Egizia / Dolina Królów (ed. 2009) (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
privaterobo
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2011, 21:31

Re: Egizia

Post autor: privaterobo »

Witam wszystkich.
Mam wątpliwości odnośnie dwóch aspektów tej gry.

1. Przykładowa sytuacja: jeden z zespołów robotników posiada siłę 5. Wykorzystuję kartę zwiększającą siłę dowolnego zespołu o 5. Chcąc wykorzystać ją do wspomnianego wcześniej zespołu mam traktować jego siłę jako 10, czy też maksymalna siła pojedynczego zespołu nie może przekroczyć 9 (tylko tyle pól jest na karcie)? Jeśli chodzi o pola cegiełek to w instrukcji wyraźnie zaznaczone jest ze przy produkcji przepada nadmiar powyżej 25.

2. Jeśli chodzi natomiast o wspomnianą wcześniej kartę zwiększająca siłę dowolnej grupy o 5, jak i podobne o niższych wartościach, to czy zwiększenie siły jest jednorazowe na daną turę budowy czy pozostaje na kolejne? W instrukcji napisane jest (w przypadku karty zwiększającej o 3) "Gracz może doliczyć do jednego
zespołu budowlanego, którego używa, wartość siły równą '3'." Nie wiem czy interpretować wyrażenie "którego używa" jako jednorazowy użytek czy tez nie.

Będę wdzięczny za pomoc:)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Egizia

Post autor: farmer »

Ad 1. Chwilowa siła ekipy budowlanej może przekroczyć 9. 9 to jedynie granica dla stałej siły ekipy.

Ad. 2 Jednorazowy :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

Mam pytanie o kartę Nilu pozwalającą stawiać statek na zajętym już przez innego gracza (bądź siebie) polu. Rozumiem, że zasada spływania w dół Nilu nadal obowiązuje więc żeby móc postawić statek na polu z własnym statkiem musiałbym mieć również kartę pozwalającą na cofanie się. Czy dobrze rozumuję?

I drugie pytanie właśnie odnośnie karty pozwalającej postawić statek powyżej ostatnio przez nas postawionego. Czy mogę go postawić na dowolnym, wcześniejszym, wolnym polu czy tylko pomiędzy moim ostatniopostawionym a przedostatniopostawionym statkiem?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Nataniel »

Edwardo pisze:Mam pytanie o kartę Nilu pozwalającą stawiać statek na zajętym już przez innego gracza (bądź siebie) polu. Rozumiem, że zasada spływania w dół Nilu nadal obowiązuje więc żeby móc postawić statek na polu z własnym statkiem musiałbym mieć również kartę pozwalającą na cofanie się. Czy dobrze rozumuję?
tak
Edwardo pisze:I drugie pytanie właśnie odnośnie karty pozwalającej postawić statek powyżej ostatnio przez nas postawionego. Czy mogę go postawić na dowolnym, wcześniejszym, wolnym polu
tak właśnie
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

dzięki :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

I jeszcze jedno. Nie bardzo rozumiem działania magazynu kamienia i rynku zbożowego przy użyciu karty pozwalającej przesunąć się o dwa pola w dół na jednym z tych miejsc. Chodzi o przykład na dole strony 8 instrukcji. Jeżeli znajduję się na najniższym polu np. magazynu kamienia i użyję tej karty to oczywiście nigdzie się nie przesuwam, tylko dlaczego dostaję 6 kamieni a nie 3? I ile dostałbym kamieni będąc na przedostatnim polu i używając tej karty? I dalej idąc tą myślą, jeżeli byłbym na ostatnim polu rynku zboża i użył karty (dwa pola w dół) to otrzymuję 2 pkt czy 4? I ile dostanę punktów gdy będę na przedostatnim polu i użyję tej karty?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Egizia

Post autor: farmer »

Stojąc na przedostatnim polu kamiennego toru, dostałbyś 3 kamienia, stojąc na ostatnim polu toru żywności, dostałybyś 4 punkty.

