Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: pabula »

Veridiana pisze: • nigdy nie odstawaj militarnie, bo zjedzą Cię albo
wspólgracze, albo wydarzenia
I tego się trzymaj zawsze. :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: KubaP »

pabula pisze:
Veridiana pisze: • nigdy nie odstawaj militarnie, bo zjedzą Cię albo
wspólgracze, albo wydarzenia
I tego się trzymaj zawsze. :)
Właśnie się tego nauczyłem przegrywając wojnę o kulturę 40 punktami. Auć.
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zachi »

Jaki jest realny średni czas rozgrywki przy zaawansowanych graczach?

My się dopiero rozgrzewamy, pierwsza gra w 3os. - wariant zaawansowany zmieściła się z tłumaczeniem zasad w 4h, natomiast wariant pełny na 4os. zajął nam sześć i pół godziny. Współgracze się częściowo zniechęcili tym czasem rozgrywki i chcę wiedzieć, czy z czasem i większą znajomością gry czas decyzji maleje, czy może jeszcze rośnie?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ink »

Maleje, maleje, ale z drugiej strony zdecydowanie polecam nie grać na 4 osoby. Bo downtime jest naturalną konsekwencją konstrukcji gry (wykonywania całej rundy na raz, bez żadnych przeplatających się faz). Dla mnie TTA to gra wyłącznie na 2-3 osoby.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

A w 4 osoby bardzo przyjemnie można sobie pograć online. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: abadura »

mst pisze:A w 4 osoby bardzo przyjemnie można sobie pograć online. :-)
Przyjemnie jak dla kogo... :P
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zachi »

@Mst: No właśnie online nie bardzo chcą ... ja zagrałem sam ze sobą online, żeby się na 100% upewnić co do zasad, natomiast reszta graczy jest zdecydowanymi zwolennikami spotkań przy stole.

Downtime faktycznie masakryczny: w jednej przerwie między swoimi turami (tak pod koniec 2 ery) zdążyłem odgrzać obiad, zapalić i zaparzyć graczom herbatę ...

Po rozgrywce wszyscy jednomyślnie uznali, że gra jest genialna i tak samo jednomyślnie, że zbyt długa. Zaproponowałem, że kolejną rozgrywkę można przeprowadzić w wariancie zaawansowanym, póki wszyscy na 100% nie obstukają się z kartami i nie przyspieszą, ale ten pomysł nie znalazł poparcia, bo to jednak nie ta sama gra.

Przez powyższe tytuł nie trafi ponownie na stół w najbliższym czasie :(
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: bartek_mi »

zachi pisze:@Mst: No właśnie online nie bardzo chcą ... ja zagrałem sam ze sobą online, żeby się na 100% upewnić co do zasad, natomiast reszta graczy jest zdecydowanymi zwolennikami spotkań przy stole.

Downtime faktycznie masakryczny: w jednej przerwie między swoimi turami (tak pod koniec 2 ery) zdążyłem odgrzać obiad, zapalić i zaparzyć graczom herbatę ...

Po rozgrywce wszyscy jednomyślnie uznali, że gra jest genialna i tak samo jednomyślnie, że zbyt długa. Zaproponowałem, że kolejną rozgrywkę można przeprowadzić w wariancie zaawansowanym, póki wszyscy na 100% nie obstukają się z kartami i nie przyspieszą, ale ten pomysł nie znalazł poparcia, bo to jednak nie ta sama gra.

Przez powyższe tytuł nie trafi ponownie na stół w najbliższym czasie :(
W kazdej grze si emoze trafic jakis "element spowolniony", ktory narobi downtime w grze w wojne :(
My grajac w 4-osobowym skladzie (2 osoby obeznane, 2 osoby druga gra po jakiejs polrocznej przerwie) zmiescilismy sie w 3h (z tlumaczenie/przypominaniem zasad). Downtime nie byl wyczuwalny wcale.
Dice Hate Me :(
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: schizofretka »

Przecież na GF był poradnik dla początkujących (nawet w pdfie)?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vaski »

zachi pisze:Jaki jest realny średni czas rozgrywki przy zaawansowanych graczach?

