Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Dopiero zauważyłem Twój podpis! Odpowiem więc: Go then, there are other worlds than these. :D
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

KubaP pisze:Dopiero zauważyłem Twój podpis! Odpowiem więc: Go then, there are other worlds than these. :D
kończąc off-top: tego akurat nie czytałem.
A "Lśnienie" to świetna książka i świetny film, a ten cytat to idealne odwzorowanie mojej aktualnej sytuacji - gwoli wyjaśnienia dodam, że nie pracuję w hotelu i nie mam problemów z alkoholem, za to mam 2-letnie bliźniaki ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: olocop »

A my z żoną jakoś nigdy przed czasem nie kończymy... w końcu jak już zabierzemy się za grę, to ciągniemy ją do końca (już widzę jakby mi się oberwało za obniżenie DEFCON skutkujące jej przegraną ;) ). Po prostu gra z kobietą nie idzie na takie totalne wyniszczenie, jak może powinna. Z jednej strony to dobrze (bo poznajemy grę), a może źle (bo nie rozpatrujemy wszelkich możliwości do zwycięstwa). Ale gra jest super. Instrukcja zrozumiała całkowicie po pierwszym przeczytaniu (karty pomocy przypominają wszystko co trzeba).
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
pulkownik
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2010, 22:11

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pulkownik »

olocop pisze:A my z żoną jakoś nigdy przed czasem nie kończymy... .
:) zupełnie się z Tobą zgadzam kończyć z żoną przed czasem nie prowadzi do niczego dobrego ... :P

A tak serio to przy dwóch doświadczonych graczach defcon 1 zdarza się raz na 20 albo i więcej partii, poza wyjątkowym pechem przy znajomości kart grając ostrożnie prawie zawsze udaje się uniknąć tego zagrożenia, częściej zdarzają się wygrane na punkty przed czasem ale nie jest to więcej jak 30% rozgrywek.

Element losowy czasem ułatwia zadanie nowemu graczowi, ale dobra znajomość kart, zależności miedzy nimi, istotnych dla gry strategii wraz z "ograniem" daje olbrzymią przewagę. Losowość na którą czasem sam narzekam tak naprawdę dodaje smaku grze, dlatego że cały czas musisz mieć na uwadze że Twoja wypracowana przewaga może "wyparować", a do końca gry trzeba być czujnym i brać pod uwagę wiele efektów i wydarzeń które mogą cię osłabić albo wzmocnić.

Ale to fakt kilka nieudanych rzutów z rzędu może nieźle wkurzyć.
Pamiętam jedno chyba największe pasmo porażek 7 jedynek z rzędu na przewroty a pośród nich piątka i szósta w kosmosie myślałem wtedy że "wyjdę z siebie", a ostatecznie i tak udało się wygrać bo przeciwnik był już pewny wygranej zdekoncentrował się zagrał Missile Envy jako wydarzenie dekady przeciwko Duck and Cover i otrzymał Pogrzebiemy Was wysadzając świat w powietrze.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

gwoli ścisłości - mówiłem, że te pierwsze kilka gier zazwyczaj kończy się przed czasem, potem gra się dłużej i lepiej :D
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

Wczoraj zagrałem rozpoznawczą wojnę... znaczy partię. Wydanie generalnie bardzo dobre, szkoda tylko tych głupich błędów na mapie i kartach (głównie językowe). Sama gra, jak to gry z GTM, ma kilka zasad i wyjątków, które na początku nie są intuicyjne (przez część gry zapomnieliśmy o punktowaniu przy kulminacjach kontrolowanych państw strategicznych i państw sąsiadujących z mocarstwem przeciwnika), ale ogólnie w cale nie ma się poczucia dużej ciężkości i skomplikowania zasad. Czasem trzeba się wczytać w jakieś wydarzenie (są takie bardziej zakręcone), ale ogólnie gra śmiga płynnie i nie ma jakichś wielkich problemów z ogarnięciem mechaniki. Natomiast jeśli chodzi o mięsko, czyli grywalność, to jest rewelacyjnie. Bez przerwy kombinuje się co jak wykorzystać, gdzie docisnąć, a gdzie odpuścić (na razie) a największa łamigłówka to myślenie, jak się pozbyć lub zminimalizować działanie kart z wydarzeniami, które zachodzą korzyść przeciwnika. Do tego gra jest bardzo klimatyczna, przede wszystkim mechanicznie (patrz np. zasady zmian sojuszy, gdzie sąsiadujące nasze państwa dają nam większą szansę na zmniejszanie wpływów przeciwnika w państwie docelowym), poprzez wydarzenia (tu nie trzeba komentować), ale też wizualnie (autentyczne zdjęcia, klimatyczna plansza). Jedyna wada to czas rozgrywki, ale myślę, że po kilku partiach powinien znacząco się skrócić. Ogólnie rzecz biorąc, fantastyczna gra, nawet losowość mi nie przeszkadza (to dzięki fantastycznemu klimatowi). Miła odskocznia od eurówek, zdecydowanie polecam wszystkim, którzy grają w coś więcej niż gry rodzinne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

