Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: locworks »

Druk "do samej krawędzi" zazwyczaj wykonuje się na większym formacie papieru. Nadmiar (spad) przycina się po wydruku.

Jeśli pracujesz w Wordzie na A4, lepiej jest stworzyć trochę mniejszy projekt i odciąć niepotrzebne elementy.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: ernin »

Z powodu braku dostępności Szoguna w Polsce zacząłem przygotowywać sobie wersję do druku i mam parę pytań do osób które posiadają tę grę.
1. Jaki jest wymiar kart
2. Jaki jest wymiar kostek armii
3. Jaki jest wymiar wieży
4. Jaki jest wymiar planszy
5. Jaki jest wymiar plansz osobistych

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Wie ktoś może, czy/gdzie można w Polsce kupić masę Oyumaru, lub coś podobnego? Chodzi mi o tworzywo do form, które mięknie po namoczeniu w gorącej wodzie, potem jest nałożone na mastera i zastyga, dzięki czemu mamy doskonałą formę. Znalazłem na necie, ale nie mam ochoty płacić 5x tyle za wysyłkę. Jeśli ktoś ma nadmiar, chętnie przyjmę/kupię :) wystarczy mi 1 kawałek.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Pierzasty pisze:Wie ktoś może, czy/gdzie można w Polsce kupić masę Oyumaru, lub coś podobnego? ...
Jakiś czas temu widziałem na Alledrogo... Nie wiecz czy jeszcze jest? Może pod inną nazwą?
Czochrun pisze:Jestem po pierwszej samoróbce. Na razie "lajtowo" bo wykonałem sobie armię Sund Runners do Neuroshimy. ... Zastanawiałem się nad jakimś lakierem modelarskim albo lakierem w sprayu. ...
Również wykonałem dwie armie - Uranopolis i Doomsday Mashine - późnym wieczorem wstawię fotki.

Odnośnie lakieru - czy ktoś próbował lakieru do włosów w spray'u? Jeżeli tak to czy atrament się nie maże? Jaki rodzaj byłby najlepszy? (Hmmm... muszę pogadać ze swoją lepszą połową... oby nie skończyło się awanturą ;) :lol: )
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Koshiash »

gafik pisze:Odnośnie lakieru - czy ktoś próbował lakieru do włosów w spray'u?
Próbowałem kiedyś (nie pamiętam już nawet do czego - stawiam na jakieś elementy makiet) i zdecydowanie odradzam. Psuje kolory nie oferując w zamian żadnego zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Czochrun »

Koshiash pisze:
gafik pisze:Odnośnie lakieru - czy ktoś próbował lakieru do włosów w spray'u?
Próbowałem kiedyś (nie pamiętam już nawet do czego - stawiam na jakieś elementy makiet) i zdecydowanie odradzam. Psuje kolory nie oferując w zamian żadnego zabezpieczenia.
Z włosami pewno jest to samo :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

gafik pisze:
Pierzasty pisze:Wie ktoś może, czy/gdzie można w Polsce kupić masę Oyumaru, lub coś podobnego? ...
Jakiś czas temu widziałem na Alledrogo... Nie wiecz czy jeszcze jest? Może pod inną nazwą?
Nope, wtedy sprawdzałem i nie było, teraz też. Pod hasłem formy/masa do form/ itp. mamy jakieś drogie dwuskładnikowe wynalazki, a mi chodzi konkretnie o coś takiego do kopiowania komponentów. Zrobić raz i powielić dwadzieścia, a potem wrzucić formę do szklanki jak sztuczną szczękę i przetopić :D

Jakby ktoś chciał można zamówić i podzielić się wysyłką :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Zapowiadane moje pierwsze robótki ręczne :) Fotki robione telefonem... Nie mam innego aparatu. :(

