koszulki na karty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Lubel »

Na karty do Zimnej Wojny (Twilight Struggle) kupiłem koszulki Ultra Pro (bo tańsze), ale nie wiem czy nie będę żałował bo sa większe od kart, z boków to jeszcze ujdzie bo 1-2 milimetry ale z góry to wychodzi z pół centymetra. Zobaczymy jak się będzie tasować i grać. Czy koszulki innych firm też są takie ?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: koszulki na karty

Post autor: 100rk »

Takie oto info pojawiło się na stronie Luzodajni :
Ekipa LocWorks+Luzodajnia zaprzestaje z dniem 22.02.2012 sprowadzania i dystrybucji koszulek Mayday Games na terenie Polski.

Zapraszamy na wyprzedaż ostatnich koszulek Mayday Games.
Trochę szkoda, bo dobre i tanie były Ś.P. Maydaye (mnie nie zawiodły), ale mogę zrozumieć taką decyzję właściciela po ukazaniu się kolejnej serii wadliwych koszulek na naszym rynku. Wszak handel nie polega na tłumaczeniach się i reklamacjach/wymianach a na trzepaniu kasy :)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Lubel »

Czy koszulki w 1 rozmiarze różnią się w zależności od producenta rozmiarem ? Bo że grubością/sztywnością to wiem, ale czy w zależności od firmy mogą być lepiej lub gorzej dopasowane do kart ?
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Ufiaq` »

Mam pytanko testował ktoś może mini european z ultra pro bo standardy mają całkiem fajne pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że są takie same lub lepsze od ffg
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: koszulki na karty

Post autor: ppski »

Pytanie do posiadaczy Nowej Ery, ile tam jest kart, które można ubrać i będą dobrze leżeć w standard 63,5x88 ??
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: koszulki na karty

Post autor: 100rk »

@ppski
1. 110 szt. ( dane z google/Rebel :twisted: )
2. tak, będą śliczne w ccg.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: koszulki na karty

Post autor: ppski »

Niby tak ale 'ilestam' jest wiekszych, nawet na recenzjach to widać ... więc na pewno nie 110, bo to suma wszystkich jest ...
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: koszulki na karty

Post autor: 100rk »

Jest 5 większych kart frakcji i 110 kart do zapakowania w standardowe koszulki ccg. Jeśli byłoby ich 105 lub 115 to zasadniczo nic nie zmienia, chyba że kupujesz koszulki na sztuki :)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: koszulki na karty

Post autor: ppski »

No i wszystko jasne :) Nie tyle na sztuki co rozkładam na inne gry też i sztukować teraz trzeba :))
Dzieki!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: Rune »

Ahoj! Standardowo prośba przy doborze koszulek. Jakie lepiej się sprawdzą do Thunderstone PL - Koszulki Standard Ultra-Fit 63,5 x 88 mm, czy Standard 63,5 x 88 mm (koszulki Mayday Games)?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: koszulki na karty

Post autor: tysma »

Te co wymieniłeś różnią się chyba tylko grubością. Grubsze niby lepsze, ale też pewnie odrobine droższe.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Maddas »

Maddas pisze:Czy są koszulki z Mayday Games pasujące na małe karty z Pret-A-Porte?
Dzisiaj mogę sam odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo dokonałem zakupu i miałem możliwość przymierzyć.
Koszulki małe czerwone (Mini Chimera 43x65 mm) nie pasują, karta wystaje ze 2-3 mm z koszulki.
Karty opakowałem koszulkami FFG

Pozdrawiam Maddas
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Senthe »

Kupiłam koszulki FFG Card Game przezroczyste dla Race for the Galaxy. (Wcześniej były jakieś maksymalnie śmieciowe, nawet nie wiem jakiej firmy, zupełnie bez porównania.)

Te nowe trochę wystają, ale mi to nie przeszkadza. Karty mocno trzymają się w środku. W stosie koszulki niesamowicie się ślizgają - z drugiej strony przynajmniej tasowanie jest bardzo przyjemne. Poza tym są praktycznie niezniszczalne, grube, a jednocześnie naprawdę przezroczyste. Karty wyglądają ślicznie i miło się ich używa. Ogólnie: jestem zadowolona i mam nadzieję, że ten wspaniały twór FFG posłuży mi jeszcze bardzo długo :)

Pierzasty & inni - dzięki za polecankę :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: koszulki na karty

Post autor: B »

Rozdaj resja jeszcze kilka razy a śliskość zniknie.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: koszulki na karty

Post autor: Arkadiusz »

Jeśli ktoś chciałby wiedzieć jakie koszulki są potrzebne do Nexus Ops to już informuję. Potrzeba dokładnie 32 sztuk koszulek o rozmiarze Standard American (56x87mm, zielone FFG) oraz 78 sztuk o rozmiarze Mini American (41x63, żółte FFG). To był mój pierwszy kontakt z koszulkami firmy FFG i powiem, że od dzisiaj kupuję wyłącznie takie. Są doskonałe.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: FortArt »