KubaP pisze:Pytanie do wyjadaczy.
Jako generalnie noob planszówkowy wciąż się rozglądam i grywam we wszystko, co mi w ręce wpadnie. Ostatnio zajrzał znajomy z TS. Pierwsza partia - w 4 turze dostałem wciry (ja grałem USA, on ZSSR). Druga partia, zmiana stron - 4 tura i koniec gry, czerwoni triumfują, lot w kosmos za 3 punkty i dziękuję, do widzenia.

Pytanie: Skoro noob pokonał gracza z, powiedzmy, dwunastoma rozgrywkami za sobą, to czy ona nie jest po prostu zepsuta? Skoro los może przeważyć tak mocno? Pytanie nie jest tendencyjne, gra mi się bardzo spodobała, ale nie jestem pewien, czy aby na pewno da się tę losowość przeważyć doświadczeniem. A na grę, o której wyniku przesądza to, czy rzucę 1-3, czy 4-6, to mi się pieniędzy i czasu marnować nie chce.
Czytam swoje pytanie i patrzę na starego (tego sprzed kupna "Zimnej Wojny" z politowaniem. Dzisiaj rozegrałem partie nr 9 i 10 i dwa razy triumfowałem Stanami. Ta gra... nie ma sobie równych. Total.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

ZSRR ma generalnie na początku łatwiej i powinien starać się to wykorzystać. Jeśli nie doprowadzi do szybkiej wygranej, to chociaż zapewni sobie dużą przewagę. Bo potem USA ma coraz lepiej i ZSRR musi się starać utrzymać wypracowaną wcześniej przewagę. Takie mam przemyślenia po 3 rozgrywkach, więc jeśli się mylę, to niech mnie wyjadacze poprawią :wink:
A sama gra jest fantastyczna i już rozmyślam o kolejnej partii.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

może nie jestem wyjadaczem (znam ludzi co mają po kilkaset partii), ale potwierdzam Wasze odczucia.
ZSRR ma środki i pozycję do mocnego ciśnięcia na początku i musi to robić w celu szybkiego zakończenia wojny lub uzyskania dużej przewagi, bo USA dostaje coraz mocniejsze karty w kolejnych fazach wojny.
USA generalnie stara się utrzymać na powierzchni i psuć plany ZSRR gdzie tylko można, czyhając na błędy przeciwnika, żeby boleśnie uderzyć.
Istotne dla obu graczy jest zarządzanie talią, czyli wyrzucanie z niej wydarzeń przeciwnika i utrzymywanie w niej swoich. Pozwala to ZSRR w późniejszych turach na w miarę wyrównaną walkę, a USA dąży do maksymalnego "zabielenia" talii, co mocno uprzykrza życie graczowi sowieckiemu (nie cierpię tych amerykańskich kart 1 lub 2 Op z wrednymi wydarzeniami...)
All work and no play makes Jack a dull boy!
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: piotrek_szczecin »

Po przeczytaniu zasad pomyślałem, że warto byłoby zagrać w sieci przed graniem w realu. Chciałbym sobie przyswoić mechanike tej gry i ogólne zasady. Wiecie na jakiej stronie można zagrać w tą grę? Najlepiej jakby była to rozrywka z "komputerem".
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

Nie ma możliwości pogrania z AI, powstaje oficjalna wersja komputerowa, w której będzie można grać przeciwko komputerowi, ale nie jest jeszcze dostępna.

Co do testowania - można skorzystać z Vassala http://www.vassalengine.org/, który ma mod Zimnej Wojny (bez AI), pograć live na Wargameroom przeciwko żywym przeciwnikom http://wargameroom.com/, lub pograć przez ACTS http://acts.warhorsesim.com/ używając jako planszy moda z Vassala lub arkusza dostępnego na BGG http://boardgamegeek.com/ - też tylko z żywym przeciwnikiem.

Wszystko to po angielsku.

Ja testowałem grając sam za obie strony - zachowując minimum uczciwości daje to radę i grało mi się zaskakująco dobrze - bo i gra jest świetna :)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: siemin_ »

Jeśli mój przeciwnik podczas punktowania kontroluje 5 państw, ale 2 strategiczne, a ja kontroluje 4, ale 3 strategiczne to kto dominuje?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

Z tego co pamiętam, to do dominacji musisz:
- kontrolować więcej państw ogółem niż przeciwnik, oraz
- kontrolować więcej państw strategicznych niż przeciwnik, oraz
- kontrolować przynajmniej jedno państwo niestrategiczne (strartegiczne też ale to wynika z drugiego tiret).