Kamienie i punkty dostajesz za każdym razem, kiedy schodzisz na najniższe pole toru.
Jeśli już jesteś na najniższym polu i bierzesz kartę zejścia o 2 w dół, to taj jakbyś 2 razy znów schodził na pole ostatnie (na którym jesteś), dostajesz więc 2 bonusy (2 x 3 kamienie, albo 2 x 2 punkty).

Nie wiem, czy mnie zrozumiałeś - to jest za proste, żeby to móc łatwo wytłumaczyć :(.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Egizia

Post autor: cezaras »

Stojąc na przedostatnim polu kamiennego toru, dostałbyś 3 kamienia
no chyba nie :)
jak stoisz na przedostatnim polu, przesuwasz się o dwa pola w dół, to dostajesz 6 kamieni :)
jedno pole w dół - jesteś na ostatnim -> należą się 3 kamienia.
drugie pole w dół - już się nie przesuwasz (nie masz gdzie) -> ale należą się kolejne 3 :)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

no właśnie stąd moje wątpliwości czyli jak się okazuje wcale nie jest to takie proste. Czyli w takim razie nie ma znaczenia czy jestem na przedostatnim czy ostatnim polu, jak użyję karty "dwa w dół" to dostaję 6 kamieni (magazyn), 4 pkt (rynek)? Niezbyt to logiczne... Tzn logiczne jest, tylko jakieś takie dziwne...
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Egizia

Post autor: farmer »

Fakt, przedobrzyłem :P
Jest oczywiście tak, jak pisze cezaras :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

No to jest zgoda, ciesze sie :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: M&T »

Witam

Nie miałem okazji jeszcze zagrać, chcę rozwiać wątpliwość przed pierwszą rozgrywką. Jak zawsze dziękuję za odpowiedzi.

1. Karty wyłożone na polach zbierane są pod koniec każdej rundy, czy tylko pod koniec rundy 2, 4 i 5 (w polskiej instrukcji jest błąd, zamiast rundy 4 wspomniano 3)?
2. Mamy w ręce kartę sfinksa punktującą za wybudowaną jedną kolumnę i za wybudowane dwie kolumny. Na końcu punktujemy obie niezależnie, czy tylko tą drugą, gdy wybudowane są dwie kolumny? Podobnie, gdy chodzi o obelisk z zabudowanymi rzędami.

3a. Czy mając kartę pozwalającą wziąć dodatkowe dwie karty sfinksa, można przekroczyć limit 5 kart? (pewnie tak, skoro są dodatkowe) I czy rzeczywiście są całkowicie darmowe, czy jednak muszę zużyć co najmniej 1 kamień i 1 zespół budowlany? A może tylko 1 zespół budowlany?
3b. Na polu Heliopolis rzeczywiście nie można używać karty podwajającej efekty pól? (o karcie pozwalającej dołożyć statek na zajęte już pole, to wiem, że nie można)
3c. Karta pozwalająca zabrać jedną kartę, która pozostała na planszy, mówi nie o końcu rundy a końcu fazy żeglugi Nilem?

Pytania w podpunktach punktu 3 wynikają z tego, że nie wiem już, czy są to oficjalne zasady, jeden z wariantów, czy tylko interpretacja graczy.

4. Jak zaznaczacie punkty poniżej „0”? :wink:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Veridiana »

1. karty zbierasz na końcu każdej rundy. na nową rundę wykładasz zawsze komplet nowych kart. ale po rundzie 2 i 4 musisz zmienić talie, zgodnie z liczbami na rewersach.
2. punktujesz wszystkie karty, ktorych warunki spelniles, wiec obie.
4. normalnie ;) ostatecznie nie ma raczej sytuacji, zeby ci z wynikami ponizej zera spotkali sie na polach z tymi, co dojechali na te pola na plusie (chyba, ze zle pamietam wyglad toru punktacji)

Nie ma gry przy sobie, więc na pytanie 3 nie odpowiem.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Egizia

Post autor: flowerus »

Punkty 1,2,4 - zgadzam się z Veridianą

Punkt 3 - ja gram tak:

3a) Reguły mówią, że można pociągnąć co najwyżej 5 kart i wg mnie jest to reguła nadrzędna, zresztą w oryginalnych regułach (Hans Im Gluck) jest napisane
Der Spieler darf 2 Sphinx-Karten mehr ziehen, maximal aber 5.

