Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Zle napisalem - kiedy karta jest wystrzeliwana w kosmos^^
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Nastepne pytanie tyczy sie chin i wojny domowej. Na poczatku instrukcji jest napisane ze gracz zsrr ma przed soba odkryta i gotowa do zagrania karte chiny gdzie na koncu jest napisane (w dzialej wojna domowa w chinach) ze do czasu gdy zsrr nie ma 3PW w Ch.W.D zaden z graczy nie posiada karty chiny. OCB w takim razie?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Andy »

Słowo "Wariant" w tytule reg. 12 wyjaśnia chyba wszystko.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: melee »

Panowie, merytorycznie, bez nerwów 8) Wyciąłem kilka postów nie związanych z grą.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

kolejne pytania ktore wyszly w czasie gry ;]
1) co powoduje obnizenie statusu defcon? przewroty w panstwach strategicznych (w zwyklych panstwach mozna robic to bezkarnie?) oraz 2) co oprocz przewrotow (i tresci wydarzen kart) powoduje obnizenie statusu defcon (czy np. karta wojny tez to powoduje?)
pozdrawiam bez spiny liczac na merytoryczne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

Przewroty tylko w strategicznych - w niestrategicznych nie powoduje obniżenia defcomu.
Oprócz przewrotów - tylko karty - na kartach wojen jest dokładnie opisane co robią - nie obniżają więc defcomu o ile to nie wynika z ich treści (a nie wynika :) ).
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

KubaP pisze:Przewroty tylko w strategicznych - w niestrategicznych nie powoduje obniżenia defcomu.
Oprócz przewrotów - tylko karty - na kartach wojen jest dokładnie opisane co robią - nie obniżają więc defcomu o ile to nie wynika z ich treści (a nie wynika :) ).
dzieki za wyjasnienie ;)
nowa porcja pytan:
1) karta 'blokada' (oraz inne w ktorych trzeba odrzucic karte o pewnej wartosci PO) - zakladajac sytuacje: gracz usa zagrywa karte 'blokada' dla PO i musi wyrzucic karte o wartosci 3PO lub wiecej - czy moze (jesli oczywiscie ma) wyrzucic karte zsrr (np RWPG) czy tylko karte dotyczaca (jego) usa?
2) karta 'kryzys kubanski' - gracz usa zagrywa karte, defcon leci na poziom 2., w tresci karty jest napisane ze przeciwnik (w tym wypadku zsrr) jesli zrobi przewrot to przegrywa. a czy w tym przypadku jesli usa zrobi przewrot w kraju strategicznym tez przegrywa (mimo ze zagral karte kryzysu)?
3) karta 'norad' - czy znacznik poziomu defcon musi byc przesuwany na 2. poziom defconu na koncu kazdej rundy czy moze on tam lezec do konca tury nieprzesuwany przez pozostale rundy danej tury aby usa miala 1PW? (np tura 1., runda 2. - jakims cudem defcon leci poziom 2., usa spelnia wymogi noradu i do konca tej tury znacznik lezy na 2.Czy usa w zwiazku z tym do konca tury czerpie 1PW czy tylko raz w momencie przesuniecia znacznika defconu?)
4) karta 'chiny' - jak ja rozumiec? Jako mieszanka wydarzenia i PO jednoczesnie?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Veridiana »

1) karta 'blokada' (oraz inne w ktorych trzeba odrzucic karte o pewnej wartosci PO) - zakladajac sytuacje: gracz usa zagrywa karte 'blokada' dla PO i musi wyrzucic karte o wartosci 3PO lub wiecej - czy moze (jesli oczywiscie ma) wyrzucic karte zsrr (np RWPG) czy tylko karte dotyczaca (jego) usa?
Może ZSRR

2) karta 'kryzys kubanski' - gracz usa zagrywa karte, defcon leci na poziom 2., w tresci karty jest napisane ze przeciwnik (w tym wypadku zsrr) jesli zrobi przewrot to przegrywa. a czy w tym przypadku jesli usa zrobi przewrot w kraju strategicznym tez przegrywa (mimo ze zagral karte kryzysu)?
TAK. Przeciwnik nie może zrobić żadnego przewrotu, USA nie może strategicznego.