Najpierw powstała Armia Uranopolis
Spoiler:
A potem Armia Doomsday Machine
Spoiler:
Nie jest to może szczyt rękodzielnictwa, ale do grania w zupełności wystarczy. W trakcie robótek największą frustrację miałem z powodu braku dobrego zaplecza technicznego - prace wykonywałem praktycznie na kolanie i za pomocą noża kuchennego... :lol: Kiedyś może zaopatrzę się w lepsze materiały i narzędzia - zacznę od porządnych nożyczek, solidnego liniału, maty do cięcia i tego "waszego" nożyka z kółkiem... czy jak mu tam...? A tak przy okazji - Jak taki nożyk wygląda i gdzie najlepiej kupić? :oops:
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: grucha »

Pytanie do tych co zrobili swój egzemplarz DUNE.
Na jakie koszta trzeba się przygotować aby cieszyć się dobrym wykonaniem gry i czy naprawdę jest tego warta (bo nie da się ukryć że ma swoje lata) czy może lepiej zainwestować w jakąś inną grę te pieniądze ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 100rk »

gafik pisze: (...)
Nie jest to może szczyt rękodzielnictwa, ale do grania w zupełności wystarczy. W trakcie robótek największą frustrację miałem z powodu braku dobrego zaplecza technicznego - prace wykonywałem praktycznie na kolanie i za pomocą noża kuchennego... (...)
Wykonanie super, strach pomyśleć co zrobisz jak będziesz miał już odpowiednie narzędzia :twisted:
btw.Czym wyciąłeś takie równe kółka ??
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: aplegat »

gafik pisze:A tak przy okazji - Jak taki nożyk wygląda i gdzie najlepiej kupić?
Np. tutaj: www.ostrenarzedzia.pl.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

grucha pisze:Pytanie do tych co zrobili swój egzemplarz DUNE.
Na jakie koszta trzeba się przygotować aby cieszyć się dobrym wykonaniem gry i czy naprawdę jest tego warta (bo nie da się ukryć że ma swoje lata) czy może lepiej zainwestować w jakąś inną grę te pieniądze ?
Na koszta rzędu nowej planszówki. Ja zamawiałem karty i mapę w Artscow, na promocjach, żetony z FFG, plus pianki, naklejki, dyski dowódców, drukowanie detali, koszulki na karty itp. w sumie na pewno kosztowało mnie ponad 200 zł. Sporo materiału się zmarnowało i na pewno jeśli będę robił następnego remake'a wyjdzie kilkadziesiąt zł taniej, ale i tak nie wiem czy zeszłoby poniżej dwóch stówek.

Gra zdecydowanie jest tego warta. Doskonale się gra, ma za sobą sporo świetnych partii i nadal ją lubię. Nie jest jeszcze na 100% skończona (muszę poprawić przyklejenie mapy), ale współgracze bardzo chwalą poziom wykonania.

BTW, czym wycinacie okrągłe naklejki na żetony? Dla ułatwienia podam rozmiar np. 14,5 lub 17 mm (tzn. rzadziej spotykane). Ja robiłem to ręcznie nożyczkami, ale po pierwszej setce ucieka chęć do życia. Na razie nie znalazłem innego rozwiązania niż zrobienie wycinarki poprzez wytoczenie na ostro kawałka rurki i wybijanie tego młotkiem na drewienku.



Gafik, na czym są drukowane/osadzone te kafle? To foamcard ("pianka")?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

100rk pisze:... strach pomyśleć co zrobisz jak będziesz miał już odpowiednie narzędzia :twisted:
btw.Czym wyciąłeś takie równe kółka ??
Jak się dorobię kilku pomocnych gadźetów i jeszcze dobrych materiałów to przygotuję taką robótkę, że drukarnia oryginału się... zawstydzi ;)

