Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1351
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: nahar »

Geko nikt nie mówi o bezmyślnej wierze w wolny rynek. Chodzi o to, że post rozpoczynający ten wątek to w moim odczuciu albo prowokacja, albo objaw poglądów prowadzących prostu w objęcia ideologii zabronionych w tym kraju konstytucyjnie.

Nie mam recepty na spekulacje kontraktami terminowymi na ropę (a kiedyś się tym interesowałem - teraz gram w planszówki). I nie podobają mi się te spekulacje. Ale pisanie, że ktoś kto sprzedał swój niedostępny już na rynku egzemplarz Shoguna za 300 pln to spekulant paskudny to jakaś abberacja.

Regulator musi być co było do okazania (vide sprawa Standard Oil w czasie kiedy było na świecie państwo z wolnym rynkiem...XIX USA). Ale nie można sztucznie ustalać cen. To do niczego dobrego nigdy nie prowadziło.

Różne ludzie mają motywacje do dokonywania zakupów - idące w górę piramidy Maslowa. Ja nie rozumiem kogoś kto ładuje kasę w tuning swojego samochodu, ale kupuję gry planszowe. Jeśli doszło do sprzedaży to widać obie strony były zadowolone. Gdyby nie było to korzystne dla nich to nie doszłoby do tej sprzedaży.

A wracając do kontraktów terminowych, krótkiej sprzedaży i co tam jeszcze jest to jak masz mózg i go używasz to się od tego trzymasz z daleka. Nie tylko piszę tu o cwaniakach którzy otwierają sobie rachunki do handlu na Forexie, ale tęż o ładowaniu kasy w fundusze inwestycyjne pt 70% zysku w skali roku.
Gdyby nie chciwość ludzka to by tego nie było (to taka moja idealistyczna teoria....może jest błędna, ale moja :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: RasTafari »

nahar pisze:Ale pisanie, że ktoś kto sprzedał swój niedostępny już na rynku egzemplarz Shoguna za 300 pln to spekulant paskudny to jakaś abberacja.
nahar jak najbardziej się zgadzam, nie jest spekulantem jest po prostu gnojem i kanalią, a jak ktoś to od niego kupi to będzie gnojem i kanalią grubszą o 300 pln. Ja miałem podobną sytuację z pewną książką, skończył się nakład i stała się nie do dostania więc sprytny ktoś wystawił ją za 3 krotną cenę księgarnianą, ja wiem że to jest wolny rynek i każdy robi jak chce, ale dla mnie osobiście to jest po prostu chamstwo, koniec końców nie kupiłem tej książki od tego gnoja, przeczekałem kilka miesięcy i od tygodnia cieszę się nowiutkim egzemplarzem (on sprzedawał używkę!) prosto z księgarni, ot wydawnictwo zrobiło dodruk a ta menda niech się udławi swoim egzemplarzem!

wybaczcie że tak emocjonalnie ale wtedy mi krwi napsuła postawa 'tego kolegi'.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Pierzasty »

Jak widzę nie dla wszystkich skończyły się czasy ceny odgórnie narzuconej... Ja tam do PRL-u nie chcę wracać, szczególnie jeśli miałbym spotykać się z takimi zarzutami zamiast rzeczowych argumentów (styl jak z dawnej propagandy normalnie), ale jak ktoś chce, proszę bardzo ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: adikom5777 »

Chyba leki przestaly dzialac :-/
Awatar użytkownika
Issity
Posty: 15
Rejestracja: 22 gru 2011, 10:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Issity »

Kilka linków dla żądnych wiedzy dlaczego sztuczne utrzymywanie niskich cen jest złe. Mam nadzieję, że język Shakespeare'a nie będzie przeszkodą.

The Virtues of “Price Gouging” (PDF)
MYTH: Price-Gouging Is Bad
Preventing Post-Disaster Price Gouging Yields Devastating Results
The economics of price gouging after a natural disaster
Price Gouging During Emergencies a Good Thing?

Nie są może to jakieś prestiżowe publikacje, ale na wspomniany w jednym z artykułów "Journal of Business Valuation and Economic Loss Analysis" sami już musicie wydać 164€.

Na koniec cytat z Miltona Friedmana - "We economists don't know much, but we do know how to create a shortage. If you want to create a shortage of tomatoes, for example, just pass a law that retailers can't sell tomatoes for more than two cents per pound. Instantly you'll have a tomato shortage. It's the same with oil or gas."

Poza tym wiele się mówi, że mamy kapitalizm, wolny rynek, itp., a w rzeczywistości nie sposób zliczyć różnych regulacji, które hamują rozwój i często w ostatecznym rozrachunku są niekorzystne dla końcowego odbiorcy.