3) karta 'norad' - czy znacznik poziomu defcon musi byc przesuwany na 2. poziom defconu na koncu kazdej rundy czy moze on tam lezec do konca tury nieprzesuwany przez pozostale rundy danej tury aby usa miala 1PW? (np tura 1., runda 2. - jakims cudem defcon leci poziom 2., usa spelnia wymogi noradu i do konca tej tury znacznik lezy na 2.Czy usa w zwiazku z tym do konca tury czerpie 1PW czy tylko raz w momencie przesuniecia znacznika defconu?)
Na koniec rundy, w której Defcon spadł na 2. Tak jak napisane. Przynajmniej takie są interpretacje na BGG i w końcu po coś jest właśnie tak, a nie inaczej sformułowane :wink:

4) karta 'chiny' - jak ja rozumiec? Jako mieszanka wydarzenia i PO jednoczesnie?
Tak. Wydajesz 4PO, albo 5PO jeśli spełniasz warunek opisany na karcie.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Veridiana pisze: Na koniec rundy, w której Defcon spadł na 2. Tak jak napisane. Przynajmniej takie są interpretacje na BGG i w końcu po coś jest właśnie tak, a nie inaczej sformułowane :wink:
..czyli spadl tylko raz na ture (na poziom D2) to 1xPW, spadl 3 razy na ture (3x na D2) to 3x1PW (z koncem kazdej rundy) itd?
(pytam bo moj przeciwnik gral to z koncem kazdej rundy mimo ze defcon2 byl osiagniety juz kilka rund wczesniej i pozostawał na D2.)
Ostatnio zmieniony 30 mar 2012, 10:53 przez prezestomek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

działa to dokładnie jak jest opisane - czyli tylko na koniec rundy, w której DEFCON spadł do 2 (a nie obniżył się np. z 4 na 3).
Ponieważ Defcon można podnosić, taka sytuacja może mieć miejsce kilka razy w turze.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Wothan »

Pytanko:
Przeciwnik kontroluje państwo. Zagrywam wydarzenie, która pozwala mi dołożyć PW do tego państwa, np. 2 PW. Czy dokładam od razu moje 2 PW na to państwo czy raczej te 2 PW liczą się jako 1 PW (bo przeciwnik kontroluje to państwo) tak jak w przypadku normalnego wydawania PO?
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Vandal »

Sam pytałem o to z 2 strony temu.

Dokładamy 2 PW, wydarzenie mówi o posługiwaniu się PW, nie PO. Zasada 2za1 dotyczy tylko zagrywania karty jako operacji.
desec
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2012, 23:07

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: desec »

Witam. Czy ktoś może powiedzieć głąbowi, jak należy rozumieć kartę "interwencja ONZ", a konkretnie ile PO się z jej zagrania uzyskuje (1 - tyle ile ona jest warta? X - tyle ile warta jest karta zrzucana razem z "interwencją ONZ", czy 1 + X - wartość "interwencji ONZ" + wartość zrzucanej karty razem z nią?).
Dzięki za odp.
lolek261
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2010, 21:13

Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: lolek261 »

Witam! Kupiłem gre Zimna Wojna i chciałem rozegrać pierwszą partyjkę z żonką ale skończyło się na studiowaniu instrukcji i zanim wykonamy drugie podejście mam kilka pytań. Prosze o odpowiedź i o wyrozumiałośc dla nowicjusza :)
Najbardziej nie jasne jest dla mnie płacenie za umieszczanie znaczników wpływów
1)Jak mam zapłaćić PO z karty za umieszczenie znaczników skoro zagrywam powiedzmy kartą o wartości 1PO 1-1=0 więc co mam umieścić w państwie? A co jeśli zagrywam kartą 2 PO a koszt jest 2 pkt bo przeciwnik kontroluje państwo co mi zostaje do umieszczenia. Itd.

2)Jeśli zagrywam kartą o wartości 4 PO by umieścić w dwóch krajach nie kontrolowanych znacznik to płacę osobno za każdy kraj po 1 pkt? 4-2=2 czyli umieszczam po 1PW w kraju?

3)To samo pytanie jeśli chodzi o zmiane sojuszu. Jeśli zagrywam kartą o wartości 3 PO to koszt jest 1pkt czyli 3-1=2 + ewentualne modyfikacje opisane w instrukcji 6.2.2 tak czy nie?