My się dopiero rozgrzewamy, pierwsza gra w 3os. - wariant zaawansowany zmieściła się z tłumaczeniem zasad w 4h, natomiast wariant pełny na 4os. zajął nam sześć i pół godziny. Współgracze się częściowo zniechęcili tym czasem rozgrywki i chcę wiedzieć, czy z czasem i większą znajomością gry czas decyzji maleje, czy może jeszcze rośnie?
U mnie w domu dwuosobowa partię zamykamy w 100min (jest to czas od ściągnięcia gry z półki, do odłożenia jej po grze z powrotem na swoje miejsce).
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Przy znajomości kart przez wszystkich graczy i szybkim wykonywaniu kolejek - partia 4-osobowa pełna trwa w naszym gronie 2,5 godziny. Jeżeli się nie sprężamy, to 3 godziny. Ale warunkiem jest znajomość zasad i kart przez wszystkich graczy, myślenie w turze przeciwnika, przygotowanie sobie w turze przeciwnika akcji politycznej do zagrania i kart do odrzucenia oraz dobry mechanizm poruszania gry (skończyłem akcje cywilne - następny gracz rozpoczyna swoją akcję, ktoś inny robi stos kart, itp.).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

Veridiana pisze:• większość twierdzi, żeby nie budować trzeciej Farmy,
a przynajmniej nie budować za szybko
• większość nie przepada za Mojżeszem, gdyż powoduje
on zaleganie żywności na farmach
• większość uważa, żeby w ogóle nie budować czwartej
Kopalni
• wszyscy wiedzą, że żarówki są najważniejsze! punkty
kultury można nadrobić szybko, na potencjał naukowy trzeba
sobie zapracować
Po ilu partiach doszliście do tych wniosków?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Firenski »

Po około pięćdziesięciu ;)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: abadura »

Firenski pisze:Po około pięćdziesięciu ;)
Nie ma prostej zależności. Ja mam za sobą ponad 500 partii już, a dalej jestem chłopcem do bicia, szczególnie przy 4 graczach. (Na żywo grałem tylko kilkanaście razy, online gram na ogół we dwóch.)
Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 23:33 przez abadura, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: farmer »

Nataniel pisze:myślenie w turze przeciwnika, przygotowanie sobie w turze przeciwnika akcji politycznej do zagrania i kart do odrzucenia oraz dobry mechanizm poruszania gry (skończyłem akcje cywilne - następny gracz rozpoczyna swoją akcję, ktoś inny robi stos kart, itp.).
My stosujemy to w każdej grze, jeśli to tylko możliwe - bardzo ładnie się sprawdza :). Aczkolwiek akurat Civka na 4 osoby zajmuje nam jednak więcej czasu, bo około 3,5 - 4 godziny. Może kwestia ogrania, bo wszystkich kart zdecydowanie nie znamy...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

na 4 osoby gra jest najciekawsza. Na żywo zawsze można sobie przecież towarzysko pogadać ;) jak komuś downtime przeszkadza - przy Natanielowym sprężeniu się nie ma go jednak - cały czas analizujemy i myślimy - max raz góra dwa może być sytuacja wymagająca niestandardowej głębszej zadumy
Najważniejsze w grze jest posiadanie kliku alternatywnych ścieżek rozwoju by móc skorzystać z nadarzających się szans - i bez odrobiny szczęścia też się nie da ;)
Oczywiście ważne jest doświadczenie - balans kart jest zmienny w zależności od liczby graczy, części nie należy brać wogóle ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Po kilku grach przestoje stają się zdecydowanie krótsze i mniej się je odczuwa. Oczywiście zależy to od graczy, na ile będą myśleć na bieżąco (analiza różnych możliwości w zależności), zamiast czekać i dopiero zaczynać analizę w swojej turze. W każdym razie mi pierwsze 2-3 partie wydawały się za długie. Następne wydawały się wręcz za krótkie, bo chciało się jeszcze pociągnąć 1-2 tury a to już był koniec. Dlatego radzę się nie zniechęcać i zagrać kilka razy, zanim skreślicie grę, jako za długą.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