Nie znam się na ekonomii, ale czasem zastanawiam się czy rosnąca siła niektórych korporacji nie jest napędzana właśnie różnymi regulacjami, które wypaczają ideę wolnego rynku, a rzekomo mają chronić słabszych i wyrównywać szanse.

BTW Ktoś już w tym wątku chyba wspomniał o absurdalnych cenach za Manewry Morskie na Allegro, ale czy zastanawialiście się jak często te aukcje są od złotówki?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Pierzasty »

Dziękuję bardzo za źródła, faktycznie dowiedziałem się czegoś nowego. Niestety jeśli chodzi o warunki ekstremalne np. wspomniany przykład z powodzią, pomijają one jeden zasadniczy element: Wszystkie podlinkowane artykuły przemilczają sytuacje, gdy ktoś celowo wykupuje potrzebny towar na danym terenie, np. żywnośc czy wodę (czy nawet bierze więcej niż potrzeba, gdy rozdają darmo), żeby potem odsprzedać go po dużo wyższej cenie. Faktycznie argument za sprzedażą po "cenach ekstremalnych" ma sens wtedy, gdy prowadzi to do dystrybucji towaru bardziej zbliżonej do aktualnych potrzeb, lub większego importu tego towaru przez sprzedawców zwabionych większym zyskiem. Natomiast w przypadku typowego "grania na cenie" nie zyskuje nikt poza spekulantem, który nie przyczynił się niczym dla dobra klientów - jasne, sprzedał im wodę, ale bez niego też by ją mieli, bo sam wziął ją właśnie ze źródła dostępnego potrzebującym i to taniej.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: piotrsmu »

@pierzasty
mylisz się, wtedy woda wylądowała by w magazynach emerytów którzy stanęli pierwsi w kolejce.
ja choć powódź mi nie grozi za każdym razem gdy mam dostępny samochód kupuję ponad 50L wody, myślę że jeżeli była by powódź raczej nie skłoniło by mnie to do kupna mniejszej ilości ale większej,nie kupił jej bym żeby spekulować ale żeby mieć zapas bo może pobliski sklep zniszczony a do następnego wiele kilometrów
nie wydaje mi się że koszty transportu na teren powodziowy są na tyle duże żeby woda kosztowała drożej niż 10zł/l, myślę że jeżeli ktoś dostarczy wodę po 5zł/l po kosztach z chęci niesienia pomocy i nazwą go "gnojem i kanalią" to przy następnej powodzi będą kupować po 30zł/l

@RasTafari masz może obraz jakiegoś sławnego malarza kupiony 20 lat temu, albo jak duże masz mieszkanie i za ile kupione rozumiem że dokonując sprzedaży nie postąpisz jak jakaś "kanalia", a nerkę oddasz za darmo gdyby ktoś potrzebował. :wink:
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: artch »

Jak widzę, mimo moich wcześniejszych próśb i błagań, aby poruszony temat finalnie nie zszedł na płaszczyznę spierania się, który ustrój był lepszy i dlaczego, bo to absolutnie nie jest przedmiotem naszej dyskusji, wypowiadający się użytkownicy nie uszanowali tego - zatem, specjalnie dla nich (oraz dla osób "młodszych" wiekiem) zamieszczam poniżej informację znalezioną na internecie, jak to kiedyś ze spekulacją drobną i zorganizowaną bywało:
http://www.komunizm.eu/abazar.htm
Dlaczego o tym piszę ? Dlatego, że padły w tym wątku słowa niektórych użytkowników, że spekulacji w świecie planszówkowym bez mała nie ma i nie było. Tak ? A ja czytając takie wpisy, uważam, ze jest dokładnie odwrotnie, bo to już zaczyna - wg mnie - ocierać się o spekulację zorganizowaną - poniżej przykład z naszego forum:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 10&t=18022
Walczyć z tym, czy nie walczyć - oto jest pytanie ........
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: KubaP »

Oto jest odpowiedź: nie walczyć.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Gabriel »

Dla mnie problemu nie ma. Jak chce, niech oferuje i po 1000 PLN. To nie mąka, gdzie kupno całych zapasów i sprzedaż po cenach zaporowych to problem. To tylko gra planszowa. A jak ktoś jest na bakier z wyszukiwarką, żeby lepszą ofertę znaleźć - jego problem. Znowu - tu nie podjeżdża ciężarówka z towarem, a karki cię nie klepią jak idziesz kupić to samo w sklepie dwie przecznice dalej.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: thinspoon »