4)Jeśli przewrót się nie udał a wykorzystałem 5 pkt w rundzie na skali operacji militarnych to mam zaliczone operacje militarne czy znacznik wraca na 0 po każdej nie udanej operacji militarnej.

5)Czy jeśli mam w pośród 8 kart w ręce karte „Kulminacja napięć” to zagrywam ją po wydarzeniu dekady czy w dowolnym momencie uważając tylko by nie została w ręce jako ostatnia.

6)Czy PZ zdobywa się się tylko podczas pkt z kart kulminacja.. z kart wydarzeń, z działań militarnych czy podlicza się tez na koniec każdej tury pkt za posiadane państwa.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: kemotix »

lolek261 pisze: 1)Jak mam zapłaćić PO z karty za umieszczenie znaczników skoro zagrywam powiedzmy kartą o wartości 1PO 1-1=0 więc co mam umieścić w państwie? A co jeśli zagrywam kartą 2 PO a koszt jest 2 pkt bo przeciwnik kontroluje państwo co mi zostaje do umieszczenia. Itd.
Jeżeli zagrywasz kartę o wartości 1PO i chcesz ją wykorzystać na zwiększenie swoich wpływów w jakimś państwie to masz właśnie 1 punkt do dodania. Jak zagrywasz kartę z 2PO to masz 2 punkty do rozdania itp itd. Gdy dodajesz punkty wpływów do kraju kontrolowanego przez przeciwnika to każdy jeden punkt wpływu kosztuję Cię 2 punkty operacyjne. W momencie gdy przeciwnik traci kontrolę nad państwem, każdy kolejny PW kosztuje Cię 1PO
lolek261 pisze: 2)Jeśli zagrywam kartą o wartości 4 PO by umieścić w dwóch krajach nie kontrolowanych znacznik to płacę osobno za każdy kraj po 1 pkt? 4-2=2 czyli umieszczam po 1PW w kraju?
Zagrywasz kartę z 4PO więc masz 4 punkty wpływów do rozdania. Nie rozumiem tego odejmowania, które tu tak ochoczo uprawiasz :P
lolek261 pisze: 3)To samo pytanie jeśli chodzi o zmiane sojuszu. Jeśli zagrywam kartą o wartości 3 PO to koszt jest 1pkt czyli 3-1=2 + ewentualne modyfikacje opisane w instrukcji 6.2.2 tak czy nie?
Nie. Zmiana sojuszu kosztuje 1PO więc zagranie karty o wartości 3PO pozwala Ci podjąć 3 próby zmian sojuszy. Wartość PO na karcie nie jest potem modyfikatorem rzutu.
lolek261 pisze: 4)Jeśli przewrót się nie udał a wykorzystałem 5 pkt w rundzie na skali operacji militarnych to mam zaliczone operacje militarne czy znacznik wraca na 0 po każdej nie udanej operacji militarnej.
Sama próba przewrotu dodaje Tobie akcje militarne (w liczbie równej wartości PO zagrywanej karty) bez względu na to czy się on uda czy też nie. Tak samo DEFCON spada bez względu na pomyślność Twoich działań.
lolek261 pisze: 5)Czy jeśli mam w pośród 8 kart w ręce karte „Kulminacja napięć” to zagrywam ją po wydarzeniu dekady czy w dowolnym momencie uważając tylko by nie została w ręce jako ostatnia.
Kulminacje zagrywa się w dowolnych momentach. Uważając oczywiście by nie zostały nam na ręce.
lolek261 pisze: 6)Czy PZ zdobywa się się tylko podczas pkt z kart kulminacja.. z kart wydarzeń, z działań militarnych czy podlicza się tez na koniec każdej tury pkt za posiadane państwa.
Poza kartami kulminacji itp. PZ podlicza się, po ostatniej turze, tak jakby dla każdego regionu zostały zagrane karty kulminacji.
lolek261
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2010, 21:13

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: lolek261 »

Zagrywasz kartę z 4PO więc masz 4 punkty wpływów do rozdania. Nie rozumiem tego odejmowania, które tu tak ochoczo uprawiasz
Nadal nie rozumiem w jaki sposób obliczam koszt skoro coś kosztuje 1PO a ja jeśli zagram karta o warośco 3PO to mam 3 Po do rozdania...
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Coen »