Ok to ja mam takie pytanie: grałem kilka razy z dziewczyną i za każdym razem przegrywam i to dotkliwie, około 50 punktami. Ja zawsze stawiam na rozwój (surowce, dużo żarówek, siła militarna) a ona wali tylko w harfy (Michał Anioł itd.). Jednak jak dotąd gramy tylko w wariant zaawansowany. I teraz moje pytanie: czy w wariancie pełnym byłbym w stanie odrobić te 50 punktów kultury w ostatniej erze? Przystępując do niej z dużo lepiej rozwiniętą cywilizacją - dużo surowców, duży przyrost żarówek, siła militarna o 15-20 większa od przeciwnika? Bo zaczynam wątpić w swoje umiejętności powoli :) mam nadzieję, że to tylko nieumiejętność dobrania taktyki pod dany wariant gry.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: KubaP »

Wydajesz jej wojnę o kulturę i połykasz ją w całości ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

KubaP pisze:Wydajesz jej wojnę o kulturę i połykasz ją w całości ;)
o tyle o ile gracie na wojny w grze dwuosobowej...
ale tak czy inaczej da się zrobić, jeśli masz ludzi którzy wpadną do teatrów / świątyń czy innych i zaczną mocno nadrabiac co rundę, a Ty znów wynajdziesz jakieś cuda, bo te dobre potrafią Ci dać po 20+ punktów
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Ja zawsze w tej grze gonię tych co mają więcej punktów kultury, a to oczywiście spowodowane jest tym że najpierw inwestuję w ekonomię a dopiero pod koniec w kulturę. I zazwyczaj przeganiam na koniec w momencie podliczania impaktów. Miałem do tej pory tylko jedną rozgrywkę, że to inni mnie gonili - nie podobało mi się :lol:
50 punktów różnicy to nie jest tak wiele. Jeśli wpadną ciekawe impakty to spokojnie jesteś w stanie przegonić przeciwnika, który nie inwestował w ekonomię i naukę. Bez wojen. Wojny to już inna sprawa...
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

mat_eyo pisze:Jednak jak dotąd gramy tylko w wariant zaawansowany.
I to jest błąd największy. W wariant zaawansowany powinno się grać raz, może dwa... po co męczyć się z "demem" gry?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

kemotix pisze:
mat_eyo pisze:Jednak jak dotąd gramy tylko w wariant zaawansowany.
I to jest błąd największy. W wariant zaawansowany powinno się grać raz, może dwa... po co męczyć się z "demem" gry?
Chodzi o czas. Dodatkowa era to pewnie dodatkowa godzina gry a my nie zawsze mamy czas żeby zagrać choć w wersję zaawansowaną. Ale w sytuacji, kiedy piszecie, że miałbym wtedy duże szanse na wygraną to chyba namówię ją na pełny wariant gry. :)
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

III Era nagradza najlepiej prowadzoną wcześniej cywilizację, możesz mieć i 70-80 punktów kultury straty (spowodowanej wczesnym ciułaniem kultury przez przeciwnika), a i tak wygrasz.

Przewaga militarna i możliwość wypowiadania wojen / zbrojnych interwencji, posiadanie zasobów do kupowania nowych chłopków i radzenia sobie z konsumpcją oraz budowania budynków publicznych z III Ery zniweluje praktycznie każdą przewagę przeciwnika, gdy ten nie będzie robił tego samego.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 15:27 przez kemotix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Wariant zaawansowany dużo bardziej promuje wczesne granie "na kulturę" - w zasadzie jest to trochę bardziej taki wyścig, kto szybciej wykręci kombo do punktowania. W pełnym wygląda to zupełnie inaczej, bo z powodu spadania żółtych ludzików nie da się tak zupełnie olać gospodarki, trzeba się bronić, itp. A w III erze na zbudowaniu jednego cudu można wyciągnąć 30 punktów, więc 50 jest do nadrobienia bez najmniejszego problemu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