artch pisze:Jak widzę, mimo moich wcześniejszych próśb i błagań, aby poruszony temat finalnie nie zszedł na płaszczyznę spierania się, który ustrój był lepszy i dlaczego, bo to absolutnie nie jest przedmiotem naszej dyskusji, wypowiadający się użytkownicy nie uszanowali tego - zatem, specjalnie dla nich (oraz dla osób "młodszych" wiekiem) zamieszczam poniżej informację znalezioną na internecie, jak to kiedyś ze spekulacją drobną i zorganizowaną bywało:
http://www.komunizm.eu/abazar.htm
Dlaczego o tym piszę ? Dlatego, że padły w tym wątku słowa niektórych użytkowników, że spekulacji w świecie planszówkowym bez mała nie ma i nie było. Tak ? A ja czytając takie wpisy, uważam, ze jest dokładnie odwrotnie, bo to już zaczyna - wg mnie - ocierać się o spekulację zorganizowaną - poniżej przykład z naszego forum:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 10&t=18022
Walczyć z tym, czy nie walczyć - oto jest pytanie ........
To już się robi absurdalne. Co miało na celu przytoczenie tego artykułu sprzed trzydziestu lat, traktującego o chorej sytuacji w chorym systemie? Przecież do dzisiejszego rynku to nie ma żadnego odniesienia.
I jeszcze sprzedaż dwóch podstawek Osadników i dwóch dodatków nazywasz spekulacją zorganizowaną. Bądźmy poważni.

Trochę obok tematu. Fascynują mnie ceny, jakie osiągają Osadnicy. Przy takim wyborze o niebo lepszych gier nadal są chętni na kupno za trzycyfrową kwotę. Niesamowite.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Pierzasty »

thinspoon pisze:Trochę obok tematu. Fascynują mnie ceny, jakie osiągają Osadnicy. Przy takim wyborze o niebo lepszych gier nadal są chętni na kupno za trzycyfrową kwotę. Niesamowite.
Siła znanej marki. Swego czasu podobne ceny osiągały (niewydawane już) podręczniki do Warhammera, gdy na rynku było już sporo lepszych erpegów. Ludzie to znali, w to grali ich znajomi, to przypominało im stare dobre czasy... Kupowało się używany podręcznik w bdb. stanie za 25 zł, sprzedawało pół godziny później za 125.

VVV: Spekulanci - jasne. "Kanalie" - nie ja to powiedziałem.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, 13:22 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: farmer »

Pierzasty pisze:Kupowało się używany podręcznik w bdb. stanie za 25 zł, sprzedawało pół godziny później za 125.
... ale robiły tak oczywiście jedynie kanalie i spekulanci, tak? :twisted: :mrgreen:
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: artch »

@thinspoon
Odnośnie artykułu - trochę historii nie zaszkodzi, skoro w tym wątku tak wielu użytkowników ma tyle do powiedzenia (to tak w kontekście spekulacji zorganizowanej, jak to w tamtych czasach postrzegano i jak definiowano).
Odnośnie wpisu - no cóż, doszedłeś tylko do pierwszego wpisu i stop - myślę, że inni głębiej zastanowią się nad istotą poruszonego problemu (patrz: drugi wpis - P.S.) odnośnie definicji spekulacji zorganizowanej wywołanej wczesniejszym artykułem. Chwytasz ?

Odnośnie tematu obok - Tak, to niesamowite, że ktoś potrafi kupić OzC np. za 100 zł. :)
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: thinspoon »

Nie rozumiem. Odniosłem się do drugiego linka. Przegapiłem coś jeszcze?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: KubaP »

artch pisze:@thinspoon
Odnośnie artykułu - trochę historii nie zaszkodzi, skoro w tym wątku tak wielu użytkowników ma tyle do powiedzenia (to tak w kontekście spekulacji zorganizowanej, jak to w tamtych czasach postrzegano i jak definiowano).
Odnośnie wpisu - no cóż, doszedłeś tylko do pierwszego wpisu i stop - myślę, że inni głębiej zastanowią się nad istotą poruszonego problemu (patrz: drugi wpis - P.S.) odnośnie definicji spekulacji zorganizowanej wywołanej wczesniejszym artykułem. Chwytasz ?

Odnośnie tematu obok - Tak, to niesamowite, że ktoś potrafi kupić OzC np. za 100 zł. :)
Człowieku, skończ. Brzmisz jakbyś miał 15 lat, kupił drogo, sprzedał tanio i teraz się za to wkurzał, na dodatek popierając to coraz bardziej idiotycznymi teoriami. Najpierw się irytujesz, że nikt nie odpowiada na Twoje pytanie, a potem sam nie czytasz tego, co piszą inni. Pograj trochę w 18xx, naucz się prawideł działania rynku i się jeszcze przy tym dobrze pobawisz. Twoje żale tutaj stają się coraz bardziej irytujące.