Natomiast co do zużywania zespołów budowlanych i kamienia w orygnalnych regułach było, że można ich nie uzywać i pobrać za darmo dwie karty, ale errata wprowadziła modyfikację, że trzeba uzyć zespołu i kamienia - ja tak gram i jest to wg mnie bardziej sensowne (w końcu wysyłasz statek aby budować - gratis 2 karty są dodatkiem do budowy)

3b) Na polu Heliopolis można użyć karty podwajającej - jest tylko jeden wyjątek dotyczący tego pola i odnosi się do karty pozwalającej dołożyć statek na zajęte pole

3c) Zgadza się - jedną z kart pozostałych na planszy można zabrać po zakończeniu żeglugi, czyli w momencie, kiedy nikt nie może dołożyć już żadnego statku na planszę - tym samym tą kartę można wykorzystać jeszcze w tej samej rundzie (np. kamienie czy żywność), a nie dopiero w następnej rundzie

Mam nadzieję, że wszystko dobrze wytłumaczyłem, jeśli w czymś się pomyliłem, proszę mnie poprawić :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: M&T »

Powracam jeszcze z dwoma pytaniami, tym razem już po rozgrywce.

1. Mam kartę pozwalającą położyć statek na już zajętym polu. Czy mogę jej użyć, nie posiadając karty pozwalającej na jednorazową żeglugę pod prąd rzeki? Chodzi o sytuację, gdy stawiam statek na danym polu. Czy aby jeszcze raz dołożyć tam swój statek (nie mając innych statków „niżej”) muszę mieć również tą drugą kartę?

2. Czy rzeczywiście przy grze na dwie osoby zawsze dostępne są dwa miejsca, na każdym placu budowy? Ostatnio graliśmy z dostępnym tylko jednym miejscem (kto pierwszy ten lepszy).
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

M&T pisze:Powracam jeszcze z dwoma pytaniami, tym razem już po rozgrywce.

1. Mam kartę pozwalającą położyć statek na już zajętym polu. Czy mogę jej użyć, nie posiadając karty pozwalającej na jednorazową żeglugę pod prąd rzeki? Chodzi o sytuację, gdy stawiam statek na danym polu. Czy aby jeszcze raz dołożyć tam swój statek (nie mając innych statków „niżej”) muszę mieć również tą drugą kartę?

2. Czy rzeczywiście przy grze na dwie osoby zawsze dostępne są dwa miejsca, na każdym placu budowy? Ostatnio graliśmy z dostępnym tylko jednym miejscem (kto pierwszy ten lepszy).
1. tak, jeśli chcesz płynąc pod górę lub zostać w tym samym miejscu musisz mieć "tę drugą" kartę. Inaczej zawsze kolejny ruch musi być niżej

2. Jak najbardziej są dwa miejsca, inaczej gra traci balans
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: M&T »

Dziękuję Browarion.
1. tak, jeśli chcesz płynąc pod górę lub zostać w tym samym miejscu musisz mieć "tę drugą" kartę. Inaczej zawsze kolejny ruch musi być niżej
Czyli bez karty pozwalającej na żeglugę pod prąd rzeki, karta pozwalającą położyć statek na już zajętym polu jest bezużyteczna.