Kółeczka z tektury wycinałem za pomocą TEGO

@MisterC i @aplegat - dzięki, widzę też tam matę... jaka najlepsza i gdzie najtaniej? ;)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Koshiash »

grucha pisze:Pytanie do tych co zrobili swój egzemplarz DUNE.
Na jakie koszta trzeba się przygotować aby cieszyć się dobrym wykonaniem gry...
W moim wypadku wariant tańszy, czyli wydruk ok 30 stron A4 w kolorze oraz kilku w czerni i bieli. Dodatkowo koszulki FFG do kart. Łącznie ok. 50 zł, jednak spoglądając na efekt nie sposób nie zauważyć, że to rękodzieło :P
Foto 1
Foto 2
Czy gra jest tego warta wciąż nie miałem okazji sprawdzić. Luty był planszówkowym niewypałem :|
Pierzasty pisze:BTW, czym wycinacie okrągłe naklejki na żetony? Dla ułatwienia podam rozmiar np. 14,5 lub 17 mm (tzn. rzadziej spotykane).
W moim przypadku jest to 15 mm, czyli rozmiar idealny dla dziurkacza ozdobnego (coś takiego) kupionego w sklepie papierniczym.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Pierzasty pisze:BTW, czym wycinacie okrągłe naklejki na żetony? Dla ułatwienia podam rozmiar np. 14,5 lub 17 mm (tzn. rzadziej spotykane). Ja robiłem to ręcznie nożyczkami, ale po pierwszej setce ucieka chęć do życia. Na razie nie znalazłem innego rozwiązania niż zrobienie wycinarki poprzez wytoczenie na ostro kawałka rurki i wybijanie tego młotkiem na drewienku.
Naklejam na tekturę wydrukowane na naklejce żetony, a potem wybijam TYM o odpowiedniej średnicy...
Gafik, na czym są drukowane/osadzone te kafle? To foamcard ("pianka")?
No właśnie... też tak myślałem ja zobaczyłem u gościa na BGG TAKIE
Zapytałem i okazało się, że to tektura, której krawędź maźnięto markerem... Tak też sam zrobiłem... ;) Tektura powinna mieć 1,5 mm grubości, ja miałem 2,0 mm... Tektura introligatorska - tak powiedział pan w papierniczym,,,
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

gafik pisze:
Pierzasty pisze:BTW, czym wycinacie okrągłe naklejki na żetony? Dla ułatwienia podam rozmiar np. 14,5 lub 17 mm (tzn. rzadziej spotykane). Ja robiłem to ręcznie nożyczkami, ale po pierwszej setce ucieka chęć do życia. Na razie nie znalazłem innego rozwiązania niż zrobienie wycinarki poprzez wytoczenie na ostro kawałka rurki i wybijanie tego młotkiem na drewienku.
Naklejam na tekturę wydrukowane na naklejce żetony, a potem wybijam TYM o odpowiedniej średnicy...
Nie mają podanych rozmiarów, poza tym takie coś to ja mogę sam zrobić w 10 minut.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

Dune robilem na swojej plujce w domu. Najwiecej zabawy jest z kartami i tam tuszu idzie trochę na szczescie moja drukarka ma zamienniki za 5 zł sztuka więc nie było problemu.
W zasadzie resztę komponentów robiłem dwa razy, raz w wersji 100% wielkosci a raz 70%. Wolę drugi wariant. Plansza miesci sie na 4 a4 i dzieki temu ładnie składa się i mieści w pudełku własnej roboty, żetony również są mniejsze, a walory estetyczne nie ucierpiały.
U mnie koszt wyglądałw ten sposób:
- ryza 100 kartek papieru foto błysk 49 zł.
Na nim drukowałem karty, planszę i żetony, dzięki temu kolory są o niebo lepsze niż na innym papierze.
- komplet zamienników do drukarki 20 zł
Moja drukarka chyba czerpie energię dodatkowo z kosmosu od Wielkich Elohi bo jest cholernie ekonomiczna i tuszu zostało naprawdę sporo na inne samoróbki.
- jedna tektura 5 mm 3 zł
Nie polecam grubszej gdyż cieżko się wycina, imo zdaje rezultat i na planszę i na żetony.
- 2 kleje w sztyfcie 8 zł
Używałem i takiego i takiego w tubie ale lejacego się. Problem z tym drugim jest taki ze słabo wsiaka w papier foto i cholernie dlugo schnie, przez co przesuwa sie przy cięciu co denerwuje niemiłosiernie.
- taśma euro-tape 4 zł
Szara taśma do łączenia ze sobą planszy, użyłem naprawdę mało :)

Mata do cięcia - 40 zł to podstawa, nożyki do cięcia to podstawa. Miałem nóż krążkowy ale jest tępy jak cholera, ciężko się mi nim wycina więc w ogóle go nie używam.