Moderator? Może czas zamknąć wątek i dać mu się nieco wystudzić?
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: artch »

@KubaP
...Normalnie się zdenerwowałem... :lol:
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: RasTafari »

@piotrsmu
obrazów i mieszkań niestety brak, co do nerki to bardzo się z nimi zżyłem i na razie nie mam ochoty się z żadną żegnać ale jak będziesz potrzebował to daj znać :wink:

a tak szczerze jak dla mnie uczciwa marża to 20% a nie 300%, a osobiście jak coś sprzedaję to albo nie zarabiam albo wręcz tracę, kurde tak sobie myślę że chyba by się jakaś podyplomówka z handlu przydała :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
loker
Posty: 31
Rejestracja: 09 lut 2009, 16:34

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: loker »

Artch, rozumiem, że gdybyś miał jeszcze jeden egzemplarz tych drogocennych osadników, to też puściłbyś go za czapkę śliwek? Być może byłoby to godne szacunku za trzymanie się (wbrew oczywistemu interesowi ekonomicznemu) swoich zasad, ale to naprawdę nie są zasady, za które warto umierać. W rzeczywistości tylko i wyłącznie dzięki wolnemu rynkowi możemy z radością obserwować jak nasze hobby się rozwija i liczba nowych gier rośnie. Co do spekulacji podczas powodzi to też nie jest to do końca sprawa oczywista. Można różnie oceniać aspekt moralny, ale tylko dzięki chęci zysku ta woda jest na zaatakowane kataklizmem tereny dostarczana, inaczej by jej tam nie było wcale, lub byłoby mniej w sytuacji gdy obok chciwego spekulanta wodę dostarcza też np. rząd za darmo (wtedy ją racjonuje i raczej nie można sobie jej całej zabrać, a potem obok na stoisku sprzedawać po max. cenie).
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: zephyr »

odnośnie "artykułu o spekulacji"

Gdzie jest ukryta kamera? Poważnie... to się robi coraz bardziej absurdalne, jeszcze tylko brakuje masońskiego spisku polegającego na kontrolowaniu społeczeństw poprzez ogłupianie polegające na obniżeniu inteligencji społeczeństwa dzięki utrudnianiu dostępu do rozwijających planszówek za pośrednictwem zorganizowanej akcji spekulacyjnej.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: Geko »

zephyr pisze: jeszcze tylko brakuje masońskiego spisku polegającego na kontrolowaniu społeczeństw poprzez ogłupianie polegające na obniżeniu inteligencji społeczeństwa dzięki utrudnianiu dostępu do rozwijających planszówek za pośrednictwem zorganizowanej akcji spekulacyjnej.
Oj, tam od razu spisku. Po prostu kolejne działanie Tuska, które ma na celu wyniszczenie ostatnich prawdziwych i niepokornych Polaków i sprzedanie Polski koalicji niemiecko-rosyjsko-pakistańsko-sudańsko-paragwajskiej :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: MichalStajszczak »

Geko pisze: koalicji niemiecko-rosyjsko-pakistańsko-sudańsko-paragwajskiej :wink:
Nie paragwajskiej tylko peruwiańskiej :wink:
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: artch »

Szybki konkursik dla rekinów rynkowych i speców od polityki:

Kto to powiedział:
"Pograj trochę w 18xx, naucz się prawideł rynku i się jeszcze przy tym dobrze pobawisz" + relacja z rozgrywki w 18xx "Inni grają, kombinują, a ja idę na pałę i wygrywam".

Chwytacie ?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: garg »

artch pisze:Szybki konkursik dla rekinów rynkowych i speców od polityki:

Kto to powiedział:
"Pograj trochę w 18xx, naucz się prawideł rynku i się jeszcze przy tym dobrze pobawisz" + relacja z rozgrywki w 18xx "Inni grają, kombinują, a ja idę na pałę i wygrywam".

Chwytacie ?
Przecież w świecie rzeczywistym też zdarza się osiągnąć sukces czy wygrać "idąc na pałę" :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Kosmiczne ceny gier planszowych/karcianych

Post autor: KubaP »

garg pisze:
artch pisze:Szybki konkursik dla rekinów rynkowych i speców od polityki:

Kto to powiedział:
"Pograj trochę w 18xx, naucz się prawideł rynku i się jeszcze przy tym dobrze pobawisz" + relacja z rozgrywki w 18xx "Inni grają, kombinują, a ja idę na pałę i wygrywam".

Chwytacie ?
Przecież w świecie rzeczywistym też zdarza się osiągnąć sukces czy wygrać "idąc na pałę" :lol: .
Chwytamy Twego super dżołka i normalnie polewa na maksa i rotfl i lol...

...idź sobie.
Zablokowany