Więc w opisanym przypadku nikt nie dominuje i punktujecie tylko za obecność.

Edytka: sprawdziłem w instrukcji - dobrze pamiętam.

Swoją drogą te warunki są świetnie przemyślane, bo nie wystarczy bić się tylko o państwa strategiczne, żeby dobrze zapunktować. Ba, w sytuacji gdy przeciwnik mocno okopuje się w państwach strategicznych, dobrze też brać kontrolę w państwach niestrategicznych (jest to dużo szybsze i tańsze). Wtedy nie będzie miał więcej kontrolowanych państw ogółem i mimo przewagi w państwach strategicznych, nie będzie spełniał warunku dominacji.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Dokładnie tak jak pisze Geko, wszystkie te trzy warunki muszą być spełnione.

Dzięki temu można szybko uratować skórę i uniknąć dominacji przez nagłe wejście do paru niestrategicznych państw kiedy czujesz idącą kulminacje.
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: siemin_ »

Tak właśnie mi się wydawało jak piszecie, ale nie byłem do końca pewny. Dzięki!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Powoli ruszają pracę nad 2 edycją Zimnej Wojny 1945-1989. Chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych do współpracy i podzielenia się z nami uwagami na temat pierwszej edycji, tak aby kolejna była wymarzoną grą nas wszystkich :) Oczywiście wszelkie zgłoszone wcześniej niedociągnięcia z pierwszej edycji zostaną poprawione, podobnie jak problemy z jakością niektórych komponentów. Jeżeli jednak ktoś ma uwagi co można by jeszcze poprawić/zmienić/ulepszyć i chciałby się nimi podzielić, zapraszam :)
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: solkan »

Z rzadziej zgłaszanych uwag: kropki z U.S.A. i Z.S.R.R. można by usunąć.

Błędów pewnie nie da się uniknąć, ale skoncentrujcie się przede wszystkim na tym, by nie było ich na planszy i na kartach, błędy w instrukcji nie są zazwyczaj tak wielkim problemem (można później wydrukować sobie poprawioną instrukcję). Podczas gdy drukowanie naklejek na planszę nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Najlepiej byłoby chyba wrzucić pliki graficzne planszy i kart tutaj na forum, z pewnością w ten sposób zostałyby wielokrotnie sprawdzone i skorygowane przez użytkowników.

Myślę, że skuszę się na poprawioną edycję. Na kiedy byłoby planowane jej wydanie?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Nie chciałbym przytaczać tutaj jakiś konkretnych dat, ale myślę że bezpiecznie będzie jak powiem że na przełomie czerwca/lipca gra powinna się pojawić. Pliki do przeglądnięcia postaram się zamieścić najpóźniej jutro i podać do nich linki.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: solkan »

Doskonale! Oby żetony były też dobrze wydrukowane.

A czy istniałaby możliwość wydania w polskiej wersji dodatkowej karty to TS z włoskiej edycji?
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... promo-card
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Geko »

solkan pisze:Z rzadziej zgłaszanych uwag: kropki z U.S.A. i Z.S.R.R. można by usunąć.
Ale jak są, to chyba nie jest to błędem?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: solkan »

Geko pisze:Ale jak są, to chyba nie jest to błędem?
Wydaje mi się, że jest: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629580

Chociaż natknąłem się gdzieś na informację, że zapis z kropkami był prawidłowy po II wojnie światowej, czy ktoś mógłby to potwierdzić?
Mogłoby się okazać, że to tematyczny smaczek polskiego wydania :D
Ostatnio zmieniony 08 mar 2012, 18:14 przez solkan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Andy »

Już wcześniej pisałem, że kropek ma nie być i kropka! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Coen »

Tylko dlaczego takich plików do przeglądnięcia nie było przed pierwszym wydaniem :/
Pewnie wszystkie błędy na planszy byłyby wychwycone.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bartek_mi »

Wnosze o zatrudnienie korektora/redaktora.

Nie, to nie moze byc kolega z pracy, ktory duzo czyta...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lothrain »

Jakbym wiedział, że będzie poprawiony dodruk, to pewnie bym się z zakupem wstrzymał, a tak mam wersję z babolami. Pozostaje liczyć, że obecny nakład się wyczerpie przed dodrukiem i będzie można opchnąć niezorientowanym.
Chociaż z drugiej strony znaczki pocztowe z błędami po latach osiągają najwyższe ceny, to może z Zimną Wojną też tak będzie ;)
ODPOWIEDZ