Jako koszulkowy nowicjusz mam pytanie: jak powinno się dobierać koszulki?
Brzeg karty powinien być na równi z koszulką czy też koszulka powinna wystawać 1-2 mm ponad kartę?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Pierzasty »

FortArt pisze:Jako koszulkowy nowicjusz mam pytanie: jak powinno się dobierać koszulki?
Brzeg karty powinien być na równi z koszulką czy też koszulka powinna wystawać 1-2 mm ponad kartę?
Wystawać 1-2. Jak góra będzie równo, to Ci się wytrze.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: FortArt »

Dziękuję.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: koszulki na karty

Post autor: tysma »

Pierzasty pisze:
FortArt pisze:Jako koszulkowy nowicjusz mam pytanie: jak powinno się dobierać koszulki?
Brzeg karty powinien być na równi z koszulką czy też koszulka powinna wystawać 1-2 mm ponad kartę?
Wystawać 1-2. Jak góra będzie równo, to Ci się wytrze.
W jaki sposób się wytrze? Wg mnie lepiej na równo, wówczas karta wygląda jak zalaminowana. Gdy wystaje 2mm nad kartę koszulka to przy grze, tasowaniu na tej wystającej częsci koszulki pojawiają sie załamania, zagięcie itd.

Jednak jak dopasujesz tak koszulkę, że bedzie wystawać tylko 1mm to sukces, bo te rozmiaru co masz podane na koszulkach to nie są rozmiary koszulek, tylko jakaś kombatybilność kart jakie można w koszulki wsadzić. Czyli jak na opakowaniu koszulki jest napisane 45mm, to tak na prawdę koszulka będzie miała 46-48mm.
Ja mało kart wsadzałem w koszulki, ale zawsze lepiej karty i koszulki wyglądały, gdy były na styk z kartą, jednak tak dopasować jest ciężko.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: koszulki na karty

Post autor: Arkadiusz »

FortArt pisze:Jako koszulkowy nowicjusz mam pytanie: jak powinno się dobierać koszulki?
Brzeg karty powinien być na równi z koszulką czy też koszulka powinna wystawać 1-2 mm ponad kartę?

O ile nie masz pod ręką jakiejś przymierzalni koszulek to i tak będziesz się musiał zdać na to co otrzymasz od producenta. Koszulki teoretycznie są dopasowane do poszczególnych rodzajów kart, jednak w zależności od tego czy weźmiesz Mayday, FFG, Ultra Pro czy coś innego, mogą występować pewne drobne różnice.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Pierzasty »

tysma pisze:W jaki sposób się wytrze? Wg mnie lepiej na równo, wówczas karta wygląda jak zalaminowana.
To nie jest zaleta wg mnie :) a wytrze się tak, że będzie widać białą krawędź na górze. Może innym nie przeszkadza, mi bardzo, skoro chodzi o karty na tyle ważne, żeby kupować na nie koszulki.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: koszulki na karty

Post autor: tysma »

Rozumiem efekt końcowy wytarcia, który opisuejsz, ale nie wiem jak można zatrzeć tę warstwę koszulki, w jaki sposób tzn, co trzeba robić, aby się wytarła.
Dla mnie jak jest na styk to karta wygląda po prostu lepiej, jak 2mm koszulka jest za duza to karta w niej się przesuwa i te 2mm co wystaje ponad karte często po kilkunastu rozgrywkach jest pozaginane szczególnie narożniki.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: pan_satyros »

tysma pisze:Rozumiem efekt końcowy wytarcia, który opisuejsz, ale nie wiem jak można zatrzeć tę warstwę koszulki, w jaki sposób tzn, co trzeba robić, aby się wytarła.
Dla mnie jak jest na styk to karta wygląda po prostu lepiej, jak 2mm koszulka jest za duza to karta w niej się przesuwa i te 2mm co wystaje ponad karte często po kilkunastu rozgrywkach jest pozaginane szczególnie narożniki.
Sądzę, że wytarcie miało dotyczyć górnej krawędzi karty, która narażona jest na ocieranie się o dłoń podczas częstego tasowania.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Pierzasty »

Tak, chodzi o górną krawędź. Nie tylko o dłoń, głównie podczas przesuwania kart po stole włażą tam różne paprochy itp. To żaden problem przy wystających koszulkach (trochę się sklejają-?), ale przy koszulkach na styk zjawisko jednak istnieje.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: koszulki na karty

Post autor: tysma »

Nie rozumiem o czym mowa:) Ale nie chce mi się za bardzo drążyć tematu.
ODPOWIEDZ