawią się spolszczone kafelki do dodatku. Skoro robię dla siebie to mogę udostępnić :)
Będą trochę się różnić od podstawowych by można było zobaczyć które są z dodatku.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Koshiash »

veljarek pisze:Wkrótce na BGG pojawią się spolszczone kafelki do dodatku. Skoro robię dla siebie to mogę udostępnić :)
Znaczy się, coś takiego: http://dl.dropbox.com/u/33925236/AoE_ar ... _compr.pdf ? :wink:
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: veljarek »

Moje będą ładniejsze ;P
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Browarion »

Właśnie dostałem mój dodatek.
Ha :), ale radocha :)
(Ania i Grzechu, jeszcze raz dzięki)

Mam nadzieje w najbliższym czasie zagrać i samemu móc się podzielić opinią ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Koshiash »

veljarek pisze:Moje będą ładniejsze ;P
Trzymam za słowo :wink:
ODPOWIEDZ