To chyba tyle.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

@janekbossko:
- papier foto błysk: to się aby później nie ściera? Czym zabezpieczałeś druk?
- tektura 3 zł: gdzie kupujesz?
- euro-tape: co to za taśma?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

papier foto, karty w koszulki.
Plansza i zetony rowniez na tym ale za malo gralem zeby sie starły, jeżeli w ogóle. Dla mnie zetony robione na zwyklym papierze sie scieraja wiec z biegiem czasu dam znac jak Dune wyglada na foto :)
Tekturę kupiłem w sklepie artystycznym "Skala" - rzeczy dla malarzy, rzeźbiarzy itd
Euro-tape - tasma szara w zasadzie taka srebrna do izolacji (?) i prac naprawczych, lepsza od zwyklej tasmy bo sie nie rwie a ma budowe delikatnie przypominająca materiał :)
ozzman1

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: ozzman1 »

janekbossko pisze:papier foto, karty w koszulki.
Euro-tape - tasma szara w zasadzie taka srebrna do izolacji (?) i prac naprawczych, lepsza od zwyklej tasmy bo sie nie rwie a ma budowe delikatnie przypominająca materiał :)
A nie chodziło Ci czasami o Duct-Tape?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: other »

Ja może nie do końca powiązane z tematem, ale jest dyskusja o materiałach różnych to się podłączę. Denerwują mnie strasznie latające po pudełkach elementy gier, wiecie w jakich sklepach można kupić organizery żeby to jakoś wszystko utryzmać w ryzach - przegródki itp?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

najtansze jakie znalazlem są w Makro. W innych hipermarketach tez sa ale cena nie jest zadowalająca.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

janekbossko pisze:papier foto, karty w koszulki.
Plansza i zetony rowniez na tym ale za malo gralem zeby sie starły, jeżeli w ogóle. Dla mnie zetony robione na zwyklym papierze sie scieraja wiec z biegiem czasu dam znac jak Dune wyglada na foto :)
Tekturę kupiłem w sklepie artystycznym "Skala" - rzeczy dla malarzy, rzeźbiarzy itd
Euro-tape - tasma szara w zasadzie taka srebrna do izolacji (?) i prac naprawczych, lepsza od zwyklej tasmy bo sie nie rwie a ma budowe delikatnie przypominająca materiał :)
Tak właśnie myślałem, że skoro na zwykłym się ścierają, to na tym foto jeszcze bardziej, skoro błyszczący.
Skala to nie jest aby dla kreślarzy? o.O
Dzięki za uściślenie, spotkałem się już z nazywaniem brązowej taśmy do kartonów taśmą szarą. :wtf:
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: jawohl »

gafik pisze:Zapowiadane moje pierwsze robótki ręczne :) Fotki robione telefonem... Nie mam innego aparatu. :(

Najpierw powstała Armia Uranopolis
Spoiler:
A potem Armia Doomsday Machine
Spoiler:
Nie jest to może szczyt rękodzielnictwa, ale do grania w zupełności wystarczy. W trakcie robótek największą frustrację miałem z powodu braku dobrego zaplecza technicznego - prace wykonywałem praktycznie na kolanie i za pomocą noża kuchennego... :lol: Kiedyś może zaopatrzę się w lepsze materiały i narzędzia - zacznę od porządnych nożyczek, solidnego liniału, maty do cięcia i tego "waszego" nożyka z kółkiem... czy jak mu tam...? A tak przy okazji - Jak taki nożyk wygląda i gdzie najlepiej kupić? :oops:
Dobra robota!

Gafik, gdzie i jaką tekturkę kupowałeś? Drukowałeś na domowej drukarce na samoprzylepnym papierze?

5
ODPOWIEDZ