2. Jak najbardziej są dwa miejsca, inaczej gra traci balans
Zasugerowałem się zasadami na 3-4 graczy, gdzie zawsze jest o jedno miejsce mniej, na każdym placu budowy, od liczby graczy.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Veridiana »

M&T pisze:Czyli bez karty pozwalającej na żeglugę pod prąd rzeki, karta pozwalającą położyć statek na już zajętym polu jest bezużyteczna.
Nie, zazwyczaj kładzie sie statek na polu zajętym już przez kogoś innego, a ten ktoś może być niżej niż Twój ostatni statek.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Egizia

Post autor: cezaras »

wczoraj pojawiła się wątpliwość dotycząca użycia karty "+2 karty sfinksa".
zawsze grałem tak, że używając jednego zespołu i jednego kamienia, posiadając tą kartę ciągnąłem 3 karty.
ale z instrukcji wynika, że zbyt optymistycznie, bo tam raczej napisane jest, że oszczędzam tylko kamienie..
jak powinno być??
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: folko »

My też tak gramy, czyli zespół+kamień (czyli zapłata za 1)+2 bonus - czyli do wyboru z 3.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Egizia

Post autor: Furia »

cezaras pisze:wczoraj pojawiła się wątpliwość dotycząca użycia karty "+2 karty sfinksa".
zawsze grałem tak, że używając jednego zespołu i jednego kamienia, posiadając tą kartę ciągnąłem 3 karty.
ale z instrukcji wynika, że zbyt optymistycznie, bo tam raczej napisane jest, że oszczędzam tylko kamienie..
jak powinno być??
Wg mnie to wygląda tak, że przeznaczasz do pociągnięcia ze Sfinksa ekipę o odpowiedniej sile - powiedzmy 4. Za dwie karty płacisz dwa kamienia a za dwie nie. W instrukcji stoi, że "na dodatkowe dwie karty gracz nie zużywa kamienia", ale siłę tak.
serwat
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Egizia

Post autor: serwat »

ja uważam, że jak na karcie stoi "+2 karty" to dostaję te karty za darmo, czyli 1 człowiek i jeden kamień za 3 karty

ps

zgłosilismy bład w polskim tłumaczeniu do sklapu R, ale nie zareagowali.

chodzi o ciagnięcie kart sfinksa - powinno być , że ciagniemy max tyle kart ile wynosi siła zespołu, a nie " dokładnie tyle ile... "
jestem planszoholikiem
http://www.planszoholik.pl
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Egizia

Post autor: cezaras »

ja uważam, że jak na karcie stoi "+2 karty" to dostaję te karty za darmo, czyli 1 człowiek i jeden kamień za 3 karty
też tak zawsze sądziłem - ale wytłumaczenie karty (i w polskiej i w angielskiej instrukcji) mówi wyraźnie tylko o oszczędzaniu kamienia

na razie jest 2:1 ...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

Sprawa wydaje się jasna w świetle materiałów na bgg (erraty, faq, opinia wydawcy i autora):

Dostajemy 2 dodatkowe karty za darmo - nie musimy mieć do tego ani większej ekipy ani kamieni.
Oczywiście obowiązkiem jest poświęcić przynajmniej ekipę o sile 1 i 1 kamien żeby móc skorzystac z tej karty

Przykłady:
Ekipa o sile 1 + 1 kamień - bierzemy 3 karty
Ekipa o sile 2 + 1 kamień - bierzemy 3 karty
Ekipa o sile 2 + 2 kamienie - bierzemy 4 karty
Ekipa o sile 4 + 4 kamienie - bierzemy 5 kart (nigdy nie możemy wziąć więcej niż 5 kart)
Brak ekpiy + 0 kamieni - bierzemy 0 kart

Karta jest bardzo mocna. Jeśli śmigniemy ją w pierwszej rundzie i w każdej z 5 rund będziemy budawać na sfinksie - daje nam 10 punktów (nie mówiąc o większym wyborze spośród dobieranych kart).
Ale da się spokojnie bez niej wygrać i z nią przegrać :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: folko »

Oooooo :shock:

Wojtuś to ciekawe, my zawsze gramy, że dodatkowych kart się nie zamienia na punkty zwycięstwa.
Czyli kupuję 1 + 2 free, zostawiam sobie jedną = 0 punktów.
Kupuję 2 + 2 free = 1 PZ itd.
ODPOWIEDZ