Zagrywasz kartą z 4PO, każdy znacznik (PW) w niekontrolowanym kraju kosztuje 1PO, czyli za pomocą takiej karty możesz umieścić 4 znaczniki (4PW) w niekontrolowanych krajach.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: BartP »

Zagranie karty jako Operacji nie kosztuje cię nic. Jeśli karta ma wydrukowane "3", to tyle punktów do rozdysponowanie dostajesz. Nie płacisz za nią 1, czy co tam innego. Ta liczba to "przychód", nie koszt ;].
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Veridiana »

To i ja dorzucę swoje trzy grosze, bo trochę mieszacie ;) Np. stwierdzeniem, że mając 4 PO mamy 4 PW do rozdania (3 posty wyżej).

PRZYKŁAD:
Rzucając kartę o wartości 4PO (liczba na karcie) i chcąc jej użyć do rozmieszczania punktów wpływów (PW) możesz:
- Dodać po 1 PW w 4 różnych kontrolowanych przez siebie lub niekontrolowanych przez nikogo krajach (bo koszt 1PW = 1PO)
- Dodać po 1 PW w 2 różnych kontrolowanych przez przeciwnika krajach (bo koszt 1PW = 2PO)
- Dodać 1 PW w kraju przeciwnika i po 1 PW w dwóch krajach swoich lub neutralnych (2PO+2x1PO)
- Dodać 4 PW w jednym neutralnym lub swoim kraju (4x1PO)
- Dodać 2 PW w jednym kraju przeciwnika (2x2PO)
.... i moglibyśmy tak długo, bo parę opcji jeszcze się znajdzie.

PO to waluta. Wiedząc, że 1PW w swoim kraju i neutralnym kosztuje 1PO, a w kraju przeciwnika 2PO, kupujesz PW.

Uwaga jednak na sytuację, gdy kraj kontrolowany przez przeciwnika w trakcie dokładania przez Ciebie PW staje się neutralny. Wtedy koszt każdego kolejnego PW (nawet w tym samym ruchu) maleje do 1PO.

Jasne? :D
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: prezestomek »

Veridiana pisze:Dodać 2 PW w jednym kraju przeciwnika (2x2PO)
chyba 3PW dodac bo umieszczenie pierwszego znacznika w kraju kontrolowanym przez przeciwnika kosztuje 2PW a pozostale kosztuja juz tylko 1PW <:
---
poza tym niepotrzebnie bawisz sie w odejmowanie.
Poszukaj dobrze forum to znajdziesz odpowiedzi na pare pytan:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 33#p340733
idz od najnowszych do najstarszych postow.
Ale jedno tobie przyznam - zasady nie sa jasno opisane (moze nie o PO ale inne aspekty), sam musialem tu szukac odpowiedzi na pare watpliwosci.
Na spokojnie poczytaj rozdzial 6.0 w instrukcji (6.1-6.1.6)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Coen »

prezestomek pisze:
Veridiana pisze:Dodać 2 PW w jednym kraju przeciwnika (2x2PO)
chyba 3PW dodac bo umieszczenie pierwszego znacznika w kraju kontrolowanym przez przeciwnika kosztuje 2PW a pozostale kosztuja juz tylko 1PW <:
Niekoniecznie, przecież po umieszczeniu pierwszego znacznika, kraj może być cały czas jeszcze kontrolowany przez przeciwnika.
Za dużo możliwości, żeby je tutaj wszystkie rozpisać ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: prezestomek »

ja zalozylem ze po dołozeniu 1PW juz przeciwnik nie kontroluje danego kraju ale tez masz oczywiscie racje.
jest troche możliwosci.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Atamán »

Mam pytanie dotyczące karty Norad. Czy obniżenie poziomu Defcon do 2. w trakcie headline pozwala na skorzystanie ze zdolności tej karty?
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Vandal »

BGG twierdzi że nie bo Norad działa tylko na koniec rundy, a taką nie jest wydarzenie dekady.
http://boardgamegeek.com/thread/504339/ ... duced-to-2
ODPOWIEDZ